Jump to content



Tellas Zisto


cptkoulis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LevelOne

Οτι πληρώνεις παίρνεις, και αυτο ισχύει και εδώ.

Δεν ισχύει πάντα, γιατί τώρα είμαστε σε μεταβατική περίοδο που έχουν όλοι προσφορές. Αν τα πράγματα ήταν σταθερά, τότε ναι, συμφωνώ, αλλά τώρα προσπαθούν όλοι να πάρουν πελάτες και ρίχνουν τις τιμές. Το σκεπτικό είναι ποιός θα πάρει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς, γιατί κακά τα ψέμματα, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό χρηστών δε θα ξαναλλάξει πάροχο, όπως έγινε και με την κινητή... Ακόμα και τώρα που υπάρχει φορητότητα του αριθμού, οι περισσότεροι απλά δεν ασχολούνται να αλλάξουν τίποτα.

Όλοι οι πάροχοι προσπαθούν να μαζέψουν ένα μεγάλο αριθμό χρηστών για να περάσουν υπηρεσίες εικόνας. Όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερες τιμές θα πάρουν στο υλικό και τόσο ακριβότερα θα πουλήσουν τις διαφημίσεις. Αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι μπαίνουν μέσα με αυτά που προσφέρουν, στις τιμές που τα προσφέρουν, αλλά τα σχέδιά τους είναι μακροπρόθεσμα ;)

Ο πΟΤΕ είχε 40 χρόνια να εξελιχθεί και μας είχε με pstn ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη, πόσο μάλλον στην Αμερική, είχαν ήδη καλωδιακή τηλεόραση και internet με πολλαπλάσιες ταχύτητες από εμάς. Τρώγανε όλοι οι χαραμοφήδες κι σε εμάς πετούσαν τα ψίχουλα. Ώρα λοιπόν να φάμε εμείς. Εγώ προσωπικά θα φύγω από τον πΟΤΕ, ακόμα κι αν υποθετικά πάρω χειρότερες υπηρεσίες (που δεν το νομίζω), μόνο και μόνο γιατί έχω σιχαθεί το δημόσιο και τους υπαλλήλους του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ουδείς αναμάρτητος και αναντικατάστατος σαφως. Ούτε ο ΟΤΕ ειναι άγιος. Οι φρέσκοι πάροχοι ομως γιατι βαδίζουν την πεπατημένη του ΟΤΕ και σαν πρωτάρηδες πέφτουν στα ίδια λάθη? Ειναι τυχαίο? Τωρα οσον αφορά τις υπηρεσίες εικόνας, καλα το έθεσες, υπηρεσίες -στατικής- εικόνας τις προβλέπω εγώ. Φαντάσου τώρα να βλέπεις τελικο Euroleague, το μάτς είναι ισόπαλο 79-79 με 6 δευτερα να απομένουν και -ω! του θαύματος- σου βγάζει Error 409: Bandwidth Allocation Error. Εγω απορώ πως βγάζεις στην κυκλοφορία κατι που δεν έχεις δοκιμάσει πιλοτικά να δείς τι παίζει, τι προβληματα μπορείς να συναντήσεις κλπ. Παρα προφανώς, την προσφέρεις σαν Alpha (ουτε καν Beta) και ποντάρεις οτι οι συνδρομητές σου εκτος απο δαρμένοι θα βγούν και κερατάδες κάνοντας -άθελα τους- τους beta testers.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ο πΟΤΕ είχε 40 χρόνια να εξελιχθεί και μας είχε με pstn ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη, πόσο μάλλον στην Αμερική, είχαν ήδη καλωδιακή τηλεόραση και internet με πολλαπλάσιες ταχύτητες από εμάς.

Ναι αλλα μην ξεχνάς την ονειρεμένη περίοδο του ΟΤΕ (χρυση περίοδος τη λέω εγώ) με τις αναλογικές γραμμές, που έμπαινες με τις ωωωωωρες στο νετ (PSTN πάντα) και χρεωνώσουν μια μονάδα ;) Ποιος άλλος στην ευρώπη πλήρωνε μονο μια μονάδα; Ε; (κανουμε και λιγο καλαμπούρι ε...)

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Δεν μπορω να καταλαβω σε ποιους χρηστες απευθυνονται αυτα τα πακετα με τα πολλα Mbps και τους 2-3-4... μηνες ενεργοποιησης

Σε αυτούς με γερά νεύρα και στομάχι προφανώς... :)

Link to comment
Share on other sites

@Wizard: Απο το λίνκ που έδωσες "In 1989, General Instruments demonstrated that it was possible to convert an analog cable signal to digital and transmit it in a standard 6-MHz television channel. Using MPEG compression, CATV systems installed today can transmit up to 10 channels of video in the 6-MHz bandwidth of a single analog channel. When combined with a 550-MHz overall bandwidth, this allows the possibility of nearly 1,000 channels of video on a system. In addition, digital technology allows for error correction to ensure the quality of the received signal."

