Jump to content



Ο μηχανισμός των αντικυθήρων (νέες εξελίξεις)


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από astrolabos [16-12-2006 23:45]

Η σκέψη των Ελλήνων είχε προχωρήσει πολύ. Αν δεν ήταν η φωτιά στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και οι Ρωμαίοι, σήμερα θα ήμασταν πολύ διαφορετικά.

Γιατι οι Τουρκοι μας κανανε καλο...

μολις επεσε η βυζαντινη αυτοκρατορια πηγαμε αλλα τοσα χρονια πισω, και στον τροπο σκεψης και σε πολλα αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν είχε υπάρξει αυτή η κατάσταση με τους ρωμαίους για να μπούμε μετά στην εποχή της παρακμής (Βυζάντιο) θα μας είχαν κλάσει τα @@ οι αγαπητοί Οθωμανοί.

Εχμ βγήκα πολύ OT

:boxed:

Edit: Απάντηση για τον VIL από κάτω.

Εμένα προσωπικά αυτή η άποψη με προσβάλει αν εσένα δε σου λέει τίποτα είναι δικό σου θέμα.

Όσο για τον anousio ποτέ δε χάνει ευκαιρία να δείξει τον προκλητικό του χαρακτήρα σε κάθε θέμα.

(ασ προσπαθήσουμε να μείνουμε στο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Σοβαρή άποψη εμπνευσμένη από την ιστορία Δημοτικού από έναν άνθρωπο που απαξιοί να διαβάζει την πρώτη καταχώρηση σε αυτό το θέμα που μιλάει για έρευνα επιστημόνων.

Όνομα και πράγμα είναι ένα δείγμα γραφής για αυτόν τον ελληνόφωνο χρήστη για κάθε θέμα

Mην ίσε τόσο σκληρός

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 14:24]

Αν δεν είχε υπάρξει αυτή η κατάσταση με τους ρωμαίους για να μπούμε μετά στην εποχή της παρακμής (Βυζάντιο)

:boxed:

Εμένα πάντως μου αρέσει η παρακμή..Τουλάχιστον, σε σχέση με την αρχαιότητα, εμείς οι παρακμιακοί δεν πεθαίνουμε από αμυγδαλές, ούτε, όπως συνηθίζονταν τότε, έχουμε καθιερώσει τον πισωγλεντισμο ως εθνικό σπορ! Επίσης μου αρέσει η παρακμή γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι @αλακια θέλει σαν τον Λιακόπουλο με χίλιαδες οπαδούς να τον ακούν χωρίς να βρίσκεται κάποιος να τους μαζέψει . Μου αρέσει που είμαι παρακμιακός και δεν έχω πεθάνει ακόμα από κάποιο σπαθί η ακόντιο σε κάποια από τις χιλιάδες μάχες της αρχαιότητας για τα μάτια κάποιας ωραίας Ελένης. Μου αρέσει η παρακμή γιατί τώρα κάνω να πάω στην Ιθάκη μία ώρα με το καράβι και δεν χάνομαι για καμία δεκαετία με το να με κυνηγούν σειρήνες και κύκλωπες. Μου αρέσει η παρακμή γιατί όταν παίζει η Ολυμπιακάρα τρώω πίτσα και όχι μέλανα ζωμό. Μου αρέσει η παρακμή γιατί για να βλέπω το βράδυ ανάβω τα φώτα και όχι κεριά και μανουάλια. Μου αρέσει η παρακμή γιατί στο φινάλε φινάλε ρε αδελφέ έχω PC και παίζω και όχι ’βακα με χάντρες..

