Jump to content



22" και TN Panel ή 21" και SPVA Panel ?


kostas578

Recommended Posts

Ήρθε ο καιρός για καινούργια οθόνη, βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα:

VIEWSONIC X 22'' VX2235WM και

Samsung 21" SyncMaster 215

Την Samsung θα την πάρω από φίλο (2 μήνων, αγορασμένη από pixmania, 0 καμένα pixel), οπότε η τιμή τους είναι παρόμοια.

Το ερώτημα είναι αξίζει να είναι η οθόνη να είναι λίγο μικρότερη και να φοράει SPVA panel, ή να προτιμήσω μεγαλύτερη οθόνη και TN Panel? Διαβάζω από κάποιους χρήστες πως πλέον τα TN Panel έχουν βελτιωθεί και δεν παρουσιάζουν τα προβλήματα του παρελθόντος.

Και οι δύο οθόνες έχουν ανάλυση 1680x1050.

Η χρήση θα είναι κυρίως για browsing, movies, programming και σπάνια για COD2, NFS.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Αν πάρετε τη samsung πείτε εντυπώσεις.Ενδιαφέρομαι κι εγώ.Με απασχολεί κυρίως το input lag που έχω ακούσει ότι έχει.

Πάντως εγώ δε θα απέρριπτα έτσι με τη μία οθόνη με tn.Έχουν βελτιωθεί όντως πολύ.Αλλά αφού βρίσκεις τη samsung τόσο φθηνά, προχώρα το.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Τη δευτερη επιλογη χαλαρα....

Εκτος απο αυτα που ειπαν τα παιδια ενα σημαντικο μειον την TN ειναι οι γωνιες θεασης...

Που ομως εχουν βελτιωθει αισθητα σε σχεση με τη πρωτη φουρνια panel...

Ακομα και στην αποδοση χρωματων εχουν βελτιωθει.

Οπως και να το κανουμε ομως ειναι ενα σκαλι κατω σε σχεση με τα S-PVA,S-IPS panels...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [26-11-2006 17:09]

Αν πάρετε τη samsung πείτε εντυπώσεις.Ενδιαφέρομαι κι εγώ.Με απασχολεί κυρίως το input lag που έχω ακούσει ότι έχει.

+1

Eτοιμαζομαι και εγω να μου κανω ενα χριστουγενιατικο δωρο και η 215 ειναι στις επιλογες οποτε με ενδιαφερει πολυ το θεμα.

Ευχαριστουμε εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για review. Μερικές γρήγορες παρατηρήσεις:

Πολύ φωτεινά και ζωντανά χρώματα, σε σημείο όταν άνοιξα την CRT και σύγκρινα απευθείας τις δύο οθόνες να ψάχνω αν έχει εφαρμόσει καλά το καλώδιο της viewsonic...πλέον τα χρώματά της μου φαίνονται θολά και σκούρα.

Το leaking το παρατήρησα στις τέσσερις γωνίες μόνο όταν όλη η επιφάνεια της οθόνης καλύπτεται από απόλυτο μαύρο, πρακτικά δεν είναι αντιληπτό.

Σε παιχνίδια δεν την δοκίμασα ακόμα, ο προκάτοχός της δεν είχε αντιμετωπίσει προβλήματα.

Όσον αφορά τις ταινίες επισυνάπτω μία φώτο όπου φαίνονται οι διαφορές, καθώς και τρεις ακόμα, μία σε κείμενο και δύο όπου φαίνονται οι είσοδοι.

1ny0.th.jpg2bh3.th.jpg3cc3.th.jpg4ap1.th.jpg

Αρχική απάντηση από sundance [Σήμερα, στις 03:01]

τι διαφορα εχουν στις διαστασεις της οθονης τους?(καθαρο)

Η viewsonic είναι 19άρα (18.1 viewable) και η Samsung 21".

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για τις 215tw και 225bw, βρήκα τα εξής από τα manuals

Model Name SyncMaster 215TW

LCD Panel

Size 21" Wide Diagonal (54 cm)

Display area 518.4 mm (H) x 324.0 mm (V)

Model Name SyncMaster 225BW

LCD Panel

Size 22" Diagonal (55.9 cm)

Display area 477.7 mm (H) x 300.1 mm (V)

η 21" 215tw έχει μεγαλύτερη επιφάνεια προβολής!!!

είναι μεγαλύτερη και απο τις viewsonic 22"

όσοι τις έχουν αγοράσει και έχουν χάρακα τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578

Για την 215tw,

Πραγματική ορατή επιφάνεια με το μέτρο: 457 mm (H) x 288 mm (V) και diagonal 53.5cm

ε τότε προφανώς έκαναν λάθος στο manual. Εχει κανείς 22" για να σιγουρευτούμε ότι είναι μεγαλύτερες από την 215tw?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.