Jump to content



Σοβαρό Συγκριτικό μεταξύ των Χ-Fi


kreach

Recommended Posts

@ΟΕW1999

Μια απλή ανάλυση του τι μπορούν να αποδώσουν τα ηχεία Ζ5500 (ποιες συχνότητες και σε τι εντάσεις) και μια αντίστοιχη για τις κάρτες, φανερώνει την μεγάλη διαφορά ποιότητας μεταξύ καρτών ήχου και ηχείων υπολογιστών (όσους ενδιαφέρει το θέμα μπορούν να ρίξουν μια ματιά στο right mark audio analyzer). Είναι σίγουρο ότι είδες τεράστια διαφορά μεταξύ των δυο σετ ηχείων γιατί προφανώς τα παλιά ''έκοβαν'' παρά πολλές συχνότητες από το ανθρώπινο ακουστικό φάσμα. Ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση θα σου κάνει αν ακούσεις την κάρτα σου με high end ηχεία ή ακουστικά. Επίσης πολύ καλύτερο ήχο μπορείς να πάρεις, αν χρησιμοποιήσεις την onboard κάρτα ήχου με καλά ηχεία και κατά την γνώμη μου είναι και η πιο συμφέρουσα λύση για κάτι οικονομικό. Το μειονέκτημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι για δυνατές εντάσεις θα χρειαστεί οπωσδήποτε ενισχυτής. Οι χρηστές της x-fi βλέπουν διαφορά γιατί η περισσότεροι χρησιμοποιούν mp3 σε συνδυασμό με το Crystalizer που είναι μια μέθοδος resampling για να πλησιάζει κατά κάποιο τρόπο το mp3 σε ποιότητα ασυμπίεστου ήχου. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα (foobar,winamp κ.α) που με την προσθήκη plugin, μπορούν να κάνουν resampling σε οποιαδήποτε κάρτα ήχου με χρήση αποτελεσματικότερων software αλγορίθμων και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

@Kreach μια σχετικά οικονομική κάρτα με αρκετές δυνατότητες είναι αυτή τη στιγμή η audigy4 που χρησιμοποιεί το ίδιο dac me thn x-fi. Για ηχεία αν σου αρέσουν τα μπάσα καλύτερα να πάρεις ένα καλό σετακι ηχείων 2.1 αν και πιστεύω ότι γενικά τα ηχεία υπολογιστών είναι υπερβολικά ακριβά σε σχέση με το τι μπορούν να παίξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Προς Astacus

(((αν και πιστεύω ότι γενικά τα ηχεία υπολογιστών είναι υπερβολικά ακριβά σε σχέση με το τι μπορούν να παίξουν.)))

Νομιζω πως εισαι λαθος σε συγκριση με πολους γνωστους και στην κατηγορια χρηματων που κανουν τα Ζ5500 ((για πιο φθηνες κατηγοριες ηχειων δεν ξερω εκτος απο κατι τελλειως πεταμενα ηχεια 5.1 που ειχα καποτε)) τα Ζ5500 βαζουν πολλα Home cinema σετ κατω ιδιως οσα ειναι στην τιμη 250 - 400Ε καμια σχεση ο ηχος και η ποιοτητα του ηχου με τα σετ αυτα τα εχω ακουσει σε γνωστους και τα εχω δοκιμασει στην δουλεια καμια σχεση για αυτο στο λεω. Τωρα για τα απλα ηχεια υπολογιστων ναι και μενα μου φαινονται μουφα για αυτο και πηρα τα Ζ5500

Οσο για τα παραπανω που ειπες για την καρτα ηχου μπορει και να εχεις και δικιο επιστημονικα και τεχνικα δεν το εχω ψαξει πολλυ αλλα στο αφτι μου η διαφορα που ακουσα αναμεσα στις δυο καρτες fatal1ty kai audigy2 που εχω ειναι τεραστια τωρα