Το θέμα του υπολογιστή των Αντικυθήρων σίγουρα αποτελεί την βάση για φιλοσοφική και ιστορική αναζήτηση μέσα στα πλαίσια πάντα του ορθολογισμού. Και αν τελικά προκύψει το 9ο θαύμα του κόσμου σίγουρα κανείς δεν πρόκειται να δυσανασχετήσει, με θερμότερους υποστηρικτές εμάς, τους καθημερινούς παρακμιακούς τύπους της Νεώτερης Ελλάδας.άμα λάχει να πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Mainframe το τράβηξες από τα μαλια ακούς εκεί ο πισωγλεντισμος εθνικό σπορ

Δεν είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ σα δεδομένο αυτό. Τέτοια συμπεράσματα έχουν βγει μεταφράζοντας μισές προτάσεις και σκέτες λέξεις από ολόκληρα αρχαία κείμενα με παραποιημένες από τον χρόνο έννοιες.

Θα ήθελα να ήξερα τι θα έλεγε ένας μελλοντικός ιστορικός για την εποχή μας που οι χαρακτηρισμοί περί ομοφυλοφιλίας δίνουν και παίρνουν

Επίσης Η Ελλάδα ήταν ένα από τα λίγα μέρη που μπορούσες να έχεις ελευθερία λόγου. Απλά τώρα έχουμε ξεφύγει (όχι ως Έλληνες παγκοσμίως) και η ελευθερία έγινε ασυδοσία.

Και αν νομίζεις ότι οι Έλληνες έκαναν πολέμους συχνά για ρίξε μια ματιά τώρα παγκοσμίως ποσό συχνά γίνονται πόλεμοι νομίζεις ότι διαφέρουμε περισσότερο σε αυτόν τον τομεα?

Στη σημερινή μας εποχή δεν υπάρχει για εμένα ο ορός ακμή και παρακμή σε οποιοδήποτε επίπεδο αφού ολλη η ανθρωπότητα αναπτύσσεται σχεδόν ταυτόχρονα συμπαρασύροντας ο ένας πολιτισμός τον άλλον.

Μίλησα για παρακμή μέχρι να υποδουλωθούμε μετά δεν υπάρχει πιο κάτω. Μόνο προς τα πάνω μπορείς να πας

Γιατί ήταν ανάγκη για να απαντήσεις να εκμηδενίσεις το παρελθόν ενός λαού δε το καταλαβαίνω

Δηλαδή φταίω που συνεχίζω να γραφώ εκτός θέματος μετά από τόσο προκλητικά μηνύματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 15:38]

Mainframe το τράβηξες από τα μαλια ακούς εκεί ο πισωγλεντισμος εθνικό σπορ

Δεν είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ σα δεδομένο αυτό. Τέτοια συμπεράσματα έχουν βγει μεταφράζοντας μισές προτάσεις και σκέτες λέξεις από ολόκληρα αρχαία κείμενα με παραποιημένες από τον χρόνο έννοιες.

Θα ήθελα να ήξερα τι θα έλεγε ένας μελλοντικός ιστορικός για την εποχή μας που οι χαρακτηρισμοί περί ομοφυλοφιλίας δίνουν και παίρνουν

Επίσης Η Ελλάδα ήταν ένα από τα λίγα μέρη που μπορούσες να έχεις ελευθερία λόγου. Απλά τώρα έχουμε ξεφύγει (όχι ως Έλληνες παγκοσμίως) και η ελευθερία έγινε ασυδοσία.

Και αν νομίζεις ότι οι Έλληνες έκαναν πολέμους συχνά για ρίξε μια ματιά τώρα παγκοσμίως ποσό συχνά γίνονται πόλεμοι νομίζεις ότι διαφέρουμε περισσότερο σε αυτόν τον τομεα?

Στη σημερινή μας εποχή δεν υπάρχει για εμένα ο ορός ακμή και παρακμή σε οποιοδήποτε επίπεδο αφού ολλη η ανθρωπότητα αναπτύσσεται σχεδόν ταυτόχρονα συμπαρασύροντας ο ένας πολιτισμός τον άλλον.

