Jump to content


ποιες μνημες 4GB


def

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,επειδη θα στησω σε λιγο καιρο το συστημα,το θεμα που με αποσχολει τωρα ειναι να καταληξω ποιες μνημες να παρω 4GB, δεν θα κλοκαρο,αλλα θελω να ειναι αξιοπιστες μνημες και σε συνδιασμο με εναν Q6700,8800GTX,MOBO680I να μου δινει ενα καλο συνολο.Σας ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρεί μητρική? Ψήνομαι για την ASUS P5N32-E SLI Socket T (LGA 775) NVIDIA nForce 680i SLI ATX Intel Motherboard αλλά δεν την βλέπω να παίζει ελλάδα για την ώρα. Ασε που θα θέλει πάνω από 250 σύγουρα. Anyway, και εγώ αυτή την στιγμή το ψάχνω για τις μνήμες. Η gigabyte με 965p chipset προτήνει στο 1G DDR2 800 τις Kingston KVR800D2N5/1G (DS), τις CORSAIR CM2X1024-8500C5, τις MICRON MT8HTF12864AT-80EA3 και τις NANYA NT1GT64U8HB0BY-25C. Εγώ μάλλον θα καταλήξω στις Kingston αφου ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτές.....Αν βρείς κάτι καλύτερο, ειδικά για 680ι ρίξτο... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Έχεις βρεί μητρική? Ψήνομαι για την ASUS P5N32-E SLI Socket T (LGA 775) NVIDIA nForce 680i SLI ATX Intel Motherboard αλλά δεν την βλέπω να παίζει ελλάδα για την ώρα. Ασε που θα θέλει πάνω από 250 σύγουρα. Anyway, και εγώ αυτή την στιγμή το ψάχνω για τις μνήμες. Η gigabyte με 965p chipset προτήνει στο 1G DDR2 800 τις Kingston KVR800D2N5/1G (DS), τις CORSAIR CM2X1024-8500C5, τις MICRON MT8HTF12864AT-80EA3 και τις NANYA NT1GT64U8HB0BY-25C. Εγώ μάλλον θα καταλήξω στις Kingston αφου ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτές.....Αν βρείς κάτι καλύτερο, ειδικά για 680ι ρίξτο... :T:

η καρτουλα θα αγοραστει απο SPC,η mobo θα αγοραστει απο KOMPLETΤ,μνημες υπαρχουν και δω Ελλαδα καλες,και γω για corsair κλεινω μια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις DDR1 που εχω τωρα

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=28360&highlight=corsair+3500

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη γιατί να πάρεις μητρική απο εξωτερικό αφού έφερε το Πλαίσιο Asus nforce680 Striker;

Για τις μνήμες θα έλεγα supertalent 800αρες τις πιό φτηνές αφού δεν πας για κλοκάρισμα.

Γιατί μόνο μία 8800GTX,δεν δίνει άλλη πίστωση ο spc ;:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Λευτέρη γιατί να πάρεις μητρική απο εξωτερικό αφού έφερε το Πλαίσιο Asus nforce680 Striker;

Για τις μνήμες θα έλεγα supertalent 800αρες τις πιό φτηνές αφού δεν πας για κλοκάρισμα.

Γιατί μόνο μία 8800GTX,δεν δίνει άλλη πίστωση ο spc ;:D

τσουκ.Και αυτα θα αγοραστουνε τα Χριστουγεννα

Link to comment
Share on other sites

χεχε, για άλλους είναι κ για άλλους δεν είναι φίλε μου. εμένα με ενδιαφέρει η χώρα προέλευσης ενός προϊόντος. γι'αυτό πχ έχω ΕΙΖΟ οθόνη(made in Japan αντί για China)

Link to comment
Share on other sites

..και εγω θα σου ελεγα για Kingston αφου δεν θα κλοκαρεις...;)

Αρχική απάντηση από paravatis [Σήμερα, στις 09:30]

χεχε, για άλλους είναι κ για άλλους δεν είναι φίλε μου. εμένα με ενδιαφέρει η χώρα προέλευσης ενός προϊόντος. γι'αυτό πχ έχω ΕΙΖΟ οθόνη(made in Japan αντί για China)

