Jump to content



> Review Cpu Cooler Zerotherm BTF90 (56k warning)


unseen

Recommended Posts

Έφτασε στα χέρια μου μια ψύκτρα από μια σχετικά άγνωστη στην Ελλάδα εταιρεία κατασκευής ψυκτρών για επεξεργαστές, την Zerotherm. Το όνομα του μοντέλου BTF90. Αυτό που ξεχωρίζει με την πρώτη ματιά είναι τα πολλά heatpipes. Στην ουσία είναι ένα ενιαίο το οποίο ανεβοκατεβαίνει. Aς ξεκινήσουμε να βλέπουμε τις φώτο.

Η συσκευασία

dsc00961up2.jpg

Λεπτομεριες του σχεδιασμού

dsc00962be3.jpg

Χαρακτηριστικά

dsc00964cy8.jpg

Περιεχόμενα συσκευασίας (Η ψύκτρα είναι συμβατή με όλα τα socket)

dsc00965om5.jpg

Μέγεθος

dsc00966qe1.jpg

Πάτος

dsc00967sq5.jpg

Πάρα πολύ καλό το γυάλισμα της!!

dsc00968mm8.jpg

Κατά την εγκατάσταση της θα χρειαστεί να βγει ο ανεμιστήρας ωστε να μπορέσουμε την βιδώσουμε.Αυτό γίνετε πολύ εύκολα πιέζοντας τον κάθετο άξονα.

dsc00969hu6.jpg

Και εδώ στο κουτί. Ο ανεμιστήρας που φαίνετε στο πίσω μέρος είναι ένας alpha cool ~900 στροφών.

dsc00970ho2.jpg

Ο ανεμιστήρας είναι φωτιζόμενος κόκκινο.

dsc00972kb9.jpg

Για την δοκιμή είχαμε έναν Ε6600 και μια gigabyte 945pl-s3

Ας δούμε τα αποτελέσματα!

Eδω idle με 1,28vcore(default)

24128idlewa6.jpg

κι εδω load

24128loadkk9.jpg

Φαίνεται να τα πηγαίνει καλά οπότε για να την ζορίσω ανέβασα την τάση στον επεξεργαστή στα 1,45 από το bios καθώς και λίγο τον επεξεργαστή.(όσο πήγαινε δηλαδή με αυτή τη μητρική!)

Idle

24144lidlebk3.jpg

Load

24144loadkc1.jpg

Η BTF90 και πάλι βγάζει ασπροπρόσωπο το όνομα της κρατώντας κάτω από 60 βαθμούς σε διπλό orthos test(small ftt - Priority 5!) ! Συναγωνιζετε επάξια δηλαδή όλα τα μεγάλα ονόματα τους χώρου!

Έτσι για δοκιμή λοιπόν έβγαλα τον ανεμιστήρα και κατέβασα τα ρεύματα στα default πιστεύοντας ότι θα φάω μπλε οθόνη. Για ακόμη μια φορά η btf90 με εξέπληξε δουλεύοντας σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Για του λόγου το αληθές!

Idle

24128idlenofanwg1.jpg

Kαι load

24128loadnofansf7.jpg

Συνοψίζοντας λοιπόν μου φάνηκε σαν μια πολύ καλή επιλογή ιδίως για όσους βρίσκονται ένα βήμα πριν το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαινεται αλλα προσωπικα προτιμω τις top down ψυχτρες παρα αυτες που

στελνουν τον αερα στο πισω fan....

Η SI-120 που εχω π.χ. μαζι με εναν 120mm fan εκτος απο cpu ,ψυχει northbridge+mosfets...

Σε τι τιμη παιζει η BTF90?

Ωραια παρουσιαση....:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review αλλά χρειάζεται μια διευκρίνιση :

Αρχική απάντηση από unseen -> Η BTF90 και πάλι βγάζει ασπροπρόσωπο το όνομα της κρατώντας κάτω από 60 βαθμούς σε διπλό orthos test(small ftt - Priority 5!) ! Συναγωνιζετε επάξια δηλαδή όλα τα μεγάλα ονόματα τους χώρου!
Αυτό μπορείς να το "εξηγήσεις" λίγο περισσότερο ? Με το "μεγάλα ονόματα" εννοείς εταιρίες που φτιάχνουν αντίστοιχα προϊόντα (πχ CoolerMaster, Scythe κτλ) ?

Ή καταξιωμένα μοντέλα όπως Ultra120, Noctua 12, Tuniq Tower κτλ (γιατί οι επιδόσεις της ΒΤF90 δεν πλησιάζουν καν αυτά) ?

