Jump to content



C2D 6600 + Abit AW9D-Max overclocking


skritikos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem

Η 2η ερώτηση προφανώς δεν την εκανα για σενα αλλα για τον skritiko

Παρα ολα αυτα ήταν δικό μου λαθος που δεν το έθεσα καλύτερα.

Αλλα πες εσύ ότι έκανα λάθος και μπερδευτηκα...Εγω με το den echo γελασα:p , άλλος μπορει να νευριαζε..

Πολλα νευρα τωρα τελευταια στο forum :shifty:

[οφφτοπικ]Σε καμιά περίπτωση δεν νευρίασα ούτε ήθελα να πώ κάτι προσβλητικό. Το ΝΤΕΝ ΕΚΟ ήταν και καλά ο χαβαλές όπως στην διαφήμιση του καφε.[/οφφτοπικ]
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 17:13]

Νομίζω απο θερμοκρασιες εισαι καλα. Παιζει ρόλο και αυτή του δωματιου. Mε το ups εχεις δικιο. Εγω την στερέωσα παρα πολυ καλα αλλα εκανα την χαζομαρα και ακολουθησα τις οδηγιες της zalman και εβαλα παστα και στις δυο επιφανειες.Μονο στο CPU θα ήταν αρκετό.Για την τοποθετηση της χρειαζεσαι και ενα ψηλό λεπτο κατσαβιδι, το προβλημα είναι οτι δεν μπορει να μπει καθετα το κατσαβιδι για να μπορεις να κανεις την δουλεια σου,ενοχλουν τα fins.

Tεσπα θα την ξαναβαλω και μετα θα αρχισω το o/c, φαινεται να τα πηγαινει καλα η M/b

με τα τελευταια bios και αξιζει τον κόπο.

Stritikos thanks:T:

Το έλασμα που κρατάει την ψύκτρα το έχεις βάλει κάθετα ή οριζόντια;

Αν θυμάμαι καλά, στο manual προτείνει οριζόντια τοποθέτηση' εγώ προτίμησα την κάθετη με τις όποιες συνέπειες.

Εξελίξεις, από το προηγούμενο post μου μέχρι πριν λίγο έτρεχα ORTHOS στα 9*420. Η μεγάλη αλλαγή που είχα κάνει ήταν το να βγάλω τα ελασματάκια που λένε MAX πάνω από τις ψύκτρες, να έχω ανοικτό το plexy και ένα 12cm Akasa Amber να ρίχνει αέρα στην περιοχή του Northbridge. Το οποίο το είχα στα 1,7V έτσι για δοκιμή. Δεν μάσησε πουθενά, ακόμη και όταν για λίγο το ανέβασα στα 9*425 :jump: :jump:

’ραγε να χρειάζομαι περισσότερη ροή αέρα προς τα μέσα? Συνολικά το system temp δεν ανεβαίνει σχεδόν ποτέ πάνω από τους 30 C. Και αυτό με room temp στα 25.

Σίγουρα πάντως το 975X χρειάζεται ανεμιστηράκι ή και αλλαγή όλου του heat-piping συστήματος.

Καμιά καλή πρόταση κανείς; Το νερό για την ώρα δεν το σκέφτομαι, ίσως προς το καλοκαίρι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [Σήμερα, στις 19:14]

Το έλασμα που κρατάει την ψύκτρα το έχεις βάλει κάθετα ή οριζόντια;

Αν θυμάμαι καλά, στο manual προτείνει οριζόντια τοποθέτηση' εγώ προτίμησα την κάθετη με τις όποιες συνέπειες.

