Jump to content



πρόβλημα Laptop (για δυνατούς λύτες)


Vagelis2000

Recommended Posts

Έχω ένα Laptop το οποίο μετά 2 ετών λειτουργίας παρουσιάζει τα εξής

Εγκαθιστώ τα windows και μετά την πρώτη επανεκίνηση

ή

αρχίζει να βγάζει μυνήματα ότι λείπει κάπιο αρχείο κλπ κλπ

ή

κρασάρει (σβήνει)

ή

βγάζει μια μπλέ οθόνη με κάτι αλαμπουρνέζικούς χαρακτήρες και σύμβολα.

Εχω κάνει άπειρα φορματ με διαφορετικό cd windows xp

αλλά πάλι τα ίδια.

Οτι ιδέα υπάρχει για το τι μπορεί να συμβαίνει, είναι δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπημένος δίσκος ; Κατέβασε το διαγνωστικό της εταιρείας κατασκευής και κάνε check τον δίσκο. Το απλό chkdsk των Windows δεν βρίσκει αρκετές φορές σοβαρά hardware errors στους δίσκους. (Μιλάω εκ πείρας).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Χτυπημένος δίσκος ; Κατέβασε το διαγνωστικό της εταιρείας κατασκευής και κάνε check τον δίσκο. Το απλό chkdsk των Windows δεν βρίσκει αρκετές φορές σοβαρά hardware errors στους δίσκους. (Μιλάω εκ πείρας).

;)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τετοια προβληματα ειναι λογο τροφοδοσιας σε κανονικα πισι,αν δεν ειναι λογο δισκου.τωρα στο λαπτοπ η τροφοδοσια ειναι λιγο στανταρ...μηπως κανα καλωδιο δεν παταει καλα?μηπως τα ρευματα ειναι λιγοτερα πλεον?κανε και εκει ενα τσεκ.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση γινεται χωρις προβληματα?Πρωτη επανεκινηση ενοεις αυτη που κανουν τα windows μετα το περασμα των αρχειων? στο τελος της εγκαταστασης? ή επανεκινηση απο εσενα μετα την εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα για την μαρκα γιατι σε καποιες εταιριες οπως η sony πρεπει να φτιαξεις recovery discs οταν αγοραζεις laptop τα οποια χρησιμοποιεις οταν εχεις προβληματα σαν τα δικα σου ή επανεγκαθιστας τα windows. Aυτα εχουν σχεση με καποιες ρυθμισεις που ειναι πατεντες της καθε εταιριας και χωρις αυτες τα laptop δεν λειτουργουν σωστα.Δεν ξερω αν η ΑCER εχει την ιδια πολιτικη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 20:23]

Συγνώμη, (άσχετο) πώς έκανες update bios σε ACER φορητό; Ψάχνω να κάνω στο δικό μου, αλλά δεν μπορώ να βρω bios... Απο πού και πώς ακριβώς το έκανες;

Έχω το Aspire 2003Wlmi και έχω κάνει upgrade στο ΒIOS...στο Support στο ελληνικό site έχει re-direct προς το Acer-EMEA site...Επιλέγεις Drivers και στη σελίδα που έχει τους Drivers έχει και το BIOS...Αν δεν έχει εκεί για το δικό σου τότε στείλε μου pm μήπως βρούμε από αλλού...

Link to comment
Share on other sites

1) φιλος πριν 6 μηνες πείρε ενα acer τα ίδια προβλήματα πάνω κατω ... μετα απο λίγο του καικε το modem το εφτιαξε... σε 10 μερες του καικε ο σκληρός το εφτιαξε.... μετα ενα μήνα παει και η καρτα γραφικών.... το εφτιαξε αλλά δεν το ξανα ανοιξε ... δε το ρισκαρει μέχρι να το πουλήσει. 2) πριν 3 μήνες αλλος ενας φίλος πείρε ενα άλλο acer χωρις λόγο πετάει μπλε οθόνες κανένας δε ξέρει τι φταίει του δώσανε καινούργιο μετα 10 μέρες λειτουργιας τα ίδια. 3) εγω έχω εναν acer 2 χρόνια τώρα μου και εγω μια απο τα ίδια. Οτι πληρώνεις παιρνεις ολα τα εξαρτήματα πάνω σε αυτούς τους φορητούς είναι δευτερης διαλογής. Μακρια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.