Από θόρυβο/στροφές τι παίζει ?

Link to comment
Share on other sites

@knight μπορεις να την βιδωσεις αλλιως.

Τιμη γυρω στα 50ευρω+φπα βγαινει.

@tifoz Μεγαλα ονοματα εννοω zalman, thermaltake κλπ.

Eιλικρινα επειδη το ειδα με τα ματια μου την αποδοση της πιστευω την Noctua την παταει σιγουρα.(που την εχω δει επισης).Προσεξε οτι οι θερμοκρασιες ειναι σε orthos και οχι σε gaming. Eπισης υπολογισε οτι η παστα ειναι μολις 2-3 ωρων.

Θα συγκρινω μολις εχω κιαλλη διαθεσιμη.

Aπο θορυβο υποφερτος. Δεν ειναι και υδροψυξη...

Εdit.

Ειδα και ο θειος στο vr-zone χρησιμοποιει ενα παρομοιο μοντελο

http://vr-zone.com/?i=4673&s=10

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseenΜεγαλα ονοματα εννοω zalman, thermaltake κλπ.

Eιλικρινα επειδη το ειδα με τα ματια μου την αποδοση της πιστευω την Noctua την παταει σιγουρα.(που την εχω δει επισης)

Θα συγκρινω μολις εχω κιαλλη διαθεσιμη.

Την Noctua ΝΗ-U12 ΔΕΝ την πατάει σίγουρα. Στα 370 (3330) έχω Οrthos cpu stress σε "νορμαλ προς το κακό" Ε6600 (+225mV) 64-66C δες και αυτό στα 3400 (375 FSB) http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=512957#post512957

Το άλλο κακό με αυτού του είδους τις ψύκτρες (και για τις Ζαλμαν) είναι ότι αν το ανεμηστηρι χαλάσει ή αρχίσει να δουλεύει "έκκεντρα" και να κάνει θόρυβο δύσκολα βρίσκεις να το αλλάξεις αντίθετα με τις άλλες που παίρνουν 12αρια (με τιμές που μπορείς να διαλέξεις, από 5 ώς 35 ευρώ).

Βέβαια και αυτή με κάποια δεματικά φαντάζομαι θα παίρνει κάποιο 9αρη - 12αρη και ίσως με τον ίδιο τρόπο να παίρνει και δεύτερο ανεμιστήρα πίσω. Ο 9ρης που έχει επάνω βγάζει 42.8CFM ? (<- ρητορική ερώτηση) και τι θορυβο κάνει σ'αυτές τις στροφές ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 12:13]

@knight μπορεις να την βιδωσεις αλλιως.

Τιμη γυρω στα 50ευρω+φπα βγαινει...

Πως δηλ.? Λιγο δυσκολο το βλεπω εκτος και αν εννουμε αλλο πραγμα....

Aν εννοεις περιστροφη της ψυχτρας τοτε οκ...

Παντως η τιμη της δεν θα ελεγα οτι ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικη....

Τοσο, αν οχι λιγοτερο στοιχιζουν καλυτερες λυσεις (Scythe Infinity,Ultra 120,Tower 112 κ.α.) οι οποιες παιζουν και με 120αρηδες ανεμιστηρες...

Οταν εννοω παντως top-down ψυχτρες εννοω αυτο:

post-334-1416073043,0941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 12:28]

Την Noctua ΝΗ-U12 ΔΕΝ την πατάει σίγουρα. Στα 370 (3330) έχω Οrthos cpu stress σε "νορμαλ προς το κακό" Ε6600 (+225mV) 64-66C δες και αυτό στα 3400 (375 FSB) http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=512957#post512957

Το άλλο κακό με αυτού του είδους τις ψύκτρες (και για τις Ζαλμαν) είναι ότι αν το ανεμηστηρι χαλάσει ή αρχίσει να δουλεύει "έκκεντρα" και να κάνει θόρυβο δύσκολα βρίσκεις να το αλλάξεις αντίθετα με τις άλλες που παίρνουν 12αρια (με τιμές που μπορείς να διαλέξεις, από 5 ώς 35 ευρώ)

λες 64-66 ? Αυτη που δοκιμασα με orthos ειχε ~58 σε coretemp. Tι δεν καταλαβαινω? Το οτι ηταν στα 2,6? Ειχα 1,45vcore ομως.

Για το ανεμηστηρι συμφωνω. Αν σου χαλασει ομως μπορεις με δεματικα να βαλεις ενα 80αρι.

@knight sorry δεν καταλαβα τι εννοουσες.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πολυ καλη παρουσιαση...

