Jump to content



My Watercooling Box


obijuan1983

Recommended Posts

Μετά απο μια 1η προσπάθεια να φτιάξουμε ένα εξωτερικό σύστημα υδρόψυξης, ξεκινήσαμε με τον πατέρα μου το σύστημα για το δικό μου PC...

Αποτελείται από:

Αντλία NewJet 1700L/h

Ψυγείο Νexxos Extreme 360

3πλή Γρίλια Α.C Ryan Ανοξείδωτη για το ψυγείο

Tank Thermaltake Αλουμινένιο με Plexy

Θερμόμετρο Thermaltake + Mετρητής πλήρωσης

Τανκ Πλαστικό ~2L με διαιρούμενο καπάκι

3 x 12cm Coolermaster Blue Led

Ποτενσιόμετρο για ρύθιση στροφών των ανεμιστήρων

Φίλτρο Πετραιλαίου

Χάλκινες Γωνίες

Σφιγκτήρες

Αλφαδολάστιχο 1/2 ίντσας

Φύλλα Etalbond

Όλο το σύστημα στην 1/2 ίντσα

post-3721-1416073035,182_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο μπραβο σου. μονο εγω αν ημουν στην θεση σου το αλουμινενιο το τανκ θα το εβγαζα και επισης το φιλτρο πετρελαιου νομιζω οτι ειναι περιττο. σου κοβει και ροη.

Link to comment
Share on other sites

Στον Βωμό της καλαισθησίας λίγη ροή θα θυσιαστεί...Πάντως και έτσι η ροή είναι παρα πολύ καλή...1700L/h δίνει ονομαστικά η Αντλία και με όλα συνδεδεμένα μέτρησα ~350L πραγματικά...Αν σκεφτεις οτι με L20 ειχα ~100 με ονομαστικά 600 είναι καλά...

Το φίλτρο προσταεύει...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η κατασκευη αλλα το φιλτρο οντως ειναι περιττο imo. Στο πετρελαιο κραταει χωμα και κομματακια απο την δεξαμενη, στην υδροψυξη τι?

Επισης αν το τανκ ειναι αλουμινενιο ισως εχεις προβλημα οξειδωσης αφου απ'οτι βλεπω χρησιμοποιεις σκετο νερο.

Link to comment
Share on other sites

για αν το ομορφηνεις κανε το εξεις

παρε ενα μετασχηματιστη και βαλτον μεσα στο κουτι ετσι θα εχεις 12volts για ανεπησρτιρες μετρητες κτλ

και εμ ενα διακοπτη μπροστα να ανηγη αντλια και μετασχηματιστι....

ερωτιση....

ο αερας απο που βγενει???

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά ρε συ,δείχνει πολύ ωραίο, αν και προσωπικά μου άρεσε πάντα να βλέπω την υδρόψυξη μέσα στο κουτί!

Την επόμενη φορά, επειδή βλέπω ότι ψάχνεσαι, κοίτα για κανά Phase να φτιάξεις! :D Πιστεύω αφού δεν θέτεις το πρόβλημα του χώρου, αφού τα βάζεις εξωτερικά, ένα Phase Θα ήτανε καλή φάση να ασχοληθείς, έστω chiller. Τα άτομα πάνω τα έχεις να σε βοηθήσουνε! ;)

Βλέπω έκανες ειδική μετατροπή για προσθήκη πάγου με μεγάλο τάνκ, αλλά νομίζω πως σε αυτή τη φάση, θα πρέπει να έχεις το κύκλωμα ευέλικτο ώστε να αποδεσμεύεις το ψυγείο, γιατί και ροή σου χαλάει και παραπάνω θερμότητα τραβάει, καθώς τα παγάκια τότε ψύχουνε και αυτό με αποτέλεσμα να χάνεις σε απόδοση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.