Jump to content



Rainbow Six Vegas


JimmyFox

Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν το θεωρώ τόσο κακκογραμμένο. Σίγουρα είναι πολύ βαρύ και ίσως να μην εκμεταλλεύεται πλήρως το hardware αλλά έτσι δεν είναι όλα τα σύγχρονα παιχνίδια?

Αυτό που θεωρώ όμως καλό είναι οτι η ροή των frames είναι ομαλή χωρίς την ανάγκη πολύ υψηλών frames. Πχ με 25-30fps η κίνηση είναι ομαλή χωρίς κολληματάκια.

Τουλάχιστον στο σύστημά μου με τον 4400+@2,66GHz, την Χ1900GT@650/850 και σε ανάλυση 1280χ960.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Ειναι κακογραμμενο....οταν στο συστημα μου υπαρχουν φορες που το frame rate πιανει 15αρια (ισως και πιο κατω).....Και αυτο συμβαινει χωρις λογο...οχι επειδη υπαρχουν πολλοι αντιπαλοι στην οθονη και γινεται φασαρια αλλα οταν μπαινω σε κανενα δωματιο με επιφανειες περιεργες ,δε ξερω ποιες ειναι ακριβως,τις οποιες δυσκολευεται να απεικονισει η καρτα γραφικων...

Οσο για τα γραφικα.....μετρια προς καλα.....Και αυτο γιατι γενικα τα textures ειναι θολα και μη ευκρινη ενω καποια αλλα ειναι τελεια...Π.χ. το νερο πανω στο εδαφος το εχουν κανει πολυ καλο η τις γυαλινες επιφανειες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με fx-60/8800gtx(stock speeds), εγκατεστημένο το 1.4 patch, όλα τα γραφικά τέρμα και 8xAA/8xAF δεν μου φαίνεται να μπουκώνει....πως είναι δυνατόν ρε παιδιά να σας μπουκώνει όσο κακογραμμένο και να είναι? Στην ανάλυση που παίζω μάλιστα (1280x1024) είναι σίγουρο ότι με περιορίζει ο επεξεργαστής σε σύγκριση με έναν e6600. Μπορεί να πουν μερικοί ότι είναι υπερβολικά αυτά που γράφω (μακάρι να μπορούσα να σας πείσω) αλλά και από την άλλη η 8800gtx παραείναι δυνατή για να μπουκώνει από τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν βλέπω να κολλάει και να ρίχνει τόσο πολύ τα frames χωρίς λόγο. Σίγουρα πέφτουν όταν πλακώνουν πολλοί "κακοί" Μεξικανοί αλλά δεν παρατήρησα "αναίτιο" frame drop.

Τι να πω? Μπας και το παιχνίδι δεν συμπαθεί τους Core2Duo? Γιατί κι εγώ και ο godslayer με AMD δεν φαίνεται να αντιμετωπίζουμε παρόμοιο πρόβλημα. :blink:

Μήπως GFFermari η 1950pro δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σου? Σε τι ανάλυση το παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

1024Χ768....ολα τερμα....

Λογικο ειναι η Χ1950 να τα μασαει αλλα οχι και τοσο.....

Δε πεφτει το frame rate οταν πλακωνουν πολλοι ''κακοι''....πεφτει λιγο....αναλογα και την πιστα....απο 60-70 να πεσει στα 45-50....τωρα στις τελευταιες πιστες πιανει 30αρια και οταν μπαινω σε κατι δωματια (χωρις εχθρους) πεφτει στα 15 και πιο κατω....

ΔΕΝ εχω βαλει patch....

Godslayer με 8800GTX περιμενες κατι λιγοτερο??....

Παντως το παιχνιδι αξιοποιει περιπου δυο πυρηνες...80-90% περιπου πιανει σε διπυρηνα...

Οχι οτι περιμενα να αξιοποιει και τους 4 αλλα Unreal Engine τουλαχιστον να προσπαθουσε....δειχνοντας οτι δουλευει πανω απο 50% το CPU στο συστημα μου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari

1024Χ768....ολα τερμα....

Λογικο ειναι η Χ1950 να τα μασαει αλλα οχι και τοσο.....

