Jump to content



Windows Vista Tips


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:11]

Σε κρυφά αρχεία συστήματος, που όμως μπορείς να τα δεις αν επιλέξεις

Organize - Folder and search options - View

Εκεί έχει Show hidden files and folders και

Hide protected operatind system files.

Ο μεγάλος όγκος οφείλεται στις παλιές εκδόσεις των αρχείων που φυλάσσονται όπως και στη δυνατότητα system restore.

εκτος απο ολα αυτα που προανεφερε ο μαριος που οντως πιανουνε χωρο που ισως να μην βλεπεις βαλε 1 gb και τιν επιλογη του hybernate που σαν χαρακτηριστικο και μονο καταλαμβανει χωρο στο δισκο... τωρα αν εχεις μεγαλες αποκλισεις παιζουνε πολλα... για μικρες ομως ειναι οσα εχουν αναφερθει εδω + τα αρχεια του prefetcher + τα temp files...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν δουλεύει το hybrid sleep, όταν υποστηρίζεται από τους οδηγούς της κάρτας γραφικών (οι τελευταίοι οδηγοί της Nvidia μετά τους 162.22 είναι εντάξει και για SLI), απενεργοποιήστε από το Device Manager (Control Panel\System and Maintenance View hardware and devices), το allow this device to wake this computer, σε όλες τις συσκευές που έχουν την επιλογή power managment.

Με αυτό τον τρόπο θα βρείτε ποια συσκευή δουλεύει μόνο με 5v και δεν μπορεί να αλλάξει κατάσταση σε +5vsb που απαιτούν η αφύπνιση και τα Vista, προκαλώντας conflict.

Link to comment
Share on other sites

...Εχω ξεκινησει εγκατασταση των Vista32 στο συστημα της υπογραφης (με την διαφορα οτι προς το παρον τους 250Gb raid edition τους εχω χωρισει), στον ενα απτους δυο 250 GB.

Το μονο που εχω κανει ειναι καθαρη εγκατασταση, και εχω απενεργοποιησει το UAC...

Αυτο λοιπον που θελω ειναι να βαλω τους απαραιτητους drivers και να κανω Ghost...

Εκτος απο της καρτας γραφικων, τι αλλο χρειαζεται να βαλω?....

Για τη motherboard χρειαζονται drivers?....

Ποια update να βαλω για τα Vista?...Να αφησω να τα βαλει ολα???...

H εικονα της εγκαταστασης ειναι η : **δεν εχει περαστει κανενας driver**

post-7458-1416073210,4709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 16:58]

See Windows Vista Run with 0 (Zero) RAM !!

Δεν το καταλαβα αυτό chessman :wassat:....

Δλδ ποιο ειναι ποιο έιναι το νόημα του να μην δειχνει τιποτα το task manager?

Μου εξηγεί κάποιος? :p

Edit : A προκειται περι αστείου....δεν υπάρχει κανενα νόημα.

και το task manager πως το δειχνει χωρις να χρησιμοποιει τίποτα? :p

Α στο καλό...ψάρωσα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Louris7

Δεν ξέρω αν δουλεύει το ghost στα Vista.

Πάντως μπορείς να κάνεις system backup και restore.

Επίσης πολύ καλή είναι η δυνατότητα μεταφοράς των ρυθμίσεων ρυθμίσεων και αρχείων (transfer files and settings), που υπάρχει στο "Control Panel\System and Maintenance\Welcome Center".

Με αυτό τον τρόπο έχεις φρέσκια εγκατάσταση.

Βάζεις μόνο οδηγούς - προγράμματα και μετά μεταφέρεις αρχεία και ρυθμίσεις.

Αρκεί να υπάρχουν συγκεντρωμένα αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:29]

@Louris7

Δεν ξέρω αν δουλεύει το ghost στα Vista.

Πάντως μπορείς να κάνεις system backup και restore.

Επίσης πολύ καλή είναι η δυνατότητα μεταφοράς των ρυθμίσεων ρυθμίσεων και αρχείων (transfer files and settings), που υπάρχει στο "Control Panel\System and Maintenance\Welcome Center".