Εξελίξεις, από το προηγούμενο post μου μέχρι πριν λίγο έτρεχα ORTHOS στα 9*420. Η μεγάλη αλλαγή που είχα κάνει ήταν το να βγάλω τα ελασματάκια που λένε MAX πάνω από τις ψύκτρες, να έχω ανοικτό το plexy και ένα 12cm Akasa Amber να ρίχνει αέρα στην περιοχή του Northbridge. Το οποίο το είχα στα 1,7V έτσι για δοκιμή. Δεν μάσησε πουθενά, ακόμη και όταν για λίγο το ανέβασα στα 9*425 :jump: :jump:

’ραγε να χρειάζομαι περισσότερη ροή αέρα προς τα μέσα? Συνολικά το system temp δεν ανεβαίνει σχεδόν ποτέ πάνω από τους 30 C. Και αυτό με room temp στα 25.

Σίγουρα πάντως το 975X χρειάζεται ανεμιστηράκι ή και αλλαγή όλου του heat-piping συστήματος.

Καμιά καλή πρόταση κανείς; Το νερό για την ώρα δεν το σκέφτομαι, ίσως προς το καλοκαίρι ;)

Aν έχεις την m/b εξω απο case όπως και βαλεις το ελασμα δεν έχει σημασία, για αυτό στο

manual της zalman προτεινει οριζοντια στον αξονα του fan, που είναι και το ποιο ευκολο και εχεις και καλυτερη προσβαση στις βιδες στηριξης.

Με όρθια την m/b προτεινεται ο δυσκολος δρομος και είναι φυσιολογικό(η ψυκτρα εχει την ταση προς τα κατω γιαυτό χρειαζεται στηριξη απο κατω και πανω) δηλαδή το ελασμα πρεπει να τοποθετηθεί καθετα με το αξονα περιστροφής του fan. Αυτό εκανα και εγω και μου βγήκε η πιστη.

Τωρα με stock συχνοτητα cpu , Idle με coretemp και θερμ.δωμ στους 25 front/rear 120

Eιμαι στους 30c Πιστευω ειναι καλά. για να παω παρακατω με τον 6600 αποτι βλεπω τα 3,2Gigs θα ερθουν ευκολα κ με καλες θερμοκρασιες.

Eπισης τα Αbitboys κανουν λόγο γιαυτό το ωραιο προγραμματακι εδώ με το οποιο μπορεις να έχεις προσβαση στα subtimings της μνημης τα οποια δεν μπορεις να αλλαξεις μεσω bios.

Edit: Tifozif1 κανενα θεμα :T: εγω γελασα χωρις να ξερω την διαφήμιση του καφε:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να το μ@λ@κίσω λίγο το θέμα και να δω μέχρι πια ταχύτητα μπορώ να bootάρω WinXP και να δουλέψω internet, 3DMark06, αλλά όχι ORTHOS.

Εδώ και ώρα δουλεύω σταθερά στα 4005 Mhz :woot: ενώ έκανε κανονικά boot μέχρι και τα 9*450 δηλ. 4095 Mhz αλλά κόλησε στο 3DMark06. Παραπάνω δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Όλα αυτά με το plexy ανοιχτό, διαφορετικά το Northbridge και το Core Temp χτυπάνε ψηλά.

Οι τάσεις βρίσκονται (χωρίς πολύ ψάξιμο) στα 1.5625 Vcore, 2.1 Mem και 1.82 Mch

Καμία πρόταση για την ψύξη του Northbridge; Η Thermalright HR5 θα χωρέσει ανάμεσα στην 8800 GTS και την Zalman 9700;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από skritikos [03-02-2007 15:36]

Βρε μην παρεξηγήστε με το παραμικρό! Όλοι μια ωραία (και τρελή!) παρέα είμαστε :jump:

Λοιπόν, το BIOS είναι version "14 Beta 01". Δοκίμασα και το πιο καινούργιο, 14 Alpha 02 αλλά δεν μου bootαρε με τίποτα με τις δύο μνήμες πάνω. Περιμένω με αγωνία το επίσημο 14.

υγ: το έγραφα και στην υπογραφή μου αλλά δεν το είδες :p :p

Sorry που ξεθαβω αλλα τωρα τελευταια την ψαχνω και εγω με o/c με αυτην την M/B.

Μου αρεσει πολυ η ΑΒΙΤ αλλα τα bios της ειναι λιγο περιεργα.

