Jump to content


Asus Striker H Asus Commando?


obijuan1983

Recommended Posts

Μετά απο ένα μήνα με EVGA 680i αποφάσισα να την στείλω πίσω και να πάρω μια απο αυτές τις 2...

Βασικά με ενδιαφέρει το ΟC να πώ.

Επεξεργαστή θα βάλω έναν 6600.

Για πείτε πια απο τις 2?

Να δώσω +30ευρώ για Striker

Ή να κρατήσω 30 και να πάρω την Commando?

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Έχω μπλοκ eleven universal plexy κάνει στην Striker?Tον είδα λίγο ζόρικο τον χώρο γύρω απο το socket.Oσοι το δοκιμάσετε παρακαλώ πέστε μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 19:58]

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι,εχει παρει κανεις την commando για να μας πει εντυπωσεις και του λετε commando?:)

υπαρχει και το internet και τα πάρα πολλά reviews και σύμφωνα με αυτα το commando υπερτερει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wifi

υπαρχει και το internet και τα πάρα πολλά reviews και σύμφωνα με αυτα το commando υπερτερει :)

τελος παντον η δικια μου γνωμη ειναι οτι θα ηταν καλυτερα αν υπηρχε στα χερια καποιου λαμπιτη να την δοκιμαζε και να μας ελεγε την γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 21:58]

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι,εχει παρει κανεις την commando για να μας πει εντυπωσεις και του λετε commando?:)

Πες τα, πες τα

:D κοιτα λες commando συμφωνα με αυτα που βλεπεις κ διαβαζεις και πετας και ενα link σε αυτη την περιπτωση.

Αλλα ολο commando ακουω και commando δεν βλεπω..

.....ειναι καλα εκπαιδευμενος :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Ρε συ δεν παίρνεις την P5W με το 975 καλύτερα ? Θα 500αρίσεις τον Ε6600 με νερό ?

+1

γενικά πιο γρήγορο το 975

ούτε διαθέτεις (no offense) τις απίστευτες μνήμες για να τις ξεζουμίσεις σε commando ή striker.

Γενικότερα πάντως θα διάλεγα commando

πάρε κι ένα teaser μετά από μια συνάντηση που είχαμε...

post-4012-1416072981,7608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 23:36]

Εγώ αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το 680i είναι πολύ αργό σε σχέση με το 965...(Abit AB9)

Ε οχι και ΠΟΛΥ αργο.Για ριξε μια ματια στο 32Μspi ranking;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Η P5W ανεβάζει FSB τόσο πολύ (500)?

Όχι σε καμία περίπτωση,απλά αναφέρεται στο πού θα χρειαστείς το 500αρι fsb με τo 965.

Τώρα κατά τη γνώμη μου μεταξύ των δύο,αν δεν έχεις σκοπό για sli άσε το nforce και πάρε την commando.

Βtw,έχει δοκιμάσει κανέις bad axe 2??Στο xs διαβάζω ότι πάει πολύ καλά για 975,αλλά δεν βλέπω κανέναν από Ελλάδα να την έχει δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι οτι ειδικά για το 32Μ έλεγα πως είναι αργό...

Με σκοτώνει που δεν παίζουν 1Τ πάνω απο ~740 οι μνήμες...

Αυτό οφείλετε στην μητρική ή στις μνήμες??

Πάντως ο 6300 σε Αbit AB9 @ ~3200 κάνει ~15m 57s 000ms 5-5-5-15 911MHz

και ο 6600 σε EVGA 680 @ ~3500 κάνει ~15m 25s 000ms 5-5-5-15 1000MHz

Δεν είναι λίγη η διαφορά; 300MHz πάνω,4ΜΒ cache, 1000 οι μνήμες...δεν θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερη η διαφορά τους;

Μάλλον προς Commando λέω να πάω...

Link to comment
Share on other sites

Με το νερό που είσαι θα βρείς "οροφή" CPU (Orthos stable) κάπου στα 4GHz (αν σ'αφήσουν οι μνήμες) δηλαδή 445 FSB. Αντε, να καταφέρεις να φτάσεις 4.1-4.2GHz και βγάλεις SPi 1M και 32Μ (τρέχουν στον ένα πυρήνα) δηλαδή 450-460 FSB. (Με 1:1 οι μνήμες σου και 2.3-2.35V ίσως παίξουν με 4-4-4-12 στα 900). Εμένα όλα αυτά μου λένε : MoBo = "ΚΑΛΗ 975"

Ανάμεσα από τις 2 θα έπερνα την Commando. Ένας λόγος παραπάνω για την Commando θα ήταν το "παχνίδι" που μπορείς να κάνεις με την 2η CPU σου Ε6300 πάνω σ'αυτη (πχ 7χ550 FSB θα πάει ???) όπου μάλλον για το "παιχνίδι" αυτό θα πήγαινα και σε τίποτα γρήγορα μνημάκια. Πάντως και τα 2 ΜοΒο που σκέφτεσαι είναι πολύ καλά.

Στο σύστημα όπως είναι τώρα για δοκίμασε με την CPU στα 3.6 και τις μνήμες στα 740 (μάλλον 4-4-4-12 ή 3-3-3-9 με μπολικο ρευμα) με 1Τ (ασύχρονα) να βγάλεις SPi 32M.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα δεν έχω παράπονο,με EVGA έφτασα στα 4.1GHz για 1Μ (12,5sec) αλλά δεν μου κάθεται καλά στο 32Μ.

Oι μνήμες πάνε στα ~950 με 4άρια και 1000 με 5άρια...

Θα την δώσω πίσω για RMA γιατί δεν παίζουν 3 απο τα 5 βύσματα για ανεμιστηράκια τελικά, και επειδή και την ίδια να πάρω πάλι δεν θα παίζουν γι αυτό λέω να αλλάξω...

Βασικά με το τελευταίο που είπες για τον 6300 έβαλες το κερασάκι στην τούρτα, αυτή θα πάρω , την Commando.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.