Jump to content



Μυρωδιά από το PC!


Astraor

Recommended Posts

:help: Έχω το εξής πρόβλημα:

Πριν κανένα μήνα, μη αντέχοντας το θόρυβο από το PC, τον έβαλα στο ντουλαπάκι που έχει το γραφείο μου. Οι θερμοκρασίες ανέβηκαν περίπου +3 βαθμούς (από 42 Idle/46 Normal) πήγαν σε (44/49). Δεν το θεώρησα υπερβολικό και τον άφησα έτσι για να μπορώ να κατεβάζω και να κοιμάμαι.

Όταν άνοιγα το ντουλαπάκι το πρωί για να ανανεώσω τον αέρα είχε μια μυρωδιά σαν να μυρίζουν τα τσιπάκια. Δεν μύριζε κάψιμο (ηλεκτρονικό ή μη) αλλά όπως για παράδειγμα μυρίζουν νέες ηλεκτρονικές συσκευές όταν τις βγάζεις από τα κουτιά τους.

Τελικά τον έβγαλα από εκεί έπειτα από 10 ημέρες (έπρεπε να τον μετακινήσω) και τώρα αγόρασα νέο τροφοδοτικό και νέο κουτί. Έπειτα από 30' περίπου ο υπολογιστής βγάζει την ίδια μυρωδιά! Οι θερμοκρασίες μου τώρα είναι πολύ καλύτερες (με τα 2 120mm fans + ανανέωση πάστας Arctic Silver 5 στη CPU) και ενώ δεν έχουν περάσει καν 10 ώρες λειτουργίας για να "δέσει" η πάστα, είμαι στα 38/42. Αλλά το PC συνεχίζει να μυρίζει !!! :unsure:

Είμαι με ανοικτά παράθυρα μέσα σε ρεύμα αέρα και η μυρωδιά δεν φεύγει με τίποτα. Προσπάθησα να "μυρίσω" το πρόβλημα αλλά δεν έχω μπορώ να καταλάβω αν κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι δημιουργεί το πρόβλημα ή όχι.

Τι μπορεί να έχει συμβεί; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παλιό conf.: Noname Τροφοδοτικό και κουτί, MSI K8N-2 Platinum, AMD 64 Athlon, Gigabyte 6600GT.

Νέο conf.: Heroich windmill Pro 385W, Heroich 6A19 case

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες...μάλλον ίδρωσε απο το πολύ κατέβασμα. Rexona Pc Edition και είσαι έτοιμος:T:

Μα τι να πάθει φίλε μου...το κλείδωσες στο ντουλάπι χωρίς να παίρνει αέρα...λάλησε το κακόμοιρο. Κάτι έχει ψηθεί. Πάρε ένα φακό και κοίτα καλά την μητρική και τους πυκνωτές της ιδιαίτερα.

Μάλλον κάποιος έχει ανοίξει

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να πάθει φίλε μου...το κλείδωσες στο ντουλάπι χωρίς να παίρνει αέρα...λάλησε το κακόμοιρο. Κάτι έχει ψηθεί. Πάρε ένα φακό και κοίτα καλά την μητρική και τους πυκνωτές της ιδιαίτερα.

Μάλλον κάποιος έχει ανοίξει

Μονάχα το βράδυ το είχα έτσι, το πρωί ήταν φυσικά ανοικτά τα πορτάκια. Πώς θα κοιτάξω για τους πυκνωτές που μου λες; Εχθές το κοίταξα με λεπτομέρεια (αφού έκανα την "μεταμόσχευση" στο νέο κουτί) και δεν είδα κάτι περίεργο. Να κοιτάξω το πάνω μέρος των πυκνωτών δλδ;

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να έχει καεί κάτι, τα pc βγάζουν μια 'ηλεκτρονικίλα' :sick: η οποία γίνεται και αντιληπή αν το κλείσεις σε ένα δωμάτιο και μπεις μετά από ώρες (άσε που είναι και πιο ξηρός ο αέρας). στη ντουλάπα λοιπόν που ο αέρας είναι περιορισμένος και δεν ανανεώνεται καταλαβαίνεις ότι θα είναι πολύ πιο έντονο. εγώ αποφεύφω να έχω το 24/7 μηχάνημα στο χώρο που κοιμάμαι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο πιθανοτερος υποπτος αν μυριζει καμενο ειναι το τροφοδοτικο, αν δεν δουλευει σωστα ο ανεμιστηρας σε μερικα λεπτα ψηνεται και συνηθως δεν υπαρχει προστασια.

Επισης μερικες φορες συμβαινει σε τροφοδοτικα (κυριως τα φτηνα) να υπαρχουν καταλοιπα αλοιφης στις κολλησεις ή να εχει τρεξει λιγη κολλα πανω σε καποιο πυκνωτη ή κατι αντιστοιχο και μυριζουν για ενα διαστημα οταν ειναι καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Kατεβάζετε μερα-νυχτα και εγω δεν μπορω να μπω ουτε στο email μου.

Για χαλαρωστε λιγο, δεν χρειάζεται να κατεβάσουμε τα πάντα.:D :flower:

Φιλικά, με σκέψη στην σωστή διαχείρηση κατανάλωσης ενέργειας και υπηρεσειων προς ώφελος του κοινού.:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 23:04]

Kατεβάζετε μερα-νυχτα και εγω δεν μπορω να μπω ουτε στο email μου.

Για χαλαρωστε λιγο, δεν χρειάζεται να κατεβάσουμε τα πάντα.:D :flower:

Φιλικά, με σκέψη στην σωστή διαχείρηση κατανάλωσης ενέργειας και υπηρεσειων προς ώφελος του κοινού.:p

PSTN/ISDN να υποθέσω ?!

μη λέτε τέτοια ρε και πάει κανένας και τα κάνει!

Σοβαρά ?! Δεν κάνει ?! :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.