Jump to content



Σύνθεση νέου PC!!! Τώρα ή τον Μάρτιο


sstav

Recommended Posts

Το ξέρει η Intel... Ήθελα να ήξερα γιατί τα γράφουμε αν δεν τα διαβάζετε... Μιλάμε για 2ο τρίμηνο του 2007, που αν δεν απατώμαι, ξεκινάει τον Απρίλιο, σωστά?

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33985

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Τον Ιούνιο θα αρχίσουν να εμφανίζονται οι νέες τεχνολογίες από την Intel και κυρίως από την AMD, αλλά σε ψηλές τιμές.

Εμείς εδώ θα αρχίσουμε να τις αγοράζουμε τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο, οπότε θα είναι και κάπως πιο λογικές οι τιμές

Ε μου φαίνεται φυσιολογικό να έχουμε σημαντική πτώση τιμών στις σημερινές τεχνολογίες λίγο πριν το Ιούνιο.

Δεν χρειαζόμαστε τις ανακοινώσεις της Intel.

Για αυτές τις ανακοινωθείσες πτώσεις τιμών μιλάμε?

Ε τότε σωστά του λέμε να ψωνίσει ή τώρα ή τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για δύο μήνες από τώρα. Δεν ξέρω αν οταν λεει η Ιντελ για πτώση τιμών το δεύτερο τρίμηνο του 2007 εννοείται οτι στην ελλαδα αυτό ξεκιναει Σεπτέμβριο !!!! Αν είναι έτσι να μην περιμένω καθόλου

Εγώ μόνο θέλω να ξέρω δύο πράγματα:

1) Να δώ την ΑΤΙΧ2000 (RD600) σε σχέση με nvidia και την απάντηση της τελευταίας

2) Tον τετραπύρηνο στα 530ευρώ

αν πρόκειται να τα δω τον Απρίλιο να περιμένω αν όχι να τα σκασω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τον τετραπύρηνο στα 530€ θα τον δείς μέσα στον Απρίλιο στο o/c.co.uk και βάζω και στοίχημα...

Kαι στο πλαισιο..;)

αν οχι με το αρνακι λιγο πιο μετα ...να χωνεψουμε κιολας ...αλλα απριλιο!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να κάνετε κάποιες προτάσεις αναφορικά με Motherboard (ASUS Striker Extreme), μνήμες, σκληρούς και case??

Μην ξεχνάμε ότι θέλω το σύστημα να είναι ήσυχο.

όσο μεγαλύτεροι οι ανεμιστήρες (12αρια??) τόσο καλύτερα (δουλεύουν με λιγότερες στροφές=>λιγότερος θόρυβος + ιδια ποσότητα αέρα???)

-Απο 8800GTX evga, xfx, albatron,asus kai bfg ποιά προτείνετε?? (εντάξει σε άλλο thread αναφέρεστε οι περισσότερη σε αυτή με τα λιγότερα λεφτά-albatron αλλά από επιδόσεις είναι ακριβώς ίδιες ? από θόρυβο επίσης??)

-ένας raptor (διαφορά από raptor x???) 150GB για λειτουργικό και ένας για δεδομένα ή δύο 250GB σε raid 0 (O raptor ζεσταίνεται πολύ και κάνει θόρυβο εεε??)

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω απο καλοκαιρι η απο Σεπτεμβριο προτεινω

PCI-Express 2

θα βγαινουν και οι ΑΜΔ K8L και οι αναλογοι τετραπυρηνοι

Nεα chipset

Καρτες γραφικων με τριτης γενιας U shader

oτι και να αγορασεις τωρα δεν προκειται να κρατησει και για πολυ καιρο

αφου τον θες για 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest [Σήμερα, στις 13:16]

Kαι γω απο καλοκαιρι η απο Σεπτεμβριο προτεινω

PCI-Express 2

θα βγαινουν και οι ΑΜΔ K8L και οι αναλογοι τετραπυρηνοι

Nεα chipset

Καρτες γραφικων με τριτης γενιας U shader

oτι και να αγορασεις τωρα δεν προκειται να κρατησει και για πολυ καιρο

αφου τον θες για 2 χρονια

Καθε εξαμηνο τα ιδια λεμε, περιμενουμε τωρα τις R600 , οταν κυκλοφορησουν θα περιμενουμε τις ακομα ποιο γρηγορες και θα υπαρχει παντα αυτος ο φαυλος κυκλος του περιμενε σε λιγο το καινουργιο....

