Jump to content



6600, DS4, 2GB SuperTalent......και ο amd-ας ακομα ψαχνεται


greekfragma

Recommended Posts

ενα ωραιο πρωι ξυπνησα και ειπα.............

''Δεν παει αλλο''..........η πρασινη μαμα μας εχει ξεχασει εδω και 1μιση χρονο με την ιδια αρχιτεκτονικη...........το συστημα 1 χρονο απειραχτο με 3800+ Χ2 @ 10χ280 με νερακι DFI ultra-D και 2GB Gskill HZ @ 280 3-4-3-8....... :bye:

και ερχεται η βρωμο-ιντελα και χανεις τη γη κατω απο τα ποδια σου με κατι απιστευτα νουμερα στα multimedia απο καποιον επεξεργαστακο που λεγεται

Conroe........ (καλη εμπνευση το ονομα.......ακουγεται επεξεργαστης με cojones)

:upside:

ελα ομως που ο amd-as ηθελε να κρατησει την υδροψυξη και να μην αλλαξει ουτε μπλοκ......

το φερνε απο δω το φερνε απο εκει....και προσπαθουσε να τα συμμαζεψει ολα να δει τι θα κανει.............ε μην μεινουμε και χωρις πισι κανα μηνα.......

μετα απο απειρες διαβουλευσεις με γνωστα μελη του υποκοσμου ειτε της σκοτεινης πλευρας ειτε της ΕΝΔΟΞΗΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΡΗΣ AMD ειπε να κανει το βημα αλλαγης (προηγηθηκαν καμια 100αρια ακυρωσεις των σχεδιων της τελευταιας στιγμης βεβαια) :tomato:

ο AMD-ας ομως ειχε ενα ακομα παθος.........τις μητρικες DFI.....περναγαν λοιπον οι μερες και εβλεπε μονο κατι Asus Gigabyte MSI να ξεφυτρωνουν αλλα πουθενα DFI.....

πηγε μια βολτα και απο φιλους με τετοιες μητρικες και τρωει μια κρυαδα απο το bios και ξενερωνει τελειως......

η αναβαθμα ομως επρεπε να γινει........καθε μερα απαξιωνοτανε το ΕΝΔΟΞΟ ΚΑΙ ΛΑΜΠΡΟ AMD-ακικο συστημα..........ο amd-ας λοιπον σκεφτηκε......ας γινει η αναβαθμα σε ddr2 και core2duo να ειμαστε ξανα συγχρονοι και το πακετακι θα σουλουπωθει.......

6600 λοιπον...........Giabyte DS3 και 2GB Geil 800αρες

και στησαμε και τα νερα........

..........gigabyte?or GIGA bite?

ουτε που ηθελα να το βλεπω αυτο το ονομα..........ε τελικα δεν επρεπε να ξαφνιαστω οταν η μητρικη πεταγε λαθη και στα default με 2 διαφορετικα cpu/2 psu και 5 ζευγαρια μνημες.......

ξεστησε νερα και ξαναμανα τεσταρισμα με DS4 αυτη τη φορα.......εντωμεταξυ βρηκαμε και σουπερταλεντα 800αρια σε καλη τιμουλα που πηγαιναν καλυτερα απο τα Geil οποτε ας τα αλλαξουμε λοιπον και αυτα..........

στησε νερα και ξεκινα τα τεστ παλι......νεκρα η μητρικη..........στα default αναβε μονο με ενα στικακι.........dual channel=no go.....

ε γμτ......ξανα μανα τεσταρισμα με αλλα τροφοδοτικα και αλλο cpu.....

ηρθε και ο φιλτατος Sol απο δω μερια να τσεκαρει μπας και μου ξεφυγε κατι.....(οντας ηδη κατοχος μιας ds4......)

ρε Fragmaaaaaa.......λειπουν 2 cmd απο τo 1 Supertalent.....

rma λοιπον και τα ταλεντα......

στησε ξανα νερα και πλεον το μηχανακι παιζει εδω με 1.525 στον 6600

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

:)

ο επεξεργαστης ειναι μια χαρα και παιζει απο setfsb με 1.6ρευμα μεχρι τα 430χ9=3870 32M σταθερος και 30min Orthos.

απο θερμοκρασιες δεν παμε καλα και μαλλον πρεπει να αλλαξω παστα........μετα απο τοσα πολλα βαλε βγαλε μαλλον τις τελευταιες φορες βαριομουνα υπερβολικα τη σωστη τοποθετηση που εκανα παντοτε και μου παιρνε κοντα στη μιση ωρα.

ολα καλα λοιπον και τα νουμερα τρελα.....

μοναδικο ψεγαδι ακομα οτι η μητρικη με οτιδηποτε πανω απο 400fsb απο bios δεν μπουταρει καθολου.......ειμαι με το f6 και περιμενω εναγωνιως καμια ιδεα σας......

