Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται. Σε μένα έγινε η εγκατάσταση και των δύο από τον επίσημο οδηγό και όχι ξεχωριστά.

Έγραψα στο προηγούμενο ποστ τι πιάνει ο νέος οδηγός στο δικό μου μηχάνημα default.

Μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

ε?

πως το κανουμε αυτο περικαλω?δεν βαζουμε απλα τους 180 και ξεμπερδευουμε?θενξ.

Κανονικά τα περνάει όλα μαζί.

Και σε μένα τα πέρναγε,αλλά κάπου έφαγε σκάλωμα και ήθελε ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τους 180.48 και δουλεύει και σε μένα κανονικά (Vista x64 ultimate sp1)

Αυτό που κάνω.. uninstall physx drivers -- uninstall nvidia drivers -- restart -- install new -- restart ..

Στη συνέχεια όταν ενεργοποιήσω το SLI, ξανακάνω ένα restart καλού κακού..

Και γενικότερα κάθε φορά που κάνεις enable ή disable SLI, ΚΑΛΟ θα ήταν να κάνεις restart

όντως και σε εμένα τύχαινε να μην τρέξει κανονικά το physx στο vantage μετά από τέτοιες αλλαγές χωρίς restart

δεν έχει να κάνει με τους συγκεκριμένους drivers

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις είχαν εγκαταστασθεί τα vista.Δεν είχαν τπτ πάνω :p

Restart και τέτοια έκανα αρκετές φορές.

Σε νέο μηχάνημα, πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει τα αυτόματα updates και να βάλεις τον οδηγό VGA.

Αν έγινε εγκατάσταση οδηγών Nvidia με το update, πρέπει να βγούνε, ώστε να μείνει μόνο VGA.

Επίσης δεν κατεβάζουμε τον οδηγό με download manager και απενεργοποιούμε τα antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Με Download manager κατεβαίνει το αρχείο, κάνει εγκατάσταση αλλά είναι corrupted.

Το γράφει η Nvidia στο site της και το έχω διαπιστώσει παλιότερα ο ίδιος.

Παράξενο αλλά συμβαίνει.

Άλλη μια ιδέα. Είχες εγκαταστήσει SP1 και όλα τα updates της Microsoft (πλην των οδηγών chipset και κάρτας γραφικών) ή μήπως ήσουν υπερχρονισμένος όταν έκανες την εγκατάσταση?

Εδώ μου τελειώνουν οι ιδέες για το λόγο που δεν εγκαταστάθηκε πλήρως ο οδηγός στο δικό σου μηχάνημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα εγκαταστάθηκαν όλα.Δεν ήταν ότι έμεινε κάτι.

Απλά κάποιο conflict δημιουργήθηκε και σκάλωνε.

Την πρώτη φορά που τους πέρασα δεν είχα κανένα update.

Μετά που περάστικαν τα updates και έκανα 2 φορές re-install τους drivers δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά πριν βάλεις νέο οδηγό κάνεις απεγκατάσταση τον προηγούμενο (και physx και forceware).

Έτσι, επειδή τα Vista δεν βρίσκουν άλλο οδηγό Nvidia, βάζουν αυτόματα τον οδηγό VGA.

Κάνεις restart, απενεργοποιείς το antivirus και εγκαθιστάς το νέο οδηγό.

Αν δεν δεις VGA οδηγό κάτι έχει μείνει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω τους τελευταιους στην 9600Μ GT με modded .inf

Οταν τρεχω το physx properties->settings->hardware device selection εχω μονο no acceleration και τα αλλα απενεργοποιημενα ? και τα diagnostics απενεργοποιημενα

Δε παιζει physx με Geforce M series ? (χρειαζονται οποσδηποτε 2 καρτες για να τρεξει ?)

Έγινε επεξεργασία από JohnnyX
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται θα δούμε αρκετά παιχνίδια στο μέλλον που θα υποστηρίζουν physx, όπως το Mirror's edge της ΕΑ που ετοιμάζεται και για PC.

PhysX future starts with Mirror's edge

http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror%27s_Edge

http://www.inout.gr/showthread.php?t=26467

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

ωραία πράματα!

και στο κάτω κάτω μόνο θετικό το βλέπω και που υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μόνο..

δε πα να κάνει physx και ένας i7 στα 5ghz, δεν έχει καμμία σχέση με το να τα κάνει η κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα physics παιζουν σωστα και σε XP! Εχω 280 gtx βαζω physics εβαλα να δω το ut3 το mod που εχει βγει για physics αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο!

Τι λετε να βαλω vista! γενικα πως πανε οi nvidia drivers 64 bit vista με 32 βιτ xp?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα physics παιζουν σωστα και σε XP! Εχω 280 gtx βαζω physics εβαλα να δω το ut3 το mod που εχει βγει για physics αλλα δεν ειδα κατι διαφορετικο!

Στο Unreal είναι συγκεκριμένες οι πίστες που δουλεύει το physx.

Μάλιστα το γράφει και στο όνομα της πίστας ... πχ. lighthouse physx.

Αν πάντως θες να δοκιμάσεις το physx υπάρχει και το nurien demo ή το particle fluid demo. Εκεί θα δεις καλύτερα αν δουλεύει ή οχι.

Τι λετε να βαλω vista! γενικα πως πανε οi nvidia drivers 64 bit vista με 32 βιτ xp?

Τι εννοείς πως πάνε?

Θες να φορτώσεις τους 32bit xp οδηγούς σε vista 64?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.