Jump to content



Dell UltraSharp 2407WFP monitor Review-Update Rev.4 Received !!!


knight_77

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από knight_77

....1η σελιδα 5ο post EDIT : Κατι το οποιο δεν ανεφερα ειναι το backlight uniformity,η ομοιομορφια της φωτεινοτητας του panel δηλαδη,το οποιο ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει, ειδικα σε τετοιου μεγεθους οθονη....Μονο ενα μικρο φαινιμομενο παρατηρηται στη πανω δεξια γωνια υπο συνθηκες μαυρου φοντου, το οποιο ουσιαστικα δεν φαινεται:)

Απλα ειπαμε να το ψιρισουμε τελειως :D

Για το aspect ratio τα εγραψα πριν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [24-03-2007 10:03]

Πριν καμια δεκαρια μερες εγινε αντικατασταση της οθονης απο τη Dell λογω ενος

μικρου προβληματος που ειχα με τη προηγουμενη (η επιλογη για 1:1 mapping ηταν

by default απενεργοποιημενη στο menu, η εικονα να στρετσαρεται αυτοματα απο την οθονη και να καταλαμβανει ολο το ορατο πλαισιο , με αποτελεσμα τη παραμορφωση της ειδικα σε αναλυσεις 4:3)...

Μαζι με αυτο επανεμφανιστηκε δυστυχως το stuck pixel....

Αnyway μετα απο επικοινωνια μαζι τους, για αλλη μια φορα εμεινα μ@#$κας απο την αψογη εξυπηρετηση τοσο του τεχν. τμηματος οσο και του τμηματος πωλησεων,

αφου κανονιστικε η αντικατασταση της με αλλη.

Το απιστευτο πραγματικα ηταν μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μαζι τους και εχοντας μιλησει με τουλαχιστον 5 διαφορετικα ατομα να εχω ριτη διαβεβαιωση οτι η αντικαταστατρια

θα ειναι καινουρια και οχι επισκευασμενη και μαλιστα με το τελευταιο Rev.4,

το οποιο βαση των διαφορων forums του εξωτερικου διορθωνε μια και καλη το προβλημα που υπηρχε εως το Rev.3 με το pixel mapping μεσω DVI συνδεσης....

Η οθονη ηρθε,καινουρια οπως ειχα συννεννοηθει και το πρωτο πραγμα ηταν να τσεκαρω

για καμμενα pixels,backlight bleeding και το προβλημα με το aspect ratio...

Λοιπον,κανενα pixel καμμενο ή κολλημενο ( δεν ειναι και λιγο για 24αρα οθονη),

την ιδια απιστευτα καλη uniformity με τη προηγουμενη οθονη και με επιτελους διορθωμενο το προβλημα του aspect ratio !

Oλα αψογα λοιπον και δεν θα μπορουσα να ειμαι ευτυχεστερος...

Το καλο ειναι οτι αυτες τις μερες τυχαινει να ειμαι σπιτι μιας και ειμαι σε αδεια αναρρωσης

αρα τη ψιλολιωνω σε games-ταινιες :D

Αντε και κανα δυο photos for your eyes only και με τις δυο οθονες πανω στο γραφειο καθως τo ''ελαττωματικο '' monitor τo πηρανε την επομενη μερα :cool:

Στο τσακ ημουν να τη κανω Αλεκος και να κρατησω και τις δυο :D:inlove:

Desktop extended

p3126300ug5.th.jpg

Titan Quest Immortal Throne

p3126308mh5.th.jpg

Οποιος βρει ποια ειναι ποια,κερδιζει ενα καθετηρα,ευγενικη προσφορα του νοσοκομειου

Aγ. Ολγα :hehe:

Oποιος απο τους admins εχει το κουραγιο,ας μεταφερει το παρων post στη πρωτη σελιδα, ωστε να γινει το thread πιο ευαναγνωστο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Knight να τις χαίρεσαι. Ζηλεύω! :inlove:

Τελικά αξίζει να δουλεύεις σε Dual αν βέβαια υπάρχει και το απαραίτητο οικονομικό υπόβαθρο.:flag:

Θα έπρεπε η Dell και κάθε Dell να έδεινε την δυνατότητα για αποσπώμενα μέρη στο πλαίσιο της οθόνης. Αν έλειπαν τα μεσαία κομμάτια του πλαισίου, το αποτέλεσμα θα ήταν τέλοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

:T:

Eυχαριστω dark...;)

Αρχική απάντηση από Snips

Knight να τις χαίρεσαι. Ζηλεύω! :inlove:

Τελικά αξίζει να δουλεύεις σε Dual αν βέβαια υπάρχει και το απαραίτητο οικονομικό υπόβαθρο.:flag:

Θα έπρεπε η Dell και κάθε Dell να έδεινε την δυνατότητα για αποσπώμενα μέρη στο πλαίσιο της οθόνης. Αν έλειπαν τα μεσαία κομμάτια του πλαισίου, το αποτέλεσμα θα ήταν τέλοιο.