σορρυ για τα πολλα ποστα αλλα εαν τα εκανα ολα σε ενα κανενας δεν θα καθοτανε να τα διαβασει:D

post-596-1416072899,7436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 21:12] σορρυ για τα πολλα ποστα αλλα εαν τα εκανα ολα σε ενα κανενας δεν θα καθοτανε να τα διαβασει:D

LOL Λεω και εγω 5 απανωτα ποστ:D

Παντος αποτι εχω ακουσει για το 965,ισως πρεπει να δοκιμασεις να μπουταρεις κατευθειαν με αρκετα μεγαλητερο fsb.Ας το επιβεβαιωσουν οσοι εχουν ασχολιθει.

Μεγεια τα παιχνιδακια.Παρεπιπτοντος και εμενα μου ξεκολησε ενα smd απο τις Supertalent αλλα ευτηχως το βρηκα να κοβει βολτες πανω στο board και το ξανακολησα:D

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη με 'γειά :T:

Κι όπως ξέρεις κι εγώ έχω πρόβλημα να μπω με 360+

Μπαίνει και windows, αλλά εγώ το καταλαβαίνω από τα ηχεία, αφού δεν έχω εικόνα :hehe:

Μέσα από τα Win δεν έχω δοκιμάσει να παίξω, γιατί όταν κολλάει μου σκίζει πολλές φορές αρχεία και μετά πρέπει να κάνω format :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 00:21]

..

Προδότη

:laughing: :laughing: :laughing:

καλα εκανε ρε! :clap:

σιγα να μην καθοταν στην AMD...

οταν καταφερει και βγαλει καλους επεξεργαστες θα παμε απο κει...

το παν ειναι να μην εχεις κολληματα, σημερα εχει καλο επεξεργαστη η Intel, αυριο η AMD...

ετσι παει...

btw. με γεια τα νεα παιχνιδια!:p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα μηνυματα περι προδοσιας:p

οσων αφορα τη μητρικη.

δυστυχως μεσα απο το bios μετα τα 401 δεν μπουταρει οσο και αν εψαξα τα Vfsb & VGmch.......ελεγα να δοκιμασω και το f7b αλλα λεω να περιμενω λιγακι ακομα για καποιο περισσοτερο ανανεωμενο bios......

ο επεξεργαστης εκανε μαξ ποστ μεσω του setfsb στα 440χ9 τελικα με 1.6 ρευμα απο bios.πολυ κριμα που η μητρικη δεν τα εχει αυτα τα +40 μεσω bios.

μια dfi λειπει:cry:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια ρε . :D

Ps. Eγω παλι δεν μπορω να καταλάβω , απο τον Αυγουστο-Σεπτεμβρη ειναι δεδομένο πως η μονη που κανει 450-500σια standar ειναι η pb5 . Οι giga ειναι λαχειο . Παρόλα αυτά δίνετε 300 για cpu , 300 για rams. Και κοβετε 30e που ειναι η διαφορά της p5b wifi με τiς ds. Καλες και χρυσες ειναι και οι γιγα δεν λεω αλλα , οχι οπως οι pb5 που κανουν τα παντα outofthebox.

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε γιωργη....την ιδια mobo εχουμε και ειμαι για καθε μερα στα 400*9... με 1.50625

εχω το f5 πανω..δεν καταλαβαινω γιατι δεν ανεβαινεις..μεχρι 420*9 εχω τραβηξει spi1Μ.. και με κοβουν και οι μνημες...κατι αλλο παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ ίδια μητρική έχω, αλλά σήμερα την πήγα πίσω γιατί τα έφτυσε. Κόλλησε στα Win και μετά δεν ξανάνοιξε... Πολλές φορές μου είχε κάνει τα ίδια, αλλά με bios reset έμπαινε. Εχθές τέλειωσε...

Ελπίζω να την αλλάξω με P5B...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι σταθεροτατη και δεν μου δημιουργει προβληματα...απλα οταν μπουταρω με fsb 420+ χανεται τελειως.

Χτες παρατηρησα οτι οταν ανοιγουν τα windows η μνημες τις 7900 πεφτουν στα 350Mhz.....ακομα ομως δεν ξερω αν φταει η μητρικη ή οι drivers της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

..μεγιες Γιωργαρε και καλοδουλευτα :)

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 02:25]

Ps. Eγω παλι δεν μπορω να καταλάβω , απο τον Αυγουστο-Σεπτεμβρη ειναι δεδομένο πως η μονη που κανει 450-500σια standar ειναι η pb5 . Οι giga ειναι λαχειο . Παρόλα αυτά δίνετε 300 για cpu , 300 για rams. Και κοβετε 30e που ειναι η διαφορά της p5b wifi με τiς ds. Καλες και χρυσες ειναι και οι γιγα δεν λεω αλλα , οχι οπως οι pb5 που κανουν τα παντα outofthebox.

...ακριβως αυτο που λεει ο ανθρωπας...γιατι καθεστε και παιδευεστε...και γω το εχω απορια....οσο για τα ρευματα δεν νομιζω οτι υπαρχει mobo που να μην κανει undervoltage...απλα οι asus κανουν λιγο παραπανω...εκανα ομως μεσα σε 5 λεπτα το pencil vdroop mod και εκει που ημουν στα 1.65v(1.59v real) για τα 4200g τωρα ειμαι με 1.625(1.6v real) :D :D...και δεν χρησιμοποιησα καν 4B που θελει κανονικα αλλα 2B :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.