Jump to content



Σοβαρό Συγκριτικό μεταξύ των Χ-Fi


kreach

Recommended Posts

Yπάρχουν 7 κάρτες της σειράς X-Fi, και οι τιμές κυμαίνονται από 60Ε (Xtreme Audio) μέχρι 300Ε (Elite Pro). Υπάρχουν σοβαρά συγκριτικά μεταξύ τους διότι ο πίνακας αυτός δεν λέει και πολλά στην ουσία. Μπορούμε να συγκρίνουμε GPU μόνο από το Engine Clock ? ΌΧΙ βέβαια!

Υπάρχει κανένα ολοκληρωμένο συγκριτικό μεταξύ καρτών ήχου?

Ολοκληρωμένω Ποσοτικά (με πολλές κάρτες) αλλά και ποιοτικά (benchmark από παιχνίδια γνωστά, εφαρμογές κτλ)

Xρήσιμες Σελίδες:

http://www.soundblaster.com/products/welcome.asp?category=1&subcategory=208&

http://dmzweb3.europe.creative.com/wwimages/audio_int/xfi/xfi_comparison.png

http://www.behardware.com/articles/586-9/creative-labs-x-fi.html

http://forums.creative.com/creativelabs/board/message?board.id=soundblaster&message.id=78388&view=by_date_ascending&page=5

Eλπίζω να βρεθεί ένα τέτοιο συγκριτικό γιατί θα είναι μια μεγάλη βοήθεια για τους νέους χρήστες που ψάχνουν για κάρτα ήχου. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Nαι το ξέρω αυτό. Σκέφτομαι αν αξίζει από onboard να κάνω μιαν αναβάθμιση, όχι τίποτα σπουδαία αλλά άκουσα πως η onboard καταναλωνει πολλούς πόρους του συστήματος. Μια audigy ~25E θα είναι εντάξη ? Mήπως να περνούσα στην X-Fi Xtreme Audio? Προσφέρει πραγματικά περισσότερα η Xtreme Music? Δηλαδή ΠΟΣΑ προσφέρει η κάθε κάρτα ΣΕ ΣΧΕΣΗ με την ΤΙΜΗ της?

Τότε που αγόραζα καινούριο υπολογιστή τα ίδια ερωτήματα είχα για cpu, gpu και όταν είδα τα διάφορα benches, μετά από συζητήσεις με φίλους και στον Λάμπη τελικά κατέληξα σε κάτι.

Κανένας να μας φωτίσει??

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω.....

Ειναι οτι η xtreme music αξιζει το καθε ευρω που εδωσα για αυτην.....

Πολυ καλυτερη ποιοτητα ηχου (σε mp3 και παιχινιδια,ταινιες)....

Στα ηχεια που εχω (Χ530) ακουγεται πραγματικα φανταστικα ;)

Και αν θελεις την γνωμη μου...... ΝΑΙ η xtreme music αξιζει τα 100 ευρω !!! :)

Ελπιζω να σε φωτησα λιγο.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 12:31]

Για ηχεία, αν και μου αρέσει να βλέπω ταινίες και να ακούω μουσική (mp3 με bitrate 160) στον υπολογιστή και έχω στο μυαλό μου στα εξής:

Logitech

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 13:52]

To βλεπω χαζο να παρεις καλη καρτα ηχου με τετοια ηχεια, προσπαθησε να ελευθερωσεις λιγο χωρο καπως....

+1 :D

Και παρε την extreme music για το crystalizer ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Ποιο ενδιαφερον θα ηταν ενα συγκριτικο μεταξυ καρτων διαφορετικων εταιριων

Ρε συ εδώ δεν ξέρουμε πραγματικά ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ των X-Fi !!! ;)

Aν πάρω τα Logitec 230 140E θα πρέπει να πάρω και την Xtreme Music 100E έτσι? Σύνολο 240Ε

Αν πάρω τα Logitech X210 35Ε ή άντε Z-4I 85Ε η Χtreme Audio 60E είναι αρκετή? Σύνολο 95/145Ε

Οφ Τοπικ: Θέλω να πάρω το CM Mystique με 100E + ένα DVD RW (γιατί τα έφτυσε) για αυτό το χαμηλό budget.

Τελος πάντων για να μην ξεφεύγουμε καλό είναι να υπάρχει ένα συγκριτικό καρτών ήχου καθώς και μια αντιστοίχιση με ανάλογα ηχεία (πχ onboard με speakers 9E, Xtreme music με ταδε κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας, αλλα ποιο το νομα να ψειρειζεις τις δυνατοτητες 7 διαφορετικων καρτων ηχου, οταν θα ακους απο ηχεια των 20 ή των 35 ευρω? Και εδω που τα λεμε ποιος ο λογος να δωσεις πανω απο 40 ευρω για καρτα ηχου οταν δινεις 20 για ηχεια. Να πω οτι ειχες κανα σοβαρο 5.1 συστημα με αξιωσεις, παει στα κομματια. Ειπαμε να ψαχνομαστε, αλλα οχι να ψαχνουμε μονο για να ψαχνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 17:09]

Aν πάρω τα Logitec 230 140E θα πρέπει να πάρω και την Xtreme Music 100E έτσι? Σύνολο 240Ε

Αν πάρω τα Logitech X210 35Ε ή άντε Z-4I 85Ε η Χtreme Audio 60E είναι αρκετή? Σύνολο 95/145Ε

Εγώ έλεγα τα x-230 όχι τα z2300...