Thnx man...Δυστυχως επρεπε να τη δωσω

(ενταξει ειπαμε,μη το χε@#$με κιολας) :laughing:

Εχεις δικιο για τα αποσπωμενα πλαισια αλλα μηπως και εμεις ζηταμε πολλα?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [13-01-2007 16:35]

EDIT : Κατι το οποιο δεν ανεφερα ειναι το backlight uniformity,η ομοιομορφια της φωτεινοτητας του panel δηλαδη,το οποιο ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει, ειδικα σε τετοιου μεγεθους οθονη....Μονο ενα μικρο φαινομομενο παρατηρηται στη πανω δεξια γωνια υπο συνθηκες μαυρου φοντου, το οποιο ουσιαστικα δεν φαινεται

Απλα ειπαμε να το ψιρισουμε τελειως :D

EDIT 2:

(η επιλογη για 1:1 mapping ηταν

by default απενεργοποιημενη στο menu, η εικονα να στρετσαρεται αυτοματα απο την οθονη και να καταλαμβανει ολο το ορατο πλαισιο , με αποτελεσμα τη παραμορφωση της ειδικα σε αναλυσεις 4:3)...

Μαζι με αυτο επανεμφανιστηκε δυστυχως το stuck pixel....

Η οθονη ηρθε,καινουρια οπως ειχα συννεννοηθει και το πρωτο πραγμα ηταν να τσεκαρω

για καμμενα pixels,backlight bleeding και το προβλημα με το aspect ratio...

Λοιπον,κανενα pixel καμμενο ή κολλημενο ( δεν ειναι και λιγο για 24αρα οθονη),

την ιδια απιστευτα καλη uniformity με τη προηγουμενο monitor και με επιτελους διορθωμενο το προβλημα του aspect ratio !

Θελω λιγο να μου εξηγησεις αν εχεις την καλοσυνη για το backlight bleeding και το backlight uniformity kai gia to ασπεψτ ρατιο.(Δεν τα πιασα καλα). Οσο για 4:3 δεν δοκιμασα αλλα η οθονη κανει μονη της strech.

Γιατι πηρα την Dell 2007wfp και θελω να τα δοκιμασω.Μονο σε συνθηκες μαυρου φοντου καταλαβαινονται?

Και κατι αλλο που μου εσπασε τα νευρα. Η γ****μενη πως σκ@τα σηκωνεται, γιατι οσο κι αν προσπαθησα δεν τα καταφερα. Πατουσα το κουμπακι μεσα οσο παει αλλα τπτ.Τζιφος. Πως θελει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Χθες το βραδάκι και αφού έτρεχε το Company of Heroes, βγαίνοντας στο desktop πάνω στην Dell 2407 παρουσιάστηκαν κάποια (5-6) μαύρα στίγματα να αναβοσβήνουν (σαν καμμένα pixel μόνο που δεν ήταν κολλημένα) και με έλουσε κρύος ιδρώτας...αχ αυτή η ζέστη εκτός από τους ανθρώπους βαράει και τις οθόνες μου φαίνεται.

Σβήνοντας την οθόνη και ανάβοντας την ξανά, τα στίγματα είχαν εξαφανιστεί ... όλα κανονικά. Ξανατρέχω το Company of Heroes (το benchmark) για λίγη ώρα, βγαίνω πάλι έξω και πάλι εμφανίστηκαν τα στίγματα (3-4 αυτή την φορά) να αναβοσβήνουν. Έβγαλα και ξαναέβαλα τις τροφοδοσίες και το DVI, και περίμενα κάνοντας άλλα πράγματα στο desktop μπας και εμφανιστoύν πάλι, αλλά δεν παρουσιάστηκε τίποτα. Τι να συμβαίνει; Λέτε τα στίγματα που αναβοσβήνουν να είναι υποψήφια καμμένα pixel; Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο; Να ζητήσω RMA;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 06:47]

Χθες το βραδάκι και αφού έτρεχε το Company of Heroes, βγαίνοντας στο desktop πάνω στην Dell 2407 παρουσιάστηκαν κάποια (5-6) μαύρα στίγματα να αναβοσβήνουν (σαν καμμένα pixel μόνο που δεν ήταν κολλημένα) και με έλουσε κρύος ιδρώτας...αχ αυτή η ζέστη εκτός από τους ανθρώπους βαράει και τις οθόνες μου φαίνεται.

