Jump to content



Tellas Zisto


cptkoulis

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Κανένας δεν μπορεί να πει ότι ενεργοποιεί σε 20 μέρες καθώς δεν εξαρτάται μόνο από τον ίδιο αλλά και από τον καρκίνο-ΟΤΕ.

Για την ΟΝ υπάρχουν τεράστια προβλήματα-παράπονα. Αρκεί να αναφέρω ότι στο πακέτο των 35 δεν επιτρέπεται το port forwarding με αποτέλεσμα να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα p2p πρόγραμμα. ’ρα την 10MBit καταλαβαίνεις πού την βάζεις...

Η ΟΝ είναι πεπεισμένη ότι ακόμα και έτσι θα τραβήξει πολύ κόσμο και όποιος θέλει πιο advanced υπηρεσίες θα πρέπει να πληρώσει κι άλλο χαράτσι. Παρόλα αυτά ο ένας μετά τον άλλο ακυρώνουν αιτήσεις και κόβουν συνδέσεις.

Να δούμε μέχρι που θα πάει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδη σκάω πολλά στον ΟΤΕ καθε μήνα σκέφτομαι να "τον κόψω" τελείως και να βάλω κάτι αλλο..

Σκεφτομουν για ΟΝ αλλα τώρα που είδα τι "παίζει" μάλλον δεν θα πάω εκεί..

Υπάρχει καποιο πακέτο στην HOL που δεν χρειάζετε να έχει γραμμή ΟΤΕ??(νομίζω ναι...,ε?)

EDIT:

Τι λέτε γιαυτο??

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009513

Tι είναι αυτό που δεν λένε??(Συνήθως κάτι υπάρχει...)

Link to comment
Share on other sites

dubber πολύ σημαντική η πληροφορία σου για την ontelecoms και την έλλειψη δυνατότητας για τα p2p προγράμματα. Τους πήρα κι εγώ μόλις πριν από λίγο τηλέφωνο και το επιβεβαίωσα. Δυστυχώς...

Αν ξέρεις περισσότερα, θα ήθελα να ρωτήσω:

Είναι κάτι το οποίο δηλώνεται από την εταιρία ως πολιτική;

Ή απλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσει κανείς το router, έτσι ώστε να έχει αυτές τις επιλογές;

Τι άλλα προβλήματα υπάρχουν με την on;

Link to comment
Share on other sites

Επεισοδιο 2154

Πηρα το 13800 μολις τωρα και μου ειπαν οτι τελικα πηγε το αιτημα στον ΟΤΕ(δηλαδη βρεθηκε πορτα) απο 26/3 μολις 70 μερες μετα την αιτηση μου,οποτε μετα το πασχα θα συνδεθω.Για να δουμε...

@dubber

Εχεις απολυτο δικιο,σιγουρα υπαρχουν πολλοι που απολαμβανουν το Zisto.Και πολλοι που περιμενουν "απεξω".

Αλλα οπως λεει και το μαρκετινγκ 1 δυσαρεστημενος πελατης = 7 χαμενοι πελατες,γιατι ο δυσαρεστημενος αρχιζει και το ψαχνει,φωναζει,απαιτει και τελικα θα μεταφερει την εμπειρια του και στους γυρω του.Δηλαδη για παραδειγμα αν με ρωτησει καποιος σημερα για συνδεση internet,θα του πω "Tellas μη βαλεις και βαλε οτι αλλο θες" ενω μπορει και να ειναι καλυτερη απο καποιους αλλους.Ο δυσαρεστημενος πελατης "τραγικοποιει" το προβλημα του και παυει πλεον να ειναι αντικειμενικος

nothing personal ofc

Link to comment
Share on other sites

Tellas (σκέτο)

επισόδειο 100300498928@%$#%$&&^#

Παίρνεις τηλέφωνο την tellas, λες ότι είσαι πελάτης στο adsl internet και τους ζητάς τον αριθμό ΕΠΑΚ για να συνδεθείς με dialup, μιας και πηγαίνεις διακοπές.

Σου δίνουν τον αριθμό για free internet, που δίνουν και σε οποιονδήποτε άλλο που δεν είναι καν πελάτης της tellas.

Τους λες: "Μα δεν παρέχετε και αριθμό για dialup σε αυτούς που έχουν adsl;"

Σου απαντάει με ψαρωτική φωνή (μη χ***) ότι, μόνο αυτός ο αριθμός υπάρχει.

Εάν δεν ξέρεις, την πατάς και χρεώνεσαι 1,855 ευρώ την ώρα. Εάν ξέρεις τι δικαιούσαι επιμένεις... και τι παίρνεις;

Τον άλλο αριθμό, που και καλά αντιστοιχεί σε dialup υπηρεσία που δικαιούσουν ("ω συγνώμη! δε σας κατάλαβα! αυτόν τον αριθμό θέλατε;) και που σε χρεώνει 1,74 ευρώ την ώρα.

Κατά τα άλλα (γιατί υπάρχουν πολλά πολλά περισσότερα), το δούλεμα καλά κρατεί.

Αίσχος.