Aν ειναι να παω σε λυσεις με ενυσχυτες και μεικτες ειναι πιο καλλη αλλα και πολυ πιο ακριβη 740ε παραπανω μου εβγαινε 5 ηχεια ενα γουφερ και ενας απλος ενυσχιτης 5.1 και αυτα σε τιμες χονδρικης αγορα για εμενα σε συγκριση με τα Ζ5500 και την fatal1ty που πηρα

Ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση θα σου κάνει αν ακούσεις την κάρτα σου με high end ηχεία ή ακουστικά. ΠΟΙΑ ΕΝΟΕΙΣ ??? πες μου για να τα βρω και να τα δοκιμασω?? Δεν κανω πλακα αν ξερεις πες μου.:)

Link to comment
Share on other sites

To EAX δεν το κόβω να αποχαιρετά κανέναν, έχει εδραιωθεί σαν όνομα, ότι και να βγάλει η MS δε νομίζω να ρίξει την Creative σε αυτόν τον τομέα.

Η γνώμη μου για την X-Fi Fatal1ty που πήρα (ξέχασα να αλλάξω υπογραφή :p) είναι ότι, σε κάποιον που ήξερε να σετάρει σωστά την Audigy 2 με τη χρήση και κάποιων εξτρά plugin, η X-Fi δεν προσέφερε τίποτα με το Crystallizer, το CMSS παραμένει το ίδιο ακριβώς (εξαιρετικό μεν, αλλά το ίδιο δε) ενώ το SVM είναι ευχάριστη προσθήκη για τους κατόχους "απλών" ηχείων έτσι ώστε να μην μπουκώνουν στα δύσκολα.

Το καλό της X-Fi είναι ότι κάνει καλύτερη "διαχείριση" του ήχου από την Audigy 2. Πρόσεξα πολύ καλύτερη "κατεύθυνση" του μπάσου στα sub, πράγμα το οποίο με εξέπληξε ομολογουμένως. Επίσης, το δεύτερο καλό, είναι όλα αυτά τα ΕΑΧ 72.0 πόσα έχει, που σε μερικά παιχνίδια, μεταμορφώνουν την ηχητική εμπειρία πολύ καλά, ενώ η ενσωματωμένη της μνήμη, δεν τα βαραίνει.

Δεν δοκίμασα τέλος το DVD-Audio Player, το οποίο μου έχουν πει πως είναι εξαιρετικό.

Εν κατακλείδι, πιστεύω πως δεν αξίζει τα λεφτά της. Εγώ τη βρήκα μεταχειρισμένη, σε αρκετά δελεαστική τιμή και την πήρα. Με τίποτα όμως δε θα έδινα τα 200+ που ζητάει.

