Jump to content



virus greece.exe


nosader

Recommended Posts

Mετα απο ψαξιμο σε pc φιλου βρηκα ενα ιο ονοματι greece.exe.

To f-prot ελεγε οτι δεν υποστηριζει ακομα αυτον τον ιο.

Εψαξα στο δικτυο αλλα τιποτα.

Καποια ιδεα καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ, πολλές.

1) ’νοιξε msconfig και βγάλε οτιδήποτε άγνωστο από μέσα.

2) Απενεργοποίησε το System Restore service.

3) Κάνε restart και διαγραφή των ύποπτων αρχείων.

4) Πέρνα ένα θηρίο antivirus σε 30days trial, ενημέρωσέ το και καθάρισε το σύστημα.

Αν δεν τα βγάζεις πέρα, ρίξε και μία ματιά στον οδηγό της υπογραφής μου :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 00:10]

4) Πέρνα ένα θηρίο antivirus σε 30days trial, ενημέρωσέ το και καθάρισε το σύστημα.

ακα kaspersky....

θα βοηθησει στανταρ!

Υ.Γ. μην ξεχασεις να κανεις update...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nosader [Σήμερα, στις 22:22]

Θα τον πιασει πιστευετε?

Το f-prot δεν ειναι τοσο καλο?Να το βγαλω?

για να πω την αληθεια, ουτε ακουστα δεν το εχω το προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη εχω δοκιμασει ΟΛΑ σχεδον τα γνωστα antivirus θα σου ελεγα να βαλεις το nod32.

Kαλο το f-prot (αυτο εχω τωρα στο κατεβαστηρι) αλλα απ'οσα εχω δοκιμασει χωρις να αναλυσω το γιατι και να γινω κουραστικος, το καλυτερο πιστευω ειναι το nod32 κατ εμε :flower:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασε και με το ewido antispyware 4. Κάτι trojan downloaders ist bar που αν και μου τους εβρισκε το Nod32 δεν μπορούσε να τους βγάλει, με το ewido τους έπιασε και τους πέταξε έξω στο επι τόπου. Προσωπικά δλδ το ewido το σέβομαι πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected

Λοιπόν δοκίμασε και με το ewido antispyware 4. Κάτι trojan downloaders ist bar που αν και μου τους εβρισκε το Nod32 δεν μπορούσε να τους βγάλει, με το ewido τους έπιασε και τους πέταξε έξω στο επι τόπου. Προσωπικά δλδ το ewido το σέβομαι πάρα πολύ...

Συμφωνοι, αλλα αλλο antivirus και αλλο antispyware ... το παιδι ζητησε γνωμη για antivirus και οχι antispyware εξου και η απαντηση μου

Για ασφαλεια με spyware κατεβασε το spywareblaster

:)

Link to comment
Share on other sites

Χα. Μέγα λάθος. Το ewido μου έχει πιάσει ακόμα και trojan backdoor beasty. Δεν πιάνει μόνο spyware αλλα και trojan, worms κτλ κτλ. Δεν χάνει να δοκιμάσει κάτι. Εξάλλου εμένα με έχει σώσει άπειρες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Κρατα τα data και κανε format... Σιγουρα πραγματα...:jump1: :jump1: :jump1:

Μην το λες. Αν έχει περάσει στο MBR του σκληρού τότε θέλει απενεργοποιήσει system restore και σκαναρισματα πολλά με τα ΠΑΝΤΑ μεχρι να φύγει το παραμικρό στίγμα ιου. Προτείνω scan με nod32, ewido 4 και απο κει και περα bitdefender 9, mcaffe virusscan enterprise κτλ κτλ (είναι ταλαιπωρία αλλα τι να κάνουμε).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.