Jump to content



Forthnet : Τα χάλια σου...!!!


Jaco

Recommended Posts

δεν ξερω ρε παιδιά , αλλά τυχαίνει να είμαι συνδρομητής στην 4net από το 1998 συνεχώς μέχρι σήμερα . Παλιά , ακόμη και πολύ παλίά , αν φημίζονταν για κάτι αυτή η εταιρεία ήταν για την πολύ καλή εξυπηρέτηση πελατών που είχε . Τώρα τελευταία ακούω πάρα πολλά παράπονα .

Έχω την εντύπωση , ότι από την στι΄γμή που έφυγε το ινστιτούτο πληροφορικής κρήτης , που ήταν και ο ιδρυτής της εταιρείας , και μπήκαν κάτι Μινωικές , και τώρα ο ισλανδός επενδυτής (ακούω αυτή τη λέξη και με ποιάνει τρομάρα) η εταιρεία έγινε τα ίδια σκ..... με τις υπόλοιπες .

Κρίμα 4net , πολύ κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια για να βαζουμε καποια πραγματα στην θεση τους...Αν εβγαινε η forthnet και ελεγε παιδια θα πληρωνετε οσο bw εχετε..Τοτε θα μιλαγαμε ;

Στην περιπτωση του jaco, αν πραγματικα πληρωναμε ανα cent το KB , εχω απορια τι θα λεγαμε τοτε...

Οχι πως συμφωνω με αυτο ή θελω να γινει ετσι το συστημα , απλως ηταν μια σκεψη που μου ρθε διαβαζοντας τα παραπονα του στυλ "Πληρωνω τοσα και δικαιουμε αυτο που πληρωνω"

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ Gomar να πούμε γιατί θα μας τρελάνεις.

Αν πλήρωνες εσύ 10.000 ευρώ για ένα αμάξι 100 ίππων και σου έβγαζε 50 άλογα στη δυναμομέτρηση, θα τα έβαζες με το βενζινά ή με αυτόν που πλήρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το παραδειγμα σου, παντως λογικο ειναι να τα εβαζα με τον κατασκευαστη του αμαξιου..

on the other hand στην περιπτωση αυτη (με την forthnet ) , λεω...ΛΕΩ (οχι πως συμφωνω) αν ειχε τα κοτσια να πει , αφου κυριε jaco εχετε προβλημα ζητουμε συγνωμη για το προβλημα και επιστρεφουμε σε λεφτα το χαμενο bw που πληρωνατε τοσο καιρο χωρις να το εξιοποιησετε..

καπως "ετσι" ηταν το σκεπτικο μου..

Δεν προσπαθω να βρω λυση στο συστημα και στην πολιτικη της forthnet , ουτε την δικαιολογω απλως μεταξυ σοβαρου κ αστειου ειπα το "γελοιο"* ερωτημα μου..

* Το λεω ετσι για να δειτε που εχουμε καταντησει..Να μην ειμαστε ικανοι να εχουμε υποδομες για ενα internet...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και η δικια μου εμπειρια μεχρι στιγμης δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη...

Πριν 10 μερες κατεθεσα στο Πλαισιο την αιτηση για το 2play λογω

οτι στη περιοχη μου υπαρχει ηδη ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet....

Aπο τις 15 του μηνος μεχρι σημερα η αιτηση αγνοειται και μαλιστα μετα απο 5-6

τηλ. στην εταιρεια μου ειπαν οτι θα επρεπε να την ειχα καταθεση απευθειας

σε αυτους και οχι στο Πλαισιο,λες και δεν ειναι συνεργατης τους,για να μην

υπηρχε περιπτωση να χαθει...Σκεψου να την ειχα στειλει και με ΕΛΤΑ δηλ....:TD:

Μπορει η ευθυνη να μην ειναι εξ'ολοκληρου δικια τους αλλα εδω και μια εβδομαδα περιμενω ενα τηλ. για να μου πουν αν οντως χαθηκε,δεν τη λαβανε,ηρθανε οι εξωγηινοι και τη πηρανε και δεν ξερω εγω τι αλλο, ωστε να ξερω αν ειναι να τη ξαναστειλω...