Απλα μάλλον παρερμηνεύθηκε το γεγονός οτι οι σύγχρονες CATV's μπορούν να μεταδώσουν εώς 10 κανάλια ψηφιακής MPEG εικόνας μεσα στα 6MHz ευρους ζώνης ενος αναλογικού διαύλου. Δες το σαν μια βιντεοκάμερα Digital8 η οποία κάνει ψηφιακή εγγραφή σε αναλογικό μέσο (8mm κασέτα). Το μέσο ειναι αναλογικό και όχι η εκπομπή :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ απο σήμερα είμαι στο Tellas Zιsto. Σήμερα ενεργοποίήθηκε η τηλεφωνική γραμμή και σε 2 μέρες θα μπει και το dsl. Ύστερα απο 4+ μήνες αναμονής θα μπορέσω επιτέλους να το Ziso!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θέλω δωρεάν τηλέφωνο και adsl 1-2-3-4Mbps (με απεριόριστο όγκο φυσικά) και αυτά με ένα πάγιο 30-40-50 ευρω τον μήνα χωρίς άλλες κρυφές χρεώσεις. Να χρεώνομαι δηλαδή παραπάνω μόνο αν τηλεφωνήσω εξωτερικό η σε κινητό και να ξέρω από τη στιγμή που θα κάνω συμβόλαιο ότι από την τσέπη μου θα φεύγει το Α ποσό σταθερά κάθε μήνα

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι.. ίσως από προσωπική εμπειρία?

Αν τυχών θεωρηθεί διαφήμιση ας μου στείλει πμ

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχεδόν 4 ημέρες χωρίς internet οι συνδρομητές της TELLAS

και το δούλεμα καλά κρατεί.

Για άμεση αποκατάσταση μιλάει το ηχογραφημένο μήνυμα, που ακούει όποιος καλεί την τεχνική υποστήριξη της tellas.

Μετά από παραπάνω από ένα μήνα συνεχή προβλήματα με την tellas, το κατά συρροήν δούλεμα το οποίο απολαμβάνει όποιος περιμένει για πάνω από 5 μήνες να πάρει το πρόγραμμα zisto, τις αμέτρηρες ώρες αναμονής στα help desk τηλέφωνα της tellas, τις ψευδείς και αλληλοαντικρουόμενες πληροφορίες που σκοπό έχουν μόνο να φιμώσουν προσωρινά την αγανάκτηση των πελατών, το παραπάνω αποτελεί τη σταγόνα που ξεχυλίζει το ποτήρι της υπομονής μας!!

Οι έχοντες το zisto δεν αντιμετωπίζουν - απ'όσο τουλάχιστον γνωρίζω - το πρόβλημα με τη διακοπή της παροχής internet-adsl από την tellas τις τελευταίες ημέρες.

Ωστόσο, το θέμα έχει καταλήξει κοινωνικό πρόβλημα και πρέπει να υπάρξει αντίδραση:

Ας μην τους δίνουμε άλλους πελάτες να ταλαιπωρούν!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [24-04-2007 09:43]

Tellas Zisto/ ON Telecoms και Vivodi σιγουρα. Το θεμα ειναι πότε θα μπεις στο δικτυο τους. Μετα απαγκιστρωνεσαι απο τον ΟΤΕ πληρως!

Σύμφωνα με τα όσα μου είπε πρόσφατα υπάληλος της τεχνικής υποστήριξης adsl κάποιου παρόχου,

η tellas αποτελεί σύμπραξη της ΔΕΗ με τον ΟΤΕ.

"Μα η tellas, ανήκει στον ΟΤΕ" μου δήλωσε, συμπληρώνοντας πως όποιοι έχουν προβλήματα στη φορητότητα της γραμμής τους, είναι όσοι ανήκαν πριν στον ΟΤΕ ή στην TELLAS... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο,τι και να λετε, εγω εκανα μετατροπη απο ΟΤΕ σε TELLAS και σε ενα μηνα μεσα ειχα τηλεφωνο. Βεβαια εμεινα χωρις τηλεφωνο για 1,5 μερα αλλα τωρα ειμαι μια χαρα. Περιμενω και τον τελευταιο λογαριασμο του ΟΤΕ και μετα μην τον ειδατε (για τον ΟΤΕ λεω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.