Μίλησα για παρακμή μέχρι να υποδουλωθούμε μετά δεν υπάρχει πιο κάτω. Μόνο προς τα πάνω μπορείς να πας

Γιατί ήταν ανάγκη για να απαντήσεις να εκμηδενίσεις το παρελθόν ενός λαού δε το καταλαβαίνω

Δηλαδή φταίω που συνεχίζω να γραφώ εκτός θέματος μετά από τόσο προκλητικά μηνύματα?

Αγαπητέ φίλε, η παρακμή οδηγεί σε αναρχία, η αναρχία σε αναζήτηση, η αναζήτηση σε πολιτισμό και ο πολιτισμός σε παρακμή.κανόνας για οτιδήποτε υφίσταται στην ζωή. Όλοι όπως και οι αρχαίοι, πέρασαν από αυτόν τον κύκλο συνεισφέροντας αρνητικά και θετικά επιτεύγματα. Στο να αναφερόμαστε όμως μόνο στα θετικά, μόνο στον πολιτισμό και στην αναζήτηση, κινδυνεύουμε να γίνουμε εγωκεντρικοί και συνάμα κουραστικοί. Εάν ξεχνάμε ηθελημένα τα αρνητικά, είναι σαν να θαυμάζουμε το άσχημο, είναι σαν να λέμε μπράβο στο λάθος, είναι σαν να μην έχουμε σημείο αναφοράς και σύγκρισης.

Για να στο κάνω απλό

Η γλυπτική σαν τέχνή έχει τρεις μεθόδους υλοποίησης. Την προσθετική, όπου παίρνεις μικρά κομμάτια και τα συνθέτεις. Την αφαιρετική όπου παίρνεις ένα μεγάλο κομμάτι και αφαιρείς αυτά που δεν θες, και την Αφαιροπροσθετική όπου συνδυάζει τις δύο προηγούμενες τεχνικές. Η τελευταία είναι οι ποιο αποδεκτή και αυτό γιατί κανένας γλυπτής, βάσει της Προσθετικής, δεν μπορεί να βρει έτοιμα στην φύση τα τέλεια κομμάτια ώστε εάν τα προσθέσει να φτιάξει ένα τέλειο άγαλμα. Η αφαιρετική από την άλλη, ευνοεί τον τεχνίτη όπου ανάλογα το πόσο καλός είναι μπορεί να αφαιρέσει όλα τα άχρηστα κομμάτια και να αναδείξει το τέλειο. Εντούτοις, η τέχνη της αφαιρετικής δεν συγχωρεί το λάθος. Τέλος η ΑφαιροΠροσθετική συνδυάζοντας τα παραπάνω, κρατώντας τα σωστά κομμάτια και αφαιρώντας τα λάθος, αποδίδει τα βέλτιστα.

Βάσει λοιπόν του παραπάνω παραδείγματος, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έχω την πρόθεση να μειώσω την Ιστορία της αρχαίας Ελλάδας, αλλά απλά να πω ότι δεν υπάρχουν μόνο θετικά, αλλά και αρνητικά σημεία που θα πρέπει να τα θυμόμαστε και συγκρίνοντας τα με το τώρα να βλέπουμε εάν χάνουμε ή αν κερδίζουμε σαν άνθρωποι.

Δεν θα το συνεχίσω άλλο, γιατί θεωρώ ότι και οι δύο έχουμε βγει εκτός θέματος, αλλά σε ένα θέμα σαν και αυτό μάλλον είμαστε στην ουσία..

