Jump to content



Σύνθεση νέου PC!!! Τώρα ή τον Μάρτιο


sstav

Recommended Posts

Έχω πουλήσει τον υπολογιστή μου από τον Νοέμβριο(συμπλήρωσε αισίως 3 1/2 χρόνια) και νιώθω ένα μεγάλο κένο!!! Βασικά ψάχνομαι όλο αυτό τον καιρό για την αγορά νέου pc αλλά περιμένω ... (ένας Θεός ξέρει πόσο πολύ!!!). Ας οψονται τα Vista, DX10, Crysis, Stalker κτλ.

Αν αγοράζα τώρα PC θα έκανα την ακόλουθη σύνθεση

PCCASE COOLERMASTER STACKER Stacker 831 (RC-831)

CPU Intel Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz)

GPU ALBATRON8800 GTX 768MB HTDP

HDD a) WESTERN DIGITAL RAPTOR 150GB WD1500ADFD 10000RPM SATA (για λειτουργικό)

B) WD300GB SATAII

RAM CORSAIR DDR2 2048MB PC1066 CL5 128MX64

MOTHERBOARD ASUS P5N32-E NF680I SLI (PCI-EX,DDR2)

MONITOR DELL Ultrasharp2407WFP

KEYBOARD Wireless LX710 Laser (Gr)

MOUSE -

DVDRW LG 4167 Double Layer - Black ή της Liteon

DVD reader LG or Liteon

PWR SEASONIC M12-700 700W

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι:

1) Για πιο οικονομικά να τα προμηθευτώ από Πλαίσιο και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου (R

MA κτλ) ή να κάνω skroutz ??

2) Toν Μάρτιο με Vista σε κυκλοφορία για δύο μήνες, με ATI R600 (θα έχει βγεί άραγε) και αναμενόμενη απάντηση της nVIDIA (8900) ή πτωση της τιμής της 8800GTX δεν θα είναι καλύτερα??¨εναν μήνα ακόμα μπορώ να περιμένω

3) Απρίλιο θα υπάρχει ο QuadCore6600 στα 531usd ~540euro σωστά (τουλάχιστον η Intel έχει ανακοινώσει πτώση των τιμών sto 2Q2007 σωστά?

4) Raptor με λειτουργικό επάνω και προγράμματα σε ξεχωριστό δίσκο ή δύο σκληροί σε RAID 0+1??

5) ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ PC NA EINAI MIA "ΗΣΥΧΗ" ΔΥΝΑΜΗ, Το stacker περιορίζει τον θόρυβο?, Η zalman 9700 κάνει πιο ήσυχη δουλειά άπό την μαμίσια ψύκτρα (δεν θα κάνω άμεσα max overcloacking άντε να φθάσει το πολύ ο 6600 στα 3Ghz)? Τα πλαστικά πλαινα που κυκλοφορούν για να περιορίσουν τους κραδασμούς με το κουτί κάνουν δουλειά??? Τροφοδοτικό δυνατό (>750Watt) και ύσυχο(Προτάσεις????)

6) Για DVD-RW να πάρω IDE (liteon ή NEC) ή SATA (ASUS στα 45E)??

7) την οθόνη την βρίσκω σε πολύ καλή τιμή μέσω της δουλειάς μου και σκέφτομαι να την προμηθευτώ άμεσα(εντός του Φεβρουαρίου). Αλλά οθόνη χωρίς PC....

Σας ευχαριστω εκτων προτέρων για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από moutsa [Σήμερα, στις 18:39]

Εγω στη θεση σου αυτην την εποχη δεν θα επερνα με τιποτα καινουργιο pc καλυτερα να περιμενεις μεχρι το Σεπμβρη πιστεψε με δεν θα το μετανιωσεις.

Το Σεπτεμβρη????? του 2007? Ε όχι τοσο πολυ ας μην τα παραλεμε, ας παρει τωρα pc το παιδι, ίσως με καμια πολυ μετρια VGA γιατι το R600 με αυτα που λεει παραπανω μου φαινεται οτι θα το χτυπησει. Αυτο που φαινεται να αλλαζει συντομα ειναι το σκηνικό με τις gpu απο τις 2 εταιριες. Μην ξεχνας οτι δεν εχει pc.

