Jump to content



Tellas Zisto


cptkoulis

Recommended Posts

Αντικειμενικά μιλώντας το inet που έχει η Tellas πολλές εταιρείες του χώρου θα ζήλευαν.

Όσο για το τηλέφωνο, foul zisto δηλ, θα χρειαστεί ένα ελάχιστο διάστημα, να διορθωθούν τα πλείστα των προβλημάτων του.

Στους αντιφρονούντες, που με το δίκιο τους εμπαίζουν το όνομα Tellas/zisto, πείτε μου μου μια εταιρεία στο Ελλαδιστάν που δεν έχει τέτοια προβλήματα (μη πω σε μεγαλύτερο βαθμό...).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

@ sotiris: Οι κασέτες 8mm έχουν την δυνατότητα να καταγράψουν και αναλογικό και ψηφιακό σημα. Ανάλογα σε τι κάμερα θα την βάλεις. Τα CD/DVD όμως? Μπορείς να τα χαρακτηρίσεις αναλογικά; Μπορείς να καταγράψεις αναλογικό σήμα σε κάτι που εν γένει είναι ψηφιακό; Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των DAC/ADC's.

Τώρα στο θέμα. Η εκπομπή της ψηφιακής έχει ως εξής. Το σημα, κωδικοποιείται απο εναν ADC η απλά επανακωδικοποιείται αν ειναι ήδη ψηφιακό στο φορμά που θέλουμε (MPEG4, MPEG-Layer 2 κλπ). Εδω το σήμα έπαιξε και έχασε. Δυστυχως δεν μπορεί να ξαναγίνει αναλογικό. Ολοι αυτοί οι αλγόριθμοι συμπίεσης ειναι απωλεστικοι.

Αρα, συμπεραίνουμε οτι επειδή η ψηφιακή τηλεόραση μεταδίδεται απο ενα μέσον που έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει αναλογικό και ψηφιακό σήμα, δεν την καθιστά και αυτόματα αναλογικη. Ειναι αμιγώς ψηφιακό σήμα. Το οποίο και κατ' επέκτασιν μεταφράζεται και σε bandwidth το οποίο με την σειρά του μπορεί να επηρρεαστεί απο πολλούς παράγοντες.

Δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας οτι θα έχεις ανοιχτή την TV και θα κατεβάζεις με 10mb (τυχαίο νούμερο) στις 13:00. Εκτος και αν εχεις μισθωμένο κύκλωμα οποτε έχεις ανα πάσα στιγμη on-demand το bandwidth που χρειάζεσαι. (Δύσκολο σενάριο)

Ετσι το αντιλαμβάνομαι εγω, δηλαδή λογικά σκεπτόμενος κατέληξα σε αυτο το συμπέρασμα. Μπορεί βέβαια να είμαι πολυ μακριά απο την πραγματικότητα. Σε αυτην την περίπτωση παρακαλώ κάποιον που να γνωρίζει ΣΙΓΟΥΡΑ επι του θέματος αφου το ξεκαθαρίσει να μας το δώσει να το εμπεδώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.