Jump to content



Cascade OVERKILL Worklog (56k very heavy!)


unseen

Recommended Posts

Ξεκιναω να μαζευω τα υλικα για μια διβαθμια κατασκευη ψυξης (cascade). Ειναι η μεγαλυτερη που θα εχω φτιαξει και δεν νομιζω οτι θα χρειαστει ποτε να φτιαχτει μεγαλυτερη. Για την ακριβεια δυο ιδια cascade θα φτιαχτουν. Ενα για τον top overclocker και μελος της παρεας μας Dinos και ενα για το ανερχομενο αστερι Kourman. Το πρωτο θα το παρει ο ντινος μιας που περιμενει καιρο.

Λοιπον στον τιτλο γραφω overkill γιατι τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν ξεφευγουν απο τα συνιθισμενα.

Πρωτο σταδιο:

Ηitachi 18000 btu

To condeser των παρακατω φωτο

Plate hx

r507 αεριο.

Δευτερο σταδιο

Ηitachi 12000btu

Evap 11

r1150.

Aς δουμε condeser+fan που αγορασα σημερα για να παρω μετρα για το κουτι.

HPIM3293.jpg

HPIM3294.jpg

HPIM3295.jpg

HPIM3296.jpg

HPIM3298.jpg

HPIM3299.jpg

Για να καταλαβετε το μεγεθος ο ανεμηστηρας μονο ειναι 150watt και μπορει να κινησει ~3000 κυβικα μετρα αερα (ναι 3000!) και θα μπουν 2. Ενας στο condeser και ενας στην εξοδο του κουτιου.

Guys θα προσπαθησω να τα φτιαξω οσο καλυτερα μπορω. Και επειδη δεν ειναι τοσο ευκολο θα με βοηθησουν τα παιδια απο την εταιρεια που αγοραζω τα υλικα. Χρειαζονται και αλλα εργαλεια για την κατασκευη που δεν εχω.

Θα ποσταρω ξανα μολις εχω νεοτερα.

Το βλεπω σαν προκληση να φτιαξω δυο απο τα πιο δυνατα cascade του κοσμου :)

Τhanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.