Πολλοι περιμεναν το RD600...Αξιζε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πρέπει να περιμένω ως τον Σεπτέμβριο??. Θεωρώ ότι αλλαγές σημαντικές στις τιμές των Q6600 και στις κάρτες γραφικών λόγω ανταγωνισμού θα έχουν γίνει τον Απρίλιο.

Το direct X10 πότε αναμένεται?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κανείς να μου απάντήσει στα ερωτήματά μου? Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στους υπολογιστές (στο να λύνω και να δένω συστήματα). Θέλω ένα δυνατό (και ΗΣΥΧΟ?!!) PC που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο για δύο χρόνια (γιαυτό λέω ότι μπορώ να περιμένω ένα -δύο μήνες ακόμα, αν προκειται να βγει κατι καλό

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...χαρά στην υπομονή σου, αλλά να ξέρεις πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο οπότε μην αγχώνεσαι τόσο...οτι και να πάρεις τώρα μια χαρά θα είσαι...

Γνώμη μου πάντα...:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που έχουν ήδη ανακοινωθεί R600 & πτώσεις τιμών, καλύτερα να περιμένεις. Αν δεν είχαν ανακοινωθεί τότε δεν αξίζει όπως σου είπε και ο obijuan1983 γιατί πάντα κάτι θα βγαίνει. Τώρα όμως μιλάμε για 1.5 μήνα κι από τη στιγμή που λες ότι θα το κρατήσεις 2 χρόνια, μη βιαστείς. Σίγουρα όμως όχι μέχρι Σεπτέμβριο, αυτό παραπάει...

Για την επιλογή σου στο Πλαίσιο, συμφωνώ, και ειδικά αν το πάρεις έτοιμο στημένο από αυτούς. Σπάνια να μην είναι σωστά στημένο το pc κι αφού λες ότι δεν έχεις και μεγάλη εμπειρία, καλύτερα να στο συμμαζέψουν αυτοί.

Τo DX10 δε θα έρθει σύντομα... Πιστεύω ότι η Μ$ θα περιμένει και την ΑΤΙ να βγάλει κάρτα (ή μήπως γίνεται το αντίθετο :...: ) κι επίσης τις εταιρίες παιχνιδιών να δώσουν το οκ με έτοιμους τίτλους.

Τώρα όσον αφορά στη σύνθεσή σου, πιστεύω ότι οι μνήμες (Corsair) είναι πολύ καλές αλλά υπερτιμημένες... Καλύτερα να πάς σε Supertalent που αν ψάξεις το forum θα διαβάσεις τα καλύτερα και κοστίζουν τα 2/3 των Corsair.

Με τη σκέψη σου για 2 δίσκους συμφωνώ. Κι εγώ έτσι τα έχω, απλά έχω τέσσερις σε δύο Raid 0. Τους πιό γρήγορους για το λειτουργικό και προγράμματα και τους άλλους με τη μεγάλη χωρητικότητα για δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράματα.. αμα το χρειάζεσαι παρτο τώρα. αμα δεν είναι αναγκη πάρτο Σεπτέμβριο. (DDR2 mobos, PCI-e 2.0 κλπ) Και εγώ πολυ θα ήθελα να πάρω PC τον σεπτέμβρη ή έστω τον μάρτη (όχι για το RD600 όμως της τραγικής ΑΤΙ )αλλά το χρειάζομαι για την δουλειά μου τώρα.. άρα.. θα το παρώ τώρα. :p

αααα και που σαι... παρε DVD-R SATA και όχι IDE :p

Είναι πιο μούρη! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unreal [Σήμερα, στις 12:39]

Απλά τα πράματα.. αμα το χρειάζεσαι παρτο τώρα. αμα δεν είναι αναγκη πάρτο Σεπτέμβριο. (DDR2 mobos, PCI-e 2.0 κλπ) Και εγώ πολυ θα ήθελα να πάρω PC τον σεπτέμβρη ή έστω τον μάρτη (όχι για το RD600 όμως της τραγικής ΑΤΙ )αλλά το χρειάζομαι για την δουλειά μου τώρα.. άρα.. θα το παρώ τώρα. :p

Ακριβώς έτσι είναι:flower:

Wizard που αλλου περιμενεις πτωση τιμων εκτως απο τις VGA?