...νταχ πρεπει πλεον να ξεπερασουμε αυτα το κολλημα σε ενα κοσμο που το 95% των ηλεκτρονικων κατασκευαζεται σε Κίνα και Μαλαισία ;)

Link to comment
Share on other sites

Def, τελικά έβαλα πάνω τις OCZ 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800 MHz GOLD http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=903647 και είναι άψογες. Overclocking δεν έχω κάνει ακόμα για να δώ μέχρι που πάνε. Πάντως μέχρι τώρα, όλα super.

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεις να το καταλαβεις οτι ειναι αψογες/super?

Mεσω καποιου test?

Πεσμου αν ειναι για να τσεκαρω κι εγω τις δικες μου που πηρα προσφατα(TwinMos 2Χ1G DDR 400)

Βλεπω οτι το συστημα σου ειναι...extra super. Ποσο σου εχει κοστισει?

Κανεις πραγματα με αυτο που να δικαιολογειται αυτο το κοστος??:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 12:23]

...

Κανεις πραγματα με αυτο που να δικαιολογειται αυτο το κοστος??:)

Όχι το έχει και κάθεται... Πρέπει να πάρει άδεια?? Δικά του είναι τα λεφτά, δικό του το χόμπυ δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες το ερωτημα.

Το θεμα ειναι ενα τετοιο ακριβο συστημα να "πιανει" τα λεφτα του στη πραξη, δηλ. να το χρησιμοποιεις αναλογως. Αν πχ. εχεις το pc μονο για σερφαρισμα ειναι περιττη 2G μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 12:30]

Δε καταλαβες το ερωτημα.

Το θεμα ειναι οτι ενα τετοιο ακριβο συστημα να "πιανει" τα λεφτα του στη πραξη, δηλ. να το χρησιμοποιεις αναλογως. Αν πχ. εχεις το pc μονο για σερφαρισμα ειναι περιττη 2G μνημη.

Όλα τα παιχνίδια πλέον το 1 γίγα το καταβροχθίζουν... Τα 2 είναι στάνταρ πλεον για gaming.. Το αν χρειάζονται τα 4 είναι άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 12:23]

Και πως μπορεις να το καταλαβεις οτι ειναι αψογες/super?

Mεσω καποιου test?

Πεσμου αν ειναι για να τσεκαρω κι εγω τις δικες μου που πηρα προσφατα(TwinMos 2Χ1G DDR 400)

Βλεπω οτι το συστημα σου ειναι...extra super. Ποσο σου εχει κοστισει?

Κανεις πραγματα με αυτο που να δικαιολογειται αυτο το κοστος??:)

Gaming και DB admin - ACL & Oracle. Αλλά βασικά είναι μικρόβιο.....χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο την μια το σκεφτικο σου εχει καποια λογικη,απο την αλλη οταν παιζεις flightsim-x ΚΑΙ ΜΕ 2 GB παει καρε-καρε,και πρεπει να χαμηλωσεις τις ρυθμισεις των γραφικων,για να μπορεις να το παιξεις το ριμαδι τοτε πας για 4GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 12:49]

φιλε μου απο την μια το σκεφτικο σου εχει καποια λογικη,απο την αλλη οταν παιζεις flightsim-x ΚΑΙ ΜΕ 2 GB παει καρε-καρε,και πρεπει να χαμηλωσεις τις ρυθμισεις των γραφικων,για να μπορεις να το παιξεις το ριμαδι τοτε πας για 4GB

Me τι κάρτα γραφικών σου καρεδίαζει?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που μπορει να καρεδιαζει ενα game.

Δε νομιζω οτι υπαρχει game που να σου ζητα πανω απο 1G...Ξερω οτι το Oblivion ζηταει ενα giga αλλα μαλλον για λογους εντυπωσιασμου ειναι.

Θυμαμαι ενα φιλο που του καρεδιαζε γιατι ειχε το SpySweeper...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.