Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Μπορείτε να αλλάξετε την αρχική οθόνη που δείχνουν τα vista κατά την εκκίνησή τους και να βάλετε κάποια άλλη με κάποιες απλές οδηγίες.

Πατήστε το start και μετά πληκτρολογήστε msconfig και πατήστε Enter.

Στο παράθυρο που θα σας εμφανίσει θα επιλέξετε την καρτέλα Boot.

Μετά διαλέξτε το λειτουργικό σας σύστημα και μετά επιλέξετε το κουτάκι που λέει No GUI boot.

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί θα πρέπει να επιλέξετε να μην εμφανιστεί ξανά.

Μετά από ένα restart θα εμφανιστεί άλλη εικόνα όταν ξεκινήσει ο υπολογιστής η οποία λέγεται Aurora.

Δεν ξέρω αν θα λειτουργεί αυτό που σας είπα και υποθέτω οτι η εικόνα θα είναι αυτή:

vista_bootscreen_aurora.jpg

Link to comment
Share on other sites

essential-vista-tip-13-preview.jpg

Μπορείτε να δείτε ή να επεξεργαστείτε τα αρχεία σας χωρίς να χρειάζεται να τα ανοίξετε. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε στο Organize και μετά να πάτε στο Layout και μετά επιλέγετε το Preview Pane.

Όταν το κάνετε αυτό θα σας εμφανίσει κάτι στο πλάι που εκεί θα δείχνει ότι υπάρχει μέσα σε κάποιο αρχείο που θα μπορείτε να τα αλλάξετε αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας αρέσει το παλιό μενού με τις επιλογές File, Edit, View..... τότε μπορείτε να το δείτε πατώντας το alt για να εμφανιστεί για λίγη ώρα. Μπορείτε επίσης να το εμφανίσετε για πάντα μέσα από το Folder and Search Options.

Θα πρέπει να πάτε στο Organize και μετά στο Task επιλέξτε το Use Windows Classic Folders και μετά θα εμφανίζεται το μενού αυτό για πάντα.

image006.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω στα vista (ultimate 32) για να τα δει ένα άλλο PC με XP pro? ΤΟ αντίστροφο γίνεται. Τα Xp δεν βλέπουν τα shared των vista. Όλες οι ρυθμίσεις αποτ ο network center είναι στο ON.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν ξέρω τι έχω κάνει και δεν μπορώ να κάνω μετονομασία φακέλων ή μεταφορά.

Μπαίνω σε έναν φάκελο επί παραδείγματι, δημιουργώ υποφάκελο και η ονομασία παραμένει ''Νέος Φάκελος'', ότι και αν κάνω. Ακόμη, έχω έναν φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, θέλω να τον μεταφέρω στα Αρχεία Εφαρμογών αλλά τζίφος. Έχει κάνα Service που σχετίζεται και ίσως το έχω απενεργοποιήσει ή μήπως έχω τσεκάρει κάτι που δεν θα έπρεπε; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

drive_map1.jpg

Μπορείτε να βλέπετε κάποιον άλλο σκληρό δίσκο ή ένα αρχείο που βρίσκεται κάπου αλλού στο δίκτυό σας με το Map network drive. Με αυτό θα μπορείτε να βλέπετε από το computer τον άλλο σκληρό ή το αρχείο σαν να είναι δικό σας σκληρός. Θα μπορείτε επίσης να βλέπετε πόσο χώρο του απομένει με γράφημα όπως βλέπετε και τους σκληρού σας. Για να το κάνετε αυτό θα πρέπει να ακολουθήσετε τις παρακάτω οδηγίες:

Πηγαίνετε στο start και πατήστε computer.

Στην στήλη πάνω θα πατήσετε το Map network drive.

Μετά θα διαλέξετε το γράμμα που θέλετε να συμβολίζεται αυτός ο δίσκος και μετά πατήστε από κάτω την τοποθεσία που βρίσκεται το αρχείο. Μπορεί να σας βοηθήσει και το κουμπί browse.

Αφότου τελειώσετε με την τοποθεσία του, τότε πατάτε finish και τελειώσατε.