10 μερες περασανε στο ντουκου...:getlost:

Τα καλα της Τελλας εχουν και αυτοι,που αναγκαστηκα να τους στειλω το φαξ 4 φορες

διοτι δεν το λαμβαναν, ενω ειχα τυπωμενη την αναφορα παραδοσεις στα χερια μου...

Με το μολις τους ανεφερα περι καταγγελιας και μηνυσης ως δια μαγειας ευρεθη ο θυσαυρος...Να δω ποτε θα σοβαρευτουμε σς αυτη τη χωρα :mad:

Αν δεν με ενημερωσουν εως αυριο το αργοτερο,θα γινει ακυρωση της αιτησης και θα κοιταξω για αλλο παροχο...

Link to comment
Share on other sites

προβλημα καρμπον εχω και εγω εδω και μηνες με την forthnet και φυσικα τους εχω παρει τηλεφωνο απειρες φορες και με εχουν παραμυθιασει με αρλουμπες απειρες φορες. Εχω 1024 και κατεβαζω με 350-450, λιγοτερο απο το μισο πλεον ενω αρχικα ηταν 700 και σιγα σιγα επεσε και πεφτει συνεχως. Στο τηλεφωνο ομως σε μια φαση που εναν τον στριμωξα, εμμεσα παραδεχτηκε οτι φταιει και η φορθνετ που εχει πολλες αιτησεις και δεν προλαβαινει να ανταποκριθει με αναβαθμισεις. Τα ιδια δηλαδη με τους αλλους ερασιτεχνες providers. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παιρνουμε τηλεφωνα να τους ξυπναμε οσο μπορουμε :...:

Link to comment
Share on other sites

Ας το θέσω καλύτερα το παράδειγμα μου, για να γίνει πιο κατανοητό τότε:

Βγαίνει ένα νέο αυτοκίνητο 1.000 κυβικών το οποίο αποδίδει 100 άλογα. Για να τα αποδώσει όμως, θέλει βενζίνη 150 οκτανίων, η οποία δεν είναι ευρέως διαθέσιμη και δεν φτάνει για όλο τον κόσμο.

Έρχεται μετά η ΤΑΔΕ ΑΕ και πουλάει το αυτοκίνητο μαζί με προπληρωμένη την βενζίνη 150 οκτανίων για ένα χρόνο. Η βενζίνη βέβαια εξαφανίζεται και έχουμε να κάνουμε με νοθείες, ελείψεις κλπ.

Ποιον πλήρωσε ο κόσμος; Την ΤΑΔΕ. Τι πρέπει να κάνει η ΤΑΔΕ; Να κόψει το λαιμό της να φέρει βενζίνη 150 οκτανίων για 1 χρόνο για τον κάθε πελάτη της.

Γλώσσάρι: όπου αυτοκίνητο=DSL, άλογα=Mbps, βενζίνη=bandwidth, νοθείες=load, ελλείψεις=disconnects, ΤΑΔΕ ΑΕ=ISP και πελάτης=κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα το αμαξι αυτο αλλα χωρις προπληρωμενη βενζινη για 1 χρονο. Και παω και βαζω βενζινη στον βενζινα της γειτονιας. Παω μετα για δυναμομετρηση και το αμαξι δεν βγαζει 100 αλογα. Θα βρισω την εταιρια? Αφου αυτο που μου υποσχεθηκε και για το οποιο πληρωθηκε το δινει. ΄Η μηπως θα κραξω το βενζινα που μου πωλει βενζινη απλη για 150 οκτανιων?

Με την λογικη εκει που πληρωσα εκει βριζω τοτε και εγω να παω στον unseen να μου κανει συνδεση και αν τα πινει η συνδεση να κραζω αυτον. Θα τον βρισκω και ευκολοτερα στο τηλεφωνο.