Με το 14 Α02 όπως και με μερικα αλλα δεν κανει boot με 2 sticks. Βαζεις ενα πρωτα κανεις boot, restart μπαινεις στο bios και κανεις όλες τις απαραιτητες ρυθμισεις(ημερ/νιες settings στην Ram κτλ) Μετα βαζεις και την 2η. και εισαι οκ. Αυτο 14 Α02 έχω τωρα με 2x1gb

Απλα να ξερεις οτι με αυτό και διαιρετη 2/3 δεν την παλευει το guru.(Δεν μπορεις να αλλαξεις κατασταση) κατα τα αλλα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηρα τον δευτερο core 2 μου (4300).Λοιπον ο κυριος παρεα με μια abit ab9 καταφερε να τρεξει στα 3330 με μαμα ψυξη εδω και 1 ωρα το orthos με priority 10 και συνεχιζει ακαθεκτα.

Πραγματικα παρα πολυ καλο value for money συστημα.

Τωρα μου εχουν μπει κατι ιδεες να παρω την λιγο μεγαλυτερη μ/β της εταιρειας και θελω τη γνωμη σας αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught [Χθες, στις 23:54]

Παιδια σημερα πηρα τον δευτερο core 2 μου (4300).Λοιπον ο κυριος παρεα με μια abit ab9 καταφερε να τρεξει στα 3330 με μαμα ψυξη εδω και 1 ωρα το orthos με priority 10 και συνεχιζει ακαθεκτα.

Πραγματικα παρα πολυ καλο value for money συστημα.

Τωρα μου εχουν μπει κατι ιδεες να παρω την λιγο μεγαλυτερη μ/β της εταιρειας και θελω τη γνωμη σας αξιζει?

Την Αw9d Μax λες? Αν ναι πρεπει να ασχοληθεις λιγο παραπανω με τα bios. Εχουν βγει πολλα beta μεχρι στιγμης αλλα λιγα official. Tα περισσοτερα εχουν ιδιοτροπιες. Ελεινη δεν μου φαινεται σε καμια περιπτωση.

Δεν εχω ακομα βεβαια 2ο hdd να δοκιμασω και το raid. Eκει να δουμε τι θα γινει.

Οπως επισης και καμια αξιολογη VGA

Παντως όσα προβληματακια έχουν μεινει πιστευω οτι θα διορθωθουν με το 14 Bios.

Aν μιλαμε για την ΜΑΧ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τo "μισοτελειωμένες δουλειές".

Εγω την επέλεξα λόγω της τιμή της.

Είναι η πιο φτηνή με το 975χ αν δεν κάνω λάθος.

Σχετικά με νούμερα και κλοκια είναι γεγονος ότι δεν ειναι και ότι καλύτερο...

Τουλάχιστον με πήγε μεχρι εκεί που ήθελα δηλαδή 375FSB.

Ευελπιστώ με την έλευση του 14 BIOS να πιάσω τα 400FSB.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι "μισοτελειωμένες δουλειές" όσο αναφορα την ίδια την M/B?

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα PCI (έχει ενα και αυτο με crossfire το χανεις)

kafrilakos ποιο bios έχεις?

Οι περισσοτεροι που βλεπω την εχουν παει 400:...:

Link to comment
Share on other sites

BIOS έχω το 13.

Μισοτελειωμένες δουλειές για μενα είναι τα ελλιπή BIOS.

Πχ στο πρώτο έλειπε η ρύθμιση του πολ\στη.

Ακόμα και στο 3 δεν εχει VFSB.

Εαν κανω disable to virtualization σβήνει το PC και ξανανοίγει χωρίς να σωσει τις αλλαγες.

Επίσης ανεβάζει κατα 1 MHZ μετα το boot από αυτό που του βάζεις.

Θες κι αλλα...??:sick:

Είναι πολλά bugs για ένα board που κυκλοφορεί 6 μηνες.

Σχετικά με τις προσπάθειες μου για το 400αρι δες αυτή τη φωτό.

denvlepoprokopigu8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kafrilakos [Σήμερα, στις 03:59]

BIOS έχω το 13.

