Jump to content



Tellas Zisto


cptkoulis

Recommended Posts

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να μαθουν κι αλλοι τυχον ενδιαφερομενοι για το service που προσφερει η εταιρεια

Κατοπιν τηλεφωνικης κλησης στο 13800 και αναμονη 10+ λεπτα(15/01/2007),μου εκλεισαν ενα ραντεβου για να ερθει κουριερ στο χωρο μου να υπογραψω την αιτηση(18/01/2007)

Το ραντεβου ηταν 15:00-18:00 οποτε παρατησα κι εγω ολες τις αλλες δουλειες που εχει ενα καινουριο σπιτι και περιμενα το κουριερ.Τελικα στις 19:20 μου τηλεφωνησαν απο το γραφειο για να μου που οτι σε λιγη ωρα θα ειναι εκει.Μετα απο αλλα 2 τηλεφωνηματα απο το γραφειο,περι της 20:30 υπεγραψα το συμβολαιο(3 δευτερολεπτα υποθεση)

Το πιο σημαντικο ειναι οτι μου ειχαν πει για 20-25 εργασιμες μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη(νεα γραμμη&νεος αριθμος),που σημαινει καπου 40 μερες ημερολογιακες.Σημερα ειναι η 28η μερα και αποφασισα να δω τι γινεται,οποτε πηρα στο 13800,περιμενα 11 λεπτα για να μου πουν οτι το αιτημα μου ειναι σε προτεραιοτητα :clap: και μολις ανοιξει πορτες ο ΟΤΕ θα παρω κι εγω,αλλα δεν μπορουν να κανουν καποια προβλεψη ποτε θα γινει αυτο

Οποιος εχει καμμια ιδεα/παρομοια εμπειρια ας βοηθησει

Οπως καταλαβαινετε ειμαι 1 δυσαρεστημενος πελατης και δεν θα συνιστουσα την Tellas σε αλλους

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Εγώ περιμένω 4 μήνες για να βρούν πόρτα στον ΟΤΕ! Ασ'τα να πάνε! Δεν φταίει βέβαια η Τελλάς. Και σε άλλη εταιρία να πήγαινες το ίδιο θα σου έλεγαν! Οπότε βράστα.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια παρομοια δυσάρεστη περίπτωση. Από ενα γνωστό μου που δουλευει στον οτε μου είπε τα εξής.

ο οτε έχει ένα χώρο που λέγεται κατανεμητής και από εκεί φεύγουν τα τηλεφωνικά καλώδια. κάθε πάροχος ζητάει πρόσβαση εκεί για να φτάξει τις δικές του πόρτες. στην περιπτωσή μου, μου είπε ότι η εταιρία που έχω κάνω αίτηση στην περιοχή μου δεν έχει έρθει να βάλει τις πόρτες και περιμένει πρώτα να μαζέψει αιτήσεις από τον κόσμο. προσωπικά τον πιστεύω γιατί είναι καλός φίλος και δεν θα τον πείραζε να μου πεί ότι φταίει ο οτέ.

τα συμπεράσματα δικά σας:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

έχω μια παρομοια δυσάρεστη περίπτωση. Από ενα γνωστό μου που δουλευει στον οτε μου είπε τα εξής.

ο οτε έχει ένα χώρο που λέγεται κατανεμητής και από εκεί φεύγουν τα τηλεφωνικά καλώδια. κάθε πάροχος ζητάει πρόσβαση εκεί για να φτάξει τις δικές του πόρτες. στην περιπτωσή μου, μου είπε ότι η εταιρία που έχω κάνω αίτηση στην περιοχή μου δεν έχει έρθει να βάλει τις πόρτες και περιμένει πρώτα να μαζέψει αιτήσεις από τον κόσμο. προσωπικά τον πιστεύω γιατί είναι καλός φίλος και δεν θα τον πείραζε να μου πεί ότι φταίει ο οτέ.

τα συμπεράσματα δικά σας:(

Σε ποια εταιρεια εχεις κανει αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και σημερα την τύχη μου

Περιμενα και παλι 10+ λεπτα στο τηλεφωνο,για να μου πουν οτι ειχαν καποια τεχνικα προβληματα αλλα το θεμα μου εχει δρομολογηθει κανονικά

Συντομα ΘΑ μπει και το ιντερνετ και το τηλεφωνο :T:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω την tellas απο το πρώτο δεκαήμερο του γενάρη και μάλιστα με δική της γραμμη και νούμερο, ο πΟΤΕ δεν φταίει σε τίποτα (λογικά) σε αυτήν την περίπτωση.