Δεν ειμαι κανας τρελος ρε παιδια. Εχω δωρεαν αοριστου χρονου hol 1mbit και επειδη δεν ειμουν ευχαριστημενος πληρωσα και εβαλα forthnet. Τωρα δεν εχω προβλημα. Αρα δεν εφταιγε ο οτε πριν αλλα η Hol. Στην περιπτωση του φιλου ομως φταει η forthnet ή μηπως φταιει ο οτε?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος προσεγγιση . Οι providers εχουν μια συνεργασια με τον ΟΤΕ, δεν ξεφυτρωνουν απο το πουθενα και υποσχονται πραγματα. Υπαρχουν συμβολαια και κανονισμοι που ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ αυτα τα οποια υποσχονται , εχοντας ελεγχξει πρωτα τις τεχνολογικες δυνατοτητες των δικτυων. Αν ο ΟΤΕ μπορει να καλυψει π.χ 300000 συνδεσεις οι οποιες θα εχουν τις σωστες ταχυτητες, οι providers το γνωριζουν. Εαν ομως οι τελευταιοι αποφασιζουν να κανουν ανοιγμα σε 600000 αιτησεις και να ταζουν λαγους με πετραχηλια, την ευθυνη την φερουν αυτοι. Η μεταθεση ευθυνων ειναι κλασικη τακτικη στην Ελλαδα και την ακολουθουν πιστα. Ειναι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ. Εδω εφτασαν να μουν πουν στο τηλεφωνο οτι αμα θελω να εχω 1024 σταθερα να πανω να αγορασω μια δικη μου αποκλειστικη επαγγελματικη συνδεση αλλα αυτο θα μου κοστισει μερικες χιλιαδες ευρω , διαφορετικα να ειμαι ευχαριστημενος που δινω τοσα λιγα χρηματα για adsl ! :rip:

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικοτητα προκειται καθαρα για εξαπατηση καταναλωτη. Πουλας υπηρεσια 1024, και του προσφερεις 384. Αν ελεγαν οτι δεν προκειται για συνδεση 1024 αλλα για ευρυζωνικη συνδεση κυμαινομενης ταχυτητας 384-1024 θα ειχαν μια μικρη καλυψη. Αυτο ομως δεν θα μπορουσαν να το πουν γιατι υπαρχουν καποια πιστοποιητικα ISO που δεν καλυπτονται.

Να σας πω εγω ενα αντιστοιχο παραδειγμα. Δημιουργω μια εταιρια σταθερης τηλεφωνιας (παντα σε συνεργασια με τον ΟΤΕ) και η υπηρεσια που προσφερω ειναι χαλια (π.χ γραμμες που μπερδευονται) και τα ριχνω στον ΟΤΕ. Η μιση ευθυνη ειναι δικη μου γιατι διατηρω το συμβολαιο με τον ΟΤΕ που αποδεδειγμενα δεν μπορει να ανταποκριθει, και εξακολουθω να προσελκυω καταναλωτες που αγοραζουν την υπηρεσια μου που δεν μπορω να τους παρεχω

Link to comment
Share on other sites

Παύω να ασχολούμαι με το θέμα, γιατί εφ'όσον το πάμε έτσι, κοτόπουλα είμαστε και κοτόπουλα θα μείνουμε.

Φίλτατε cabrinha μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και εκτιμώ πως ότι και να πω, το ίδιο θα κάνει. Στην 1η σου πρόταση λες να βρίσεις επειδή λειτουργούν όλα ΟΚ, άκυρο. Στην ουσία με τις συνδέσεις, δεν πας ποτέ εσύ ο ίδιος στον βενζινά, γιατί σου τα δίνει ο ISP είτε με το μήνα είτε με το χρόνο.

Ο unseen στην περίπτωση σου, είναι ο πωλητής και όχι ο πάροχος. Είναι απλά ο βενζινάς που σε εξυπηρέτησε και όχι αυτός που πλήρωσες και υποσχέθηκε βενζίνη.

