Jump to content



πρόβλημα Laptop (για δυνατούς λύτες)


Vagelis2000

Recommended Posts

Και εγώ έχω ένα Acer 5022 και το έχω ξεσκίσει εδώ και ενάμιση χρόνο (κάθε μέρα πήγαινε έλα στην τάξη). Έχει φάει κιμωλία και σκόνη που δε φαντάζεσαι. Μια φορά μου γλίστρησε από το χέρι (μέσα στην τσάντα μεταφοράς) και έπεσε κατρακυλώντας από τα σκαλοπάτια έναν ολόκληρο όροφο. Δεν έχω δει ούτε μια μπλε οθόνη... ’σε που και στο σπίτι το έχω για κατεβαστήρι και δουλεύει 24/7...

Επίσης έχω αγοράσει σε συνάδελφο ACER με Core Duo και δεν έχει και εκείνη κανένα πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο.

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

και toshiba και ibm και hp. Όταν αποφάσισα και τελικά πείρα το acer και το κράτησα στα χέρια μου κατάλαβα πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος σε αγορα υπολογιστή. Η πρόχειρη ποιότητα κατασκευής σε συνδυασμό με την απαράδεκτη αίσθηση που ξεκινάει από τα πλήκτρα και καταλήγει παντού σου προκαλεί μια έντονη αδιαθεσία που πηγάζει απο τη φράση «πως έκανα εγω αυτό το λάθος». Αν δεν περνούσαν από τα χέρια μου αλλοι φορητοί υπολογιστές δε θα είχα προφανος την ίδια άποψη. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο ένας που στερείτε γνώσης για φορητούς θα μπορούσε να προτείνει τα εν λόγο μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μη σου κάτσει. Και εγω acer έχω και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Επίσης έχω άλλους δυο φίλους που έχουν και αυτοι acer και δεν τους έχει προυσιαστεί κανένα πρόβλημα. Όσο για την ποιότητα κατασκευής toshiba k hp είναι όντως σε καλύτερα επίπεδα αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί την διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως κανεις λάθος. η διαφορα είναι πολύ μεγαλη. Πάρε ενα drive πχ απο toshiba ίδιας μάρκας και ίδιου μοντέλου με ενα acer ομοίως και στους σκληρούς δίσκους. Η διαφορά είναι μεγάλη. Και εγω εχω γνωστούς που έχουνε acer χωρις προβλημα. Δεν είπα πως όλοι έχουν πρόβλημα... αν και το τι είναι πρόβλημα εξαρτάτε απο το πως το βλέπει κάποιος. Πχ απο όλους τους φορητούς που είχα δεν ήξερα τι είναι καμμενο pixel. Με τον acer αν και ολα στην αρχη κάλά μεσα στον πρώτο χρόνο εμφάνισε 4 καμμένα pixel. και στον δευτερο χρόνο μια μαυρη στάμπα πανω αριστερα λες και επεσε καφες. Η υποτιθέμενη αναγκη να πάρουμε το δυνατοτερο μηχανημα ανεξαρτήτος αν το χρειαζώμαστε η όχι με όσο το δυνατον λυγότερα χρήματα δυστηχως είναι εφικτή μονο με συμβιβασμούς στην ποιότητα. Ο φορητος είναι εργαλείο εργασίας προτίστος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δεν είναι πεχνιδομιχανή. Από αυτόν ζητάς πανω από όλα αξιοπιστία. Η μόδα του να πάρω φορητό αντι σταθερού δεν παίζει. Η κάθε κατηγορια έχει διαφορετικό target group.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ζαλίζουμε και το παιδί που έχει το πρόβλημα....

Το αν οι Acer είναι κατώτερης ποιότητας από αυτούς που είχες, νομίζω ότι ο Alexkhr το έθιξε...όσο για το αν οι ακριβότεροι Αcer είναι καλής γενικά αξιοπιστίας, ο gdp77, έδωσε την δική του εμπειρία...

Κανείς δεν πρότεινε στο thread αυτό Acer...ούτε αναφέρθηκε στην συνολική αξιοπιστία της εταιρίας....μπορεί να γίνει σε άλλο thread για να μην φορτώνεται το συγκεκριμένο...

