Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα γιατί αλλάζεις το bit.

Δεν δουλεύει το rearm αν αλλάξεις το bit.

Η τρίτη είναι και η τελευταία σου ενεργοποίηση.

Δηλαδή τέσσερις μήνες δωρεάν.

Τέρμα.

Παραπάνω δεν ξέρω να σου πω.

Βαρέθηκα τα rearm και έτσι αυτή τη στιγμή έκανα ενεργοποίηση.

Αν θελήσω μελλοντικά να τα βάλω σε άλλο υπολογιστή και δεν παίρνει τον κωδικό θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδια ισχυει οτι σε 32-bit xp δεν μπαινουν 64-bit vista?Η εγκατασταση κανονικα απο bios...

Αληθευει?

Αν εχει ξανασυζητηθει παρομοιο θεμα,ζηταω συγνωμη αλλα δεν εχω πολυ χρονο να κατσω να τα διαβασω αυτην την στιγμη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [09-08-2007 16:33]

Hotfix KB940105

KB940105

Virtual address space usage in Windows game development

Σημαντικό κατά τη γνώμη μου για την καλύτερη διαχείριση της μνήμης.

Περιορίζει το πρόβλημα με το όριο των 2GB για διευθύνσεις μνήμης στις 32bit εφαρμογές.

Το θέμα αναφέρθηκε στο TheLab και περιγράφεται στα παρακάτω link.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3044&p=1

http://www.anandtech.com/gadgets/showdoc.aspx?i=3034&p=1

Tο έβαλα.

Απλά αύξησε πολύ τον χρόνο του startup σε σχέση με πριν.

Υπάρχει κανένας τρόπος να το βγάλω?:D

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο post αναφέραμε ότι αν πατήσουμε shift - restart, θα έχουμε κάποιο όφελος σε σχέση με το απλό restart, γιατί ξεπερνιέται το BIOS.

Μπορούμε όμως να το μετρήσουμε, ώστε να ξέρουμε αν ισχύει ή όχι?

Αν δεν το έχετε ανακαλύψει ήδη, τα Vista έχουν ένα utility, το Boot and Shutdown Performance, που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

Με Start, Computer, κάνουμε copy paste την παρακάτω διεύθυνση.

Control Panel\System and Maintenance\Performance Information and Tools

Στο παράθυρο που ανοίγει, επιλέγουμε από αριστερά κάτω το "Advanced Tools".

Αν στο "Advanced Tools" επιλέξουμε το "View performance details in Event log", θα δούμε όλες τις μετρήσεις ταχύτητας Boot και Shutdown duration, αφιλτράριστες.

Δηλαδή βλέπουμε πόσο χρόνο έκανε ο υπολογιστής μας να κλείσει ή να μπουτάρει.

Ένας άλλος τρόπος να πάμε στο "View performance details in Event log" είναι με δεξί κλικ στο Computer, manage, Event viewer, Applications and services logs, Microsoft, Windows, Diagnostics - Performace.

Αν στο "Advanced Tools" επιλέξουμε μια καταχώρηση κάτω από το Performance Issues, βλέπουμε φιλτραρισμένα στατιστικά για το τι καθυστερεί τον υπολογιστή μας.

Μπορούμε μάλιστα να φτιάξουμε και δικά μας φίλτρα.

post-2226-1416073179,6663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 13:12]

Tο έβαλα.

Απλά αύξησε πολύ τον χρόνο του startup σε σχέση με πριν.

Υπάρχει κανένας τρόπος να το βγάλω?:D

Βέβαια μπορείς να το βγάλεις, αλλά τώρα πλέον είναι και επίσημο update της M$ και δεν θα το συνιστούσα.

Γιατί δεν το μετράς με τον τρόπο που έγραψα πριν?

Επιπλέον την πρώτη φορά και ίσως και τη δεύτερη, μετά από ένα update, καθυστερεί πάντα ο υπολογιστής.

Αλλά όλοι οι χρόνοι καταγράφονται και μπορείς να δεις αντικειμενικά αν έχεις πραγματική καθυστέρηση ή είναι ιδέα σου.

Για να το βγάλεις πας στο Control panel - Programs - Uninstall a program.

Αριστερά κάτω από τα Tasks, επιλέγεις View Installed Updates, βρίσκεις το Update KB 940105 και πατάς διπλό κλίκ πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 14:06]

εγώ από το 47Κ ms που είχα πριν βάλλω το hotfix τώρα είμαι στα 97K ms.

Μάριε έχεις παρατηρήσει τπτ τέτοιο εσύ?

Το έχω εγκαταστήσει και έχω boot duration 48Κ όπως θα είδες στην εικόνα που έβαλα στο σχετικό ποστ, αλλά δνε έψαξα να βρω τους χρόνους πριν και μετά το update.

Πάντως είναι εύκολο, αν δεις εκεί που πας για επεγκατάσταση, το χρόνο που εγκαταστάθηκε το hotfix.

