Jump to content



Αθόρυβοι ανεμιστήρες 80x80x25


anthis

Recommended Posts

Αφού είπαμε για 12cm ανεμιστήρες, ας πούμε και για καλούς 8cm... Ποιος έχει την καλύτερη σχέση τιμής/θορύβου/ροής αέρα?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804029

Λέει τίποτα το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 15:40]

Τα έχω αυτά τα δήθεν "silent" zalman... Μου πέρνουν τα αυτιά...

το κομματι με την αντισταση το εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 18:26]

Έτσι νομίζω... Τι διαφορά έχει?

μεγαλη!

ριχνει τα βολτ και ετσι ο ανεμιστηρας δουλευει σε λιγοτερες στροφες.

Επίπεδο θορύβου: Normal:34,2 dB-A, Αθόρυβο:20 dB-A.

14 dB-A ειναι διαφορα...;)

Link to comment
Share on other sites

80άρης Zalman μπήκε σε παλιό τροφοδοτικό σαν upgrade του μαμίσιου Sunon (τον είχαν πάρει τα χρόνια...)

Πολύ καλός, χωρίς υπερβολές...Σε πολύ προσεκτική ακοή ίσως να ακούγεται ένα ανεπαίσθητο κροτάλισμα....Από ροή είναι κομπλέ...Ικανοποιητικό για 80άρη...και χωρίς την αντίσταση...

Link to comment
Share on other sites

O Zalman με την αντίσταση είναι τελείως αθόρυβος και δουλεύει full στις 2500 στροφές αντί για 5000 περίπου (στις οποίες 5Κ κάνει καλή φασαρία - λογικό - ειδικά αν τραβάει αέρα μέσα από τρυπούλες και όχι ελευθέρας). Το ωραίο είναι να τον βάλεις με έλεγχο στροφών βάσει θερμοκρασιών από το bios. Έχω 2 τέτοιους και σε συνδυασμό με Zalman 9500 ...."ακρα του τάφου _σιωπή_ στον κάμπο βασιλεύει"!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 04:24]

O Zalman με την αντίσταση είναι τελείως αθόρυβος και δουλεύει full στις 2500 στροφές αντί για 5000 περίπου...

1700 (Silent mode) αντί 3000 που είναι κανονικά.....-->ZALMAN ZM-F1 Specs

Link to comment
Share on other sites

Για 8αρηδες δεν ειναι καλυτερα να παιρνει καποιος οτι δυνατοτερο και απλα να τους συνδεει πανω σε ενα πανελ? Δυο ησυχοι 8αρηδες δε νομιζω οτι θα αποδιδουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα φίλτρο αποροφητήρα στις εισόδους από τα fan για να μην τραβάει μέσα σκόνη και χνούδια. Κόβει κάμποσο τη ροή αλλά δεν έχω πρόβλημα θερμοκρασίας ούτε o/c-άρω οπότε δε με χαλάει. Πάντως νομίζω ότι όσο μεγαλύτερο το fan τόσο καλύτερα. Στα μικρά η μισή σχεδόν επιφάνεια καλύπτεται από τον πυρήνα του fan. Τα πτερύγια που απομένουν είναι μικρά. Στα 12άρια όμως έχεις μεγάλη επιφάνεια ροής. Βάζεις και χαμηλές στροφές και είσαι Κύριος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [06-02-2007 17:56]

μεγαλη!

ριχνει τα βολτ και ετσι ο ανεμιστηρας δουλευει σε λιγοτερες στροφες.

Επίπεδο θορύβου: Normal:34,2 dB-A, Αθόρυβο:20 dB-A.

14 dB-A ειναι διαφορα...;)

λιγοτερες στροφες,ποιο πολλη ζεστηηηηηηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν silent eagle... Τα specs είναι πραγματικά... Φοβερή ροή και αθόρυβος....

Τρέχει αθόρυβα στις 2000rpm.... Έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής και ωραίο σχεδιασμό...

Βγαίνει και με LED έκδοση, που πρέπει να είναι γ@μάτο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.