Jump to content


ΑLMAN και αναβάθμιση μνήμης


gdp77

Recommended Posts

Έχω ένα laptop ACER αγορασμένο πριν από ενάμιση χρόνο με turion 64 και 512MB μνήμης. Από το μηχάνημα δεν έχω παράπονο (έχει αποδειχτεί σκυλί με καθημερινή χρήση σε περιβάλλον τάξης Δημοτικού). Μου περίσσευαν καμιά 100αριά ευρώ αυτές τις μέρες και σκέφτηκα να του βάλω 1GB για να παίζω και κανά WoW όταν δεν είμαι σπίτι και γενικά να πηγαίνει πιο άνετα το laptop (σε πολύ βαριές παρουσιάσεις έβλεπες κάποια glitches στις αλλαγές). Έπρεπε λοιπόν να βγουν τα 2x256 και να μπουν 2x512 DDR333

Πρώτη ερώτηση ήταν στο πλαίσιο (αγορασμένο από αυτούς το laptop) οι οποίοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν αναβάθμιση μνήμης και με παρέπεμψαν στην αντιπροσωπεία. Τους είπα ότι δε με ενδιαφέρει η εγγύηση, αλλά μου απάντησαν ότι μόνο στα δικά τους βαζουν μνήμες...

Για να προλάβω αυτούς που θα με ρωτήσουν γιατί δεν αγόραζα 2 μόνος μου και να τις έβαζα, απαντώ ότι πολύ απλά δε θα ήμουν σίγουρος ότι θα έπαιζαν και ήθελα κάποιο τεχνικό τμήμα να κάνει την τοποθέτηση + έλεγχο.

Παίρνω στην ALMAN τηλέφωνο και μένω άφωνος... Κόστος για 2x512 280 . ΈΛΕΟΣ. Για το κόστος τοποθέτησης δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω... Το πακετάκι θα ερχόταν τουλάχιστον 350 . Τι και αν τους έλεγα ότι η τιμή είναι εξωφρενική, τι και αν τους παρέπεμπα σε καταστήματα της αγοράς για τις τρέχουσες τιμές της μνήμης, χαμπάρι δεν έπαιρναν.... "Ναι" μου είπαν, "ξέρουμε ότι είναι ακριβά, αλλά αυτές είναι οι τιμές"...

Τελικά έκανα τη δουλειά στο RAMSHOP, όπου οι 333 που δοκιμάσαμε δε δούλεψαν και βολεύτηκα με 2xDDR400 και όλα αυτά σε normal τιμούλα 140.

Ερωτώ λοιπόν εγώ: Μήπως τελικά πρέπει να τα παρατήσουμε τα επώνυμα laptop και να πηγαίνουμε όλοι να αγοράζουμε laptop Πλαισίου, Multirama κτλ. ? Δεύτερον, μπορώ κάπου να καταγγείλω την ALMAN για την εξωφρενική της τιμολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Ερωτώ λοιπόν εγώ: Μήπως τελικά πρέπει να τα παρατήσουμε τα επώνυμα laptop και να πηγαίνουμε όλοι να αγοράζουμε laptop Πλαισίου, Multirama κτλ. ?

Πολύ θα ήθελα να ακούσω την απάντηση της ίδια της Alman σε αυτό. Δεν στέλνεις και ένα μήνυμα στην ACER να τους ρωτήσεις το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από ταλαιπωρία 5 μηνών με οθόνη 17'' CRT LG, ταλαιπωρία που την έχω αναφέρει εδώ και στο pct, τους απείλησα ότι θα έρθω σε επαφή με την ίδια την LG. Αποτέλεσμα? Όλως τυχαίως μου δώσαν 19'' CRT μέσα σε 2 μέρες. Όλως τυχαίως.

Link to comment
Share on other sites

330 ευρώ μου είχαν ζητήσει και μένα για ένα ίδιο dvd-r 2x ταχύτητας ίδιο με του acer φορητού μου που είχε καεί , όταν με 140 ευρώ αγόρασα από το mgmanager 8x και dual layer

Δεν ήταν τότε η alman αλλά η CPI αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11 [Σήμερα, στις 20:56]

H αλμαν πρεπει να ειναι με διαφορα η χειροτερη εταιρια-αντιπροσωπεια η/υ στην ελλαδα.

Εχω την εντυπωση οτι ολες οι αντιπροσωπειες και τα σερβις εδω στην Ελλαδα ειναι σιγουρα τα χειροτερα που μπορουμε να συναντησουμε και κανουν σιγουρα διαγωνισμο ποιος θα εχει το χειροτερο σερβις - εξυπηρετηση.

Εχουν σπασει τα νευρα μου απο ολα τα σερβις που για να σε εξυπηρετησουν πρεπει να τους απειλησεις ή να τους κανει καταγγελια αλλιως δεν προκειται να κανουν δουλεια και να σε εξυπηρετησουν οπως προβλεπεται απο τον νομο.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έτυχε να συνεργαστώ με την ΑΛΜΑΝ όλα ήταν άψογα, δε ξέρω βέβαια αν έπαιζε ρόλο ότι δούλευα-ω σε εταιρίες-καταστήματα οπότε η σχέση δεν ήταν εταιρία με πελάτη λιανικής. Για την ιστορία το service της acer το πήρε η MDI

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.