Μισοτελειωμένες δουλειές για μενα είναι τα ελλιπή BIOS.

Ακόμα και στο 3 δεν εχει VFSB.

denvlepoprokopigu8.th.jpg

Εκανα restart να δω μηπως το εχει το bios που εχω εγω. Δεν βρηκα κατι σχετικο.

Το 14Α02 παντως παιζει καλυτερα με τις μνημες. Απλα να ξερεις οτι με αυτό και διαιρετη 2/3 δεν την παλευει το guru.(Δεν μπορεις να αλλαξεις κατασταση) αλλα αν κανεις o/c τον διαιρετη αυτον δεν το χρειαζεσαι. Oπως και να εχει όμως είναι σημαντικό bug. Eγω που δεν θελω ο/c τωρα αναγκαζομαι να είμαι στα 2700Mhz για να εχω 800Μhz στη Ram.

Στο 13Α11 δεν συνεβαινε αυτό. Φτιαχνουν το ενα χαλαει το άλλο:shifty:

Και απο τι βλεπω παιζει να εχεις προβλημα με τις μνημες.

Και στο stress cpu σου κανει τα ιδια?

Περιμενω και γω το 14 αφου την πεσω για υπνο πρωτα γιατι το παρακανα.:turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 04:42]

Και απο τι βλεπω παιζει να εχεις προβλημα με τις μνημες.

Aπο που το συμπεραίνεις αυτό???

Τι έχω τρέξει και στα 875 με 4-5-4-15 και 2.2 volt και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

biosram875jc6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα ρε παιδια πως γινετε να εχω την AB9 των 70 ευρω να μην εχω το παραμικρο παραπονο.:banging: Και η ιδια εταιρεια στο μεγαλυτερο μοντελο της να εχει τοσα προβληματα ????? Απο την αλλη θα μου πειτε οταν πας να κανεις το bios σαν της dfi χωρις να εχεις εμπειρια κατι τετοιο θα βγει.Τελος παντων,να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου εχει δοκιμασει κανεις το RD600 να δουμε τι λεει.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει πιασει 450FSB..αλλα με κοβει το τροφοδοτικο.

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=167526

BIOS oficial 13,1.625 στο CPU,2.35 στης μνημες,1.87Vmch.

Με το 12 δεν μπορουσα να περασω τα 439.

@Chosen:Μια χαρα ειναι το mobo για τα χρηματα της.Δεν λεω μουλαρωνει μερικες φορες αλλα αν την καλοπιασεις (με ρευματακι) στα δινει ολα.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

@Chosen:Μια χαρα ειναι το mobo για τα χρηματα της.Δεν λεω μουλαρωνει μερικες φορες αλλα αν την καλοπιασεις (με ρευματακι) στα δινει ολα.:D

Την έχω σχεδόν 5 μήνες τη μητρική. Μιλάω για bugs και ερασιτεχνικά λάθη που εντοπίστηκαν από την πρώτη βδομάδα και οι μηχανικοί της ΑΒΙΤ αγρόν ηγόραζαν.

Για δοκίμασε να πας το PCIe στα 101MHz... Α ξέχασα, δεν την βάλανε την ρύθμιση στο BIOS εδώ και 5 μήνες, την έχει όμως το μGuru (η παλιότερη έκδοση μόνο, οι καινούριες δεν...). Ώπα, έφαγε restart το σύστημα επιτόπου, με 1 μόλις MHz πάνω στο PCIe. Χλιδή λέμε...

Αρχική απάντηση από Dem

Παντως όσα προβληματακια έχουν μεινει πιστευω οτι θα διορθωθουν με το 14 Bios.

Aν μιλαμε για την ΜΑΧ ετσι?

