Jump to content



Σύνδεση ADSL Router με Σκληρό Δίσκο


kreach

Recommended Posts

Είχα μια συζήτηση με έναν φίλο μου για το πώς θα πετύχω το Απόλυτα Αθόρυβο Κατεβαστήρι

Λύσεις όπως Υδρόψυξη, Fanless GPU και τροφοδοτικό κτλ είναι απαγορευτικές λόγω κόστους.

Μπορώ να συνδέσω ένα Router και να κατεβάζει Χωρίς να είναι αναμμένος ο Υπολογιστής?

Υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να κατεβάζω Αθόρυβα? (Χωρίς βέβαια να τα σκάω τρελά...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γίνετε κάτι τέτοιο και ενδιαφέρει και εμένα...

αλλά δεν ξέρω τον τρόπο να το κάνω και προς το παρόν

δεν έχω και το hardware...

Έχω κάνει ένα ποστ εδώ κοίτα το άμα είναι να αλληλοβοηθηθούμε... :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Χθες, στις 23:42]

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616058

ορίστε η λύση

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

αυτό το router είναι η μεγαλύτερη αποτυχία όλων των εποχών!!!!

ούτε τους drivers από το site της asus δεν είναι άξιο να κατεβάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ρε παιδιά θες ένα pc για να κατεβάσεις... Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πιο αθόρυβο κατεβαστήρι είναι ένα παλιό laptop (ή να αγοράσεις μεταχειρισμένο αν δεν έχεις). Συνδέεις και έναν σκληρό (μέσω USB σε external case) και καθάρισες. Και από άποψη κατανάλωσης, πιο χαμηλή θα είναι σε σχέση με αντίστοιχο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα...

Αλλά στοιχίζει περισσότερα από ένα router+σκληρό που το ανώτερο που μπορεί να φτάσει είναι τα 150-200 ευρώπουλα και είναι πραγματικά αθόρυβο και πολύ οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης - άντε να έχει 15watt συνεχούς λειτουργίας και 30watt peak...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω κάνει εγώ:

Athlon thunderbird 900 με κοτσαρισμενο ένα 80άρι ανεμιστήρι στα 5 Volt

Τροφοδοτικό 250W με απενεργοποιημένο το δικό του ανεμιστήρα και ένα 80αρι ανεμιστήρα επίσης στα 5 V να τον χτυπάει

Μια tnt2 χωρις ανεμιστήρα και έναν σκληρό. Το κουτί είναι κάτω από γραφείο κρυμμένο και ο χειρισμός γίνεται με vnc.

Κόστος 0 (βρήκα και τι να κάνω τις παλιατζούρες που είχα μαζέψει). Το μόνο που ακούγεται είναι το σφύριγμα του σκληρού. Δέν παίζει πιό απροβλημάτιστη και οικονομική λύση κατά την γνώμη μου, όλα τα υπόλοιπα είναι τζάμπα λεφτά και δεν μπορείς να κάνεις και ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.