Jump to content


VOIP σε Τοπικό Δίκτυο


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να σας κάνω μια ερωτήση. Αν υποθέσουμε οτι έχουμε ενα τοπικό δίκτυο σε ενα σπίτι που αποτελείται απο 2 εως 3 pc, συνδεδεμένα σε adsl router για να μοιράζονται adsl γραμμη, συνδεδεμένα μεταξύ τους σε δίκτυο 100 mbit, υπάρχει τρόπος να μιλάς μεταξύ των μηχανημάτων (κάτι σαν τις κλησεις απο skype ή msn) όχι όμως κάνοντας χρήση του internet, αλλά του τοπικού δικτύου. Δηλαδή μιλάμε για δωρεάν ενδοεπικοινωνία φωνής μέσα σε τοπικό δίκτυο, με λύση software, οχι hardware.

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 08:50]

Κι εγώ είχα το ίδιο "πρόβλημα" και το έλυσα με το skype. Γιατί δεν θέλεις να βγαίνεις στο internet? Λόγω bandwidth?

Για voip με φίλους στα σπίτια τους φυσικά μιλάμε για internet και φυσικά για skype. Το μικρό μου δικτυάκι σπίτι αφορά 2 διαφορετικούς ορόφους που απλά θέλω να πειραματιστώ με voip μέσω lan για καλύτερο bandwidth και ίσως βιντεοκλήσεις, video streaming κτλ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ανταλλάζω αρχεία με τον Bro μέσω τοπικού δικτύου και MSN, η ταχύτητα ανταλλγής είναι τεράστια, όση και η ταχύτητα του δικτύου και όχι του internet. Αυτό σημαίνει ότι το traffic δεν παιρνάει από το internet.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ μια δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 11:23]

Εγώ όταν ανταλλάζω αρχεία με τον Bro μέσω τοπικού δικτύου και MSN, η ταχύτητα ανταλλγής είναι τεράστια, όση και η ταχύτητα του δικτύου και όχι του internet. Αυτό σημαίνει ότι το traffic δεν παιρνάει από το internet.

Μπορείς να κάνεις κι εσύ μια δοκιμή?

Φυσικά φίλε μου, αυτό που λές ειναι ορθό. Όταν δυο pc ειναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε τοπικό δίκτυο 100 mbit (ενσύρματο, διότι το ασύρματο πάει 54), η ταχύτητα ειναι αρκετά μεγάλη, σχεδόν σαν να αντιγράφεις αρχεία εσωτερικά στο τοπικό δίσκο του υπολογιστή σου. Ακόμα καλυτερα, αν έχεις 1000αρα κάρτα, τότε το lan παίζει ακόμα καλύτερα. Όταν όμως χρησιμοποιείς το ιντερνετ, τότε οι διακίνηση υπόκειται στο bandwidth της adsl σύνδεσης σου, που σημάινει 768 ή 1024 ή 2048 kbps ή 4 mbit στην καλύτερη με τα σημερινά δεδομένα. Σύγκρινε λοιπόν... 0,768 ως 4 mbit VS. 100 mbit!!!

Αναφορικά με τις ανταλλαγές αρχείων σας ωστόσο, δεν μου φαίνεται λογικό να μεταφέρεις αρχεία με το msn τόσο γρήγορα όσο με το lan, διοτι το msn χρησιμοποιεί το ιντερνετ και όχι το τοπικό δίκτυο, εκτός αν έχει κάποια τέτοια δυνατότητα που δεν την ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες, τεχνικός τηλεπικοινωνιών και δικτύων εδώ :)

Το παραπάνω που ανέφερα ήταν ενώ ΗΜΟΥΝ συνδεδεμένος με το ιντερνετ και φυσικά από τα 2 PC στο MSN από όπου και γινόταν η ανταλλαγή αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 11:40]

Δεν με κατάλαβες, τεχνικός τηλεπικοινωνιών και δικτύων εδώ :)

Το παραπάνω που ανέφερα ήταν ενώ ΗΜΟΥΝ συνδεδεμένος με το ιντερνετ και φυσικά από το 2 PC στο MSN από όπου και γινόταν η ανταλλαγή αρχείων.

Με λίγα λόγια διαπίστωσες οτι σε τοπικό δίκτυο η ανταλλαγή αρχείων απο msn διοχετεύτηκε στο Lan με 100mbit ταχύτητα? Απίστευτο που φαίνεται, χωρίς καμία ρύθμιση? Μήπως ειναι εντύπωση σου? Εισαι 100% σίγουρος? Θα το δοκιμάσω και εγώ.

Sorry, δεν σε έπιασα αρχικά, δεν ήθελα να θίξω τις γνώσεις σου φυσικά!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θίχτηκα βρε, απλά το αναφέρω γιατί τα παραπάνω που είπες μου είναι γνωστά.

Είμαι 100% σίγουρος και σου είπα να κάνεις τη δοκιμή καθώς τα παραπάνω τα είδα με 2 διαφορετικά routers αλλά δεν γνωρίζω αν το κάνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο dubber! Ετσι ακριβως.

Οταν κανεις διακινησει αρχειων μεσω του msn σε ενα αλλο υπολογιστη που βρισκεται στο ιδιο τοπικο δικτυο (ρουτερ) τοτε το bandwidth ειναι ισο με το οριο των καρτων δικτυου των pc σου! και οχι της ταχυτητας της dsl σου!

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο φίλε μου, το δοκίμασα, γαμάτο, έστειλα ενα Mp3 5mb και στάλθηκε σε 1 δευτερόλεπτο. Το ίδιο ισχύει και με το skype? Και για βιντεοκλήσεις με το msn? Θα ειναι σαν να εχω γραμμή 100mbit και θα πηγαίνει φέτες?

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα, μεταφορές αρχειων και κλήσεις (msn), μεταξύ υπολογιστών στο δίκτυο του σπιτιου γίνεται με την ταχύτητα του home network (λογω ασύρματης πρόσβασης, περιορίζεται, αλλά από τα 768/192 είναι πολύ καλύτερα)

linksys wag354g

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.