Jump to content



Σύνθεση νέου PC!!! Τώρα ή τον Μάρτιο


sstav

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Έχω καταλήξει (σχεδόν) στην παρακάτω σύνθεση (με μια αλλαγή ίσως στην κάρτα γραφικών)

PCCASE Coolermaster Stacker 831 228,00

CPU Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz) 298,00

GPU ALBATRON8800 GTX 768MB HTDP 525,00

HDD WESTERN DIGITAL RAPTOR 150GB WD1500ADFD 10000RPM SATA 223,90

RAM Supertallent 2GB (2X1GB) DDR2-800 285,00

MOTHERBOARD Asus P5W DH Deluxe (s775, 975x, DDR2) 199,00

KEYBOARD Wireless LX710 Laser (Gr) 65,32

MOUSE - -

DVDRW ASUS SATA Lightscribe 1814BLT 49,00

DVD reader ASUS SATA 16X E616A (RET,BLWH) 25,00

PWR Hiper 730W Type-S Silver 145,00

Link to comment
Share on other sites

καλο το μασινάκι σου. Η ερώτηση τώρα ή αργότερα μέχει απασχολήσει και εμένα αρκετές φορές. Σκας το ποσό τώρα και χαίρεσαι την τεχνολογία. Αν το σκάσεις αργότερα θα στερηθείς την τεχνολογία για κάποιο διάστημα αλλά ή θα πάρεις την ίδια με λιγότερα λεφτά ή καλύτερη με τα ίδια. Η επιλογή είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Σήμερα, στις 16:54]

Αφου τελικα το αποφασισες γνωμη μου ειναι να δωσεις κατι παραπανω για cpu και να παρεις φθηνοτερη vga.

τι παραπανω για cpu?

ολοι πια ξερουν οτι ο 6600 ειναι η κορυφη, εκτος απο τα καιωταρημαδιαταλεφταμου pcια των 5000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω δηλαδή μια φθηνή ATI1950 Pro (169) και έναν Q6600 (829)=>998 euro

έναντι των

CPU Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz) 298,00

GPU ALBATRON8800 GTX 768MB HTDP 525,00 ====>823 euro

+178 euro περισσότερα να σκάσω άμεσα!!!

και σε έξι μήνες από τώρα που θα βγουν DX10 να χρειαστώ να δώσω και άλλα 500εuro για νέα κάρτα γραφικών????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις απολυτα οτι οι 6 μηνες θα διαρκεσουν 6 μηνες!

Συν οτι δεν ειναι αναγκη να δωσεις αλλα 500€ τοτε..

Εδω σε μερικες εβδομαδες θα βγουν μικρες λογικα στα 300€ και πιο κατω (8800gts 320MB)

Και λογικα οταν με το καλο βγαλει και η ΑΤι θα συμπιεσθουν οι τιμες ..

Και λιγο πιο μετα θα βγει Q6600 στα 500€

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο για καποιον που εχει ψηθει να παρει pc να περιμενει...

αλλα στη θεση σου θα περιμενα..οχι μεχρι Σεπτεμβρη ...απλα μεχρι απριλη..

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα νωρίτερα στο thread είμαι διατεθιμένος να περιμένω μέχρι Απρίλη (αρχές θέλω να πιστεύω). Εχω παραγγείλει ήδη την οθόνη μου (dell 2407) και όταν μου έρθει με το καλό θα μετράω τις υπόλοιπες μέρες να περάσουν γρήγορα σαν τους φαντάρους.!!!

Link to comment
Share on other sites

sstav ολο αυτο το σκηνικο ειναι φαυλος κυκλος. Τον Απριλη θα αρχισεις να σκεφτεσαι κατι αλλο. Και αυτο ειναι σιγουρο. Παντοτε ετσι γινεται. Η περιοδος αυτη ειναι καλη για αγορα. Εκει που τα χαλαμε λιγο ειναι στην καρτα γραφικων. Αλλα και οι 8800 δεν ειναι παλια μοντελα. Προς θεου. Δεν ειναι οπως οταν εβγαιναν οι core 2 duo που αν βαζιοσουν επαιρνες amd ξεπερασμενο. Και επειδη σε καταλαβαινω (δες την υπογραφη μου και θα καταλαβεις) θα σου προτεινω να τα παρεις τωρα. Και αν κανεις καπου παραχωρηση να ειναι στην καρτα γραφικων που στην τελικη βαζεις μια με 50ε και την αντικαθιστας αργοτερα με μια καλη.

Link to comment
Share on other sites

sstav ολο αυτο το σκηνικο ειναι φαυλος κυκλος. Τον Απριλη θα αρχισεις να σκεφτεσαι κατι αλλο. Και αυτο ειναι σιγουρο. Παντοτε ετσι γινεται. Η περιοδος αυτη ειναι καλη για αγορα. Εκει που τα χαλαμε λιγο ειναι στην καρτα γραφικων. Αλλα και οι 8800 δεν ειναι παλια μοντελα. Προς θεου. Δεν ειναι οπως οταν εβγαιναν οι core 2 duo που αν βαζιοσουν επαιρνες amd ξεπερασμενο. Και επειδη σε καταλαβαινω (δες την υπογραφη μου και θα καταλαβεις) θα σου προτεινω να τα παρεις τωρα. Και αν κανεις καπου παραχωρηση να ειναι στην καρτα γραφικων που στην τελικη βαζεις μια με 50ε και την αντικαθιστας αργοτερα με μια καλη.

Link to comment
Share on other sites

sstav ολο αυτο το σκηνικο ειναι φαυλος κυκλος. Τον Απριλη θα αρχισεις να σκεφτεσαι κατι αλλο. Και αυτο ειναι σιγουρο. Παντοτε ετσι γινεται. Η περιοδος αυτη ειναι καλη για αγορα. Εκει που τα χαλαμε λιγο ειναι στην καρτα γραφικων. Αλλα και οι 8800 δεν ειναι παλια μοντελα. Προς θεου. Δεν ειναι οπως οταν εβγαιναν οι core 2 duo που αν βαζιοσουν επαιρνες amd ξεπερασμενο. Και επειδη σε καταλαβαινω (δες την υπογραφη μου και θα καταλαβεις) θα σου προτεινω να τα παρεις τωρα. Και αν κανεις καπου παραχωρηση να ειναι στην καρτα γραφικων που στην τελικη βαζεις μια με 50ε και την αντικαθιστας αργοτερα με μια καλη.

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο το σκηνικο ειναι φαυλος κυκλος. Τον Απριλη θα αρχισεις να σκεφτεσαι κατι αλλο. Και αυτο ειναι σιγουρο. Παντοτε ετσι γινεται. Η περιοδος αυτη ειναι καλη για αγορα. Εκει που τα χαλαμε λιγο ειναι στην καρτα γραφικων. Αλλα και οι 8800 δεν ειναι παλια μοντελα. Προς θεου. Δεν ειναι οπως οταν εβγαιναν οι core 2 duo που αν βαζιοσουν επαιρνες amd ξεπερασμενο. Και επειδη σε καταλαβαινω (δες την υπογραφη μου και θα καταλαβεις) θα σου προτεινω να τα παρεις τωρα. Και αν κανεις καπου παραχωρηση να ειναι στην καρτα γραφικων που στην τελικη βαζεις μια με 50ε και την αντικαθιστας αργοτερα με μια καλη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.