Πάντα φιλικά

;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει η παρακμή..Τουλάχιστον, σε σχέση με την αρχαιότητα, εμείς οι παρακμιακοί δεν πεθαίνουμε από αμυγδαλές, ούτε, όπως συνηθίζονταν τότε, έχουμε καθιερώσει τον πισωγλεντισμο ως εθνικό σπορ! Επίσης μου αρέσει η παρακμή γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι @αλακια θέλει σαν τον Λιακόπουλο με χίλιαδες οπαδούς να τον ακούν χωρίς να βρίσκεται κάποιος να τους μαζέψει . Μου αρέσει που είμαι παρακμιακός και δεν έχω πεθάνει ακόμα από κάποιο σπαθί η ακόντιο σε κάποια από τις χιλιάδες μάχες της αρχαιότητας για τα μάτια κάποιας ωραίας Ελένης. Μου αρέσει η παρακμή γιατί τώρα κάνω να πάω στην Ιθάκη μία ώρα με το καράβι και δεν χάνομαι για καμία δεκαετία με το να με κυνηγούν σειρήνες και κύκλωπες. Μου αρέσει η παρακμή γιατί όταν παίζει η Ολυμπιακάρα τρώω πίτσα και όχι μέλανα ζωμό. Μου αρέσει η παρακμή γιατί για να βλέπω το βράδυ ανάβω τα φώτα και όχι κεριά και μανουάλια. Μου αρέσει η παρακμή γιατί στο φινάλε φινάλε ρε αδελφέ έχω PC και παίζω και όχι ’βακα με χάντρες..

Το θέμα του υπολογιστή των Αντικυθήρων σίγουρα αποτελεί την βάση για φιλοσοφική και ιστορική αναζήτηση μέσα στα πλαίσια πάντα του ορθολογισμού. Και αν τελικά προκύψει το 9ο θαύμα του κόσμου σίγουρα κανείς δεν πρόκειται να δυσανασχετήσει, με θερμότερους υποστηρικτές εμάς, τους καθημερινούς παρακμιακούς τύπους της Νεώτερης Ελλάδας.άμα λάχει να πούμε!

Φαινεται απο την εξομολογηση σου για τον εαυτο σου οσο και τους ομοιους σου

και για ολα αυτα τα τοοσοοοο για σενα πολυτιμα αντικειμενα που εχεις αποκτησει ως σημερα.........

ενταξει ισως και γιατι εσενα σς συμφερει προσωπικα οπως εχουν σημερα τα πραγματα στην δικια σου ζωουλα

και δεν εχεις γνωρισει και την ασχημη πλευρα της ζωης ως τωρα οπως αλλοι

Επίσης μου αρέσει η παρακμή γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι @αλακια θέλει σαν τον Λιακόπουλο με χίλιαδες οπαδούς να τον ακούν χωρίς να βρίσκεται κάποιος να τους μαζέψει

Ναι ρε συ απο ολα αυτα τα ατομα των ΜΜΕ μονο ο Λιακοπουλος σε πειραξε δηλαδη

Μονο ο Λιακοπουλος ειναι το απολυτο παραδειγμα παρακμη ενω καποιοι αλλοι οπαδοι του Αρναουτογλου , Καλομοιρα και Φερεντινου ειναι σαφως καλυτεροι δηλαδη.... :D

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να διαβάσουν για το Βυζάντιο, από έναν άνθρωπο που αφιέρωσε τη ζωή του σε αυτό (και δεν είναι ο Κατακουζινός :tomato: ) ονόματι Στήβεν Ράνσιμαν. Προσωπικά δεν ήξερα πολλά πράγματα για αυτή την περίοδο (αν τελικά υπήρξε πρόοδος ή όχι) και μέσα από το τόπικ μου κινήθηκε το ενδιαφέρον να ψάξω. Ιδου το λινκ για όσους ενδιαφέρονται και συγνώμη αν βγήκα πολύ εκτός θέματος :innocent: .

http://www.forums.gr/showthread.php?t=4742

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 08:29]

Για οποίον ασχολείται, θα πρέπει να γνωρίζει ότι δεν είναι τα 30τόσα γρανάζια που τον κάνουν το μηχανισμό τόσο αξιοπερίεργο αλλά ότι κάποια από τα γρανάζια είναι λογαριθμικά. Λογαρίθμους δεν έχουμε συναντήσει πουθενά αλλού στην αρχαία Ελλάδα.. Παρόμοιος μηχανισμός παρουσιάσθηκε ξανά στα ρολόγια του 1700. Οπότε αν θέλουμε να μιλάμε επί της ουσίας, ο μηχανισμός αυτός προϋπήρξε κατά δύο χιλιάδες χρόνια από την επίσημη πρεμιέρα του. Πράγματι είναι μια απίστευτη μηχανή για την εποχή του

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Απλώς δε θεώρησα σωστό να εμβαθύνω τόσο πολύ στο συγκεκριμένο θέμα...