@Alexandos: συμφωνώ ότι υπάρχουν συμφωνίες και συμβόλαια με τον ΟΤΕ. Το θέμα είναι γιατί δεν κάνει κανείς κάτι. Σίγουρα, ο ΟΤΕ έκανε μια συμφωνία και πούλησε mbps σε εταιρείες. Οι εταιρείες αγόρασαν κι από κει και πέρα, το πουλάνε.

Τι μας πουλάνε δλδ; Δεν υπάρχει customer support? Όχι; δεκτόν, αλλά μη το διαφημίζουμε κι όλας.

Αυτά από μένα και δεν ασχολούμαι άλλο.

Κατάρα στον ΟΤΕ, στην Μ$, στην Μενεγάκη κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Πολυ απλα οι παροχεις κανουν "την παπια". Ειναι κατι που κατα βαθος δεν τους απασχολει και ιδιαιτερα γιατι πουλανε φουμαρα, ο κοσμος αγοραζει, τα παραπονα ειναι λιγα προς το παρων (συγκριτικα). Εαν εκαναν οποιαδηποτε κινηση να εκθσουν τον ΟΤΕ ή να ενημερωσουν τον κοσμο, θα ειχε αμεσο αντικτυπο στις πωλησεις τους. Αυτο δεν το θελουν σε καμια περιπτωση. Και για να κανει τις ουσιαστικες αλλαγες και αναβαθμισεις ο ΟΤΕ, πρεπει να επενδυσει παρα πολλα χρηματα. Το κανει βεβαια, αλλα με το δικο του ρυθμο. Γιατι να σκοτωνεται...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο κομπος εχει φτασει στο χτενι καθως οι providers ειναι εκεινοι

που εκτιθονται πλεον και οχι ο πΟΤΕ (ειδικα οσοι προμοταρουν το ιδιοκτητο δικτυο)....

Μαλλον η Τελλας εχει φαει το περισσοτερο κραξιμο και για αυτο

προχωρησε σε ασφαλιστικα μετρα κατα του ακατανομαστου....

linky

Kαι μαλλον τον ιδιο δρομο βλεπω να ακολουθουν και οι αλλες εταιρειες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Παύω να ασχολούμαι με το θέμα, γιατί εφ'όσον το πάμε έτσι, κοτόπουλα είμαστε και κοτόπουλα θα μείνουμε.

Φίλτατε cabrinha μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και εκτιμώ πως ότι και να πω, το ίδιο θα κάνει. Στην 1η σου πρόταση λες να βρίσεις επειδή λειτουργούν όλα ΟΚ, άκυρο. Στην ουσία με τις συνδέσεις, δεν πας ποτέ εσύ ο ίδιος στον βενζινά, γιατί σου τα δίνει ο ISP είτε με το μήνα είτε με το χρόνο.

Το εκανα edit γιατι ειχα ξεχασει ενα δεν.

Προς θεου δεν υποστηριζω καμμια εταιρια ουτε θεωρω οτι το επιπεδο των υπηρεσιων αυτων ειναι εστω επαρκες. Απλα απο τον παροχο συνδεσης περιμενω μια σωστη συνδεση και απο τον παροχο κυκλωματος ενα αντιστοιχης ποιοτητας κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν μπορεί να υπάρχει ομοφωνία ούτε και στα πιο τρανταχτά και ξεκάθαρα θέματα... για τους μισούς είναι κλεφτοκοτάδες και για τους άλλους είναι μια χαρά... οκ... δημοκρατία έχουμε όλα δεκτά είναι...