Καλή και άγια κάρτα, αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

@ΟΕW1999

Σίγουρα όταν αναφέρομαι σε καλά ηχεία δεν εννοώ τα πολύ κακής ποιότητας 5.1 που κυκλοφορούν κατά κόρον στην αγορά. Από αυτά είμαι σίγουρος ότι πολλά σετακια 5.1 για Η/Υ είναι καλύτερα. Για να κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένη την συζήτηση καλό είναι να διαχωρίσουμε τον καλό ήχο ενός μουσικού προγράμματος Από τα εφέ των παιχνιδιών-ταινιών. Από τα συστήματα που έχω ακούσει η γνώμη μου είναι ότι για σοβαρό ήχο, άξια αναφοράς είναι μόνο τα δικάναλα (2 ηχεία) καθώς στα 5.1-7.1 κτλ η σωστή ρύθμιση των ηχείων είναι αδύνατη. Το διαχωρίζω αυτό γιατί σε ένα φόρουμ για Η/Υ ο ήχος τις περισσότερες φορές έχει να κάνει με τα εντυπωσιακά εφέ που μπορεί να έχει ένα παιχνίδι και την έκπληξη που προκαλούν, παρά την πιστή αναπαραγωγή από ένα cd. Δεν γνωρίζω την τιμή των ηχείων σου αν και έχω την εντύπωση ότι ξεπερνούν τα 300 και ούτε σκοπός μου είναι να θίξω τον εξοπλισμό σου η οποιονδήποτε. Αλίμονο φόρουμ είναι συζήτηση κάνουμε, εγώ απλά προσπαθώ να βοηθήσω κάποιον που τον ενδιαφέρει να πάρει μια σωστή κατεύθυνση γύρω από το τι παίζει με τον ήχο, με πηγή τον Η/Υ. Στα χρήματα αυτά θα σου πρότεινα να ακούσεις δυο σετακια ακουστικών τα senheiser 650 και τα akg 701 συνδέοντας τα αναλογικά στην έξοδο της κάρτας ήχου που έχεις. Προτείνω ακουστικά γιατί οι τιμές στα καλά ηχεία ξεφεύγουν ,ενώ είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση το στήσιμο τους σε κάποιο χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Astacus δεν με θιγεις καθολου απλα λεω την αποψη μου γιατι εχουμε επαγγελματικα ηχεια στην εταιρεια και ξερω οτι για καλο ηχο τα ποσα ειναι τεραστια απλα για νορμαλ χρηματα 200 - 300ε τα σετ των υπολογιστων ειναι καλυτερα απο τα σετ home cinema στην ιδια περιπου τιμη. Και εγω πριν τα παρω εψαξα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα,και εγω τα Z500 εχω.Οταν στεγνωσουν τα σαλια που σου τρεχαν στην αρχη,οταν βαρεθεις το ζορισμενο μπασο και οταν ακουσεις ενα σετ εστω και Mid range πανω σε αντιστοιχο av receiver(π.χ τα Bose Acoustimass 6 III πανω σε εναν yamaha rxv 657) θες να περασεις στην απεναντι πλευρα.Και παροτι midrange για την κατηγορια του Home cinema το παραπανω σετακι θα ακουμπουσε τα 1500 ευρω,αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Απιστευτα δυναμικος ηχος και υψηλες σταθμες απο ηχειακια μικροτερα απο μισολιτρη συσκευασια γαλακτος και το πρωτο μπασο που δεν "ετριξε"(port whistling) στην εισαγωγικη σεκανς του Return of the Sith.Αθελα μου κατα την ακροαση ενα χαμογελο διαγραφτηκε στα χειλη χωρις καν να το προσεξω-μου το ειπαν αλλοι.

Μετα πως να γυρισεις στα z5500 και τη ταπεινη x-fi music?Οικονομιες,οικονομιες,οικονομιες

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό εγώ εχω μείνει στην onboard soundstorm και οπτική εξοδο στον ενισχυτη απευθείας και αυτός αναλαμβάνει να οδηγήσει 5 B&W 602 S3 και ενα yamaha subwoofer. Απλά η κάρτα ήχου δεν παρεμβάλεται πουθενά σε μουσικη... (παιχνίδια δεν παιζω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Προς τους δύο προλαλήσαντες:

Έτσι είναι τα πράγματα. Όποιος περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο δε θέλει να ξαναγυρίσει. Καλά και άγια τα Ζ5500 και τα Gigaworks αλλά για τον απαιτητικό, απλά ικανοποιητικά. Τα Klipsch Promedia 5.1 Ultra κάπως σώζουν την κατάσταση (ειδικά το διπλό 8ιντσο sub) αλλά και πάλι με τίποτα δε φτάνουν το σοβαρό ήχο.

Οι κάρτες ήχου βοηθάνε στην όλη κατάσταση, αλλά για μένα, ειδικά στα παιχνίδια φαίνεται αυτό. Σε mp3-dvd κτλ, με κατάλληλες εφαρμογές και plugin, όλα γίνονται και με μια απλή κάρτα. Στα παιχνίδια, το ΕΑΧ προσφέρει πραγματικά μια άλλη αίσθηση η οποία είναι υπέροχη σε ορισμένους τίτλους, μεταμορφώνοντάς τους στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τις κάρτες ήχου ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια με τις κάρτες γραφικών (χιουμοριστικό κείμενο ακολουθεί... :hehe:

Κατηγορία Γ' : Πέτα μια κάρτα ό,τι βρεις τι 7100, τι 7300GS το ίδιο κάνει, λές και θα ασχοληθείς ποτέ με τα FPS !!!