Δε πεφτει το frame rate οταν πλακωνουν πολλοι ''κακοι''....πεφτει λιγο....αναλογα και την πιστα....απο 60-70 να πεσει στα 45-50....τωρα στις τελευταιες πιστες πιανει 30αρια και οταν μπαινω σε κατι δωματια (χωρις εχθρους) πεφτει στα 15 και πιο κατω....

ΔΕΝ εχω βαλει patch....

Παντως το παιχνιδι αξιοποιει περιπου δυο πυρηνες...80-90% περιπου πιανει σε διπυρηνα...

.

Θα σου συνιστούσα να βάλεις το blur effect στο low και να ανεβάσεις την ανάλυση στα 1280χ960.

Καλό θα είναι να περάσεις και το τελευταίο Patch. Δεν τα βγάζουν χωρίς λόγο. Εγώ το πέρασα πριν το παίξω για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να βάλεις το blur effect στο low και να ανεβάσεις την ανάλυση στα 1280χ960.

ετσι σωστος...εγω με την 512προ ειμαι 1280χ960....HDR ON ...BLUR LOW με antiliasing 4x anisotropic 8x

και ολα τα αλλα full και τρεχει αψογα....το μονο που δεν καταφερα ειναι ...να το τρεξω σε native 1680x1050 αλλα ειναι too much για την agp...

απορω ομως με τα συστηματα που ακουσα που δεν το τρεχουν σε high....μου κανει εντυπωση...

Link to comment
Share on other sites

Όχι και game of the year!!

Απαράδεκτο. Έλλειψη lean left-right σε ένα tactical FPS;

Animation που σε ζαλίζει.

Προτιμώ ακόμα το RAVEN SHIELD με το Athena. Και δυστυχώς απο ότι φαίνεται "UBISOFT killed the RB6 series.."

Φυσικά στο 2007, η UBI αντιγράφει την EA και δεν βάζει widescreen support!!!:TD:

Bάλτε και έλλειψη GORE ΟΝ ή ΟFF..

Προσεγμένοοοοοο!

Link to comment
Share on other sites

Οντως το βρισκω πολυ υπερτιμημενο απο τον "ειδικο" τυπο, ή τα παιρνουνε ή εχουνε πολυ χαμηλα στανταρ για tactical fps ή το κρινανε σαν απλο action, το raven shield κλασεις ανωτερο αλλο και αυτο δεν μπορει να συγκριθει με το rogue spear, οσο παει και χειροτερευει αυτη η σειρα μαζι με το ghost recon, αμα ειχε πεθανει ο tom clancy τωρα θα ετριζαν τα κοκαλα του :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mήπως μπορει να μου πει κανείς πως ενεργοποιηται η 1280χ1024 resolution?

Έχω βάλει και το 1.04 patch αλλα 'εχει μόνο 800χ600, 1024χ768, 1280χ960, 1600χ1200.

Έχω Crt 19 και δεν με βολευουν. Με την 1600χ1200 έχω απιστευτες βουτιες στα fps(χωρίς λόγο), με full details.

Επίσης θα ήθελα να το δοκιμασω σε 1920χ1200 και πάνω για λόγους δοκιμών και μόνο.

Thanks.

Εdit : βρήκα αυτό http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1543 , αλλά και πάλι δεν μπορω να καταλάβω καλα τι γίνεται, εκανα rename το 1280χ1024 bin file, το έβαλα εκεί που λέει αλλα τζιφος,

όποιος καταλάβει καμια φορά ας μου πει και μενα :p .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Mήπως μπορει να μου πει κανείς πως ενεργοποιηται η 1280χ1024 resolution?

Έχω βάλει και το 1.04 patch αλλα 'εχει μόνο 800χ600, 1024χ768, 1280χ960, 1600χ1200.

Έχω Crt 19 και δεν με βολευουν. Με την 1600χ1200 έχω απιστευτες βουτιες στα fps(χωρίς λόγο), με full details.

Επίσης θα ήθελα να το δοκιμασω σε 1920χ1200 και πάνω για λόγους δοκιμών και μόνο.

Thanks.