(την GTX δεν το βλεπω να πεφτει και πολυ- οι πτωσεις τιμών αναφερωνται περισσοτερο σε dx9 καρτες)

και προς Θεου δεν μιλαω για τον Σεπτεμβριο..για τον αλλο μηνα μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που έχουν ήδη ανακοινωθεί R600 & πτώσεις τιμών, καλύτερα να περιμένεις. Αν δεν είχαν ανακοινωθεί τότε δεν αξίζει όπως σου είπε και ο obijuan1983 γιατί πάντα κάτι θα βγαίνει. Τώρα όμως μιλάμε για 1.5 μήνα κι από τη στιγμή που λες ότι θα το κρατήσεις 2 χρόνια, μη βιαστείς. Σίγουρα όμως όχι μέχρι Σεπτέμβριο, αυτό παραπάει...

Συμφωνώ με τον wizard

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν αξίζει :

1)να πάρω μια 8800gtx με c2d 6600

ή

2) μια 8800gts (δεδομένου ότι δεν έχει βγει ακόμα το d10) και τα λεφτά της διαφοράς να τα δώσω για τον τετραπύρηνο 6600 (το 2ο τρίμηνο 2007 h intel ανακοίνωσε πτώση από 830 στα 530 usd)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 14:58]

h intel ανακοίνωσε πτώση από 830 στα 530 usd

Προγραμματα που να εκμεταλευονται την ισχη αυτή ανακοινώθηκαν?

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:13]

Kατσε να φαμε το αρνακι πρωτα ...και μετα παλι εδω θα ειμαστε..:D

Μετα θα εχουμε το δεντρο να στολισουμε:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά αν ο τετραπύρηνος 6600 κοστίζει γύρω στα 530e πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή!! αλλά θα περιμένω αρχές Μάρτη ή αρχές Απριλίου???

Συν τοις αλλοις, την οθόνη να την παραγγείλω από τωρα (βρήκα καλή τιμή τώρα) αλλά χωρίς PC......!!!!! ?????

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά κάποιες εκπαιδεύσεις με εξετάσεις στην δουλειά που πρέπει να περάσω και έχω κάποιο διάβασμα να κάνω τις ώρες που είμαι σπίτι. Αλλά νιώθω πολύ έντονα να μου λείπει κάτι....

Δεν λέω... το κέφι μας κάνουμε όλοι εδώ μέσα ... ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς.

Εγώ ανήκω στην κατηγορία όπου δίνω κάποια λεφτά κάθε τρία χρόνια και αγοράζω ένα αξιοπρεπές σύστημα (και λίγο παραπάνω από αξιοπρεπες...ωστε μετά την τριετία να έχει μια σχετική αξία πώλησης-έτσι έκανα και με το τελευταίο μου PC)

αν έχετε αντιρήσεις με το σύστημα που επιθυμώ να προμηθευτώ με τα σημερινά δεδομένα , είναι καλοδεχούμενες

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το τώρα.

Aν κάποιος ξέρει στα σίγουρα πότε θα γίνει αυτή η πτώση τιμών ας μας πει, αλλά όλο και κάποια προιόντα ανεβαίνουν ενώ άλλα κατεβαίνουν.

Συνήθως αυτή την εποχή οι τιμές είναι πεσμένες.

Τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο θα δούμε προιόντα με πολύ σημαντικές βελτιώσεις αλλά πάει μακρυά η βαλίτσα.

Μέχρι τότε μην περιμένεις κάτι που θα κάνει σημαντική διαφορά, οπότε μην το σκέφτεσαι.

Προχώρα.

Η σύνθεση που προτείνεις είναι άριστη και θα σε καλύψει και για πραγματικό DX10 όταν με το καλό το δούμε σε παιχνίδια (μετά από ένα χρόνο από σήμερα).

Για τη μνήμη πάρε καλύτερα supertalent.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.