Jump to content



Επιδιορθωση Σκληρου ? Να δοκιμασω?


thanosmts

Recommended Posts

Μου φερανε ενα σκληρο (μικρο απο laptop) ο οποιοs δουλευε για 5-10 λεπτα και μετα εξαφανιζοταν. Τον αφηναμε να κρυωσει και παλι...

Καταφερα και του πηρα τα αρχεια μετα απο κοπο. Τον εχω ομωs ακομα στο γραφειο μου και νιωθω πωs με κοιτα με παραπονο. Σα να μου λεει, "ξερειs, μπορειs να με επιδιορθωσειs....".

Καμια ιδεα παιδεs? Υπαρχει ελπιδα η' οι φωνεs ερχονται απο το χτεσινο ξενυχτι?

Δεν εχω να χασω και τιποτα, αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχει κανειs εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να το στείλεις για RMA αν αυτό είναι δυνατών βέβαια. Αν δεν γίνετε αυτό δοκίμασε με τα πρόγραμμα της εταιρίας η κάνα καλό partition manager

Αν ο δίσκος παρουσιάζει errors τότε συνήθως φτιάχνετε με ένα delete-create partition Αν όμως παρουσιάζει bad sectors τότε τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα. Μιλησα στην εταιρια εδω και μου ειπαν πωs η εγγυηση καλυπτεται απο τον προμιθευτη και οχι απο αυτουs. Τωρα ο προμηθευτηs ηταν πριν τρια χρονια στην Ελλαδα, μαγαζι που δεν υπαρχει πια....

Οποτε?

Καμια ιδεα για το πωs θα μπορουσα να το ανοιξω και ισωσ να προσπαθησω να το επισκευασω? Ειμαι καλοs σε ηλεκτρονικα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ στηρίχτηκα στο γεγονός ότι ανεβάζει θερμοκρασια(δεν ξέρω πόσο όμως),γιατί λέει ότι τον αφήνει να κρυώσει.Η Μεγάλη θερμοκρασία είναι ένα σημάδι ότι ο σκληρός ίσως να έχει μερικά Βad sectrors.Του πρότεινα Software για να μην πιάσει κατσαβίδι και στην ουσία καταστρέψει τον σκληρό.

To άλλο που λες σαν τι είναι?Τροφοδοσία ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πολύ πιθανό να είναι το κύκλωμα τροφοδοσίας.

Anyway, καλό είναι να δοκιμάσει ό,τι μπορεί, δεν έχεις άδικο.

Πάντως από τη στιγμή που τράβηξε τα δεδομένα που ήθελε δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθεί άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Οι σκληροί συναρμολογούνται σε "αποστειρωμένο" σχετικά περιβάλλον. Γιαυτό και δεν κάνει να εκθέτονται τα Platters στον αέρα που αναπνέουμε, γιατί αν γεμίσουν σκόνες ή νιφάδες απο το δέρμα μας άντε γεια. Όχι αμέσως αλλά πολύ σύντομα.

Αν είναι κάτι στην πλακέτα ίσως και να φτιάχνεται. Αν είναι εσωτερικά κάντονα ακουμπιστήρι για τον καφέ καλύτερα.

Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα που ειχε το σκληρο (ανηκει στη κοπελα μου) ειναι ενα απο τα χειροτερα μηχανηματα που εχω δει απο θεμα ψυξης. Αυτο, λεει κατι σε κανενα σας? Αν καταφερω και τον φτιαξω απλα γλιτωνω μερικες δεκαδες ευρω, η εμπειρια ειναι ομως.

Link to comment
Share on other sites

να μπει στο χειρουργειο!

ολο και κατι θα μαθεις για την αρχιτεκτονικη του σκληρου που εχεις διαβασει ως τωρα στην θεωρια...

ε λοιπον τωρα ηρθε η ωρα της πραξης!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanosmts

Το μηχανημα που ειχε το σκληρο (ανηκει στη κοπελα μου) ειναι ενα απο τα χειροτερα μηχανηματα που εχω δει απο θεμα ψυξης. Αυτο, λεει κατι σε κανενα σας? Αν καταφερω και τον φτιαξω απλα γλιτωνω μερικες δεκαδες ευρω, η εμπειρια ειναι ομως.

σκέφτηκες για rma στο εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Οντως αν το πρόβλημα είναι εντός του σκληρού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Για πλακέτα αν βρεις μια ίδια μπορείς να την αντικαταστήσεις. By the way δεν μας είπες τι σκληρός ειναι ??

Μέσα να τον ανοίξεις μόνο για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και περιέργεια ! Αν παιζει που και που και θες κάποιες πιθανότητες να παίζει και αφού τον ανοίξεις και τον κλείσεις να κάνεις την όλη δουλειά στο μπάνιο.Ασε ζεστο νερό να τρέχει μέχρι να γεμίσει όλος ο χώρος υδρατμούς. Περιμένεις μετά να εξαφανιστούν και μπορείς να τον αποτελειώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85 [20-02-2007 02:11]

Μέσα να τον ανοίξεις μόνο για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και περιέργεια ! Αν παιζει που και που και θες κάποιες πιθανότητες να παίζει και αφού τον ανοίξεις και τον κλείσεις να κάνεις την όλη δουλειά στο μπάνιο.Ασε ζεστο νερό να τρέχει μέχρι να γεμίσει όλος ο χώρος υδρατμούς. Περιμένεις μετά να εξαφανιστούν και μπορείς να τον αποτελειώσεις...

Ερώτησις:

Eγώ μέχρι τώρα ήξερα πως τουλάχιστον στους σύγχρονους σκληρούς έχει μέσα κενό αέρος και πως αν τους ανοίξεις και μπεί ο παραμικρός κόκκος σκόνης καταστρέφονται καθώς η κεφαλή που ακουμπά πάνω στο δίσκο είναι παρα πολύ μικρή και η απόσταση που την χωρίζει από την επιφάνεια του δίσκου είναι επίσης παρα πολύ μικρή. Έτσι λοιπόν αν μπει κόκκος σκόνης χτυπάει πάνω στην άκρη της κεφαλής και αχρηστεύει τον δίσκο!!!

Αν τα παραπάνω είναι σωστά πώς είανι δυνατόν να μην πάθει τπτ μέτα από την διαδικασία που περιγράφεις;; :blink: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.