Jump to content


DFI Ultra-D + Opteron 146 - ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ!!!


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Παιδες χρονια πολλα!!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα γιατι ειμαι πανω απο την συγκεκριμενη μητρικη πανω απο 6 ωρες χωρις να εχω βγαλει ακρη

Για καποιο λογο το συστημα δεν μου ποσταρει με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στικακι μνημης βρισκεται ειτε στην πορτοκαλι ειτε στην κιτρινη θεση απο αυτες που ειναι πιο κοντα στην cpu.

Εχω βαλει (2Χ1gb - και με τα 2 κιτρινα και με τα 2 πορτοκαλι)

(2Χ512 - και με τα 2 κιτρινα και με τα 2 πορτοκαλι)

(2Χ256 - και με τα 2 κιτρινα και με τα 2 πορτοκαλι)

Αμα βαλω ειτε ενα στικ (οτιδηποτε - 256, 512, 1gb) στις πανω θεσεις το συστημα ποσταρει. Σε περιπτωση που παω να κανω dual channel βαραει συνεχεια beeeeeeeeep και ειναι τα 3 λαμπακια αναμενα

Εχω φλασαρει 2-3 βιος, εχω κανει clear cmos και crystal clear ΑΠΕΙΡΕΣ φορες και γενικως οτι συνδιασμο υπαρχει. Τα στικακια ολα ειναι καλα και δουλευουν γιατι στις 2 πανω θεσεις ποσταρουν ενω στις 2 κατω Τ-Ι-Π-ΟΤ-Α!! Ακομα και ενα στην πανω θεση να ποσταρει, αν παω να προσθεσω δευτερο στικ στα slot κοντα στην cpu παλι βαραει

Εχει κανεις καμια ιδεα η να παω για RMA?

Το συστημα δεν ειχε σκληρους επανω και ειχε ενα thermaltake 480watt.

:devil: :devil: :devil: Εχει τυχει σε κανεναν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Oι μνημες που εχουν μπει επανω ειναι G.skill 2X1gb F1 4000 USU2, Kingston HyperX bh5 (512mb kai 256mb sticks) και Twinmos UTT.

Ergoteli δεν εχω ορισει τιποτα, οτι εχει στα bios default εχω αφησει. Οπως ξαναπα ΟΛΕΣ οι μνημες στα 2 πανω σλοτς ποσταρουν κανονικα. Αμα βαλεις μονα τους stick η και σε συνδιασμο με τις πανω, στα κατω slots απλα δεν ποσταρει. Κανει λες και δεν εχει μνημη.

Εχω δοκιμασει τα παντα. Τοσο σπασιμο νευρων με pc πολυ λιγες φορες εχω παθει.

Η μητρικη ειναι απο SPC. Θα επικοινωνησω αυριο με το παιδι που την πηρα να δουμε τι μπορει να γινει :fist: :cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι καταλαβαίνω δε σε αφήνει με τίποτα να post-άρεις σε dual channel, ενώ με οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό σε αφήνει... Μου φαίνεται ΠΟΛΥ επιλεκτικό το πρόβλημα για να είναι περίπτωση RMA μητρικής... Κάτι άλλο κουφό θα παίζει... Τι να πω...

Y.Γ. To τροφοδοτικό δεν είναι στα προτεινόμενα της DFI. Όσο και αν σου φαίνεται κουφό, μπορεί να φταίει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι noobiko, αλλά ποτέ δε ξέρεις, μήπως έχει πέσει τπτ σκόνη?Πάντως θυμάμαι με τη dfi μου σε κάποιες θέσεις(θα σε γελάσω αν είναι πάνω ή κάτω) ζόρικα κούμπωνε μνήμη ώστε να παίζει καλά.Αλλά με αρκετή πίεση,βάλε-βγάλε έπαιζε εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 03:30]

Ρε zyx, αφού δεν τον αφήνει να post-άρει, πώς να το αλλάξει ;

να ποσταρει με 1 μνημη.....να τα κλειδωσει εκει και να προσπαθησει ξανα με 2πλα ντιμακια επανω

κοιτα και αυτο που λεει ο εργοτελης απο πανω......

οι dfi εκαναν τετοια κουλα....ειδικα οι μεταχειρισμενες αμα ειχαν καμια σκονιτσα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Απ'ό,τι καταλαβαίνω δε σε αφήνει με τίποτα να post-άρεις σε dual channel, ενώ με οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό σε αφήνει... Μου φαίνεται ΠΟΛΥ επιλεκτικό το πρόβλημα για να είναι περίπτωση RMA μητρικής... Κάτι άλλο κουφό θα παίζει... Τι να πω...

Y.Γ. To τροφοδοτικό δεν είναι στα προτεινόμενα της DFI. Όσο και αν σου φαίνεται κουφό, μπορεί να φταίει αυτό...

Oχι απαραιτητα φιλε μου. Πχ αν βαλω στην πορτοκαλι την πανω (slot 2) και την κιτρινη την κατω κοντα στο cpu (slot 3) παλι δεν ποσταρει. Αν το αφησω ετσι και απλα βγαλω την μνημη στο slot 3 ποσταρει.

Αν βαλω παλι πχ slot 1 + slot 4 παλι δεν ποσταρει. Αν βγαλω την μνημη στο slot 4 και αφησω την μνημη στο slot 1 ποσταρει κανονικα.

Του φιλου μου το DFI + 3800+ παιζει με ενα 20απινο PSU 400watt της πλακας εντελως ομως και αν σου πω τι εχει πανω θα απορησεις :D Δεν λεω οτι αυτη ειναι λογικη αλλα αυτο ειναι και thermaltake 480Watt και στις γραμμες ειναι κυριος :cool:

Για την ιστορια δοκιμασα το psu να το συνδεσω και ως 20απινο χωρις τον adapter 20->24 pins μπας και .... αλλα δεν!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Να πω κάτι noobiko, αλλά ποτέ δε ξέρεις, μήπως έχει πέσει τπτ σκόνη?Πάντως θυμάμαι με τη dfi μου σε κάποιες θέσεις(θα σε γελάσω αν είναι πάνω ή κάτω) ζόρικα κούμπωνε μνήμη ώστε να παίζει καλά.Αλλά με αρκετή πίεση,βάλε-βγάλε έπαιζε εν τέλει.

Το εχω ξεσκονισει ΤΕΡΜΑ το motherboard. Την ξαναφυσηξα κιολας μετα το προβλημα απλα για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι αυτο.

Ας πουμε οτι ποσταρω με μια μνημη. Μολις μπω στο Bios τι να αλλαξω και να κανω "save and exit" μετα?

Μονο αυτο εμεινε που πολυ αμφιβαλλω. στην ιδια dfi ενος φιλου με εναν 3800+ και ενα απο τα ιδια bios που εχω δοκιμασει επαιζε κανονικοτατα. με τις ιδιες μνημες που δοκιμαζω και γω ...

Μου φαινεται οτι θα γινω φανατικος αντι-AMD στην τελικη ... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και αλλες προσπαθειες αλλα τιποτα (ξεσκονισμα, βαλε-βγαλε cpu, karajan audio το ειχα και δεν το ειχα επανω, με αλλο Psu δοκιμασα)

RMA και βουρ για conroe ... Κουραστικα πραγματικα!!

Οποιος εχει καμια τελευταια ιδεα ας την πει παρακαλω μπας και ... αλλα με την κλασσικη γκαντεμια μου δεν το βλεπω να γινεται τιποτα

5:11 και 8:30 πρεπει να σηκωθω ...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.