Jump to content



C2D 6600 + Abit AW9D-Max overclocking


skritikos

Recommended Posts

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kafrilakos

Σε ευχαριστώ!

Λεω να δοκιμάσω και εγώ το 14a BIOS.:T:

Προσοχή, με το 14 A02 δεν είχα καμιά τύχη. Δεν bootαρε με τίποτα με δυο RAM πάνω. Για αυτό έχω μείνει στο 14 Β01 (που είναι παλιότερο, μυστήρια τα filenames της Abit!).

Link to comment
Share on other sites

Για την ψυξη του 975 εγω εχω βαλει ενα hr-05 sli μιας και το απλο δεν χωραγε μαζι με την ultra-120 που εχω στην cpu. Στα mosfet και στο southbridge εχω κρατησει το μαμα συστημα ψυξης. Aπλα αντικατεστησα την τσιχλα που ειχαν με κεραμικ. Επισης προσθεσα ενα μικρο 4αρι ανεμηστηρα να βγαζει αερα απο την γριλια του backplate. Η φωτο που εχω δεν ειναι πολυ καλη λογω κακης φωτογραφικης.

Ακομα εχω κανει το vmch booster mod του hipro(μολις βρω την φωτο θα την ποσταρω). Ετσι εχω με 1,75V vmch και το 14 beta01 bios, σταθερα (othos 8ωρο, games κτλ), τα 450 με τις μνημες σε 1:1. Απο εκει και περα οτι και να κανω μουλαρωνει και δεν παει πιο πανω. Ακομα και με 1,9V βγαζει error σε orthos στο πενταλεπτο με 452 :S...

Για καθημερινη χρηση το εχω στα 440 με 1,73V vmch και ειναι βραχος.

post-92-1416073032,0153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος :T: :T:

Έχω σκεφτεί και εγώ την HR05 αλλά με την Zalman 9700, τα τέρατα τα Corsair Dominator και την πολύ μακριά 8800 δεν βλέπω να χωράει καμιά από τις δύο εκδόσεις :mad:

Για το 4άρι fan που έβαλες στο backplate, έκοψες τις γρίλιες εκεί, ή απλά το άφησες να σπρώχνει ότι μπορεί προς τα έξω; Από θόρυβο το 4άρι δεν είναι υστερικό; Δώσε info!!! :daisy: :woot:

υγ: o hipro5 κάνει mods στον καθένα επι πληρωμή; Μπορώ δηλαδή να πάω και εγώ; Που γίνεται η δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμηστηρακι το εχω απλα πιασει εκει με δεματικα. Δεν εκοψα τιποτα. Οσο για θορυβο το εχω μεσω qfan στα 6-7V και ειναι ετσι στισ 3000 rpm και δεν ακουγετε ενω φυσα αρκετα.

Το mod το εκανα μονος ειναι πολυ απλο. Η δουλεια που κανει ειναι να περιοριζει το drop που κανει το vmch σε load και βοηθα αρκετα. Για 450 ηθελα 1,85 πριν και οχι σταθερα. Μετα το μοντ θελω 1,75 και ειναι και σταθερο.

post-92-1416073032,0488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορυ κιόλας,εχετε πιάσει ώραια τεχνική κουβέντα αλλά το guru αρνείται να ανοίξει.

Μου λέει ότι πρέπει να συνδεθώ σαν administrator:blink:

Η πλάκα είναι ότι δεν έχω αλλο account sto pc και έτσι είμαι αναγκαστικά και ο "διαχειριστής"¨.

Σε εσάς συνέβη αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το Guru.

Κάνε unistall παλιό και καινούργιο, κάνε restart, registry clean, ξανά restart και installation την τελευταία έκδοση του Guru. Ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos [Σήμερα, στις 02:14]

Για την ψυξη του 975 εγω εχω βαλει ενα hr-05 sli μιας και το απλο δεν χωραγε μαζι με την ultra-120 που εχω στην cpu. Στα mosfet και στο southbridge εχω κρατησει το μαμα συστημα ψυξης. Aπλα αντικατεστησα την τσιχλα που ειχαν με κεραμικ. Επισης προσθεσα ενα μικρο 4αρι ανεμηστηρα να βγαζει αερα απο την γριλια του backplate. Η φωτο που εχω δεν ειναι πολυ καλη λογω κακης φωτογραφικης.

