Jump to content



c2d 6600 + p5b deluxe o/c


darisg

Recommended Posts

κύριοι καλώς σας βρήκα,

Εχω εναν c2d 6600 πάνω σε μία p5b deluxe (bios 1004), με 2χ1GB 800MHz OCZ gold 5-5-5-15, cooler Zalman 9500, psu Thermaltake 460W.

επειδή είμαι άσχετος με το σπόρ, και θέλω να ανεβάσω λίγο την cpu (όχι πάνω απο 3,0Ghz) και τις μνήμες αν γίνετε,( αν γίνετε να βελτιωθούν και τα timings ακόμα καλύτερα) χωρίς να τα στρεσάρω πολύ.....μπορεί να μου δώσετε τα φώτα σας?

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

βάζω ratio cmos setting 8, cpu frequency 350, οπότε πάμε @2.8

DRAM frequency 875, timings 4-5-5-12 & memory voltage 2.05.

τρέχω 2 λούπες memtest = ok!, 30min orthos = ok!

τα προβλήματα:

1) idle θερμοκρασία 44c, full load 63c!!!!! (zalman @1400rpm)

2) Στο bios αναφέρεται cpu frequency 2.8, στο cpu-z 2.80(350*8),στο core temp 3.150(393.76*8) και στο orthos 3.150(350*9).Τι έχω τελικά? 2,8 ή 3,15?

3) Στο cpu-z, δίνει rated fsb 1400 και fsbRAM 4:5 (μας πειράζει αυτό?)

Με τις θερμοκρασίες τι γίνετε? υπάρχει πρόβλημα? (και τις στροφές της zalman να ανεβάσω @2400 πέφτει μόνο 1-2 βαθμούς)

Πείτε τη γνωμη σας, να το αφήσω έτσι ή θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Όντως τέτοιες θερμοκρασίες είναι πολυ για αυτή την συχνότητα.Αν ήταν στα 3.6 κάτι γινόταν.

Μάλλον δεν πατάει καλά η ψήκτρα,ή το καπάκι του CPU είναι στραβό.

Δοκίμασε να βαλεις κάποια επώνυμη θερμό αγωγιμη πάστα πχ Artic

Επίσης βάλλε λιγάκι παραπάνω σε ποσότητα για να πάει οπού χρειάζεται αν είναι στραβό το καπάκι του CPU.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα που έχεις fsb/RAM 4:5, καθώς μόνο έτσι μπορείς να έχεις τι μνήμες σε υψηλή συχνότητα με το FSB μόλις στα 350MHz. Οι θερμοκρασία είναι υψηλή, αλλά δε μας είπες με τη τάση είναι στον επεξεργαστή. Το CPU Z είναι αυτό που δείχνει σωστά.. τα άλλα μπερδεύονται επειδή κανονικά ο επεξεργαστής έχει πολλαπλασιαστή x9.

Link to comment
Share on other sites

’φησες την τάση στο auto;;;:blink: :blink: :blink:

με αυτό το τρόπο πηγαίνει μόνο του και την ρυθμίζει, αλλά έχει το πρόβλημα ότι βάζει ΠΟΛΥ περίσσότερη από όση χρειάζεται, οπότε μπορεί να δικαιολογηθεί με αυτό το τρόπο η υψηλή θερμοκρασία, αλλά θα πρέπει να το δούμε και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Σήμερα, στις 16:14]

την τάση δεν την πείραξα, την άφησα AUTO

Να προτείνω εγώ κάτι? Βάλε 9χ333 από BIOS βάλε 1.35 τάση CPU (να δεις αν είναι stable μετά το κατεβάζεις σιγά σιγά) και τις μνήμες στα 333 (1:1) με όσο σφοιχτότερα timings γίνεται (για αρχή βέβαια βάλε χαλαρά και μετά τα σφίγγεις :) ) Το AUTO νομίζω ότι δίνει αρκετή τάση παραπάνω από αυτή που χρειάζεται για αυτό και βλέπεις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

στο auto μου δίνει τις καλύτερες θερμοκρασίες...........δοκίμασα 1,30 & 1,35 και είχα 2-3c ψηλότερα.......

αλαξα τρεις φορές πάστα, τις δύο τελευταίες artic silver 5 και έπεσε μόνο 1-2 βαθμούς....(μάλλον έπεσα σε περίπτωση με στραβό καπάκι)

τα καλύτερα αποτελέσματα από πλευράς θερμοκρασίας τα έπιασα έτσι:

Vcore Auto

cpu frequency 300*9 @2.7

memory frequency @900 4-5-5-12 με τάση 2.1 , fsb:dram 2:3

θερμοκρασίες full load με orthos 90min 56-57c

ότι δοκίμασα για πάνω απο 2.7 με οδήγησε σε θερμοκρασίες πάνω απο 61-62c

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Σήμερα, στις 22:02]

στο auto μου δίνει τις καλύτερες θερμοκρασίες...........δοκίμασα 1,30 & 1,35 και είχα 2-3c ψηλότερα.......

αλαξα τρεις φορές πάστα, τις δύο τελευταίες artic silver 5 και έπεσε μόνο 1-2 βαθμούς....(μάλλον έπεσα σε περίπτωση με στραβό καπάκι)

τα καλύτερα αποτελέσματα από πλευράς θερμοκρασίας τα έπιασα έτσι:

Vcore Auto

cpu frequency 300*9 @2.7

memory frequency @900 4-5-5-12 με τάση 2.1 , fsb:dram 2:3

θερμοκρασίες full load με orthos 90min 56-57c

ότι δοκίμασα για πάνω απο 2.7 με οδήγησε σε θερμοκρασίες πάνω απο 61-62c

Έτσι και αλλιώς το Tjunction των C2D είναι στους 85 βαθμούς, οπότε αν είσαι κοντά στους 60 full load κατά τη γνώμη μου είσαι OK. Πληροφοριακά εγώ με 9x333, τάση CPU 1.33, και μνήμες 4-4-4-12 στα 1.85v@333 (1:1) είμαι στους 60C coretemp μετά από δύο ώρες ORTHOS και System Temp 40C.