Πάλι καλά που δεν έκοψα το dsl που έχω μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos2k [Σήμερα, στις 11:33]

Και εγώ περιμένω την tellas απο το πρώτο δεκαήμερο του γενάρη και μάλιστα με δική της γραμμη και νούμερο, ο πΟΤΕ δεν φταίει σε τίποτα (λογικά) σε αυτήν την περίπτωση.

Πάλι καλά που δεν έκοψα το dsl που έχω μέχρι τώρα!

To Zisto δεν περναει απο ιδιοκτητες γραμμες της Tellas. Γραμμες του ΟΤΕ μισθωνει. Στην περιπτωση σου ο ΟΤΕ φταιει γιατι δεν εχει ελευθερωσει ακομα γραμμες στην Tellas.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε φτασει τις 70 μερες αναμονη,δηλαδη 50 εργασιμες(20-25 μου ειχαν πει) και σημερα μου ειπαν οτι το αιτημα μου εχει καταχωρηθει(για 6-7 φορα) και οτι περιμενουν τον ΟΤΕ.

Πολυ συντομα θα ενεργοποιηθει η γραμμη μου,15-20 μερες ειπε ο τηλεφωνητης :tomato: και φυσικα τον εκραξα.Ζητησα να μιλησω με καποιον υπευθυνο/προισταμενο αλλα δεν προβλεπεται

Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα πουληθεί ο ΟΤΕ σε ιδιώτη, το κρατικό μονοπολιο του δικτύου σε όλη την

Ελλάδα, θα μετατραπεί σε ιδιωτικό μονοπόλιο???

Γιατί ο ιδιωτικός ΟΤΕ να ενοικιάζει γραμμές σε άλλες εταιρείες?

Τι θα κάνουν τότε οι άλλες? Θα στήνουν κολώνες?

Η ΔΕΗ το έχει ήδη το δίκτυο...

Αν δεν διαληθεί ο ΟΤΕ η χωρα δεν θα πάει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πουληθει ο οτε το συντομοτερο και αυτος που θα τον παρει να βαλει εφημεριδες και πατατακια γιατι για περιπτερο προκειται.Και ειλικρινα δε με νοιαζει αν θα απολυθουν μερικες χιλιαδες εργαζομενων γιατι εσεις κι εγω τους πληρωνουμε εδω και χρονια,οχι μονο τους εργαζομενους αλλα και τα προστιμα του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

To Zisto δεν περναει απο ιδιοκτητες γραμμες της Tellas. Γραμμες του ΟΤΕ μισθωνει. Στην περιπτωση σου ο ΟΤΕ φταιει γιατι δεν εχει ελευθερωσει ακομα γραμμες στην Tellas

Πολυ σωστα παρ οτι η Tellas μιλαει για "ιδιωτικο της δικτυο" με την μονη διαφορα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει παρει ουτε ενα ευρω ακομα για να τις ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Zisto από τον Δεκέμβρη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά εύχομαι να μην τους χρειαστώ για κάτι.

Έχετε στο νου σας όμως ότι σε όλους το ίδιο μπάχαλο γίνεται.

Στην Hol έχω κάνει αίτηση για το Χ4 για το γραφείο μου και περιμένω εδώ και 2 μήνες. Μουρδ&λο ο ΟΤΕ που από τις 27/2 περιμιμένω να με συνδέσει αλλά μπουρδ&λο και η Hol που από τις 7/2 που έκανα την αίτηση, την υπ[έβαλε στον ΟΤΕ μετά από 20 μέρες...

Σε άλλη περίπτωση, στην παλιά μου δουλειά έκανε πάλι η Hol κάπου στο 5μηνο να μας συνδέσει στο Χ4...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 21:07]

Πολυ σωστα παρ οτι η Tellas μιλαει για "ιδιωτικο της δικτυο" με την μονη διαφορα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει παρει ουτε ενα ευρω ακομα για να τις ανοιξει.

Βεβαια ακουγεται και η αποψη πως επιτηδες δεν δινει πορτες προς το παρον για προφανεις λόγους :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Έχω Zisto από τον Δεκέμβρη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά εύχομαι να μην τους χρειαστώ για κάτι.

Έχετε στο νου σας όμως ότι σε όλους το ίδιο μπάχαλο γίνεται.

Στην Hol έχω κάνει αίτηση για το Χ4 για το γραφείο μου και περιμένω εδώ και 2 μήνες. Μουρδ&λο ο ΟΤΕ που από τις 27/2 περιμιμένω να με συνδέσει αλλά μπουρδ&λο και η Hol που από τις 7/2 που έκανα την αίτηση, την υπ[έβαλε στον ΟΤΕ μετά από 20 μέρες...