Link to comment
Share on other sites

oxi δεν θα περιμένω τόσο πολύ.!!!! τον ξέρω καλά τον φαύλο κύκλο με ανακοινώσεις καινούργιου hardware κάθε εξάμηνο του έτους. Τα πράγματα είναι στάσιμα απο Νοέμβρη 2006 και επειτα... οπότε αναμένω λίγο ακόμα είτε για πτώση τιμών (Q6600) ή για κάτι καινούργο (RD600 -πάντα nvidia εμπιστευόμουν αλλά αυτή την φορά θα περιμένω και την ΑΤΙ - όλα συνηφορούν ότι αναμένεται να είναι καλυτερο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [27-01-2007 18:34]

5) ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ PC NA EINAI MIA "ΗΣΥΧΗ" ΔΥΝΑΜΗ, Το stacker περιορίζει τον θόρυβο?, Η zalman 9700 κάνει πιο ήσυχη δουλειά άπό την μαμίσια ψύκτρα (δεν θα κάνω άμεσα max overcloacking άντε να φθάσει το πολύ ο 6600 στα 3Ghz)?

Να απαντήσω και εγώ σε κάτι που ξέρω. Η 9700 είναι ΠΟΛΎ (-20 c διαφορά) καλύτερη από τη μαμίσια (τουλάχιστον του Athlon64 3200+). Επίσης μέχρι τις 1500 στροφές που την έχω είναι (σχεδόν) αθόρυβη. Αν όμως την βάλεις να φυσάει με 2500 στροφές τότε έχεις ένα μικρό jet.

Αν και πίστεύω πως με τόσες απορίες η ψύκτρα είναι το τελευταίο που σκέφτεσαι, είπα να συνδράμω και εγώ στο νήμα...

Link to comment
Share on other sites

Τον περισσότερο θόρυβο τον κάνει η ψήκτρα της κάρτας γραφικών. Βέβαια συνήθως έχουν 3 σκάλες. Ήσυχη, μέτρια και full που μπαίνει μόνο στα παιχνίδια ή κατά τη διάρκεια μετρήσεων. Συνήθως στα παιχνίδια έχεις ηχεία ή ακουστικά και δε σε πειράζει ο θόρυβος.

Όμως, στη μέτρια σκάλα, θα βρεθεί αρκετές φορές ειδικά το καλοκαίρι. Κι εκεί για τα δικά μου δεδομένα είναι αρκετά θορυβώδης... Και στη μικρή είναι ενοχλητικό αν έχεις πολύ ησυχία...

Η λύση είναι υδρόψυξη. Εγώ τουλάχιστον, όπως και πολλοί άλλοι, ησύχασα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι η υδρόψυξη δεν είναι εύκολο και φθηνό sport. Θελει ειδικά διαμορφωμένα chip, κάρτες γραφικών καθώς και watercooling kit. (Ποιό είναι καλό και πλήρες kit -?) Aν κάτι πάει στραβά και γεμίσεις νερά ....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με κάποιο έτοιμο κιτ, που είναι πολύ απλά στην εγκατάσταση και οι πιθανότητες να γίνει στραβή είναι πολύ μικρή. Είναι όμως (σχεδόν) μονόδρομος αν θέλεις την ησυχία σου. Εμένα το σύστημα έχει γίνει πλέον τόσο ήσυχο που το μόνο που ακούγεται είναι οι δίσκοι και δεν είναι και raptor ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τους Core2Duo δεν έχεις πρόβλημα και με τη μαμά ψήκτρα μια χαρά τα πάνε. Ο περισσότερος θόρυβος είναι από την κάρτα γραφικών. Εκεί θα πρέπει να πάρεις άλλη ψήκτρα που πάλι θα έχει ανεμιστήρα, όσο αθόρυβος κι αν είναι και να έχεις και ανεμιστήρες στο κουτί και καλή ροή αέρα κλπ. Από όλα αυτά ησυχάζεις...

Επίσης, μπορείς να πάρεις κάποια πράγματα από το Multirama X-Treme (ή και άλλα μαγαζιά που όμως δε γνωρίζω προσωπικά) και να σου στήσουν αυτοί την υδρόψυξη που έχουν γνώσεις κι εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι ακόμα αναφορικά με την motherboard

1) Διαφορές ASUS Striker Extreme με ASUS P5N32-E NF680I SLI (PCI-EX,DDR2) είναι μονάχα στο 1 gigabit παραπάνω της πρώτης???

2) Η P5W DH Deluxe (s775, 975x, DDR2) δεν θα μπορεί να πάρει Qcore ή SLI????

3) S775 ή nf680i (αν η διαφορά είναι 1-2% παρακάτω σε απόδοση προτιμώ να έχω την δυνατότητα για SLI και Qcore).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [28-01-2007 16:13]

Kατσε να φαμε το αρνακι πρωτα ...και μετα παλι εδω θα ειμαστε..:D

+1 εγραψες :D :D :D :D :D :D

Το αιωνιο διλλημα (( τωρα να παρω υπολογιστη ή σε λιγο καιρο παντα ετσι ηταν και ετσι θα ειναι )) απλα επελεξε οτι καλυπτει καλυτερα τις αναγκες σου τωρα γιατι για αυριο ποτε δεν ξερεις??:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.