Το ζήτημα είναι να βρεί ο φίλος μας Vagelis2000 λύση στο πρόβλημά του και απαιτούνται άλλα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε felix αυτο που είπα εγω είναι οτι αρκετοί acer παρουσιάζουν προβλήματα και ούτε η acer δεν μπορεί να δώσει λύση. Αν σε ενόχλησε που ξεφύγαμε 2 -3 ποστ τότε συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχει προιόν που να μην έχει κάποιο πρόβλημα σε κάποια παρτίδα του. Τώρα μπορεί στην acer να είναι πιο έντονο αυτό το φαινόμενο. Πάντως για αυτό υπάρχει η επέκταση εγγύησης!!! Ελάχιστοι βέβαια την κάνουν και είναι αυτοί που όντως χρησιμοποιούν το labtop σαν εργαλειο δουλειάς!

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα μνήμης διακρίνω και γω αν έχεις 2 Dimm για βγάλε βάζε να δεις τι παίζει; αν έχει μια πήγαινε σε κανά φίλο και βάλε να δεις τι γίνεται;

Y.G

Περιμένουμε να μας πεις από ενδιαφέρον τι έγινε.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 10:12]

φιλε felix αυτο που είπα εγω είναι οτι αρκετοί acer παρουσιάζουν προβλήματα και ούτε η acer δεν μπορεί να δώσει λύση. Αν σε ενόχλησε που ξεφύγαμε 2 -3 ποστ τότε συγνώμη.

Αρχική απάντηση από alexkhr [Σήμερα, στις 17:24]

Εγω αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχει προιόν που να μην έχει κάποιο πρόβλημα σε κάποια παρτίδα του. Τώρα μπορεί στην acer να είναι πιο έντονο αυτό το φαινόμενο. Πάντως για αυτό υπάρχει η επέκταση εγγύησης!!! Ελάχιστοι βέβαια την κάνουν και είναι αυτοί που όντως χρησιμοποιούν το labtop σαν εργαλειο δουλειάς!

Παίδες, ο γραπτός λόγος διαθέτει αμεσότητα, αλλά μπορεί να σε παρεξηγήσουν ως προς τον τόνο σου εύκολα...Δεν ενοχλήθηκα, σόρρυ αν αυτό φάνηκε...Απλώς πέρασαν κάμποσες απαντήσεις και δεν είδα να ποστάρει ο Vagelis2000...και επειδή και εγώ θα ξενέρωνα στη θέση του έχοντας το συγκεκριμένο πρόβλημα, γιαυτό είπα να επιστρέφουμε στο θέμα...

Ίσα ίσα...σοβαρά επιχειρήματα και αντίστοιχες εμπειρίες -καλές και κακές- θα μπορούσαν να κάνουν ένα καλό thread σχετικά με φορητούς...

Συγγνώμη αν φάνηκα κολλημένος...Είμαι καλό παιδί στην πραγματικότητα :D

Υ.Γ.1 : GdamprXP, αν πάθει ξαφνικά κάτι το Acer μου θα θεωρηθείς ύποπτος για δολιοφθορά εξ' αποστάσεως...Φτού φτού μην το ματιάσω...από το 2003 τίποτε χαλασμένο...

Y.Γ.2 : gdp77, βρήκες τελικά το BIOS? Για τη σειρά 5020 υπάρχει το v1.20 εδώ

Υ.Γ.3 : Vagelis2000, τελικά τι έπαιξε?

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισα και μνήμες και είναι εντάξει κι αυτές.

Αρα αφού όλα τα τσέκαρα και δεν λύθηκε, το πρόβλημα θα είναι ηλεκτρονικό πάνω στη πλακέτα της μητρικής μάλλον.

Αλλά μιλάμε για 600 δολάρια., και με ρίσκο να μη δουλέψει πάλι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως ο g_0x μίλησε για τροφοδοσία...μήπως έιναι κομπλεξικό το τροφοδοτικό και δημιουργεί πρόβλημα? Αν έχεις τη δυνατότητα τσέκαρέ το και αυτό, μήπως και...

600 δολάρια είναι ζόρικα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.