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα ήχου είναι η ίδια για όλες τις x-fi, εκτός από το κορυφαίο μοντέλο που στοιχίζει αρκετά ακριβότερα για την πολύ μικρή βελτίωση που δίνει, κυρίως λόγο τον καλύτερων υλικών που χρησιμοποιούνται για την παραπλήσια υλοποίηση . Αν δεν χρησιμοποιήσεις ηχεία καλά, δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διάφορα μεταξύ x-fi η κάποια άλλη φθηνότερη κάρτα της creative πχ την live 24bit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Συγγνωμη κιολας, αλλα ποιο το νομα να ψειρειζεις τις δυνατοτητες 7 διαφορετικων καρτων ηχου, οταν θα ακους απο ηχεια των 20 ή των 35 ευρω? Και εδω που τα λεμε ποιος ο λογος να δωσεις πανω απο 40 ευρω για καρτα ηχου οταν δινεις 20 για ηχεια. Να πω οτι ειχες κανα σοβαρο 5.1 συστημα με αξιωσεις, παει στα κομματια. Ειπαμε να ψαχνομαστε, αλλα οχι να ψαχνουμε μονο για να ψαχνουμε...

Aν σου έλεγα πως μου αρέσει να ψάχνω, έτσι μόνο για να ψάχνω? :p

Mου αρέσει να ψάχνω, πχ για καινούριες gpu, cpu άσχετα από το αν θα τις αγοράσω lol

Τώρα έχω κάτι @@@ ηχεία και θέλω κάπως να αναβαθμίσω κάπως την κατάσταση. Να πετάξω απλά τα Logitech X210 35Ε με καμιά Audigy 25E ? Ή απλά να μην ασχοληθώ καν με μια τέτοια αναβάθμιση αν δεν ρίξω $$$ για μια καλή 2.1 η 5.1 + X-Fi Xtreme Music ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφερει περισσοτερο ο ηχος σαν μουσικη ή τα παιχνιδια.Με τις ακριβοτερες καρτες της creative ισως να δεις καλυτερα fps στα παιχνιδια και πιο ''ζωντανα εφε''. Αν σε ενδιαφερει να φτιαξεις κατι καλο για να απολαμβανεις μουσικη, τοτε ετοιμασου να ξοδευτεις. Παντως η ποιοτητα ηχου που μπορουν να προσφερουν οι τελευταιες καρτες ηχου, ειναι πολυ ανωτερη απο αυτην που μπορουν να αποδωσουν ακομα και τα ακριβοτερα ηχεια υπολογιστων. Αν ο προσανατολισμος σου ειναι η μουσικη, καλυτερα μην ασχοληθεις καθολου με ηχεια υπολογιστων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω μαζι σας γιατι πριν παρω τ Ζ5500 ειχα απλα 5.1 ηχεια, και αν και ειχα παρει την fatalιτy ( ιουνιο ) με την οποια ακουσα τρομερη διαφορα σε συγκριση με την audigy 2 που ειχα καμια σχεση ή μια με την αλλη, καλος ηχος με την audigy κορυφαιος με την fatal1ty και ολη η μεγαλη διαφορα ειρθε αυγουστο με την αγορα Ζ5500 τοτε εκμεταλευτηκα πληρως την καρτα καθως τα ηχεια μπορουσαν να παιζουν τελεια οσο δυνατα και αν ηταν.

κατα την γνωμη μου ανα πας σε καλη καρτα τα ηχεια ειναι must καλη καρτα καλα παντα 5.1 ηχεια κορυφαια καρτα κορυφαια ηχεια

Link to comment
Share on other sites

Mε λίγα λόγια έχουμε:

Kατηγορία Γ' : On Board καρτα ---> Hχεία ~20Ε Σύνολο: Μέχρι 30

Κατηγορία Α': Χ-Fi Fatal1ty ----> z5500 ~ 340E Σύνολο: Από 440Ε και Ανω (όσο τραβάει το budget)

Για μια μεσαία κατηγορία τί προτείνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία Α': Χ-Fi Fatal1ty, Elite pro ----> z5500 ~ 340E Σύνολο: Από 440Ε και Ανω (όσο τραβάει το budget)

Kατηγορια Β΄xtreme music, X-fi gamer , audigy2 ------>logitech x530, Z4, creative T6060, T6100

Kατηγορία Γ' : On Board καρτα ---> Hχεία ~20Ε Σύνολο: Μέχρι 50

και εγω αυτα προτεινω βεβαια παντα στον ηχο ολα παιζουν εξαρταται τι θελει και πως το καταλαβαινει ο καθενας τον καλο ή ασχημο ηχο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.