---------------------------------------------------------------------------------

Αν το μετανιώσατε και δεν θέλετε να το βγάλετε τότε θα πρέπει να πάτε στο classic menu και μετά θα πατήσετε Tools και μετά Disconnect Network Drive.

Μετά επιλέγεται ποιο θέλετε να βγάλετε και μετά πατάτε OK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια προχτες περασα κ γω τα vista ultimate(64-bit)κ εχω καποια μικροπροβληματακια...

Το πιο σπαστικο ειναι με το modem(sagem 840) του dsl,αφου περασα τους drivers για vista κ ολα οκ,οταν κλεινω το pc κ το ξαναανοιγω το modem χανεται..:blink: :blink: γραφει usb disconected κ κατι κουλα και αναγκαζομαι να βγαζω απο πισω το καλωδιο και να το βαζω ξανα...γιατι το κανει αυτο?

κ το αλλο προβλημα ειναι με το ati tool 0.27 μου βγαζει:The kernel mode driver does not seem to be running..a device driver is required for communication with your video hardware..nvidia drivers εχω τους 162.22,κ τελευταιο ειναι το core temp που κανει κ αυτο κατι κουλα..

Επισης δεν δουλευει κ το TAT(intel thermal analysis tool)..

ευχαριστω..

Υ.Γ:Αυτο με τις ψηφιακες υπογραφες το εχω απενεργοποιησει..

Link to comment
Share on other sites

Το CoreTemp δεν παίζει σε χ64. Βάλε το τελευταίο SpeedFan.

Επίσης το ΑΤΙ tool, νομίζω, δεν παίζει στα χ64. Εγώ το έβγαλα πάντως.

Για το modem, πρόβλημα στους drivers. Δες για καινούριους ή δοκίμασε να τους ξαναβάλεις αφού τους καθαρίσεις πρώτα. Πολλές συσκευές USB δεν εγκαθίστανται σωστά αν δεν έχεις βάλει πρώτα τους drivers και μετά συνδέσεις τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα είναι το Everest

Η τελευταία BETA έκδοση που υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα είναι η 1076

http://www.lavalys.com/beta/everestultimate_build_1076_fs2dqlgk0nh.zip

Υπάρχει και κάποια έκδοση 1128 στο guru3d.

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1734

Link to comment
Share on other sites

greekfragma το εκανα...εξαλου το γραφω κιολας αλλα παλι δεν δουλευε...το speed fan κ το Everest που εχω τωρα δουλευουν μια χαρα...

Με το ΤΑΤ τι γινεται?Ουτε αυτο δουλευει σε 64-bit?

Να στε καλα!;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν utilities που χρησιμοποιούν unsigned device drivers.

Τα Vista 64bit, για λόγους ασφαλείας, δεν επιτρέπουν την εγκατάσταση οδηγών που δεν έχουν πιστοποιημένο κατασκευαστή.

Συνήθως τα προγράμματα αυτά είναι malware.

Το κόστος για πιστοποίηση δεν είναι μεγάλο και μπορεί ακόμα και ιδιώτης να το πληρώσει.

Αυτό είναι καλό, γιατί τουλάχιστον ξέρουμε ποιος είναι ο κατασκευαστής ενός κακόβουλου προγράμματος που προσπαθεί να έχει πρόσβαση στον πυρήνα του λειτουργικού.

Το TAT είναι γνωστό ότι έχει κάψει επεξεργαστές και η ίδια η Intel που το έφτιαξε το έχει αποσύρει.

Τρέξε το orthos που κάνει την ίδια δουλειά.

Δυστυχώς όμως, βρήκαν ευκαιρία και εκμεταλλεύτηκαν αυτό το χαρακτηριστικό μεγάλες εταιρίες που δεν είχαν signed οδηγούς και δεν βγάζουν νέους για παλιό hardware ώστε να μας αναγκάσουν να αγοράσουμε τα νέα τους προιόντα.

Με F8 μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την απαίτηση για signed οδηγούς προσωρινά.

Θα δούμε λοιπόν ότι παλιές συσκευές λειτουργούν στα Vista 64.

Συνήθως αυτό συμβαίνει με τις web κάμερες και ότι έχει σχέση με video capturing.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.