Με αυτό τον τρόπο έχεις φρέσκια εγκατάσταση.

Βάζεις μόνο οδηγούς - προγράμματα και μετά μεταφέρεις αρχεία και ρυθμίσεις.

Αρκεί να υπάρχουν συγκεντρωμένα αυτά τα στοιχεία.

Μετα την εγκατασταση των Vista εβαλα μονο τους τελευταιους οδηγους της καρτας γραφικων , τους οδηγους για ACPI , και SILICON για e-sata.

Το μηχανημα ανοιγει κ κλεινει σφαιρα, σε σχεση με πριν που εβαζα ο,τι drivers ειχα.

(ηχου, mobo...).

Χρειαζεται να τους βαλω για μητρικη???...

Επισης τα Vista μετρανε 5,4 τον δισκο (250GB raid edition WD) , σε σχεση με πριν που ειχα 5,9 (2 x Raptor raid-0)......

Εχω κανει Ghost την εγκατασταση και θελω να δοκιμασω τοσο αν την ξαναβαζει στον δισκο(γιατι Μαριε ειπες οτι μπορει να μην δουλευει), καθως επισης αν κανω raid και παω να βαλω το Ghost, να δω τι θα γινει.....

Τελος, υπαρχει καμια απαντηση στο γιατι σε raid κατασταση παει κ βαζει μετα σε αλλους, ή τελος παντων χρειαζεται κ τους αλλους δισκους για να κανει boot???.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και στις υπόλοιπες εκδόσεις των Windows Vista το γραφικό περιβάλλον με τα εφέ κ.λπ. (Aero) είναι ενεργοποιημένο, στα Windows Vista Home Basic δεν είναι ενεργοποιημένο εξ ορισμού. Για να το ενεργοποιήσετε:

1. Μπείτε στο Μητρώο των Windows τρέχοντας την εντολή regedit

2. Στο κλειδί Hkey_Current_User \ Software \ Microsoft \ Windows \ DWM \

3. αλλάξτε την τιμή στο πεδίο Composition σε 1 και στο πεδίο CompositionPolicy σε 0.

4. Αποσύνδεση ή επανεκκίνηση

Πλέον μπορείτε να επιλέξετε το περιβάλλον Aero κάνοντας δεξί κλικ στην Επιφάνεια Εργασίας » Personalize. Επιλέξτε Colors and Appearance, κλικ στο Classic Appearance Properties.. και επιλέξτε Windows Vista Aero.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε εύκολα να ενεργοποιήσετε τον πραγματικό λογαριασμό χρήστη Administrator στα Windows Vista με το να πάτε στο Run και εκεί θα γράψετε αυτή την εντολή:

net user administrator /active:yes

Μόλις αποσυνδεθείτε (log off) θα δείτε ότι εμφανίζεται ο χρήστης Administrator

Για να το απενεργοποιήσετε θα πρέπει να πάτε πάλι στο run και να γράψετε την παρακάτω εντολή:

net user administrator /active:no

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κλείσετε ένα παράθυρο με το ALT+F4 όπως είναι και στα XP αλλά μπορείτε επίσης στα Vista να το κάνετε και με το CTRL+W που πιστεύω οτι είναι πολύ πιο εύχρηστο.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν τρόπο έτσι ώστε να μπορείτε να συνδέεστε στον υπολογιστή σας χωρίς να χρειάζεται να πατήσετε τον αντίστοιχο user account και το password.

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πατήσετε το Start και μετά να ψάξετε στο search το πρόγραμμα netplwiz. Μετά πηγαίνετε και επιλέξτε τον user που θέλετε να συνδέεται αυτόματα. Μετά θα ξ' επιλέξετε το κουτάκι που βρίσκεται πιο πάνω. Μετά θα σας ζητηθεί το user name που το γράφει ήδη και το password αν τυχών έχετε.