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest [Σήμερα, στις 12:16]

Γιατι οι Τουρκοι μας κανανε καλο...

μολις επεσε η βυζαντινη αυτοκρατορια πηγαμε αλλα τοσα χρονια πισω, και στον τροπο σκεψης και σε πολλα αλλα πραγματα.

Κι αυτό είναι (μερικώς) σωστό αλλά νομίζω ότι βγαίνουμε συνεχώς εκτός θέματος. Προσπαθούμε να αναλύσουμε ιστορικά γενονότα αποσπασματικά στα πλαίσια ενός τόπικ με συγκεκριμένο θέμα. Το σημαντικότερο που βγαίνει από τη συζήτηση αυτή είναι η ανάγκη για μεγαλύτερη έρευνα από εμάς:

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 14:47] ... μέσα από το τόπικ μου κινήθηκε το ενδιαφέρον να ψάξω. Ιδου το λινκ για όσους ενδιαφέρονται και συγνώμη αν βγήκα πολύ εκτός θέματος :innocent: .

http://www.forums.gr/showthread.php?t=4742

Φαντάζομαι ότι ο χρήστης Galioni αναφέρεται σε κάτι σαν το παρακάτω:

http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/runciman_interview.html

Προτείνω να ακολουθήσουμε και την προτροπή του "astrolabos" για μεγαλύτερο ψάξιμο... Οι διενέξεις δε νομίζω ότι θα έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Κανένα καλό link λοιπόν? :bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 13:17]

Εμένα πάντως μου αρέσει η παρακμή..Τουλάχιστον, σε σχέση με την αρχαιότητα, εμείς οι παρακμιακοί δεν πεθαίνουμε από αμυγδαλές, ούτε, όπως συνηθίζονταν τότε, έχουμε καθιερώσει τον πισωγλεντισμο ως εθνικό σπορ! Επίσης μου αρέσει η παρακμή γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι @αλακια θέλει σαν τον Λιακόπουλο με χίλιαδες οπαδούς να τον ακούν χωρίς να βρίσκεται κάποιος να τους μαζέψει . Μου αρέσει που είμαι παρακμιακός και δεν έχω πεθάνει ακόμα από κάποιο σπαθί η ακόντιο σε κάποια από τις χιλιάδες μάχες της αρχαιότητας για τα μάτια κάποιας ωραίας Ελένης. Μου αρέσει η παρακμή γιατί τώρα κάνω να πάω στην Ιθάκη μία ώρα με το καράβι και δεν χάνομαι για καμία δεκαετία με το να με κυνηγούν σειρήνες και κύκλωπες. Μου αρέσει η παρακμή γιατί όταν παίζει η Ολυμπιακάρα τρώω πίτσα και όχι μέλανα ζωμό. Μου αρέσει η παρακμή γιατί για να βλέπω το βράδυ ανάβω τα φώτα και όχι κεριά και μανουάλια. Μου αρέσει η παρακμή γιατί στο φινάλε φινάλε ρε αδελφέ έχω PC και παίζω και όχι ’βακα με χάντρες..

Το θέμα του υπολογιστή των Αντικυθήρων σίγουρα αποτελεί την βάση για φιλοσοφική και ιστορική αναζήτηση μέσα στα πλαίσια πάντα του ορθολογισμού. Και αν τελικά προκύψει το 9ο θαύμα του κόσμου σίγουρα κανείς δεν πρόκειται να δυσανασχετήσει, με θερμότερους υποστηρικτές εμάς, τους καθημερινούς παρακμιακούς τύπους της Νεώτερης Ελλάδας.άμα λάχει να πούμε!