Κατηγορία Α': Πόσο είναι το budget σου??? 500Ε ???!!!!! Για ultimate gaming ομως πρέπει να δώσεις το Αμύθυτο ποσό για Quad SLi, 6700 Extreeme κτλ

Κατηγορία Β: Μια 7600GT + 6300 κ είσαι μια χαρά.

---

Έτσι αντιλαμβάνομαι την κατάσταση κ με της κάρτες ήχου.

Δεν ακούς και πολύ μουσική? Κράτα την onboard και πέτα κάτι ηχειάκια 10Ε.

Είσαι audiophile ? Χώσε ότι έχεις κ δεν έχεις, αφού για σενα ο Καλός ήχος μετράει, αξίζει.

Τα δύσκολα όμως έρχονται στον χρήστη Β Κατηγορίας. LOGITECH Z-2300 2.1 SPEAKERS 970118 ή LOGITECH Z-4I WHITE RETAIL ανάλογα το budget το ίδιο με την κάρτα ήχου: X-Fi xtreme music ή μια απλή audigy.

Link to comment
Share on other sites

Προς τους προλαλήσαντες

Ναι ρε παιδια 1500 ΕΥΡΩ οχι 350 που κανουν τα Ζ5500 και εγω αυτο λεω παραπανω πως αν ηθελα καλυτερο ηχο επρεπε να δωσω 740ε παραπανω απο οτι εδωσα παντα σε τιμη χονδρικης Ναι ειναι καλυτερος ο ηχος στα 1500 - 1700ε ηχεια ή σετ ηχειων αλλα στα 300-350ε δεν υπαρχουν καλυτερα ηχεια απο τα Ζ5500 και τα gigaworks απο τα πολλα και διαφορα σετακια που κυκλοφορουν

X-Fi xtreme music ή μια απλή audigy.

-> X-fi απο μενα καλυτερος ηχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να πας στα 1500 για να παρεις καλυτερο ηχο μπορεις και με πολυ λιγοτερα. Επισης υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις τον Η/Υ σαν πηγη και απο κει κατευθειαν σε ηχεια με πολυ μικροτερο συνολικο κοστος.Στα 1500 υπαρχουν επιλογες υψηλης ευαισθησιας, ωστε να ακους σε μετριες εντασεις χωρις να χριαστεις ενισχυτη, αν και δεν προτεινεται γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα μια X-fi xtreme music και αφου εγκαταστησα τους drivers απο το CD της Creative ειδα στο Device Detection και στο THE SETUP CONTROL να χαρακτηριζεται ως

SB X-Fi Audio B480.Eιναι φυσιολογικο αυτο???Η καρτα εξωτερικα ειναι ιδια με τη X-fi xtreme music που εχει στο site της Creative,μονο που εχει ενα ψυκτρακι στο πυρηνα το οποιο δεν υπαρχει στο site της Creative.Δεν πιστευω να ειναι πυρηνας X-Fi Audio σε PCB X-fi xtreme music???:confused: :confused:

post-1212-1416072950,0163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως λέει SB X-Fi Audio B800...

Το ψυκτράκι είναι φυσιολογικό...

Νομίζω ότι η x-fi audio είναι μικρότερη, οπότε μόνο από το μέγεθος μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχεις το σωστό.

(Θα ρώταγα αν το κουτί ήταν x-fi music αλλά εμένα μου χει κάτσει αντί για απλό μονοφωνικό tv-tuner να βρω στερεοφωνικό και με ραδιόφωνο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.