Jump to content



antec p180 kai ydropsiksi


evilsoler

Recommended Posts

Για σας παιδια ειμαι ολοκαινουργιο μελοs του forum kαι μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

προκειται να κανω κανω μια ριζικη αναβαθμιση στο pc μου(ουσιαστικα αλλαγη pc)με κεντρικο χαρακτιριστικο την ησυχια.θελω το νεο pc να ειναι εντελος αθορυβο..αλλα εντελως...σε βαθμο που να μιν ξεχωριζεις αν ειναι ανοιχτο ι κλειστο(επειδη ειμαι noobas δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αλλα αυτος ειναι ο επιθυμιτος στοχος)γιατι θελω να το αφινω ανοιχτο οταν κοιμαμαι για download και γενικα δεν αντεχω αλλο θορυβο .Το συστυμα αυτο (μετα απο καμποσο ψαξιμο) θα το στεγασω σε ενα antec p180.

Οι ερωτησεις μου τωρα:

1)Χωραει υδροψυξη στο κουτι

2)(Νοοbiki ερωτηση)οταν βαζεις υδροψυξη δεν αχρειστευονται οι ψυχτρες?Και αν ναι εχει νοημα να βαλεις υδροψυξη σε ενα τοσο αθορυβο(θεωριτικα) κουτι?δεν ειναι σαν να ακυρωνεις το κουτι του?

3)επειδη θα ηθελα να εχω διαφανα πλαινα για να φαινεται ι υδροψυξη μπορει να γινει τιποτα τετοιο σε αυτο το κουτι?

4)(ασχετη ερωτηση)υπαρχει μαγαζι σε καποιο thread που να εχει σε καλη τιμη αυτο το κουτι?εχει site αυτο το καταστημα?

5)και τελος τι τροφοδοτικο γυρω στα 500W(μαρκα)

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και sorry αν σας επριξα"

λοιπον μαλλον θα δαπανισω γυρω στα 1000eyrw plus και η πιο απαιτιτικη εργασια που θα κανει ειναι τα games(αυτο για να καταλαβετε πανω κατω τις αναγες του σε ψυξη),αλλα επειδη το αφινω σχεδων παντα ανοιχτο και αρκετες φορες διαβαζω pdf δεν αντεχω αλλω θορυβο,δεν θελω να ακουω τιποτα.ειναι εφικτο με αυτο το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλωςήλθες στο forum,

1os ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ FORUM... :dots: ...πάντα γράφουμε με ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

και πάμε τώρα και στις ερωτήσεις σου...

1) Φυσικά και χωράει υδροψυξη μέσα σε αυτό το κουτάκι που έχεις διαλέξει

2) Εξαρτάται ποια υποσυστήματα θες να ψύξεις. Αν θες να ψύξεις την CPU και το northbridge (chipset) για παράδειγμα τότε δεν θα χρησιμοποιήσεις το cooler της CPU αλλά ένα waterblock για το ανάλογο socket που έχει η μητρική σου. Το ίδιο ισχύει και για το chipset, θα αφαιρέσεις την ψύκτρα από το motherboard και θα βάλεις κι εκεί ένα αντίστοιχο waterblock. Όσο για το αν αχρηστεύεις το "αθόρυβο" κουτάκι σου αυτό δεν ισχύει γιατί ανάλογα με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις τόσο πιο αθόρυβο μπωρεί να γίνει σε σχέση με την αερόψυξη.

3) side window φυσικά και μπωρείς να βάλεις. Αν δεν υπάρχει έτοιμο από την ANTEC γι' αυτό το κουτάκι μπωρείς να το φτιάξεις μόνος σου κόβοντας το υπάρχον πλαϊνό με dremel ή γωνιακό τροχό και κολλόντας εσωτερικά ένα plexi.

4) www.hacshop.gr

5) καλή τιμή σε αυτήν την κατηγορία προσφέρουν τα Hiper Type R στα 80ευρά περίπου και 530Watt. Είναι σχετικά αθόρυβο αλλά αν κάνεις και μια βόλτα στην Στουρνάρη θα βρεις και τροφοδοτικά χωρίς ανεμιστήρες για μηδέν θόρυβο. By the way είδα χτες δύο πολύ καλά και εμφανίσημα τροφοδοτικά χωρίς ανεμιστήρα(λόγω side window) στο Multirama Extreme αλλά δεν θυμάμαι ονόματα.

