Jump to content



C2D 6600 + Abit AW9D-Max overclocking


skritikos

Recommended Posts

Καμία από τις δύο δε θα χωρέσει. Με waterblock δοκίμασα και τις 2 στην AW9D και χώρεσε μόνο η κανονική και με περιορισμένες κινήσεις. Με την χοντρο-Zalman εκεί μέσα, ούτε με σφαίρες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:57]

Καμία από τις δύο δε θα χωρέσει. Με waterblock δοκίμασα και τις 2 στην AW9D και χώρεσε μόνο η κανονική και με περιορισμένες κινήσεις. Με την χοντρο-Zalman εκεί μέσα, ούτε με σφαίρες...

Σύμφωνα με τις μετρήσεις που μόλις έκανα, αν χωράει κάποια αυτή θα είναι η HR-05 SLI και όχι η απλή. Και αυτό θα είναι πολύυυυυ οριακό, μια "τρίχα" μακριά από την 8800 μόνο :X:

Μια σκέψη που κατέβασα πριν λίγο' τι θα γινότανε αν γυρίσω την Zalman να φυσάει από κάτω προς τα πάνω;;;; Σίγουρα θα κερδίσω χώρο για την HR-05, η οποιά μάλιστα θα ψύχεται από το pull αέρα που θα κάνει η 9700. Και από πάνω θα βρίσκεται ο 12cm του PSU να τραβάει την ζέστη έξω. Βρε λες;;;; :woot:

Διαφορετικά, ψήνομαι και για Thermalright σετάκι 120 για CPU (με ένα 12cm Silenx που έχω) και HR-05 fanless για το northbridge! Βρες λες^2;;;;; :jump: :jump: :jump:

Στάμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [Σήμερα, στις 01:46]

Μια σκέψη που κατέβασα πριν λίγο' τι θα γινότανε αν γυρίσω την Zalman να φυσάει από κάτω προς τα πάνω;;;;

Ετσι όμως δεν θα παιρνει κρυο αερα απο εξω αλλα θερμό απο την GTS σου:( δεν θα ειναι και ότι καλυτερο για τον 6600

έτσι δεν ειναι? ή μ@λ@κιες λεω?

Την Thermalright έπρεπε να παρω και εγω, η 9700 μόνο μουρη είναι με stock fsb vcore:1,28

θερμ δωμ :24c έχω IDLE :35-36c

LOAD :49-50c (coretemp-orthos)

Tην περιμενα καλυτερη:cry:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο ευρύχωρο το Akasa Mirage που καταφέρνει την θερμότητα που βγάζει η 8800 σε full gaming και overclocking, να την "εξαφανίζει". Πραγματικά ακόμη και με τον GPU core στους 75 πολύ ώρα (1-2 πχ σε practice sessions του GTR2) το κουτί max ανεβαίνει στους 33! :T:

Οπότε, για να μην γράφω πολλά, νομίζω πως θα μπορούσε η 9700 να δουλέψει και κάθετα και ίσως μάλιστα έτσι να είναι ακόμη καλύτερα.

υγ: αύριο θα πάρω και ένα infrared temp gun για να κάνω μια καλύτερη ανάλυση των θερμοκρασιών :jump: :jump: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου μια "demo" Thermaltake Extreme Spirit II και ένα infrared temp gun!

Δυστηχώς η Thermalright HR-05 SLI δεν υπήρχε στο Extreme και δεν είχα ούτε λεπτό για ψάξιμο. Έτσι μου δώσανε την TT με τον όρο να την επιστρέψω άθικτη αν δεν μου κάνει :T:

Βέβαια το πιθανότερο αν δεν μου κάνει είναι να την κρατήσω για το southbridge :woot:

"Δυστηχώς" το 3μερο θα είμαι εκτός, οπότε δοκιμές και εκρήξεις (!?) θα έχουμε από Τρίτη

:jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από kafrilakos [Σήμερα, στις 16:16]

"Kυκλοφόρησε" το επίσημο BIOS 14!!!:jump:

Τρεχω να το περάσω και ενημερώνω!!!