Πήγαινε μετά στο performance που έγραψα και δες τι χρόνους είχες πριν και μετά το update.

Piece of cake my friend. :T:

post-2226-1416073179,7002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 14:21]

Το έχω εγκαταστήσει και έχω boot duration 48Κ όπως θα είδες στην εικόνα που έβαλα στο σχετικό ποστ, αλλά δνε έψαξα να βρω τους χρόνους πριν και μετά το update.

Πάντως είναι εύκολο, αν δεις εκεί που πας για επεγκατάσταση, το χρόνο που εγκαταστάθηκε το hotfix.

Πήγαινε μετά στο performance που έγραψα και δες τι χρόνους είχες πριν και μετά το update.

Piece of cake my friend. :T:

από εκεί το είδα..για αυτό ποσταρα.

Θα δοκιμάσω να το βγάλω και θα πω εντυπώσεις..:T:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται να το βγάλεις.

Αυτό δεν είπα?

Βλέπεις τι boot up χρόνο είχες πριν την εγκατάσταση και το χρόνο που έχεις μετά.

Μη χαλάς την εγκατάσταση των Vista.

Δεν υπάρχει λόγος.

Σε μένα δεν είχε διαφορά πριν και μετά. Το έλεγξα, χωρίς να βγάλω το update.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:08]

Μα δεν χρειάζεται να το βγάλεις.

Αυτό δεν είπα?

Βλέπεις τι boot up χρόνο είχες πριν την εγκατάσταση και το χρόνο που έχεις μετά.

Μη χαλάς την εγκατάσταση των Vista.

Δεν υπάρχει λόγος.

Σε μένα δεν είχε διαφορά πριν και μετά. Το έλεγξα, χωρίς να βγάλω το update.

όπα με έχασες..ή εγώ σε εχασα:D

οι αριθμοί 47Κ και 97Κ που ποσταρα παραπάνω είναι πριν και μετά το update.:)

έλεγα να το βγαλω για να δω αν θα επανέλθει.Αυτό και μόνο.(αυτές θα είναι οι εντυπώσεις μου);)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 17:46]

Ρε μαγκες βοηθηστε λιγο για αυτο που ρωταω πιο πανω για τα vista...κανεις δεν ξερει...?

''Ρε παιδια ισχυει οτι σε 32-bit xp δεν μπαινουν 64-bit vista?Η εγκατασταση κανονικα απο bios...''

Δεν υφίσταται τέτοια προβλήματα φιλέ μου.

Απο την στιγμή που κανείς Clean Install,το παλιό λειτουργικό χάνετε.

Εκτός αν εννοείς,(και το έχεις διατυπώσει λάθος),την περίπτωση στην οποία θες να κανείς Dual Boot σύστημα με XP και Vista,αφού έχει σημασία ποιο είναι εγκατεστημένο πρώτο.Το πρόβλημα αυτό λύνεται και στις 2 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίπτωση να εννοεί, ότι θέλει να κάνει αναβάθμιση το παλιό του (ΧΡ32), ώστε να μη στήνει τα πάντα από την αρχή... που δε νομίζω να γίνεται, αλλά δεν είμαι και σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για την διευκρινιση παιδια...ναι μιλαω για clean install οχι dual boot κ τετοια..απλως το διαβασα στο internet και ηθελα να μου λυθει η απορια γιατι μου φαινοταν περιεργο να μην γινοταν..;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δύο δίσκους, βγάλε τον ένα που έχει τα WinXP32 και εγκατέστησε στον άλλο τα Vista64.

Μετά πρόσθεσε και τον δίσκο που έχει τα XP32.

Έτσι κανονίζεις από το BIOS από ποιο δίσκο μπουτάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα Windows επιλέγεις τα διάφορα αρχεία που θέλεις με πατημένο το ctr και μετά με το ποντίκι να επιλέξεις τα αρχεία που θέλεις. Αυτό ισχύει και στα Vista αλλά υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος για να τα επιλέξεις. Αυτό γίνεται με τις παρακάτω οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσετε.

Ανοίξτε έναν οποιοδήποτε φάκελο και πατήστε το organize.

Στη συνέχεια πατήστε Folder and Search Options.

Μετά πηγαίνετε στο tab που λέει View.

Θα σας εμφανιστεί μία λίστα με κάποια πράγματα. Εσείς πρέπει να βρείτε αυτό το κουτάκι που λέει Use check boxes to select items. Θα πρέπει το κουτάκι να είναι επιλεγμένο.

Με αυτό τον τρόπο θα μπορείτε να επιλέγετε τα αρχεία σας μόνο με το ποντίκι επειδή θα σας εμφανίζεται ένα κουτάκι στη πάνω γωνία το κάθε αρχείου ή φακέλου που θα το επιλέγετε.

:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.