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ καλες...αλλα και λιγο φουτουριστικες στο design τους...(πεταλούδες για VGA :p )

Οι τυπαδες απο την Zero υποστηριζουν ότι είναι η Rols Rois σε θέμα κατασκευής και θα επεκταθούν και άλλο σε άλλα προϊοντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen -> λες 64-66 ? Αυτη που δοκιμασα με orthos ειχε ~58 σε coretemp. Tι δεν καταλαβαινω? Το οτι ηταν στα 2,6? Ειχα 1,45vcore ομως.
Η σύγκριση είναι ατυχής, άλλο CPU, με άλλες τάσεις και ΜΗz και άλλη θερμοκρασία δωματίου. My apologies. Απλά μου φαίνονται πολλά τα 58C σε αυτά τα ρεύματα και ΜΗz.
Αρχική απάντηση από unseen -> ναι δεν το ειχα δει το review. Kι εδω δεν την βγαζει καλυτερη απο την noctua?
Ναι. Βέβαια ο καθένας μετρά "διαφορετικά". Όταν έψαχνα για ψύκτρα (πριν κανα 4μηνο) είχα διαβάσει τα άπειρα reviews και συγκριτικά μεταξύ aircooler όπου η σειρά Νoctua12/Tuniq/Ultra120/Scythe Infinity έπαιζαν στις 4 πρώτες θέσεις με άλλη σειρά κάθε φορά !!! (αφήνω απέξω το "τέρας" Τιταν Αμαντα)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά φαίνεται καλή. Αλλά σίγουρα για 60 τελική θα έπαιρνα και πάλι την 9700. Στο σύστημα μου, στα 3,5 GHz - μου δίνει με Core Temp και με ΤΑΤ idle 41 και με ORTHOS 53-54 με το ανεμηστίρι μόλις στις 1500 στροφές. Σε καμία περίπτωση δεν πάει πάνω από 55. Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά και μπορεί να διαφέρουν +/- 4 βαθμούς ανάλογα με την κυκλοφορία του αέρα στο κουτί, ανάλογα με την θερμοκρασία δωματίου ανάλογα με το καπάκι του CPU κλπ. Αυτό όμως που με σιγουριά μπορώ να πω είναι πως με αυτή την τιμή και με επιδώσεις μέτριες προς καλές δεν μπορεί να συναγωνισθεί σαν νεοφερμένο προϊών τις γνωστές ψήκτρες που έχουν καταξιωθεί στην αγορά και αποτελούν επιλογή αρκετών από εμάς. Θα ήταν σίγουρα δελεαστική στα 45 τελική χτυπώντας με άνεση για παράδειγμα την Big Typhoon της Τhermaltake όπου κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα τιμής και απόδοσης

ΥΓ. Ωραία παρουσίαση!

:T:

Link to comment
Share on other sites

To να γινετε συγκριση με διαφορετικα cpu δυστηχως δεν εχει κανεναν νοημα, και ο δικος μου 6600 στα 3600 χτυπαει 80+C σε orthos με bigtyphoon, zalman 9700 και infinity αλλα υπαρχουν κομματια που ειναι 10-20C κατω στα ιδια MHz/vcore.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 13:27]

To να γινετε συγκριση με διαφορετικα cpu δυστηχως δεν εχει κανεναν νοημα, και ο δικος μου 6600 στα 3600 χτυπαει 80+C σε orthos με bigtyphoon, zalman 9700 και infinity αλλα υπαρχουν κομματια που ειναι 10-20C κατω στα ιδια MHz/vcore.

Σου πουλάω το CPU μου:p

Ναι συμφωνώ. Όπως είπα και πριν όλα αυτά είναι υποκειμενικά.:T:

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, όταν είχα τον Χ6800 με την Noctua, είχα αλλάξει τροφοδοτικό και είχα ξεχάσει να συνδέσω τον 12άρη ανεμιστήρα της. Ο Χ6800 δούλευε για 3-4 μέρες με passive cooling στα 3.6GHz με 1.425. Δεν θυμάμαι αν έτρεξα Orthos ή Prime, αλλά επί 3 μέρες όλα παίζανε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen -> Για την ιστορία, όταν είχα τον Χ6800 με την Noctua, είχα αλλάξει τροφοδοτικό και είχα ξεχάσει να συνδέσω τον 12άρη ανεμιστήρα της. Ο Χ6800 δούλευε για 3-4 μέρες με passive cooling στα 3.6GHz με 1.425. Δεν θυμάμαι αν έτρεξα Orthos ή Prime, αλλά επί 3 μέρες όλα παίζανε κανονικά.
Έτσι τον "έστρωσες"??? :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.