http://www.abit.com.tw/page/en/download/download_bios_detail.php?pFILE_TYPE=Bios&pMAIN_TYPE=Motherboard&pTITLE_ON_SCREEN=AW9D-MAX&pSOCKET_TYPE=LGA775

:worship: :worship: :worship:

Eλπιζω το βραδάκι να κάνει κρύο...:devil: :devil:

Έχεις διαβάσει κανένα πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναυάγησα πάλι...:weep:

Δυστυχώς η μητρική μου δεν "τραβάει"

Πάλι θέλει να δώσω πολύ ρεύμα στο chipset για να κερδίσω ελάχιστα.

test1bios14ma9.th.jpg

Καθε 0.1Volt που έδινα στο chip, μου έδινε περίπου και από ένα λεπτό "σταθερότητας".

Αύξησα και το Vcore μέχρι 1.37 αλλά καθε φόρα έβγαζε error στο ίδιο σημείο με πριν.

Μετρήσεις έκανα δίπλα από το μπαλκόνι με ανοιχτή τη πόρτα και το case (Max temp 46 βαθμοί).

Οι διαφορές που είδα είναι ότι πλεόν όταν ανοίγει το PC υπάρχει η εικόνα του ninja sto background και ότι οι επιλογες για powersaving(EIST,C1E) τίθενται σε λειτουργία πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα πετούσε κάτι ΒSOD με Vista μονό,όταν είχα C1E και EIST enabled.

Κατά τα αλλά,η μητρική δεν μουλαρώνει πλέον στα ψηλά FSB ~450 με 1066strap και ~455 με 1333strap (1:1) (καλύτερη συμπεριφορά γενικά),ενώ είδα και πτώση θερμοκρασιών κατά ~3 Βαθμούς στο CPU και ~4 Βαθμούς στο Νοrth-South.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά τεστ,γιατί το τροφοδοτικό κελαηδούσε σε Load(ακόμη και στα Default) και έφυγε για RMA.

Με ενόχλησε η απουσία του Pcie Clock..:TD: (πάλι).

Link to comment
Share on other sites

To Pcie μπορούσες και μπορείς να το αλλάξεις με το Mguru.

Tι κερδίζεις με μια αυξηση απο τα 100mhz?

Τα προβλήματα με το 2/3 διαιρετη που τον έβαζες σε ddr2 800 για να πάρεις 800Mhz, και πάγωνε ο υπολογιστής τελείως όταν άλλαζες κατασταση στο guru διορθώθηκαν?

Σε μένα μεχρι τώρα αυτο ήταν το προβλημα.

Τον ανέβασα μέχρι 3,2mhz μέσω bios για να δω αν έχω προβλημα, και μετα περνουσα 3 καταστάσεις στο guru 2,4, 2,7, και 3,2 Mhz στα User1 2 και 3 αντιστοιχα για να μπορώ να τα αλλάζω όποτε θέλω μέσω Windows.(Δεν ξέρω βεβαια αν αυτό είναι και κάλό απο αποψη o/c αλλα είναι πολυ πρακτικό)

Με όσα bios δοκίμασα μέχρι τώρα κολλούσε όταν το έκανα.

Και μια τελευταια ερώτηση για τους κατόχους της A9WD.

Aς πούμε πως ανεβάζετε το fsb στα 350 μέσω bios.

Mετά όταν ανοιγετε το guru που default κατάσταση έχει 266mhz αυτόματα πεφτει και το fsb λοιπόν στα 266.

Μετά τι κάνετε ανεβάζετε το fsb και μέσω του guru? (αποτομα απο τα 266 στα 350?)

Δεν πάει χαμένο έτσι το o/c που έχετε κάνει μέσω bios ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

To Pcie μπορούσες και μπορείς να το αλλάξεις με το Mguru.

Tι κερδίζεις με μια αυξηση απο τα 100mhz?

Δυστυχώς στην καινούργια έκδοση του μGuru δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 13:49]

μολις το περασα κι εγω το 1.4.

προσεξε κανεις διαφορα οσον αφορα τις μνημες του σε 4:5?

επισης η 3.0.1.6 εκδοση του uguru που εχω αναγνωριζει σωστα πλεον τις τασεις.

Διαφορά?Τι διαφορά?

57329452wr5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.