Κυριολεκτικά σε κάθε beta bios update λέμε την ίδια κουβέντα "πιστεύω να λυθεί με το επόμενο". Τίποτα δε θα λυθεί, αφού οι καραγκιόζηδες στην ΑΒΙΤ δε μπορούν να δώσουν απλά, βασικά πράγματα όπως ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, PCIe frequency που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, vMCH που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και τα ρέστα, πράγματα που ακόμα και η Asrock (ffs) τα προσφέρει απροβλημάτιστα. Ξέρω, ο καθένας μας μπορεί να θέλει διαφορετικά πράγματα από το ίδιο προϊόν, αλλά μετά από 5 μήνες αναμονής και υπομονής, θεωρώ καθήκον μου να ενημερώσω και να προειδοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 12:44]

Την έχω σχεδόν 5 μήνες τη μητρική. Μιλάω για bugs και ερασιτεχνικά λάθη που εντοπίστηκαν από την πρώτη βδομάδα και οι μηχανικοί της ΑΒΙΤ αγρόν ηγόραζαν.

Για δοκίμασε να πας το PCIe στα 101MHz... Α ξέχασα, δεν την βάλανε την ρύθμιση στο BIOS εδώ και 5 μήνες, την έχει όμως το μGuru (η παλιότερη έκδοση μόνο, οι καινούριες δεν...). Ώπα, έφαγε restart το σύστημα επιτόπου, με 1 μόλις MHz πάνω στο PCIe. Χλιδή λέμε...

Κυριολεκτικά σε κάθε beta bios update λέμε την ίδια κουβέντα "πιστεύω να λυθεί με το επόμενο". Τίποτα δε θα λυθεί, αφού οι καραγκιόζηδες στην ΑΒΙΤ δε μπορούν να δώσουν απλά, βασικά πράγματα όπως ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, PCIe frequency που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, vMCH που ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και τα ρέστα, πράγματα που ακόμα και η Asrock (ffs) τα προσφέρει απροβλημάτιστα. Ξέρω, ο καθένας μας μπορεί να θέλει διαφορετικά πράγματα από το ίδιο προϊόν, αλλά μετά από 5 μήνες αναμονής και υπομονής, θεωρώ καθήκον μου να ενημερώσω και να προειδοποιήσω...

Ενταξη δικιο εχεις σε αυτα που λες...:D

Απλα για τα χρηματα της και για 975 ειναι οτι καλυτερο.Μονο αυτο.Οτι δινεις περνεις..

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kafrilakos [Σήμερα, στις 03:59]

BIOS έχω το 13.

Μισοτελειωμένες δουλειές για μενα είναι τα ελλιπή BIOS.

σχετικά με τις προσπάθειες μου για το 400αρι δες αυτή τη φωτό.

Μήπως το 1.35 Vcore για τα 400 είναι λιγο?

Edit: @Chosen αν την ειχα και γω αγορασμενη με το 11bios πριν 5 μηνες προφανως θα μου είχε σπασει τα νευρα ακομα και μενα που δεν είμαι και κανενας ειδικός με o/c και τετοια.Αλλα αν, λεω αν την βρεις τωρα στα 150 είναι καλή αγορά. Πιστευω επισης ότι αν θες μονο τα 400 είναι αριστη.

Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω εκεί στην Αbit είναι πως γινεται και υπάρχουν ατελειες σε νεοτερα bios που στα παλιότερα δεν υπήρχαν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 13:27]

με λιγα λογια τα bios της Abit ειναι στην κυριολεξια αισχος....περα απ`ολες τις ατελειες,σου δινει και το trfc σαν extra επιλογη και πανυγυριζουν.......:tomato:

Χα Χα Χα, έγραψες:D Ναι ρε φιλε με αυτό το trfc μας εχουν σπασει τα ... δηλαδή καποιος πρεπει να βρει μονος του την τιμή για την RAM στο trfc αντί να πηγαινει αυτοματα, όλα τα ειχε το bios τους το trfc τους ελλειπε.

Εγω λεω να αρχισω να μαζευω όλα τα bugs που βρήσκουν οι users εδω να κανω μια λιστα και να τα στειλω στην abit ή να τα γραψω στο forum της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.