Πιστεύω να σε βοήθησα :hi:

Link to comment
Share on other sites

πωπω παιδια χιλια συγνωμη το εγραψα ξημερωματα και λογω αυπνιας και κουρασης ξεχαστικα.

(χρειαζεται να το ξαναγραψω?:cry: μια φορα εκανα και εγω μεγαλo post :cry: δεν θα το ξανακανω ουααα)

καταρχην ευχαριστω για της απαντησεις σας

1)βασικα θελω να εχω "0" θορυβο.Τι θα χρειαστει να ψυξω ?

2)Επειδη διαβαζα οτι τι συγκεκριμενο κουτι εχει 3πλη επιστρωση για καλυτερη μονωση,το side window δεν θα χαλασει την μονωση?

3)υπαρχουν τροφοδοτικα χωρις ανεμιστιρακι?και ποιο ειναι το προβλημα που εχουν?

και παλι ευχαριστω και αλλη μια συγνωμη για τα greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να τα διορθωσεις....σιγα σιγα..

Μια πραγραφο τωρα ..μια αργοτερα.

Αν καποιος θελει να σε βοηθησει θα πρεπει να διαβασει αυτο το μεγαλο post ,οπως ειπες, στα greeklish..

Αν ησουν πιο αναλυτικος ...(ευτυχως που δεν ησουν με τα greeklish) θα επαιρνες καλυτερες απαντησεις..

Πχ δεν θεωρω σκοπιμο καινουργιο pc να παιζει και το ρολο του "κατεβαστηριου".

(λες οτι θα το αφηνεις και το βραδυ.)

Καλυτερα να ελεγες τι pc εχεις τωρα ωστε με ελαχιστες κινησεις(αγορες) να το κανεις αθορυβο....και παιρνεις και αλλο pc αν δε σου κανει σαν δυνατοτητες πλεον..!

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα, καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι, άλλο να μην ακούς τίποτα και άλλο να ακούς ελάχιστο θόρυβο.Το να μην ακούς τίποτα είναι ακριβό και νομίζω χωρίς λόγο, όλοι ανεχόμαστε λίγο θόρυβο.Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις ένα διπλό ψυγείο, με 2 ανεμιστήρες στις 900στροφές πάνω κάτω, μια ακόμη είσοδο για να ψύχει τους σκληρούς επίσης σε λίγες στροφές, και μετά 2 εξόδους ανεμιστήρες στις ίδιες στροφές. Τροφοδοτικό πάρε ένα ήσυχο, για παράδειγμα τα seasonic Που έχω έχει ένα 12άρη στις 700 στροφές, δε το καταλαβαίνω.Συνολικά με 6 12άριδες στις 900στροφές μαξ, θα είναι αρκετά ήσυχο, αρκεί φυσικά να βάλεις υδρόψυξη τόσο σε επεξεργαστή όσο και vga, και αν χρειάζεται και στο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από evilsoler

θελω το νεο pc να ειναι εντελος αθορυβο..αλλα εντελως...σε βαθμο που να μιν ξεχωριζεις αν ειναι ανοιχτο ι κλειστο(επειδη ειμαι noobas δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αλλα αυτος ειναι ο επιθυμιτος στοχος)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15750

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον το thread.πηρα μια ιδεα για το τι χρειαζονται τα 0 db.oπως ειπα θελω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο κουτι αλλα και να βαλω μεσα την υδροψυξη,οποτε:

1)τι ειδους "ψυξη" προτεινεται για να ειμαι κοντα στα 10-20 db και να μην σερνω ψυγεια μαζι μου(και να χωρανε ολα μεσα στο συγκεκριμενο κουτι)

υ.γ απο θεματα ψυξης πραγματικα δεν ξερω τιποτα οποτε θα βοηθουσε αμα εισασταν αρκετα αναλυτικοι

και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

πες ντε και τι επεξεργαστη/μητρικη εχεις ...??

Παιζει να ειναι πιο ευκολο να κανεις καποια καλη διαχειρηση "ενεργειας" στο υπαρχον..

ΠΧ να ριξεις συχνοτητα/ταση στον επεξεργαστη...σε συνδιασμο με καποια γομαροψυκτρα που κυκλοφορουν (με 30-50€) και ενα απλο αθορυβο 12αρη..να κανεις δουλεια.

Οποτε το αλλο pc -που θα παρεις- λογικα θα ειναι δυνατο και δεν χρειαζεται να μενει ανοικτο για παντα...

