Jump to content



αλλαγη καρτας η οχι ;


skilimavro

Recommended Posts

Θελω τη γνωμη σας για το ...αν αξιζει... να αλλαξω μια xfx 7900gs που εχω σε μια 8800gts.

Καθε γνωμη σεβαστη αρκει να δικαιολογειται, καταλαβαινεται γιατι

Υ.Γ. : Το pc εχει χ2 3800+ (@ 2,4γιγα) σε μια dfi sli-dr

Link to comment
Share on other sites

απλα ρωταω γιατι ειχα διαβασει οτι οι 8800 αποδιδουν καλυτερα με τους νεους intel και μαλιστα X6800 η τον QX οποτε μην δωσω ενα καρω ευρα και οι επιδωσεις δεν ειναι αναλογες.

Αν ισχυει αυτο μπορω απλα να τσιμπησω μια Χ1950 η μια ακομα 7900 για sli...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skilimavro

απλα ρωταω γιατι ειχα διαβασει οτι οι 8800 αποδιδουν καλυτερα με τους νεους intel και μαλιστα X6800 η τον QX οποτε μην δωσω ενα καρω ευρα και οι επιδωσεις δεν ειναι αναλογες.

Αν ισχυει αυτο μπορω απλα να τσιμπησω μια Χ1950 η μια ακομα 7900 για sli...

1 αν εχεις Χ6800 η QX ,

2 εισαι ψειρας με τις επιδοσεις ,

3 διαθετεις τα χρηματα τις 8800 και

4 βιαζεσαι,

τοτε αλλαξε τη..! Ομως σκεψου και κατι αλλο.αυτες οι καρτες ειναι ολοκαινουριες. γιατι δεν περιμενεις λιγο να ξεκαθαρισουν τα πραγματα οσον αφορα τις νεες τεχνολογιες που μπαινουν οσονουπω στην αγορα?εννοω VISTA, DIRECTX την ανταγωνιστρια ATI που δεν θα κατσει με σταυρωμενα τα χερια!! εκτος και εισαι nvidiaκιας οποτε.........αστο! αν καιγεσαι για επιδοσεις κανε sli με αλλη μια 7900. Παντως γενικοτερα θα προτεινα λιγο υπομονη, ειδικα αυτον τον καιρο!

Link to comment
Share on other sites

@cabdik : δεν εχω προβλημα απλα επειδη σκεφτομαι να παρω καινουργια οθονη δεν θα με χαλουσε να παρω καποια fps επιπλεον.

@HellhammeR : ειναι μια σκεψη, εχεις κατι να προτινεις (pm me)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι καλύτερη φίλε μου η 8800, αλλά και η 7900GS είναι μια αξιόλογη κάρτα, εάν σε καλύπτει στα παιχνίδια που παίζεις προτείνω να μείνεις όπως είσαι. Πάντως τρελές διαφορές με την 1950 δεν θα δεις, είναι σαφώς καλύτερη αλλά όχι ώστε να δικαιολογεί κάποιο μεγάλο έξοδο, εάν η αλλαγή σου στιχοίσει λίγο προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σε ολες οι καρτες γραφικων που θα βγουν απο εδω και περα (μιλαω για τα κορυφαια μοντελα) θα σε κοβει ο επεξεργαστης σου. Φυσικα κερδος θα εχεις σε σχεση με την 7900 που εχεις τωρα αλλα δεν θα μπορεσει η καρτα να σου δειξει τι πραγματικα μπορει να κανει. Αυτο που θα σου προτεινα και εγω ειναι υπομονη εφοσον δεν εχεις προβλημα με καποιο παιχνιδι. Τωρα αν θελεις να παιζεις Oblivion με 1600χ1200 και ολα φουλ τοτε αλλαζει το πραμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 20:32]

Τωρα αν θελεις να παιζεις Oblivion με 1600χ1200 και ολα φουλ τοτε αλλαζει το πραμα...

Για να παιζω σ'αυτη την αναλυση πρεπει να χτυπησω νεο μονιτορ - και μαλιστα καλο - εκτος απο καρτα. Ξεφευγουμε ! :nothing:

Link to comment
Share on other sites

SLI με τιποτα....σε αρκετα παιχνιδια παιζει να δεις ιδιες η ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ επιδοσεις εκτος αν παιζεις 1600 και βαλε...αλλα ετσι κι αλλιως ο επεξεργαστης σε παει πισω...κι ενα αλλο παλικαρι με τον ιδιο επεξεργαστη και 7900GT sli χρειαστηκε να κλοκαρει καπως για να δει μεγαλυτερη διαφορα.8800 παλι μονον αν παιζεις πανω απο 1280 αλλα και παλι ειναι νωρις ακομη γιαυτες τις καρτες...κατσε να πεσει ο ανταγωνισμος και τα χαμηλοτερα μοντελα...ισως καλυτερα οταν βγουν 5-6 παιχνιδια που να απαιτουν dx10...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την καλύτερη αερόψυκτρα για τον επεξεργαστή (αν δεν έχεις υδρόψυξη), να τον πας όσο πάει 3GHz αν γίνεται....

Πάρε και άλλη μια 7900GS, βάλε πάνω στις δυο κάρτες από μια zalman VF700cu led ψύκτρα και υπερχρόνισέ τες στα όρια... Ανεβαίνουν αρκετά...

Φτιάξε έτσι SLI και με τον πυερχρονισμό θα πετάς! :D

Και με λίγα λεφτά...;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα οτι αν ειναι να αλλαξω καρτα αξιζει μονο για μια χ1900χτ (περιπου ιδια αλλα καλυτερη αποδοση). Ο προβληματισμος μου ειναι οτι εγω εχω μια dfi sli-dr

1) θα αποδιδει το ιδιο σε μενα οπως και σε μια mobo με chipset Αti η οχι ;

2) νομιζω οτι οι νεες καρτες τις ατι χωριζονται σε master και slave (η κανω λαθος :o ), υπαρχει καποιος τροπος για τις ξεχωρισεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις SLI mobo τι σε νοιάζει το master-slave αφoύ δεν θα κάνεις crossfire?

Εγώ θα σου έλεγα να αξιποιήσεις την SLI mobo σου και να πάρεις άλλη μια 7900GS και να τις υπερχρονίσεεις... Θα έχεις φτηνά και καλά αποτελέσματα... Η x1900XT-x1950xt ψήνεται σε stock θερμοκρασίες, άσε που καταντάς άχρηστη την 7900GS σου...

Και νομίζω ότι ισχύει πως σε ATI chipset πάει καλύτερα η ATI κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.