:mad:

Link to comment
Share on other sites

[

Αλλα οπως λεει και το μαρκετινγκ 1 δυσαρεστημενος πελατης = 7 χαμενοι πελατες,γιατι ο δυσαρεστημενος αρχιζει και το ψαχνει,φωναζει,απαιτει και τελικα θα μεταφερει την εμπειρια του και στους γυρω του.

Αυτό είναι... τους το εξηγείς αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν... μάλλον δεν θέλουν... (μιλάω για εταιρείες)

και εμένα με πήραν τηλέφωνο από την Tellas γιατί είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον όταν θα υπάρχει κάληψη στην περιοχή μου, αλλά δεν μπήκα καν στον κόπο να αφήσω την τηλεφωνήτρια να τελειώσει αυτά που έλεγε...

Απλά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με το Ζιστο υπαρχουν δυο περιοδοι.

Η περιοδος αναμονης που θελει γερα νευρα και η μετα ζιστο εποχη που δεν εχει καμμια σχεση με τα προβληματα αναμονης, παντα με βαση τη δικια μου εμπειρια μιλαω.

Προσωπικη εμπειρια μου για το ζιστο 35 μερες περιπου για ενεργοποιηση.Απο κει και περα πολυ καλη τηλεφωνια και σταθερο Internet στα 440-450 κυριως σε torrent.

Link to comment
Share on other sites

10/4 σημερα,σχεδον 3 ολοκληροι μηνες απο την υπογραφη της αιτησης και για πρωτη φορα μου τηλεφωνησαν εκεινοι.

Μολις μου ειπε στο τηλεφωνο οτι ειναι απο Tellas χαρηκα και υπεθεσα οτι ειναι για ραντεβου με το κουριερ,αλλα αρχισε να μου τα μασαει και τελικα μου το ξεφουρνισε "ειναι σε κακη κατασταση ο χαλκος σε εκεινο το σημειο και ΔΕΝ μπορουμε να σας συνδεσουμε"

Του ειπα "επρεπε να περιμενω 3 μηνες για να μου πειτε οτι δε γινεται???????????????" και ζητησα να μιλησω με καποιον υπευθυνο αλλα εντελως συμπτωματικα ηταν σε συναντηση.Ο τηλεφωνητης υποσχεθηκε οτι θα με παρει τηλεφωνο ο υπευθυνος μολις τελειωσει

Δεν ξερω τι να κανω.Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με πηρε οντως τηλεφωνο μια κοπελα και μου επιβεβαιωσε οτι ο χαλκος δεν ειναι καλος και δεν κουμπωνουν τα καλωδια και η γραμμη δεν θα εχει την ποιοτητα που πρεπει,θα κοβεται και δεν θα πιανω την ταχυτητα που προβλεπεται απο το δικτυο της Tellas.

Ποιο δικτυο της Tellas??Με δουλευεις??Ακυρωσα την αιτηση και ειλικρινα τετοιο καζο δεν ξεχνιεται με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cptkoulis, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Είναι πάντως πολύ πιθανό, να μην υπάρχει καν δίκτυο εκεί που βρίσκεσαι, ή να μην υπάρχουν αρκετά DSLAMS εγκατεστημένα από την εταιρία για να καλύψουν επιπλέον χρήστες - μαζί κι εσένα - στις ταχύτητες που είχαν υποσχεθεί αρχικά.

Με ποιον τρόπο τεστάρανε το θόρυβο της γραμμής σου εάν δεν ενεργοποιήσανε τη σύνδεσή σου...

Μούφα μάστερ η υπόθεση Tellas και φθηνά τη γλύτωσες με τρεις μήνες.

Και αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ, είναι ότι μας χρησιμοποιούν όλους σαν νούμερα για να εξυπηρετήσουν τους στόχους της εταιρίας. Φθηνή κοροϊδία με τον χειρότερο και κυρίως προφανέστατο τρόπο!!

:jump::rip: :bye:

Link to comment
Share on other sites

όποιος πειράξει το ΟΤΕ θα τον σκίσω !! :devil:

Μονο αυτός εχει οπτική ίνα στον Βόλο , και όλοι οι άλλοι κοροϊδεύουν την κοινωνία .

Η Forthnet λεει , φέρνει και αυτή ίνα στο βόλο .. λέει !! τον οκτωβριο λέει θα φτάσει το μουλάρι με την κουλούρα στο Βολο.

