Jump to content



Φορητός + Linux ?????


Malkav

Recommended Posts

Μια ερώτηση για τους γνώστες...

Συνδιάζονται τα δύο παραπάνω?????

Φορητός και Linux εννοώ,

Έχω ψάξει στις σελίδες κατασκευαστών όπως HP και Toshiba, αλλά απο drivers για Linux, τίποτα.

έχει δοκιμάσει να τρέξει κανείς Linux σε φορητό ή γνωρίζει σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

το προβλημά μου είναι ότι θέλω να αγοράσω τώρα φορητό και θα ήθελα να ξέρω απο πριν τι υποστηρίζει και τι όχι, δηλ. η εν λόγο συμβατότητα θα επηρεάσει την απόφαση αγοράς.

στις σελίδες των κατασκευαστών όμως δεν βρίσκω πληροφορίες σχετικά με open source λειτουργικά.

αυτό που έχω καταλάβει προς το παρών είναι ότι πρέπει να αποφύγω, μάλλον, κάρτες γραφικών του στυλ ati, nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia απ'οσο θυμάμαι έχει καλύτερους drivers σε linux.

Τώρα ενας φίλος έχει περάσει Suse 10.κάτι στον Patriot του http://www.dixons.co.uk/product.php?sku=621868 <- αυτό το χάλι - και παίζει απροβλημάτιστα. Μόνο το usb wifi stick δεν έχουμε κάτσει να σετάρουμε ακόμα, ελεω ελλείψεως drivers...

Link to comment
Share on other sites

οι κάρτες γραφικών αν ειναι nvidia h ati δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα, και σίγουρα να προτιμήσεις ένα λαπτοπ με nvidia (καλύτερη υποστήριξη).

οι λειτουργίες που μπορεί να εχεις πρόβλημα είναι πιθανόν

bluetooth, wifi (αν και υπάρχουν κάποιες πατέντες για wifi)

σπέσιαλ πλήκτρα π.χ. για το contrast, τον ηχο κτλ,

πιθανόν το hibernation mode

το εσωτερικό μοδεμ (και εδω υπαρχουν καποιες πατεντες)

και τέλος οι card readers που έχουν σχεδόν όλα τα λαπτοπ για να διαβάζεις κάρτες flash σαν αυτές των φωτογραφικών μηχανών

προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καμιά από τις παραπάνω συσκευές εκτός από το wifi

σε ένα vaio και το μόνο που με έχει ενοχλήσει είναι ότι δεν βρήκα τρόπο να δουλέψει το μοδεμ

δες και εδω http://www.linux-laptop.net/

όπου έχει συγκεκριμένα λαπτοπ και τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσεις και πως να τα ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

To Bluetooth μου δούλεψε απροβλημάτιστα στο SuSE ενώ είχα προβλήματα στα Windows...

Βασικά, τα πάντα μπορούν να παίξουν στο Linux, απλά μερικές φορές θα χρειαστείς παραπάνω χρόνο. Θα δουλέψει όμως, έστω και με πατέντα.

Καλύτερα από τα Windows που αν δεν υπάρχει εξειδικευμένος driver δε μπορείς να κάνεις ουσιαστικά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.