Oc κανεις??Αν οχι τοτε μια ψυκτρα ειναι καλυτερη επιλογη και σχετικα ανεξοδη...και σιγουρα χωρις κοπο...

(πατας "διορθωση" κατω δεξια στο ποστ και κανει οτι αλλαγες θελεις στο εκαστοτε ποστ.Απο εκει, αν και οταν θες ,τσεκαρεις και πανω δεξια το κουτακι που λεει "διαγραφη" και πατας αριστερα το κουμπι "διαγραφη".Ετσι διαγραφεις ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στο συγκεκριμένο κουτί υδρόψυξη είναι λίγο δύσκολο νομίζω...

Πάντως αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις 1 μονό 12άρη ψυγείο στη θέση του πίσω ανεμιστήρα (ίσως 2ο και στον πάνω, αν χωράει)

Ένα κιτ σαν αυτό είναι αυτό που ζητάς...

Link to comment
Share on other sites

το παρον pc το ειχα αναβατημισει πριν 3 περιπου χρονια με μετρια εξαρτιματα,το μονο αξιο αναφορας ειναι ενας σκληρος 200gb και ι ραμ 512 τα αλλα ειναι εντελος gtp(ουτε καν θυμαμαι τι ειναι αλλα ειναι προιστιρικα).Οχι δεν κανω oc.τα τροφοδοτικα χωρις ανεμιστιρα που ειπε ενας φιλος πιο πανω αξιζουν?το συγκεκριμενω κουτι εχει σιλικονη για να αποραφα κραδασμους στο σκληρο αυτο κανει δουλεια?αμα βαλω και λαστιχα θα βοηθησει η το ιδιο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφοδοτικά χωρις ανεμιστήρα έχουν συνήθως μια ψύκτρα με heatpipes η οποία καταλήγει έξω από το τροφοδοτικό πίσω ακριβώς από το case. Είναι πολύ καλά αλλά σχετικά "ακριβότερα" από τα κοινά με ανεμιστήρα. Επίσης δεν βγαίνουν σε μεγάλα watt. Κάνε ένα search στο net και θα βρεις πολλά reviews και specs.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η καλύτερη και φθηνότερη λύση για κατεβαστήρι που θα δουλέυει 24/7 είναι ένας Ρ2 κατά τη γνώμη μου...

Δεν χρειάζεται ψύξη και με ένα μέτριο PSU με 12άρη ανεμ. που λόγο της χαμηλής κατανάλωσης θα δουλέύει στις ελάχιστες στροφές το μόνο που θα σε ενοχλεί θα είναι οι δίσκοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το Antec P180 και ο στόχος μου όταν έστησα PC, ήταν ο μειωμένος θόρυβος θα σου πώ τις κινήσεις που έκανα. Το σύστημά και τα χαρακτηριστικά του μπορείς να τα δείς αναλυτικά στην υπογραφή μου.

- Ψύξη στον επεξεργαστή με μία Scythe Ninja που δουλέυει μεν παθητική, αλλά όλο το airflow του πάνω διαμερίσματος περνάει από αυτή.

- ’λλαξα τα ήδη ήσυχα ανεμιστήρια του κουτιού με SilenX Ixtrema 14db και τα συνέδεσα σ' ένα fan controller, το SunΒeamTech Chromatic Windmill συγκεκριμένα.

- ’λλαξα και την stock ψύξη της 6800GT με Silencer.

Κάποια από τα προτερήματά του:

- Έχει ηχομονωτικό υλικό στα τοιχώματά του ήδη, όπου βλέπεις ασημένιο δηλαδή ΚΑΙ στην πόρτα.

- Έχει λαστιχάκια σε όλες τις θέσεις δίσκων ώστε να μειώνετε δραματικά ο θόρυβός που παράγουν.

- Είναι χωρισμένο σε διαμερίσματα (πάνω M/B και 5.25 devices & κάτω HDDs και PSU) με αποτέλεσμα να μη ζεσταίνουν οι δίσκοι το M/B.

- Έχει φίλτρα στις εισαγωγές για να διατηρείται καθαρό (πολύ βασικό για 'μένα) που βγαίνουν πανέυκολα και πλένονται!

Λογικά για να θέλεις να στήσεις ένα τόσο ήσυχο σύστημα δε θα σκέφτεσαι να κάνεις βαρύ clockin'. Αν έχεις κάποιες απορίες για συγκεκριμένα πράγματα, είμαι εδώ να σε βοηθήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.