Γενικά και όσοι έχετε πρόβλημα, μαζέψτε στοιχεία από την ταχύτητα σύνδεσης σε διάφορες χρονικές στιγμές της ημέρας συνεχώμενο διάστημα και αν θέλετε τους τραβάτε και εσείς μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ που έχει δικούς της δικηγόρους και μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους... προσωπικά ακόμα το ψάχνω αν αυτά που έχω μαζέψει είναι αρκετά να τους την φορέσω... μου είπαν ότι έστω και επικοινωνία μαζί τους λύνει πολλά προβλήματα... αφού δεν καταλαβαίνουν από καλοσύνες, καταλαβαίνουν μόνο με τσαμπουκάδες... Γιατί σε αυτήν την χώρα χρειάζονται για όλα τσαμπουκά δεν ξέρω... για όλα που συμβαίνουν στην ζωή μπορεί να φταίει ένα dslam ίσως... ίσως συνήθως πίσω από κάθε πρόβλημα κρύβεται ένα dslam του πΟΤΕ... δεν ξέρω πως εξηγείται σε συνδυασμό με την θεωρία του Χάους και το φαινόμενο του θερμοκηπίου, αλλά όσοι δεν καταλαβαίνετε πάρτε τηλέφωνο στο support της forthnet... αυτοί ξέρουν καλύτερα...

άρε ένας σκληροτράχυλος ταξίαρχος με στρινγκ που τους χρειάζεται... προσοχές με τα τακούνια θα βαράνε...

αυτά από εμένα...

και για του λόγου το αληθές...

etofortnr7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αυτήν την εβδομάδα ή την επόμενη να έρθουν να μου βάλουν καλώδιο... έχω κάνει αίτηση εδώ και καιρό, εγκρίθηκε και μένει η εγκατάσταση...

μετά από όλα αυτά, πάω σε full llu ώστε να ξέρω ποιον θα κυνηγάω αυτή τη φορά... δεν θα έχει μετεωρολογικά δελτία και θεωρίες όταν υπάρχει πρόβλημα, αλλά βουρ στον πατσά και καταγγελία στην ΕΕΤΤ...

τα χρήματα είναι σχεδόν ίδια με πΟΤΕ + provider, αλλά τουλάχιστον όταν έχω πρόβλημα δεν θα κυνηγάω ανεμόμυλους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Τυχαινει να εχω δυνατοτητα δωρεαν συνδεσης 1024 απο την hol. Απο το Σεπτεμβριο και μετα αντιμετωπιζα προβλημα με την ταχυτητα. Τελικα ανακαλυψα οτι το προβλημα αυτο οφειλοταν στην hol η οποια εκανε traffic shaping αλλα και προσεφερε μειωμενο bandwidth (ακομα και το mtu μου το ειχαν μειωσει). Για το λογο αυτο προτιμησα απο το να κατεβαζω με 70 να δωσω ενα 100αρικο και να βαλω αλλη συνδεση. Τελικα πηρα 6μηνο forthnet. Πλεον κατεβαζω με ταχυτητες ανω των 100. Ενα διημερο που ειχα προβλημα με την ταχυτητα πηρα τηλεφωνο το τμημα τεχνικης υποστηριξης οπου κλασσικα μου ειπαν οτι λενε σε ολους. Για να διαπιστωσω οτι οντως ετσι συμβαινει εβαλα οτενετ συνδεση να δοκιμασω και παρατηρησα και εκει τα ιδια. Καπακι τηλεφωνο στο 121 μπλα μπλα. Μετα απο μια μερα με πηραν τηλεφωνο με απο τον οτε και μου ειπαν οτι το προβλημα διορθωθηκε. Με τη συνδεση μου λοιπον ξανα επιανα 100αρες+. Γι' αυτο και ρωτησα εαν δοκιμασε ο φιλος αλλη συνδεση. Αν ειναι απο το dslam το προβλημα oτι isp και να εχει δεν θα δει διαφορα.

τι ειναι το traffic shaping?

υπαρχει περιπτωση να εχεις μια συνδεση και να σε κοβουν απο isp να μην κατεβαζεις στο full της συνδεσης σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 13:24]

τι ειναι το traffic shaping?

υπαρχει περιπτωση να εχεις μια συνδεση και να σε κοβουν απο isp να μην κατεβαζεις στο full της συνδεσης σου?

να στο πω απλα βοηθαει για να κατευαζεις ποιο γρηγορα και να σερφαρεις.

η hol εχει κοφτες απο οσο ξερω στο download.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.