Τι λες τώρα? Αν δεν γινόταν οι περσικοί πόλεμοι τότε σήμερα η Ευρώπη θα ήταν μια μουσουλμανική επαρχία, αν ο οδυσσέας δεν έψαχνε τόσα χρόνια την Ιθάκη τώρα δεν θα είχαμε καράβια και αν δεν μετέχαν σε κινδύνους και περιπέτειες οι αρχαίοι Έλληνες τώρα δεν θα υπήρχε καν Ελλάδα...εμένα θα με λέγαν Axmet, εσένα Mamun και τον Βαγγέλη θα τον έλεγαν Xasan. Αν δεν έπιναν οι σπαρτιάτες μέλανα ζωμό για να είναι πάντα σκληραγογημένοι εσύ τώρα δεν θα έτρωγες πίτσα αλλά θα έβοσκες σε κάποιο λιβάδι υπο την επιτήρηση κάποιου Τουρκαγα. Γι αυτό λοιπόν σεβασμός και κατανόηση σε αυτά που έκαναν οι προγονοί μας...γιατι αν δεν ήταν αυτά πρόοδος τότε τι ήταν? Και μέσα απο τους πολέμους περάστηκαν υψηλά διανοήματα και αναπτύχθηκε η τεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά! Τελευταία φορά που είδα το thread δεν είχε ούτε μισή σελίδα posts και τώρα είναι 3 σελίδες με posts που τρώγεστε και αναλύετε άλλα (όχι και απολύτως ανεξάρτητα) θέματα ενώ κάποιοι άλλοι μιλάνε για Λιακόπουλο, εξωγήινους κτλ κτλ κτλ. Πήγα κι εγώ να φτιάξω ένα thread να μιλήσουμε λίγο για αυτό το θαυμαστό ανθρώπινο επιστημονικό επίτευγμα και μου κατεβάζετε θεωρίες συνωμοσίας, παρακμή της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας, Οθωμανούς, Βυζαντινούς, εξωγήινους και δε συμμαζεύεται.

Θα παρακαλούσα να σταματήσουν εδώ τα off topic και κάποιος mod να συμμαζέψει λίγο το θέμα από τα άκυρα posts. Συγγνώμη που παραβαίνω τους κανόνες και παριστάνω το mod αλλά το ξεφτιλίσαμε ρε παιδιά!

Πέρα απο την ένταση της στιγμής, φιλικά πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Πάντως προσωπικά με έπιασε μεγάλη ανατριχίλα όταν συνειδητοποίησα την πολυπλοκότητα του μηχανισμού. 30 διαφορετικά γρανάζια, τόσο περίπλοκα διατεταγμένα αλλά προ πάντων φανταστείτε τη μελέτη που πρέπει να έκανε αυτός που το κατασκεύασε (Ίππαρχος; ) και όλα αυτά πριν 2200 χρόνια!

Σε μια συζήτηση με ένα φίλο παλιότερα είχε ακουστεί η γνώμη πως αν δεν είχαμε περάσει απο τόσους πολέμους και κατακτητές θα είχαμε πάει στον ’ρη απο το μεσαίωνα. Τότε του είπα οτι υπερβάλει αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... Γενικά δεν είμαι εθνικιστής αλλά αυτός ο μηχανισμός με κάνει να αισθάνομαι μια περίεργη υπερηφάνεια...

