Jump to content



Ποιον φορητο μεχρι 900-1000Ευρω???Οχι acer...


mefistofelis

Recommended Posts

Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα φορητο μεχρι 900-1000 ευρω που αν γινεται να μην εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

Κατα προτιμηση core2duo με 1 gb μνημη και το μινιμουμ 80gb σκληρο.

Οχι acer...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

κοιτα σε κατι σε fujitsu-siemens

Ούτε. Χάλασε ενός φίλου μου η ram,καινούργιο το μηχάνημα(10ημερών), κάνανε 25 μέρες να του την αλλάξουνε, και του την αλλάξανε επειδή τότε αποφάσισε να κινηθεί νομικά& επικοινώνησε μαζί τους ο δικηγόρος του. Πριν από αυτό την ίδια μέρα του είχανε πει ότι δε ξέρανε πότε θα είναι έτοιμο. Μετά από αυτό,ακριβώς σε 2ώρες του το φτιάξανε&πέρασε και το πήρε επιτόπου :TD:

Toshiba κοίτα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρει turboX? Εγγύηση και υποστήριξη θα έχει που είναι τα βασικά για το laptop. Η μόνη μου ένσταση είναι η μέτρια οθόνη που έχω δεί σε μηχανάκια επίδειξης σε plaisio.

Απο εκεί και πέρα στα 1000 ευρώ δεν νομίζω να πάιρνει κάτι καλύτερο απο αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=907219&tab=specs

Εγώ πάντως στα 1100 πήρα το Toshiba A100-906. Και δεν έχει και uber καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα toshiba γιατί τότε που το πήρα δεν υπήρχε το συγκεκριμένο απο πλαίσιο+ οτι δεν μαρέσουν οι οθόνες που έχουν και γιατί είχα τότε τα 100 παραπάνω να τα δώσω. Ο άλλος μπορεί να μην τα έχει.

Αν και δεν έχω μείνει ικανοποιημένος απο την οθόνη του toshiba

Link to comment
Share on other sites

μακριά απο plaisio/multirama κλπ...

ΑΘΛΙΑ οθόνη (απο την ευκρίνεια μέχρι γωνίες θέασης)

ΑΘΛΙΑ ποιότητα κατασκευής (πιέζονται τα περισσότερα πλαστικά, τρίζουν, ξεβάφουν εύκολα κλπ κλπ)

κατα σειρά προτίμησης απο εμένα...

mac, dell, hp (την επαγγελματική σειρά)

απο εκεί και πέρα το χάος = value μηχανήματα

πάντως ζητάς πολλά και δίνεις λίγα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 1μιση χρονο με acer (της σειρας Aspire 1800) και δεν εχει κανει το τοσο το μηχανιματακι.Και μιλαμε για χρηση!Το τελευταιο 6μηνο δεν εχει κλεισει ουτε για 1 ωρα!Για πρωτη φορα μετα απο 6 μηνες θα κλεισει την τεταρτη που φευγω φανταρος.Απο ποιοτητα κατασκευης σε αρκετα ψηλο επιπεδο (για μενα)Και τα πλαστικα του και το πληκτρολογιο (μετα απο τοσο πατημα τα πληκτρα ουτε εχουν ξεβαψει ουτε κουδουνιζει κανενα).Και οσο αφορα την οθονη παρα πολυ καλη με πολυ καλη ποιοτητα εικονας και φωτηνοτιτα.Ειναι με μια 17 WXGA Crystal Bright οθονουλα.Δεν εχω καταλαβει που πολλοι τρωγονται με τα acer.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petros@idk$

παιδια ειμαι 1μιση χρονο με acer (της σειρας Aspire 1800) και δεν εχει κανει το τοσο το μηχανιματακι.Και μιλαμε για χρηση!Το τελευταιο 6μηνο δεν εχει κλεισει ουτε για 1 ωρα!Για πρωτη φορα μετα απο 6 μηνες θα κλεισει την τεταρτη που φευγω φανταρος.Απο ποιοτητα κατασκευης σε αρκετα ψηλο επιπεδο (για μενα)Και τα πλαστικα του και το πληκτρολογιο (μετα απο τοσο πατημα τα πληκτρα ουτε εχουν ξεβαψει ουτε κουδουνιζει κανενα).Και οσο αφορα την οθονη παρα πολυ καλη με πολυ καλη ποιοτητα εικονας και φωτηνοτιτα.Ειναι με μια 17 WXGA Crystal Bright οθονουλα.Δεν εχω καταλαβει που πολλοι τρωγονται με τα acer.

Λογικα θα μας παρουν με τις πετρες....αλλα και εγω μια απο τα ιδια εχω να πω...

Πηρα προσφατα (οχι για μενα..αλλα το δουλεψα καμποσο) ενα fujitsu siemens...

Xωρις να εχει καποιο τρωτο σημειο απλα τα πλαστικα του δεν μου γεμισαν το ματι οπως

μου το γεμιζουν το acer διετιας (και βαλε)

Παντως για αυτα που ζηταει o "προεδρος" ,μονο το πλαισιο το εχει και μετα μονο το τοshiba του NoDsl παιζει με λιγα €€ παραπανω

(νομιζω παιζει και ενα F-S καπου εκει αναμεσα ...αλλα μαλλον το toshiba θα προτιμουσα)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια αν σκεφτω για καινουργιο laptop παλι acer θα επαιρνα.Εκτος και αν μου την εδινε και εδινα κατι παραπανω (δηλαδη πολυ παραπανω :p ) και θα χτυπαγα ενα Sony Vaio.Aλλα δυσκολο γιατι το κοστος ανεβαινει δραματικα.

Και κατι ακομα που μου εκανε εντυπωση.Ειχα κατσι μια μερα και τον ειχα γδυσει τελειως:o και μου εκανε μεγαλη εντυπωση και η το ποσο προσεγμενα ητανε στοιμενος....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

nodsl δεν μας λες την αποψη σου για τον toshiba μιας και ψαχνομαι για το συγκεκριμενο μοντελο...?

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Μας είπε μια χαρά αλλά απο οθόνη.. μάπα το καρπούζι. Σε ποιον τομέα δεν έχεις μείνει ευχαριστημένος? στην φωτεινώτητα?;)

Λεπον. το laptop για τα λεφτά του είναι best buy για μένα. Γρήγορο cpu Τ5600, 7600 με 256 dedicated, 1 dimmaki του 1GB με 4-4-4-11 πράγμα καλό για μένα γιατί άνετα κάνεις αναβάθμιση σε 2 τώρα που ήρθαν και τα vista, "γρήγορος" για τις στροφές του δίσκος με μια χαρά χωρητικότητα 100GB. Γενικά είναι καλό μηχανάκι ΑΦΟΥ βγάλεις το norton που έχει απο τη μαμα.

Έχω ποστάρει benchies στο laptop thread.

Για την οθόνη τώρα. Η οθόνη είναι TRUE BRIGHT & glare type (uber μαυρο) και απο φωτεινότητα είναι 2πλά πιο φωτεινή απο την 200w6 που έχω στο main μηχανάκι. Πολύ ξεκούραστη σε κείμενο ΚΑΝΕΝΑ καμένο Pixel. Τι μου τη σπάει? To glare και τα χρώματα. Απλά πρέπει να είναι TN το πάνελ. Δυστυχώς έχω καλομάθει με τη philips.

Τέλος είναι πανέμορφο. Απλά λατρεύω το ματ φινίρισμα που έχει πίσω απο την οθόνη. Κάθομαι και το χαζεύω κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.