Jump to content



Διαρροή από water tank.


iem36

Recommended Posts

Εδώ και μία εβδομάδα παρατήρησα ότι η στάθμη του νερού στο τανκ μειωνότανε.

Ευτυχώς είναι εξωτερικά τοποθετημένη (μόνο τα λάστιχα του block μπαίνουν στο κουτί) και δεν έγινε καμιά ζημιά. Το νεράκι έτρεχε σιγά σιγά από το πλαινό του κουτιού.

Μετά από διεξοδικό έλεχγο διαπιστώθηκε ότι όντως η διαρροή είναι από το κάτω μερός του τανκ. Το τανκ είναι του Danger DEn από πλέξι και τοποθετείται σε ένα 5-1/4 slot.

Καμιά ιδέα για το πως να σταματήσω τη διαρροή?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε λιγο τεφλον αν μπορεις. εχει και μια σιλικονη που ειναι για διαρροες. δεν θυμαμαι πως την λενε. αμα πας σε μαγαζι με υδραυλικα και τετοια σιγουραν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να την εφαρμόσω εξωτερικά έτσι;

Έχω δει σιλικόνη και άλλα υλικά για εξωτερική χρήση. Απλά τα περισσότερα από αυτά πρέπει να εφαρμοστούν σε στεγνή επιφάνεια και έλεγα να μην ξεμοντάρω όλο το κιτ.

Ένα υλικό που εφαρμόζει και σε υγρή επιφάνεια είναι το JB Weld Water Weld ( το βρήκα στο forum του Danger Den) αλλά δεν νομίζω να έρχεται Ελλάδα, εκτός αν κανείς το έχει δει σε κάνα κατάστημα.

Βασικά σκεφτόμουν μία λύση σαν αυτή που εφαρμόζουνε στα ψυγεία αυτοκινήτων που εχουνε τρυπήσει. Είναι κάποιο πρόσθετω που το βρίσκεις στα μαγαζιά με είδη αυτοκινήτων και κλείνει την τρύπα από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πλέξυ λιώνει και κολλά μόνο με χλωροφόρμιο.

Είναι πτητικό υγρό που θέλει πολύ προσοχή γιατί είναι ιδιαίτερα τοξικό και αναισθητικό.

Θα το βρεις πολύ δύσκολα σε χημικά και δεν ξέρω αν θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για κατι πιο απλο μπορεις να δοκιμασεις την εποξικη aqua της bison ή κατι αντιστοιχο.

Ειναι σαν πλαστελινη και δεν χρειαζεται να ειναι στεγνη η επιφανεια. Ειναι αρκετα καλη λυση για τετοιες περιπτωσεις και κοστιζει ~5.

btw νομιζω πως η dangerden δινει και εγγυηση στεγανοτητας οποτε ειναι κι αυτη μια επιλογη αν δεν ειναι παλιο το τανκ σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση γιοκ, έληξε.

Έβαλα μπόλικη σιλικόνη και άλλαξα όλους τους σωλήνες με απλό αλφαδολάστιχο. Μετά από 8 ώρες testing καμία διαρροή.

Ξαναμπήκε στο μηχάνημα και όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.