Jump to content



Επιλογη Μητρικής για Core 2!!


triantis7

Recommended Posts

Παίδες θα πάρω μητρική για core2 και θέλω να προτείνεται μερικές με καλά χαρακτηριστικά γύρω στα 160-170 ευρω!!!

Οι Abit καλές είναι??Έχω βρει κάποιες Abit με καλα χαρακτηριστικά σε καλές τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις 2GB dimms, ξέχνα το 965.

Από κει και πέρα, οι φίλοι Intel-άδες θα σε κατατοπίσουν καλύτερα για τις επιλογές σου.

Εννοείς 2 gb kit μήπως ή 2 gb dimm? Δλδ 2 σύνολο ή 4 gb? Υποθέτω ότι αναφέρεσαι για το 1Τ,2Τ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

triantis7: Πες μας και τι επεξεργαστή σκοπεύεις να πάρεις, παίζει ρόλο ;)

Επίσης, sorry για το off topic, αλλά μια και είμαστε εδώ, μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τα 2x2Gb kits με timings 6-6-6 κλπ; Παίζουνε τα mobos με CL6;

Link to comment
Share on other sites

ε και? ελεος! ποιος θα βαλει 4γιγα?και με προοπτικη για 8??οταν θα ειναι αν ειναι χρησημα θα ειναι για πεταμα ο κορ2δουο.εγω θα επερνα την αβιτ αβ9(οχι προ) με μονο 69 ευρο. ενα παιδι κιολα εχει ενα θρεντ και λεει οτι με το τελευταιο βιοσ κλοκαρει πολυ καλα.αρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 06:26]

Έγραψα 2GB dimms και εννοώ 2GB dimms :)

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι 2GB dimms @ 800 δεν έχουν υποστήριξη στο 965 και δεν παίζουν...

Χμμμμ........Μήπως διαβάζεις άλλα και τα "μεταφράζεις" στο μυαλό σου αλλιώς?......Μήπως γι'αυτό μπερδεύεσαι ΠΑΝΤΑ?... :p

Intels latest July 2006 specification update on the Broadwater family of chipsets reveals some changes to the memory controller. All Broadwater family chipsets including G965, P965, Q965 and Q963 will no longer support 1Gbit DDR2-800 DIMMs. This limits the maximum system memory for DDR2-800 equipped systems to 4GB.

Users seeking over 4GB of system memory or compatibility with 2GB DDR2 modules will have to stick with slower DDR2 533 and 667 MHz modules. This shouldnt be too big of a problem as 2GB (16x1Gbit) DDR2-800 modules are scarce, if available, and carry a hefty premium over 1GB modules. Theres no mention of why 1Gbit DDR2-800 support was removed, though stability is a likely culprit.

Εδώ μας λέει ο ποιητής ότι ΔΕΝ μπορούμε να βάλουμε ΤΕΣΣΕΡΑ στικάκια των 2GB ΕΚΑΣΤΟ και ΟΧΙ ότι δε μπορούμε να βάλουμε ΔΥΟ στικάκια των 2GB έκαστο (667 ή 533)..... :)

Διάβαζε κάτι ΤΡΕΙΣ ή και ΠΟΛΛΑΚΙΣ φορές ΠΡΙΝ το "μεταφράσεις".... ;)

Υ.Γ. ’λλο το ότι δεν έχουν υποστήριξη τα 2GB/800 και ΑΛΛΟ το αν παίζουν......Εγώ σου λέω ότι ΠΑΙΖΟΥΝ και ας ΜΗΝ τα υποστηρίζει το chipset σαν 800άρια... ;)

Υ.Γ. Νο2: ΠΟΤΕ μην είσαι απόλυτος......Λες ότι ΔΕΝ παίζουν επειδή διάβασες κάπου για "υποστήριξη".....Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ παίζουν ?.....Βάζεις στοίχημα ΚΑΙ το σπίτι σου π.χ.?..... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μαλλον εχει δικιο ο gdp77, οσον αφορα το θεωρητικο μερος τουλαχιστον.

Συμφωνα με το αρθρο 4 GB (στα 800 ΜΗz) μπορεις να παρεις απο 4 800αρια στικ του 1GB, οχι απο 2 στικ των 2 GB. πχ αν θελεις 6 ή 8 GB συνολικα τοτε αναγκαστικα θα παρεις χαμηλοτερης συχνοτητας μνημες αφου χρειαζεσαι στικς των 2GB.