Δεν σε βολεύει η 1280x960? Γιατί αυτό. Το παιχνίδι απ'ότι φαίνεται δεν υποστηρίζει αναλύσεις που δεν είναι 4:3 στις CRT.

Στα 1600x1200 δεν αντέχει η 8800? Περίεργο μου φαίνεται.

H 1280x1024 δεν είναι 4:3.

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα τερμα και ολα ενεργοποιημενα και σε 1600χ1200 οχι δεν αντεχει η 8800...Και εμενα μου μπουκωνει..

Βεβαια απο οσο βλεπω χρησιμοποιει μονο τον εναν πυρηνα...Οποτε σκεφτομαι μηπως απο τα 3,3 -> 3,9γιγα δω καποια διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 19:33]

Δεν σε βολεύει η 1280x960? Γιατί αυτό. Το παιχνίδι απ'ότι φαίνεται δεν υποστηρίζει αναλύσεις που δεν είναι 4:3 στις CRT.

Στα 1600x1200 δεν αντέχει η 8800? Περίεργο μου φαίνεται.

H 1280x1024 δεν είναι 4:3.

Τελικά ναι η 1280x960 καλή είναι. Αντέχει βρε , αλλα αν δεις και άλλους χρήστες 8800 με αυτό το παιχνιδι παίρνεις απο 120fps μεχρι και 25fps. Στα 25fps τα πραγματα ειναι σπαστικά.

Στην 1280x960 η αλήθεια είναι ότι σπανια κατεβαινει πολυ το frame rate (full detail), και το παιχνιδι παιζεται πολυ ευχάριστα με συνήθως πολλά fps (50-90).

Ta reviews λενε ότι η 2900XT στα "ΧΒΟΧ360 παιχνιδια τα πάει καλυτερα" ή μπορει να φταίει και η unreal engine που απο ότι έχω καταλάβει δεν τα πάει και τόσο καλα με την Nvidia.

Πάντως όπως είπα και πιο πάνω αυτές οι βυθίσεις στα fps δεν ειναι και τόσο normal, όχι για την 8800 αλλά για το ίδιο το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι σε μένα έπαιζε με wide ανάλυση? Θα το ψάξω, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος...

Τεσπα, στην ανάλυση αυτή (όχι 1680) έπαιζε νερό, ποτέ δεν είδα κανένα σπασιματάκι. Εννοείται ΑΑ on - πάλι δε θυμάμαι πόσο.

Καλούτσικο μου φάνηκε, μ'αρέσει πολύ στο realistic ;)

Όντως όμως έχει γίνει από tactical shooter κάπως...yiouriaaaaah shootah.

Link to comment
Share on other sites

Mισο λεπτο ρε παιδια, η 1280x960 γιατι είναι για wide ή για Crt?

Mε ΑΑ on(4χ) και 1600χ1200 εμενα δυσκολευεται αρκετα (συχνα κοντα στα 25-30fps) στα οποια έχεις τρελη διαφορα με τα 60fps.

Σε 1600χ1200 ακομα και με disabled ΑΑ πάλι δυσκολευται. Μπορεί να δεις και 100αρια, που λεει ο λογος, και να νομιζεις ότι πάει νερο αλλα πολλες φορες πέφτει πολυ και σε άκυρες στιγμές.

Εννοειται καμια σχέση με tactical shooter, εγώ έχω την αίσθηση πως όπου και να πυροβολησω τους πετυχαινω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από gbak [16-02-2007 21:55]

ετσι σωστος...εγω με την 512προ ειμαι 1280χ960....HDR ON ...BLUR LOW με antiliasing 4x anisotropic 8x

και ολα τα αλλα full και τρεχει αψογα....το μονο που δεν καταφερα ειναι ...να το τρεξω σε native 1680x1050 αλλα ειναι too much για την agp...

απορω ομως με τα συστηματα που ακουσα που δεν το τρεχουν σε high....μου κανει εντυπωση...

Έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει antiliasing (aka μηχανή γραφικών GRAW). Κάνω λάθος;

Γενικά πώς νομίζετε ότι ανεβαίνουν τα fps; Με απενεργοποίηση του blur, HDR, άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.