Jump to content



Βοηθηστε τον αοματο: αναζητηση οδηγων για irda usb


Qparadox

Recommended Posts

Πριν απο μηνες, αγορασα απο ebay ενα USB to IrDA Wireless Infrared Adapter , ιδιο με αυτο της φωτογραφιας, για επικοινωνια κινητου + pda με το κομπουτερ.

Με τον καιρο ομως εχασα το (mini) cd με τους οδηγους (δεν ειναι plug n' play), οποτε η χρηση του δεν ειναι δυνατη :cry:

Εχω ψαξει αρκετα και εχω δοκιμασει αρκετους οδηγους, αλλα κανεις δε φαινεται να κανει...

:whistling

Κι επειδη ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται, ρωταω μηπως εχει καποιος την ιδια (???) συσκευη και μπορει να βοηθησει.Δυστυχως δε ξερω τι controller και ιστοριες χρησιμοποιει αυτο που εχω, αλλα ισως η φωτο να βοηθησει... :upside:

post-2223-1416073032,629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν το άνοιγες να κατάφερνες να βρεις κάποιο driver με βάση το chipset αλλιώς θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του ζητήσεις να σου τον στείλει με κάνα mail.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα live-cd και τρέξε την εντολή lspci ή lsusb.

Βρες αυτό που ταιριάζει με την περίπτωσή σου και ψάχτο στο google.

Το μεγαλύτερο μέρος των irda adapter είναι sigmatel compliant, δοκίμασε να βάλεις κάτι σε "sigmatel 4000" driver.

http://list.driverguide.com/list/company1690/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από defiant

Τί μάρκα είναι ξέρεις?

Δεν εχω ιδεα για τη μαρκα.Ουτε το γραφει πανω.Στην πισω του πλευρα (η μπροστα ειναι οπως αυτη της φωτογραφιας) αναφερει σειριακο αριθμο, για την καταναλωση ρευματος κτλ.)

Αρχική απάντηση από dubber

Ίσως αν το άνοιγες να κατάφερνες να βρεις κάποιο driver με βάση το chipset αλλιώς θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του ζητήσεις να σου τον στείλει με κάνα mail.

Αυτο θα ελεγα οτι ειναι η τελευταια λυση, μιας κι επειδη ειναι φτηνο-κατασκευη, φοβαμαι μη μου μεινει στο χερι..οχι οτι τωρα το χρησιμοποιω δηλ, αλλα λεμε τωρα... Η αγορα εχει γινει ποοολλυυυυ παλια....ουτε ξερω ποιος ειναι :innocent:

Αρχική απάντηση από sotiris

Βάλε ένα live-cd και τρέξε την εντολή lspci ή lsusb.

Βρες αυτό που ταιριάζει με την περίπτωσή σου και ψάχτο στο google.

Το μεγαλύτερο μέρος των irda adapter είναι sigmatel compliant, δοκίμασε να βάλεις κάτι σε "sigmatel 4000" driver.

http://list.driverguide.com/list/company1690/index.html

Στο σκληρο δισκο μου υπαρχει εγκαταστημενο το Suse 9.3 .Θα το δοκιμασω συντομα να δω τι θα βγαλω..

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Σορυ για το οφτοπικ, αλλα γιατι απο ebay ?

Ebay γιατι τοτε ειχε αρκετη διαφορα στην τιμη σε σχεση με Ελλαδα (τωρα δεν ξερω τι γινεται...)

Link to comment
Share on other sites

Νεωτερα εκ του μετωπου.... τελικα μετα απο ΠΟΛΥΥΥΥ ψαξιμο βρηκα το αρχικο cd με τους οδηγους.. οι αλλες λυσεις που προτεινανε τα παιδια παραπανω, δε δουλεψαν (λινουξ [suse 9.3] και στο site http://list.driverguide.com/list/company1690/index.html).

Οποιος χρειαζεται τους οδηγους, μπορω να τους του στειλω . Το συνολικο μεγεθος ειναι 72κβ. Το cd-ακι γραφει πανω mid-62, που φανταζομαι ειναι και το μοντελο που εχω.

Ευχαριστω ολους για τη συμπαρασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.