Σβήνοντας την οθόνη και ανάβοντας την ξανά, τα στίγματα είχαν εξαφανιστεί ... όλα κανονικά. Ξανατρέχω το Company of Heroes (το benchmark) για λίγη ώρα, βγαίνω πάλι έξω και πάλι εμφανίστηκαν τα στίγματα (3-4 αυτή την φορά) να αναβοσβήνουν. Έβγαλα και ξαναέβαλα τις τροφοδοσίες και το DVI, και περίμενα κάνοντας άλλα πράγματα στο desktop μπας και εμφανιστoύν πάλι, αλλά δεν παρουσιάστηκε τίποτα. Τι να συμβαίνει; Λέτε τα στίγματα που αναβοσβήνουν να είναι υποψήφια καμμένα pixel; Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο; Να ζητήσω RMA;

για μετακινησε το παραθυρο οπου εμφανιζονται...εμενα μου το κανει αυτο στο κατω μερος των παραθυρων του google αλλα αν μετακινησω το παραθυρο μετακινουνται μαζι κι αυτα μαζι με το παραθυρο (εχω sm226bw)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πάνω σε παράθυρο (δεν μετακινείται μαζί με αυτό ) αλλά στο desktop....δεν ξέρω πως αλλά εξαφανίζονται όταν την κλείσω την οθόνη και την ανοίξω ξανά ... τι να είναι αραγε...Κανείς???

Link to comment
Share on other sites

driver 7.5 GPU ATIX2900XT

αλλά μεχρι χθες όλα άψογα χωρίς προβλήματα...χθες είδα τα στίγματα να αναβοσβήνουν ανάμεσα στο χρώμα του desktop και σε μαύρο -γκρι (σαν να έχουν κολλήσει στη προηγούμενη χρωματική απόχρωση της εφαρμογής -company of heroes και να προσπαθούν να επανέλθουν)

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο game προφανώς είναι θέμα driver

Τσέκαρε και το site της ATI μπας και το λέει (όχι βέβαια ότι θα το λέει σίγουρα αλλά νομίζω κάτι είχε πάρει το μάτι μου)

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που βρήκα για τυχόν προβλήματα με driver ήταν

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/Catalyst_75_release_notes.html#221486

αλλά δεν είδα τίποτα για το συγκεκριμμένο.

Μίλησα με dell, θα δω αν το κάνει ξανά και μετά από άλλα games/εφαρμογές, θα τραβήξω μια photo και θα την στείλω στην DELL ώστε να φύγει για RMA. Α..παρεπιπτόντως, οι άνθρωποι της DELL Support ήταν εξυπηρετικότατοι. Με ενημέρωσαν ότι σε περίπτωση RMA δεν εγγυούνται ότι η νέα οθόνη θα είναι εντελώς καινούργια...μπορεί το κομμάτι να είναι μεταχειρισμένο από επισκευή και με revision διαφορετικό από το 04. Αυτό με στεναχώρησε και θα εξαντλήσω τα περιθώρια (αν δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι θέμα driver)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

To μόνο που βρήκα για τυχόν προβλήματα με driver ήταν

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/Catalyst_75_release_notes.html#221486

αλλά δεν είδα τίποτα για το συγκεκριμμένο.

Μίλησα με dell, θα δω αν το κάνει ξανά και μετά από άλλα games/εφαρμογές, θα τραβήξω μια photo και θα την στείλω στην DELL ώστε να φύγει για RMA. Α..παρεπιπτόντως, οι άνθρωποι της DELL Support ήταν εξυπηρετικότατοι. Με ενημέρωσαν ότι σε περίπτωση RMA δεν εγγυούνται ότι η νέα οθόνη θα είναι εντελώς καινούργια...μπορεί το κομμάτι να είναι μεταχειρισμένο από επισκευή και με revision διαφορετικό από το 04. Αυτό με στεναχώρησε και θα εξαντλήσω τα περιθώρια (αν δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι θέμα driver)

Όπως είπα και παραπάνω, αν το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο game προφανώς είναι θέμα driver.

Κοινή λογική είναι νομίζω.

Από εκεί και πέρα, αν θες να χάσεις το χρόνο σου και να ταλαιπωρηθείς με RMA άνευ λόγου και αιτίας be my guest.

Δεν θα είσαι και ο πρώτος άλλωστε στο forum πληγμένος από το σύνδρομο της RMAμανίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 11:19]

To μόνο που βρήκα για τυχόν προβλήματα με driver ήταν

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/Catalyst_75_release_notes.html#221486

αλλά δεν είδα τίποτα για το συγκεκριμμένο.

Μίλησα με dell, θα δω αν το κάνει ξανά και μετά από άλλα games/εφαρμογές, θα τραβήξω μια photo και θα την στείλω στην DELL ώστε να φύγει για RMA. Α..παρεπιπτόντως, οι άνθρωποι της DELL Support ήταν εξυπηρετικότατοι. Με ενημέρωσαν ότι σε περίπτωση RMA δεν εγγυούνται ότι η νέα οθόνη θα είναι εντελώς καινούργια...μπορεί το κομμάτι να είναι μεταχειρισμένο από επισκευή και με revision διαφορετικό από το 04. Αυτό με στεναχώρησε και θα εξαντλήσω τα περιθώρια (αν δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι θέμα driver)

αν σουρθει μεταχειρισμενη κατοπιν RMA σκεψου μηπως σου στειλουν καμμια με καμμενα ακατονομαστα...24αρα ειναι μεγαλη οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.