Ακομα εχω κανει το vmch booster mod του hipro(μολις βρω την φωτο θα την ποσταρω). Ετσι εχω με 1,75V vmch και το 14 beta01 bios, σταθερα (othos 8ωρο, games κτλ), τα 450 με τις μνημες σε 1:1. Απο εκει και περα οτι και να κανω μουλαρωνει και δεν παει πιο πανω. Ακομα και με 1,9V βγαζει error σε orthos στο πενταλεπτο με 452 :S...

Για καθημερινη χρηση το εχω στα 440 με 1,73V vmch και ειναι βραχος.

Για αυτο που εχεις στις μνημες μπορεις να μου δοσεις κανενα λινκυ?

Σταθεροτητα μεχρι τα 3800 την εχω και εγω.Απο εκει και απανω δεν εχω δοκιμασει λογο τροφοδοτικου...

:mad:

Παντως τα 450 τα ειχα αδιαμαρτηριτα με το 13αρι,απο εκει και απανω τρωω τοιχο..μαμω το PSU..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Για αυτο που εχεις στις μνημες μπορεις να μου δοσεις κανενα λινκυ?

Ειναι το XTC της OCZ.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=916676

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kafrilakos [Σήμερα, στις 06:15]

ΟΤΙ και να κάνω μου βγάζει αυτή τη π@π@ρι@...

adminqh1.th.jpg

Εκανα καινούριο account me password ως Admin και παλι τίποτα.

Το τρεχω run as και ξανάβαζω username kai password αλλά δεν....

giorgos th. έχει δικιο και παραπονιέται με v3130 μερικές φορες ειναι προβληματικό.

Εγω το εγκατέστησα , υπηρχε σαν προγραμμα στο add/remove έκανε φακελο στο C:

αλλα όταν το ανοιγα εμφανιζοταν το panel χωρις να μου δδειχνει τιποτα.

Αυτο με το Administrator to αγνοησα τελειως απλα πατησα ok μετα έκανα ρεσταρτ kai το εκανα unistall. Υστερα διεγραψα τους φακέλους απο το C που είχε κανει. και έβαλα το V3830 παλι.

Μερικοί μιλάνε για malware:laughing: δες εδώ http://forum.abit-usa.com/showthread.php?t=119597&highlight=guru+3101

Αυτοί στην Abit δεν την παλεύουν πλέον:TD:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο ειδικός που θα σου πει, παντως αν το κανεις δωσε μας εικόνες με την ψυκτρουλα στο chipset και πες μας και πως θα το κανεις για να μαθαινουμε και εμεις:D :toomuchne

Θα πρεπει να βγαλεις όλο το otes2? και το southbridge πως θα ψυχεται?:toomuchne

Θελω να το δω αυτό μετά:daisy:

Εdit: Ααα ναι, ε αυτή

θα χωρέσει με την αλλη δεν είμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Δεν είμαι ο ειδικός που θα σου πει, παντως αν το κανεις δωσε μας εικόνες με την ψυκτρουλα στο chipset και πες μας και πως θα το κανεις για να μαθαινουμε και εμεις:D :toomuchne

Θα πρεπει να βγαλεις όλο το otes2? και το southbridge πως θα ψυχεται?:toomuchne

Θελω να το δω αυτό μετά:daisy:

Δεν θα βγει όλο το OTES2, μόνο το pipe που τρέχει από το backplate ως το northbridge, καθώς και η ψύκτρα του τελευταίου. Το θέμα τώρα είναι, πιστεύετε πως το Multirama Extreme ή το Πλαίσιο θα δεχθούν την HR-05 πίσω αν δεν χωράει τελικά; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos

Πως το βλέπεται, θα χωρέσει κάποια από τις δυο HR-05 (απλή ή SLI) στον χώρο του Northbridge; Δώστε φώτα, σκέφτομαι να βγω για "ψώνια" άυριο :clap:

H sli εκδοση χωραει σιγουρα αλλα η απλη δεν νομιζω οπως το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.