Link to comment
Share on other sites

To Tjunction που το βρήκες? απο το core temp?

Το θέμα είναι κρατήσουμε ψηλά τις μνήμες......προτιμώ λίγο χαμηλότερη συχνότητα cpu και μνήμες ψηλά, παρά ανεβασμένη συχνότητα και μνήμες χαντακομένες......

(εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Σήμερα, στις 22:51]

To Tjunction που το βρήκες? απο το core temp?

Το θέμα είναι κρατήσουμε ψηλά τις μνήμες......προτιμώ λίγο χαμηλότερη συχνότητα cpu και μνήμες ψηλά, παρά ανεβασμένη συχνότητα και μνήμες χαντακομένες......

(εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι....)

Το Tjunction είναι η θερμοκρασία στην οποία γίνεται το throttling και φαίνεται και στο coretemp αλλά μπορείς να το βρείς και στα specs της Intel. Εγώ προσωπικά έχω την άισθηση (σ αυτό ας απαντήσει κάποιος έμπειρος) ότι αν πχ έχεις FSB 333 καλύτερα να τις παίζεις εκεί τις μνήμες 1:1 με σφιχτά timings παρά ψηλότερα με διαρέτη και πιο χαλαρά timings.

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια νέα:

fsb 450 x7 cpu @3150

memory @900 4-5-5-12 V2.1

fsb:dram 1:1

Voltage Cpu 1.25

idle 40c - full load 58c

Ερωτήσεις:

1)πειράζει που έριξα τον πολλαπλασιαστή απο το 9 στο 7?

2)αν και το σύστημα είναι πολύ σταθερό,(2 ώρες orthos) το 1,25Vcore δεν είναι πόλυ χαμηλό? μήπως δημιουργήσει αλλού προβλήματα? (αν το ανεβάσω ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες)

3)Τί "στραβό" βλέπετε?

4)Τί έιναι καλύτερο για βαριές εφαρμογές π.χ. video rendering?

α) cpu 450*7 @3,150 , ram @900, fsb:dram 1:1

β) cpu 400*8 @3.200 , ram @800, fsb:dram 1:1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Σήμερα, στις 01:00]

τα τελευταια νέα:

fsb 450 x7 cpu @3150

memory @900 4-5-5-12 V2.1

fsb:dram 1:1

Voltage Cpu 1.25

idle 40c - full load 58c

Ερωτήσεις:

1)πειράζει που έριξα τον πολλαπλασιαστή απο το 9 στο 7?

2)αν και το σύστημα είναι πολύ σταθερό,(2 ώρες orthos) το 1,25Vcore δεν είναι πόλυ χαμηλό? μήπως δημιουργήσει αλλού προβλήματα? (αν το ανεβάσω ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες)

3)Τί "στραβό" βλέπετε?

Yψηλες θερμοκρασίες.Στα 3600 πρέπει να έχεις γύρω στα 60 με orthos.

Και έχεις και λίγο ρεύμα ρε γμτ στο CPU...(αλήθεια 1.25 από BIOS?)..

Τσέκαρε την ψήκτρα αν πατάει καλά..βόλεψε και λίγο τα καλώδια,και προσπάθησε να έχεις καλή ροη μέσα στο κουτί..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darisg [Χθες, στις 01:00]

τα τελευταια νέα:

fsb 450 x7 cpu @3150

memory @900 4-5-5-12 V2.1

fsb:dram 1:1

Voltage Cpu 1.25

idle 40c - full load 58c

Ερωτήσεις:

1)πειράζει που έριξα τον πολλαπλασιαστή απο το 9 στο 7?

2)αν και το σύστημα είναι πολύ σταθερό,(2 ώρες orthos) το 1,25Vcore δεν είναι πόλυ χαμηλό? μήπως δημιουργήσει αλλού προβλήματα? (αν το ανεβάσω ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες)

3)Τί "στραβό" βλέπετε?

4)Τί έιναι καλύτερο για βαριές εφαρμογές π.χ. video rendering?

α) cpu 450*7 @3,150 , ram @900, fsb:dram 1:1

β) cpu 400*8 @3.200 , ram @800, fsb:dram 1:1

Το πρώτο μου post στο lab!!

Απαντήσεις:

1)δεν πειράζει καθόλου

2)είναι όντως χαμηλό. Να υπολογίσεις ακόμη ότι η P5B έχει έντονο droop δηλαδή η τάση σε full load πέφτει αρκετά κάτω από την υποδεικνυόμενη (στην περίπτωση σου π.χ 1,2??). Λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία δεν πειράζει αν το σύστημα είναι σταθερό!!

3)το μόνο πιθανό στραβό είναι η θερμοκρασία, αν και κάποια κομμάτια(cpu) ζεσταίνονται περισσότερο από άλλα. Έχω δει διαφορά από 6600 σε 6600 στην ίδια συχνότητα,ίδια μητρική και ψύκτρα 10 βαθμούς.

4)σίγουρα το α.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 14:23]

(ίδια θέματα, ίδια ποστ το βλέπω σαν κοροϊδία)

Γνώμες προσπαθώ να μαζέψω.......sorry αν ενοχλήσε

& σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.