Φυσικα αυτα πιθανοτατα δεν ισχυουν απολυτα στην πραξη, δηλαδη αν βαλεις 800αρια στικ των 2GB θα λειτουργουν στα 667 αντι για 800 σε default αλλα σε συνθηκες oc θα μπορουν να δουλεψουν στην κανονικη τους συχνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 14:58]

Χμμμμ........Μήπως διαβάζεις άλλα και τα "μεταφράζεις" στο μυαλό σου αλλιώς?......Μήπως γι'αυτό μπερδεύεσαι ΠΑΝΤΑ?... :p

Intels latest July 2006 specification update on the Broadwater family of chipsets reveals some changes to the memory controller. All Broadwater family chipsets including G965, P965, Q965 and Q963 will no longer support 1Gbit DDR2-800 DIMMs. This limits the maximum system memory for DDR2-800 equipped systems to 4GB.

Users seeking over 4GB of system memory or compatibility with 2GB DDR2 modules will have to stick with slower DDR2 533 and 667 MHz modules. This shouldnt be too big of a problem as 2GB (16x1Gbit) DDR2-800 modules are scarce, if available, and carry a hefty premium over 1GB modules. Theres no mention of why 1Gbit DDR2-800 support was removed, though stability is a likely culprit.

Εδώ μας λέει ο ποιητής ότι ΔΕΝ μπορούμε να βάλουμε ΤΕΣΣΕΡΑ στικάκια των 2GB ΕΚΑΣΤΟ και ΟΧΙ ότι δε μπορούμε να βάλουμε ΔΥΟ στικάκια των 2GB έκαστο (667 ή 533)..... :)

Διάβαζε κάτι ΤΡΕΙΣ ή και ΠΟΛΛΑΚΙΣ φορές ΠΡΙΝ το "μεταφράσεις".... ;)

Υ.Γ. ’λλο το ότι δεν έχουν υποστήριξη τα 2GB/800 και ΑΛΛΟ το αν παίζουν......Εγώ σου λέω ότι ΠΑΙΖΟΥΝ και ας ΜΗΝ τα υποστηρίζει το chipset σαν 800άρια... ;)

Υ.Γ. Νο2: ΠΟΤΕ μην είσαι απόλυτος......Λες ότι ΔΕΝ παίζουν επειδή διάβασες κάπου για "υποστήριξη".....Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ παίζουν ?.....Βάζεις στοίχημα ΚΑΙ το σπίτι σου π.χ.?..... :)

Βρε καλά έχω πει εγώ ότι πέρα από γνώσεις σε o/c κατά τα άλλα είσαι κολλημένος... Από αγγλικά πώς τα πας; Μήπως φταίει αυτό που δεν καταλαβαίνεις... Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνεις και αυτά που γράφω στα ελληνικά...

Εσύ που έχεις βγάλει και το Maximizer ή όπως λέγεται τέλος πάντων, δεν ξέρεις ότι τα 2GB dimms αποτελούνται από chips του 1Gbit ? O ποιητής λοιπόν σου λέει ότι μπορείς να έχεις 4x1GB για max 4GB, αλλά ΌΧΙ 2GB dimms. Ούτε 1, ούτε 2, ούτε περισσότερα (@800 MHz).

Επίσης ΠΟΥ ήμουν εγώ απόλυτος? Έγραψα "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ". Δεν έγραψα ότι το έχω δοκιμάσει και δεν παίζει... Υπάρχει ειδοποιός διαφορά και λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις...

Την αγάπη μου...

Edit : Όσο για κάποιον που έγραψε ότι δεν χρειάζεται 2GB dimms, τον ενημερώνω ότι σε 6 μήνες (Q207) δεν θα μπορείς να παίξεις high-end games στα Vista 64bit αν δεν έχεις 4GB. Επίσης τέλη 2007 τα 4GB θα είναι mainstream...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 17:31]

Edit : Όσο για κάποιον που έγραψε ότι δεν χρειάζεται 2GB dimms, τον ενημερώνω ότι σε 6 μήνες (Q207) δεν θα μπορείς να παίξεις high-end games στα Vista 64bit αν δεν έχεις 4GB. Επίσης τέλη 2007 τα 4GB θα είναι mainstream...

έ! και? και πάλι με 4Χ1024 είναι καλημένος μέχρι το 2010 που θα βγούνε τα windows Vrista...το πρόβλημα πού είναι? λες να χρειαστούμε παραπάνω απο 4GB μέσα στο 2007? Μήν τρελαθούμε....οι περισσότεροι users σήμερα έχουνε 1024 και οι High End κυρίως έχουνε 2χ1024....λές σε 6 μήνες οι απλοί χρήστες να περάσουνε στα 4GB και οι Hi End στα 6+8GB??? να το δώ αυτό στο 2007 και τιποτε αλλο δεν θέλω......:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 18:34]

Θα έχεις dual channel με 4x1 ? Από latencies πώς θα είσαι ; Θα μπορείς να overclock-άρεις ; Δεν ξέρω, απλά προβληματισμούς στο τραπέζι βάζω.