έτσι λοιπόν , εγώ θα ανάψω μια λαμπάδα για τον ΟΤΕ να του πάνε όλα πάντα καλά , και θα βάλω και 20 κιλά σκόρδα μπροστά στο βολιώτικο DSLAM για να το κακό μάτι !! :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά όντως, γιατι τόση έχθρα στον ΟΤΕ? Στην Ελλάδα ζούμε, να πώ οτι ολα τα άλλα δουλεύουν ρολοι και οτι ο μονος που έχει μείνει πίσω ειναι ο ΟΤΕ, πάει στο καλό. Ελα όμως που και εμείς απο εκει που κατεβάζαμε με 4kb με ενα παλιο-Crypto Extra 56K (39.000 δρχ το είχα πληρώσει το ατιμο) θέλουμε ξαφνικά μεσα σε ενα χρόνο και υποδομή και ταχύτατο internet στα 2132323Mbit. Ε δεν πάει και έτσι. Και πες οτι ο ΟΤΕ αντε ειναι κακός, οι άλλοι που υπόσχονται απιαστες ταχύτητες την στιγμή που γνωρίζουν οτι το δικτυο του ΟΤΕ δεν εχει και την καλύτερη ποιότητα? Αλλα ξέχασα, όλα στον βωμό του σύγχρονου marketing. Είδαμε και την On, είδαμε και το Z(v)isto. Αντε τώρα. Αν είναι για 30 ευρώ το χρόνο που είναι πιο ακριβος ο ΟΤΕ, να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία και την κατάσταση του νευρικού μου συστήματος άριστη, τότε υπερ-χαλάλι του. Γιατι οποτε τον έχω χρειαστεί μεσα σε 30" εχω πάρει απάντηση, και επίσης εχω και δωρεαν τεχνικό στον σπίτι μου σε περίπτωση βλάβης. Ολες οι άλλες (απο όσο γνωρίζω) χρεώνουν την επίσκεψη. Εμενα τουλάχιστον ο ΟΤΕ με πήρε πριν καμια δεκαρια μερες τηλ και ειχε την ευγενη καλωσύνη να με ενημερώσει οτι ενδέχεται το τηλ. μου να μην λειτουργεί για λίγες ώρες αλλα με ενημέρωσε οτι το DSL μου θα δουλεύει κανονικά (WTF!?).

Γκούντ ρίντανς πράιβετ νέτγουορκς!

Ειρήνη υμίν!

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα κι εγω για γραμμη ΟΤΕ και λεω να παρω conn-x πιστευοντας οτι θα ενεργοποιηθει αμεσα.Σχεδον 10 χρονια online και τωρα 3 μηνες δεν ξερω τι να κανω στο PC

Υ.Γ. Π.Ηρακλειο ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne

Αν είναι για 30 ευρώ το χρόνο που είναι πιο ακριβος ο ΟΤΕ, να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία και την κατάσταση του νευρικού μου συστήματος άριστη, τότε υπερ-χαλάλι του.

1. Δε σου σπάνε τα νεύρα όλες οι εταιρίες, ούτε όλοι έχουν προβλήματα. Πολλοί, και βασικά αυτοί που δεν ακούγονται, κάνουν τις αιτήσεις τους, παίρνουν την υπηρεσία τους κι όλα καλά.

2. Τα 30 μπορεί να είναι για εσένα. Υπάρχουν άλλοι που πληρώνουν 30 το μήνα παραπάνω γιατί κάνουν τηλεφωνήματα. Οι καινούριες εταιρίες, δίνουν άπειρες μονάδες και δε χρεώνουν τίποτα για τα τηλέφωνα στο εσωτερικό.

3. Ο πΟΤΕ ξύπνησε μόλις άρθηκε το μονοπώλιο. Τόσα χρόνια οι υπηρεσίες του ήταν χείριστες και κανείς δε μπορούσε να κάνει τίποτα. ’ρχισε να συμπεριφέρεται καλά τώρα που έχει ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα όπως και να το κάνουμε τη δεδομένη στιγμή, οι υπηρεσίες του ΟΤΕ ειναι οι ποιοτικότερες. Η κάνω λάθος?

Οσον αφορά το τηλέφωνο, ναι, σε αυτο έχεις δίκιο αλλα ουδέποτε αναφέρθηκα σε χρεώσεις τηλεφώνου, εγω μιλούσα για το ίντερνετ. Για εναν φοιτητή πχ, μια υπηρεσία σαν το ζίστο ειναι μονόδρομος. Επίσης δεν σου κρύβω οτι κάποια στιγμη ενδιαφερόμουν να βάλω και εγω το ζιστο αλλα ΜΟΝΟ για το τηλέφωνο, και να κρατήσω το νετ απο τον ΟΤΕ. Ο λόγος που έκανα πίσω τελικά, ηταν ο αδερφικός μου φίλος, ο οποίος δουλεύε στην τεχνική υποστήριξη της Τελλας και ο οποιος μου έδωσε ευχη και κατάρα να μην γραφτώ ποτέ...

Οτι πληρώνεις παίρνεις, και αυτο ισχύει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το Zisto...

Αικανα αιτηση για Zisto DSL+No Limit. Επειδη στο dslam της Τερψιθεας δεν εχουν ακομα γραμμες ειπα να γρφτω ωστε να εχω προταιραιοτητα. Εκανα αιτηση κ μου ειπαν οτι σε 2 μηνες περιπου θα καλυπτομαι. Και κανω την ερωτηση προς την κοπελα. Δηλαδη σε 2 μηνες περιπου αν ολα πανε καλα θα ειμαι στο δικτυο της Tellas και δεν θα εχω καμια σχεση με τον ΟΤΕ?

Μου λεει...

- Οχι κυριε. Σε 2 μηνες θα καλυπτεστε απο το δικτυο και απο εκεινη την στιγμη χρειαζεται 1-1μισης μηνας για την ολοκληρωση της συνδεσης!

............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.