Μετά από ένα restart ο υπολογιστής θα συνδεθεί αυτόματα στον user που επιλέξατε.

useraccount1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [05-10-2007 21:59]

Article ID : 941649

Last Review : October 5, 2007

Revision : 2.0

An update is available that improves the compatibility, reliability, and stability of Windows Vista

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται μ'αυτές τις αναβαθμίσεις; Γιατί δεν τις παίρνει ο καθένας μέσω των αυτόματων ενημερώσεων;

Υπάρχει σέλιδα συγκεκριμένη της MS όπου αφορά μόνο τέτοιου είδους ενημερώσεις οι οποίες δεν διανέμονται; Στα θέματα αξιοπιστίας και συμβατότητας κατατάσεται η συγκεκριμένη. Εγω συνήθως ασφαλείας λαμβάνω...

Επι τη ευκαιρία και κάτι ακόμη. Στα Vista έχω κάποιες επιλογές παροχής ενέργειας. Περι τίνος πρόκειται; Επί παραδείγματι, η τρέχων επιλογή βρίσκεται στην ''Εξισορρόπηση''. Αν το αλλάξω στις ''υψηλές επιδόσεις'', κερδίζω κάτι στην απόδοση των παιχνιδίων;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες να ρωτησω κατι για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα: υπαρχει στα vista καποια λειτουργια αντιστοιχη με την "Προσθαφαίρεση στοιχείων των windows" που υπηρχε στα ΧΡ και μπορουσες για παραδειγμα αν εσβηνες κατα λαθος την ζωγραφικη να την επαναφερεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [10-10-2007 17:00]

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται μ'αυτές τις αναβαθμίσεις; Γιατί δεν τις παίρνει ο καθένας μέσω των αυτόματων ενημερώσεων;

Υπάρχει σέλιδα συγκεκριμένη της MS όπου αφορά μόνο τέτοιου είδους ενημερώσεις οι οποίες δεν διανέμονται; Στα θέματα αξιοπιστίας και συμβατότητας κατατάσεται η συγκεκριμένη. Εγω συνήθως ασφαλείας λαμβάνω...

Επι τη ευκαιρία και κάτι ακόμη. Στα Vista έχω κάποιες επιλογές παροχής ενέργειας. Περι τίνος πρόκειται; Επί παραδείγματι, η τρέχων επιλογή βρίσκεται στην ''Εξισορρόπηση''. Αν το αλλάξω στις ''υψηλές επιδόσεις'', κερδίζω κάτι στην απόδοση των παιχνιδίων;

Αν έχεις ενεργοποιήσει τις θερμικές ιδιότητες του επεξεργαστή, κερδίζεις αρκετά.

Με ενεργοποιημένο το EIST, πάλι θα μειώνεται η συχνότητα του επεξεργαστή, αλλά το έχω μετρήσει και υπάρχει σημαντική διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ των καταστάσεων ενέργειας.

Αν απενεργοποιήσεις το EΙST και αφήσεις τις υπόλοιπες θερμικές ιδιότητες, τότε σταματάει να αυξομειώνεται η συχνότητα του επεξεργαστή με την επιλογή ''υψηλές επιδόσεις', αλλά αυξομειώνεται η συχνότητα με την επιλογή ''Εξισορρόπηση'.

Αν έχει απενεργοποιημένες όλες τις θερμικές ιδιότητες, τότε δεν αυξομειώνεται η συχνότητα του επεξεργαστή ποτέ, αλλά οι υπόλοιπες συσκευές (USB, οι σκληροί δίσκοι κτλ), επηρεάζονται, γιατί κοιμούνται και ξυπνάνε, ανάλογα με τη ζήτηση.

Ένα τρυκ είναι να φτιάξεις δικό σου προφίλ, που να στηρίζεται στο ''Εξισορρόπηση' και να βάλεις τον επεξεργαστή να δουλεύει στο min και max στο 100% με ενεργοποιημένες όλες τις θερμικές δυνατότητες του επεξεργαστή.

Έχεις τη χαμηλότερη θερμοκρασία, με τις μέγιστες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.