Jump to content



> Review Cpu Cooler Zerotherm BTF90 (56k warning)


unseen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tifozif1

Η σύγκριση είναι ατυχής, άλλο CPU, με άλλες τάσεις και ΜΗz και άλλη θερμοκρασία δωματίου. My apologies. Απλά μου φαίνονται πολλά τα 58C σε αυτά τα ρεύματα και ΜΗz.

Ναι. Βέβαια ο καθένας μετρά "διαφορετικά". Όταν έψαχνα για ψύκτρα (πριν κανα 4μηνο) είχα διαβάσει τα άπειρα reviews και συγκριτικά μεταξύ aircooler όπου η σειρά Νoctua12/Tuniq/Ultra120/Scythe Infinity έπαιζαν στις 4 πρώτες θέσεις με άλλη σειρά κάθε φορά !!! (αφήνω απέξω το "τέρας" Τιταν Αμαντα)

Αδερφε μου ειπα οτι ειδα. Μην απολογισε. Δεν θα μαλωσω μαζι σου για βαθμους.

Εμενα παλι επειδη την συγκρινω ακομη και με νερο μου φαινονται παρα πολυ καλες οι θερμοκρασιες.

Οποιος θελει περνει σοβαρα το review οποιος θελει το προσπερναει αδιαφορα και χτυπαει την zalman,noctua κλπ.

@gorila Και ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει στην ελλαδα ;)

Αυτα και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μιλάμε για θερμοκρασίες και ψύκτρες πιστεύω ότι είναι καλό να δινουμε και θερμοκρασίες δωματιου. Παίζουν παρα πολυ μεγάλο ρολο. Αν δωθηκαν και δεν τις ειδα να με συγχωρατε.

Το pc μου ειναι μακρια απο το παραθυρο, η θερμοκρασια δωματιου ειναι 23C, αν ανοιξω λιγο το παραθυρο, μεσα σε1 λεπτο χωρις να προλάβει να πεσει η γενικη θερμοκρασια δωματιου με coretemp βλεπω διαφορες 3-4c.

Φανταστειται λοιπόν πόσο μεγάλο ρολο παίζει το περιβαλον, αλλα και το airflow και μαλιστα όχι μονο του pc αλλα και γενικότερα του χώρου στον οποίο βρίσκεται.

(Ακόμα και στην περιπτωση που εξ/εσ θερμοκρασια περιβαλοντος είναι ιδια).

Για αυτό το λογο δεν μπορούμε να βγάλουμε απολυτα συμπερασματα για τις ψύκτρες.

Απειροελαχιστες μεταβολες προκαλουν αλλαγες στην συμπεριφορά τους.

@Unseen πολύ ωραίο review τουλάχιστον εμενα με βοήθησε αρκετά :)

@Μainframe Thanks για την απαντηση είμαι λιγο αρρωστος με τις θερμοκρασιες

(και έδωσες και ιδέες με το εσωτερικό του pc σου)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ενα συγκρητικο ακομα απο δικα μας χερια για χειροπιαστα αποτελεσματα. Προσωπικα βρηκα τη Zerotherm καλυτερη απο τη Thermalright ultra αν και δε της φενετε καθολου...

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=552&highlight=zerotherm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [23-02-2007 10:50]

H Noctua ειναι αντιγραφη της Scythe για μενα...οτι βγαζει η Scythe...Μετα απο 1 μηνα το βγαζει και η Noctua πιο προσεγμενο εμφανισιακα....

δεν εχεις απολυτο δικιο σε αυτο απλα ολες τωρα ποια παρομιαζουν με αλλους σκεψου ας πουμε την ζαλμαν την 9500 η ασυς εβγαλε κατι παρομοιο με την ζαλμαν ολες αντιγραφονται μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Melkon

Ρε σεις τι αξιζει πιο πολλυ μια TL Ultra 120 με ενα καλο 120αρι ή η Zerotherm BTF90?

Χωρις να εχω δοκιμαζει την Zerotherm, σου λεω οτι εγω με 1.62 VCore και σε Full Load με το S&M είχα 67C.

Στα Default, ο CPU μου εχει 28-30 C.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.