Jump to content


Firefox κολληματα


Fireknight

Recommended Posts

Απο τη στιγμη που εβαλα τον Firefox 2.0 οταν τον ξεκινω κολανε για λιγα δευτερολεπτα τα παντα κε μετα δουλευει κανονικα .

Δοκιμασα να βαλω την version 1.5 αλλα κι εκει το ιδιο προβλημα .

Με αλλα προγραμματα δεν εχω προβλημα ουτε με αλλους browsers [πχ ο Opera τρεχει κανονικα] .

Any help ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιξει για πρωτη φορα μετα δεν ξανακολλαει .

Αν κλεισω ολα τα παραθυρα του Firefox και παω να τον ξανανοιξω εχει παλι το ιδιο κολλημα το οποιο ειναι για αρκετα secs .

Link to comment
Share on other sites

εμενα κανει κατι αλλο κουφο..(το εκανε κ στην 1.5)

παταω εικονιδιο να ανοιξει,αλλα δεν ανοιγει ποτε..φαινετε να τρεχει η process,αλλα παραθυρο δε βλεπω οσο και αν περιμενω..μετα απο αθτο το κολλημα,ανοιγει μονο mozilla in safe mode ή αν κανω restart..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πριν ξεκινήσει ο mozilla να κάνει έλεγχο για διαθέσιμες ενημερώσεις και γι αυτό να καθυστερεί. Ελέγξτε και το antivirus που τρέχει στο background. Το NOD32 περνάει απο κόσκινο το mozilla πριν ξεκινήσει...

Σε μενα ο mozilla αργει να ξεκινήσει μόνο την πρώτη φορά. Αν τον κλείσω και τον ξανανοίξω δεν αργεί τόσο, ίσως επειδή ότι χρειάζεται υπάρχει ακόμα στη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 00:40]

Σε μενα ο mozilla αργει να ξεκινήσει μόνο την πρώτη φορά. Αν τον κλείσω και τον ξανανοίξω δεν αργεί τόσο, ίσως επειδή ότι χρειάζεται υπάρχει ακόμα στη RAM.

και σε εμενα αυτο συμβαινει...

τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι ο λογος...

το αποτελεσμα μετραει!:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κολλημα που λετε υπηρχε και σε μενα αλλα δεν ηταν τοσο ενοχλητικο .

Τωρα εχει γινε αρκετα σπαστικο ... Για να δουμε ...

Aρχησα να συνηθιζω και τον Opera σιγα σιγα :p

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα πάθει το εξής κουφό: Χρησιμοποιούσα το πρόγραμμα κρυπτογράφησης PGP, το οποίο σε κάθε εκκίνηση του υπολογιστή επιχειρούσε να συνδεθεί με κάποιος keyserver. Είχα ρυθμίσει λοιπόν το firewall να μην το αφήνει να επικοινωνήσει και γενικά είχα κόψει όλες τις επικοινωνίες από όλα τα προγράμματα που δεν τις χρειάζονταν. Όταν ο firefox λοιπόν ξεκινούσε, αργούσε υπερβολικά... Δεν ήξερα για ποιο λόγο... Επαναφέροντας τις ρυθμίσεις (reset) στο firewall, o firefox έτρεχε σφεντόνα πάλι.... Τελικά απόφάσισα να περάσω μία μία τις ρυθμίσεις του firewall , μέχρι να βρω τι έφταιγε. Τελικά ήταν η ρύθμιση για το κόψιμο της επικοινωνίας του PGP που έκανε τον firefox να ξεκινάει τόσο αργά... Το γιατί είναι μια άλλη υπόθεση και αναπάντητο ερώτημα.

Οπότε, φίλε Fireknight, μήπως κάποια ρύθμιση του firewall ή antivirus που χρησιμοποιείς κάνει τη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανο ο ΦΦ να αργεί λόγω των extentions που χρησιμοποιείτε. Για παράδειγμα εμένα πιο παλιά αργούσε γιατί είχα πάνω το forecastFox ή κάπως έτσι... Όταν το έβγαλα επανήλθε στα κανονικά. Α, και πάλι πιο παλιά είχα κι εγώ το πρόβλημα που άνοιγε σαν process αλλά δεν άνοιγε σαν παράθυρο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 00:40]

Ίσως πριν ξεκινήσει ο mozilla να κάνει έλεγχο για διαθέσιμες ενημερώσεις και γι αυτό να καθυστερεί. Ελέγξτε και το antivirus που τρέχει στο background. Το NOD32 περνάει απο κόσκινο το mozilla πριν ξεκινήσει...

Σε μενα ο mozilla αργει να ξεκινήσει μόνο την πρώτη φορά. Αν τον κλείσω και τον ξανανοίξω δεν αργεί τόσο, ίσως επειδή ότι χρειάζεται υπάρχει ακόμα στη RAM.

Αρχική απάντηση από x-treme

Είναι πολύ πιθανο ο ΦΦ να αργεί λόγω των extentions που χρησιμοποιείτε. Για παράδειγμα εμένα πιο παλιά αργούσε γιατί είχα πάνω το forecastFox ή κάπως έτσι... Όταν το έβγαλα επανήλθε στα κανονικά. Α, και πάλι πιο παλιά είχα κι εγώ το πρόβλημα που άνοιγε σαν process αλλά δεν άνοιγε σαν παράθυρο...

Ναι, αυτό πρέπει να παίζει παίδες.....

Αλλά δεν αργεί και υπερβολικά πολύ, απλά δεν ανοίγει επιτόπου μόλις πατήσεις το εικονίδιο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει πρόβλημα ταχύτητας.

Πάει σφαίρα.

Αλλά αν κλείσω τον υπολογιστή, χωρίς να κλείσω τον FF, την επόμενη φορά που θα τον ανοίξω, μου βγάζει μήνυμα σφάλματος και με ρωτάει αν θέλω να κάνω restore τα tabs και τα παράθυρα του FF που είχα.

Βέβαια καλό είναι αυτό και όχι error όπως μου λέει το μήνυμα, αλλά μάλλον για bug πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:28]

Εμένα δεν έχει πρόβλημα ταχύτητας.

Πάει σφαίρα.

Αλλά αν κλείσω τον υπολογιστή, χωρίς να κλείσω τον FF, την επόμενη φορά που θα τον ανοίξω, μου βγάζει μήνυμα σφάλματος και με ρωτάει αν θέλω να κάνω restore τα tabs και τα παράθυρα του FF που είχα.

Βέβαια καλό είναι αυτό και όχι error όπως μου λέει το μήνυμα, αλλά μάλλον για bug πρόκειται.

it's not a bug, it's a feature!:p

πραγματικα ομως, αυτο δεν ειναι bug...

φαντασου να ειχες ανοιχτα 15 tabs και να δουλευες και να πεσει το ρευμα!!!

για αυτο ειναι...

κανεις restore τα tabs και εισαι οκ!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.