Jump to content



ABIT AB9 (nonPro) + E4300 o/c


sofix

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

μνημες δεν μας ειπες τι εχεις.τις τρεχεις 1:1?..επισης μεχρι ποσο ρευμα εχεις δωσει στο cpu?εισαι με στοκ ψυκτρα?αν ναι,τι θερμοκρασιες βλεπεις?chipset ποσο ρευμα εχεις δωσει?

για να δουμε μηπως μπορουμε να βοηθησουμε,μηπως κατι σου ξεφευγει και σε κραταει χαμηλα,διοτι και μενα μου μοιαζει υπερβολικα λιγο το 320x9...εκτος αν εννοουσες πριν 3200ΜΗζ και οχι 320 fsb..

δεν λεω οτι ολοι οι 4300 πανε 3500-3600,αλλα τουλαχιστον 3000 επρεπε να τα εχεις λογικα,απο οτι εχω δει στα διαφορα forum..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ, αλλα δεν σκοπευώ να κάνω περαιταίρω υπερχρονισμό αυτή τη στιγμή. Μιας και ζητήσατε όμως στοιχεία:

Μνήμες: Crucial 2GB D9GMH σε 400 Mhz (800 DDR) 4-4-4-12 στα 2.0 βολτ.

Επεξεργαστής: 4300 stepping 2 revision L2 σε 320 Mhz (x9=2880) στα 1.4 βολτ.

Σχέση συχνοτήτων FSB:DRAM: 4:5

Δοκιμάζοντας το εργαλείο υπερχρονισμού της Gigabyte μέσα από τα Windows μου δόθηκε η εντύπωση οτι ο επεξεργαστής μπορεί να ανέβει και παραπάνω αλλά τότε δεν κάνει ψυχρή εκκίνηση το μηχάνημα. Θα ξανακάνω δοκιμές για υπερχρονισμό όταν η Gigabyte βγάλει κάποιο καινούργιο BIOS. Τότε θα σας απασχολήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1.35v ειναι το default υπόψιν . Λίγο δύσκολο να κανει 1ghz overclock με default ρευμα και μετα να μουλαρώνει απότομα [περαν του ενδεχομένου του fsb wall που ειπα.] .

Ασε στην άκρη τα utilities της gigabite και δοκίμασε υπερχρονισμό με το clockgen.

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=189

Link to comment
Share on other sites

fsb wall της cpu είναι...

Και εγώ την ίδια ιστορία έχω στα 320x9 όλα ΟΚ στα 321x9 ή x8 ή x7 δεν ποστάρει με τίποτα ανεξαρτήτως volt στα cpu, nb, sb κ.τ.λ.

Διάβαζα στο xs ότι είναι αποτελεσματικό μερικές φορές το strap mod

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=134550

Αλλά δεν ξέρω πως να πάω να ζητήσω αυτή την αληφή... και απο που φυσικά

Όποιος γνωρίζει στα σίγουρα pls να μας πληροφορίσει μήπως και δούμε άσπρη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.