Καλα τα λές και τα διαβάζεις αλλα στην πράξη ο απλός ο χρήστης ο ΄΄φτωχός΄΄ που παίρνει τον 6300 και το 965 δεν πρόκειται να πάει από τα 2GB στα 4GB δεν το βλέπεις? Οι άλλοι, power users έτσι και αλλιως δεν θα έχουνε πρόβλημα με το 975.άρα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blindy [Σήμερα, στις 21:11]

Ριξε μια ματια στο ASUS P5B-E PLUS http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522516. Αν δεν θες να περασεις τα 170ε δες και αυτο GIGABYTE GA-965P-DS4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526654 στο οποιο με χαλαει λιγο τα μονο 2 sata

Η DS4 εχει 8 υποδοχες για sata, 6 απο το chipset και 2 απο τον εξτρα controller οποτε δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα σε αυτο τον τομεα.:p και γενικως ειναι πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 19:31]

Βρε καλά έχω πει εγώ ότι πέρα από γνώσεις σε o/c κατά τα άλλα είσαι κολλημένος... Από αγγλικά πώς τα πας; Μήπως φταίει αυτό που δεν καταλαβαίνεις... Αλλά εδώ δεν καταλαβαίνεις και αυτά που γράφω στα ελληνικά...

Εσύ που έχεις βγάλει και το Maximizer ή όπως λέγεται τέλος πάντων, δεν ξέρεις ότι τα 2GB dimms αποτελούνται από chips του 1Gbit ? O ποιητής λοιπόν σου λέει ότι μπορείς να έχεις 4x1GB για max 4GB, αλλά ΌΧΙ 2GB dimms. Ούτε 1, ούτε 2, ούτε περισσότερα (@800 MHz).

"Users seeking over 4GB of system memory or compatibility with 2GB DDR2 modules will have to stick with slower DDR2 533 and 667 MHz modules"

Αυτό λέει ο ποιητής.....ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να βάλουμε 2 x 2GB στικς στα 667 ή 533 (official).....Ναι?...

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 19:31]

Επίσης ΠΟΥ ήμουν εγώ απόλυτος? Έγραψα "ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ". Δεν έγραψα ότι το έχω δοκιμάσει και δεν παίζει... Υπάρχει ειδοποιός διαφορά και λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις...

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 06:26]

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι 2GB dimms @ 800 δεν έχουν υποστήριξη στο 965 και δεν παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

"Users seeking over 4GB of system memory or compatibility with 2GB DDR2 modules will have to stick with slower DDR2 533 and 667 MHz modules"

Αυτό λέει ο ποιητής.....ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να βάλουμε 2 x 2GB στικς στα 667 ή 533 (official).....Ναι?...

Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; Για έλλειψη support και αστάθεια μίλησα @ 800MHz. Σε όλα μου τα post το αναφέρω.

Όσο για το post μου, που απομόνωσες για να δείξεις ότι είμαι απόλυτος :

Διάβασες το τελευταίο μου post πριν την πρώτη σου απάντηση στο thread ;

Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει 965 + 2GB = NO GO

Link to comment
Share on other sites

ok ρε παίδες μην τσακώνεστε!!!

’λλωστε άλλο ειναι το θέμα μας σε αυτό το topic και μου απάντησαν μόνο 3 άτομα!!!

Καλές και οι 2 μητρικές,αλλά δεν είμαι και πολυ fan των GigaByte!!!

Καλή φάση θα ήταν να έβρισκα μια ASUS P5b-Deluxe μεταχειρισμένη....

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς για τα off topic posts παλικάρι..... :(

Πάρε μια οικονομική ABIT AB9 ή μία ASUS PB5-xxxx για μέχρι C2D 6600 και απ'αυτόν και μετά πάρε μία ABIT AW9D-MAX ή παρόμοια με το 975 chipset..... :)

Υ.Γ. Αν θέλει να προτείνει (εφ' όσον έχει δουλέψει έστω μία απ'αυτές) κάτι και ο φίλτατος gdp77 επί του θέματος και όχι off topic ας προτείνει.....

Υ.Γ.2 Ο φίλος triantis7 ΔΕ θα βάλει πάνω από 2GB μνήμες.... :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.