Σε άλλη περίπτωση, στην παλιά μου δουλειά έκανε πάλι η Hol κάπου στο 5μηνο να μας συνδέσει στο Χ4...

Συμφωνω και επαυξανω....

Τα ιδια και εδω με τη Forthnet που εκανα αιτηση για ιδιοκτητο δικτυο 2 play πριν δυο μηνες και ακομα περιμενω.... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Γράφτηκα στο forum, παίρνοντας ως αφορμή την "αγωνία" του cptkoulis για το πότε θα ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα zisto, για το οποίο έχει κάνει αίτηση στην tellas.

Μία είναι η λέξη, που μπορεί να απαντήσει στη συγκεκριμένη ερώτηση:

ΠΟΤΕ!

Εκτός βέβαια, εάν φίλε cptkoulis έχεις γαϊδουρινή υπομονή και ανέχεσαι να τους παίρνεις και να τους ξαναπαίρνεις τηλέφωνο και να σε δουλεύουν κανονικότατα. Έχουν διεθνές (νομίζω) προνόμιο σ' αυτό. Ένα τηλεφώνημα, 15 πιθανά προβλήματα που αντιμετωπίζει η αίτησή σου. Εάν επιμένεις σε κάθε δικαιολογία και τους λες αντεπιχειρήματα, θα ανακαλύψεις την εξής αλήθεια:

15 προβλήματα που έχει η αίτησή σας για το zisto και δεν τολμούσαμε να σας τα φανερώσουμε

Εάν έχεις λοιπόν υπομονή, περίμενε. Αν πάρεις zisto, θα είναι από καθαρή τύχη!

Στα λέω, ως παθών... (αίτηση από 6 Νοεμβρίου)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια μικρη ερευνα στο δικτυο και αφου εχουν σπασει τα νευρα μου απο την αναμονη, ανακαλυψα οτι υπαρχουν καποιοι που εχουν συνδεθει στο Zisto με μεγαλη καθυστερηση βεβαια(2-3 μηνες τουλαχιστον) και οσοι πηραν 4Mbps ειναι πολυ ευχαριστημενοι(ισως επειδη ακομα οι περισσοτεροι δεν εχουν συνδεθει ακομα στο κυκλωμα)

Εχω σκεφτει πολλες φορες να ακυρωσω την αιτηση αλλα ουσιαστικα ξαναρχιζει η αναμονη απο την αρχη,σε αλλον παροχο αυτη τη φορα οποτε αποφασισα να κανω υπομονη.Εχω επισης σκεφτει να κινηθω νομικα αλλα ειμαι σιγουρος οτι καπου μεσα στο συμβολαιο (που δεν εχω διαβασει ποτε) θα λεει οτι η εταιρεια δε φερει ευθυνη για το χρονο ενεργοποιησης

Τελος να αναφερω οτι αυτο το thread δεν ειναι για να κανω εγω τα παραπονα μου αλλα ισως βοηθησει καποιους που αναζητουν "γρηγορο internet"

Link to comment
Share on other sites

Το ότι λες πως "ανακάλυψες" χρήστες με zisto είναι λίγο άτοπο καθώς κάθε μήνα γίνονται πα΄ρα πολλές ενεργοποιήσεις. Εγώ έχω zisto από 29/12/06 και είχα κάνει αίτηση μέσα Νοέμβρη. Επίσης δεν ισχύει το ότι πάει καλά το inet του zisto λόγω του ότι δεν έχει πολλούς χρήστες. To inet της Tellas είναι μπόμπα.

Θα σου έλεγα να μην ακυρώσεςι, αν όμως θέλεις μπορείς πολύ εύκολα στέλνωντας ένα απλό fax χωρίς να έχεις κάποια οικονομική επιβάρυνση. (λάθος σου που δεν έχεις διαβάσει το συμβόλαιο.)

Επίσης να ξέρεις, όπως ξαναείπα, ότι με όλους τους παρόχους είναι τα ίδια πάνω-κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή τη στιγμή, έχουν μπει στο παιχνίδι και οι:

vivodi, on-telecoms, forthnet (γι' αυτές γνωρίζω)

με πολύ καλές προσφορές.

Και καλωδιακή τηλεόραση οι δύο από αυτές.

Η on-telecoms διατείνεται ότι σαφέστατα σε 20 εργάσιμες

ημέρες ενεργοποιείται το πακέτο για το οποίο κάνει

κανείς αίτηση.

Θα δούμε πως θα τα πάνε (για τη vivodi έχω ακούσει

επίσης ότι υπάρχουν προβλήματα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.