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου,ο πόλεμος είναι η μεγαλύτερη αιτία για την τεχνολογική υπεροχή στην επιστήμη, είναι η κινητήρια δύναμη της τεχνολογίας και κάτω από αυτή την ομπρέλα πριμοδοτούνται όλες οι έρευνες από αρχαιότατους χρόνους..με λίγα λόγια χωρίς πολέμους δεν θα είχαν τα κονδύλια για έρευνες οι οποίες χρηματοδοτούνται για πολεμικούς σκοπούς και αργότερα περνάνε στην έρευνα για το "κοινό" καλό...τουλάχιστο στο μεγαλύτερο ποσοστό τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από divya

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου,ο πόλεμος είναι η μεγαλύτερη αιτία για την τεχνολογική υπεροχή στην επιστήμη, είναι η κινητήρια δύναμη της τεχνολογίας και κάτω από αυτή την ομπρέλα πριμοδοτούνται όλες οι έρευνες από αρχαιότατους χρόνους..με λίγα λόγια χωρίς πολέμους δεν θα είχαν τα κονδύλια για έρευνες οι οποίες χρηματοδοτούνται για πολεμικούς σκοπούς και αργότερα περνάνε στην έρευνα για το "κοινό" καλό...τουλάχιστο στο μεγαλύτερο ποσοστό τους...

Τι εμπορεύεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από divya

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου,ο πόλεμος είναι η μεγαλύτερη αιτία για την τεχνολογική υπεροχή στην επιστήμη, είναι η κινητήρια δύναμη της τεχνολογίας και κάτω από αυτή την ομπρέλα πριμοδοτούνται όλες οι έρευνες από αρχαιότατους χρόνους..με λίγα λόγια χωρίς πολέμους δεν θα είχαν τα κονδύλια για έρευνες οι οποίες χρηματοδοτούνται για πολεμικούς σκοπούς και αργότερα περνάνε στην έρευνα για το "κοινό" καλό...τουλάχιστο στο μεγαλύτερο ποσοστό τους...

Ο πόλεμος μπορεί να επαγρυπνεί την επιστήμη για την κατασκευή νέων όπλων αλλά μην ξεχνάς οτι ανάμεσα στους πολέμους υπάρχει και μια περίοδος σκλαβιάς. Δυστυχώς ο Ελληνικός λαός έχει περάσει από πολλές τέτοιες περιόδους κατά τις οποίες η Ελληνική επιστήμη δεν είχε μεγάλα περιθώρια εξέλιξης. Γιατί ας μην ξεχνάμε πως αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) κατακτητές δεν επέτρεπαν στους προγόνους μας να αναπτύξουν τον πολιτισμό τους.

Σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Η επιστήμη ουσιαστικά έχει γίνει παγκόσμια και ενιαία. Εκείνες τις εποχές όμως που ο κάθε λαός ανέπτυσσε τη δική του επιστήμη, αν είχαμε την άνεση να αναπτυσσόμαστε όλο αυτό το καιρό που ήμασταν σκλαβωμένοι, πιθανότατα σήμερα θα ήμασταν αρκετά πιο μπροστά. Το πόσο θα παραμείνει για πάντα άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για αυτό που λες, μιλουσα πιο γενικά για το πόσο η τεχνολογία προχωράει και πως ο βασικός χρηματοδότης της είναι η πολεμική βιομηχανία και η άμεση σχέση μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

@divya: Για τσέκαρε τη σχέση των περισσοτέρω συσκευών ή τεχνολογιών που χρησιμοποιείς, με την αστρονομία και την εξερεύνηση του διαστήματος. Τότε ίσως να πειστείς ότι δεν είναι ο πόλεμος η κυριότερη αιτία για εφευρέσεις και τεχνολογία ;)

Για την Αργώ που υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι πέταγε, υπάρχει κάποια σχετική βιβλιογραφία ή κάποια πηγή τέλος πάντων? Θα παρακαλούσα, όμως, να μην είναι τπτ εκδόσεις Λιακόπουλος :p

Για το θέμα μας: Ο κύριος Μουσάς έκανε μια ακόμα διάλεξη για το μηχανισμό των Αντικυθήρων, αλλά δυστυχως για διάφορους λόγους (κυριότερος, είχα υποχρεωτικό εργαστήριο την ίδια ώρα) δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω. Ελπίζω να γίνει μία ακόμη διάλεξη, στο Φυσικό αυτή τη φορά, και να μπορέσω να την παρακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.