Jump to content



Βοήθεια για αγορά νέου τροφοδοτικού.


geogeoland

Recommended Posts

Παίδες, επειδή το παλιό μου τροφοδοτικό...πάπαλα θα ήθελα προτάσεις για ενα καινούργιο τροφοδοτικό, MAX budget 150 με modular cables. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου (εκτός απο το τροφοδοτικό φυσικά! :hehe: ) αλλά θα ήθελα να μην χρειαστεί να το ξανααλλάξω σύντομα ότι κι αν βάλω πάνω. Για SLI/Crossfire δν ενδιαφέρομαι αλλά για μια καρτούλα γραφικών (βλ. 8800GTS/GTX... :o )...

Επίσης θα ήθελα να μην χρειαστεί να το παραγγείλω απο το internet αλλά να το αγοράσω απο φυσικό κατάστημα για διάφορους λόγους. Ακούω προτάσεις!!! :D :D :D:) :) :);) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Θα πρότεινα 600αρι τροφοδοτικό για τα σημερινά δεδομένα αλλά και τα επόμενα 2-3 χρόνια ακόμα πιστεύω θα σε καλύπτει θα προτείνω κάτι σε tagan seasonic corsair . Από review που έχω διαβάσει είναι και τα 3 πολύ καλά έχουν αρκετά σταθερές τάσης και πολύ καλό efficiency Συγκεκριμένα μπορείς να τα βρεις και τα 3 στο πλαίσιο (προσοχη να ειναι η modular έκδοση τους)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... δεν ξέρω παιδιά... το Zalman με ψήνει αρκετά, έχει καλή τιμή, ικανοποιητικά watt και (πιστεύω) και modularity. Αλλά δν είχα προηγούμενη εμπειρία κι έτσι δν ξέρω πως πάει απο σταθερότητα τάσεων. Για τα tagan seasonic corsair ακούω συνεχώς καλά πράγματα αλλά στο πλαίσιο έχει μόνο το seasonic σε non internet-only προσφορά (έχω σοβαρότατο λόγο να μην το πάρω απο το internet αλλά με το χαρτζιλίκι μου (βλ. πατέρας)) κι έτσι οι επιλογές μου περιορίζονται δραστικά. Να το ψάξω και αλλού? Το Zalman τί λέει απο σταθερότητα και τάσεις? :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 20:25]

Γιατί δεν χτυπάς ένα Fortron Epsilon 700W με 120 ευρά, να ξεμπερδεύεις...

Σταθερότητα, οικονομία, και αξιοπιστία, και έχεις και τρία χρονάκια εγγύηση... ;)

Σα καλό να μ' ακούγεται κι αυτο. Modularity???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Χμμ... δεν ξέρω παιδιά... το Zalman με ψήνει αρκετά, έχει καλή τιμή, ικανοποιητικά watt και (πιστεύω) και modularity. Αλλά δν είχα προηγούμενη εμπειρία κι έτσι δν ξέρω πως πάει απο σταθερότητα τάσεων. Για τα tagan seasonic corsair ακούω συνεχώς καλά πράγματα αλλά στο πλαίσιο έχει μόνο το seasonic σε non internet-only προσφορά (έχω σοβαρότατο λόγο να μην το πάρω απο το internet αλλά με το χαρτζιλίκι μου (βλ. πατέρας)) κι έτσι οι επιλογές μου περιορίζονται δραστικά. Να το ψάξω και αλλού? Το Zalman τί λέει απο σταθερότητα και τάσεις? :...:

Στο σύστημα της υπογραφής έχει αποδειχθεί σκυλί μαύρο :)

Επίσης όσα reviews έχω δει λένε τα καλύτερα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 22:49]

Σα καλό να μ' ακούγεται κι αυτο. Modularity???

Όχι δεν είναι modular, αλλά δεν χάνεις και τίποτα...

Τα καλά τροφοδοτικά δεν είναι γιατί από ότι έχω ακούσει έχουν απώλειες στις τάσεις (δεν το λεώ με σιγουριά)...

Εγώ που το έχω μια χαρά το έχω συμαζέψει...

Τώρα αν θέλεις σόνι και καλά modular πας αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Όχι δεν είναι modular, αλλά δεν χάνεις και τίποτα...

Τα καλά τροφοδοτικά δεν είναι γιατί από ότι έχω ακούσει έχουν απόλειες στις τάσεις...

Εγώ που το έχω μια χαρά το έχω συμαζέψει...

Αυτό μάλλον ίσχυε κάποτε και για μέτριας ποιότητας PSU. Ας μας απαντήσει και κάποιος master με πολύμετρα, μετρήσεις, κτλ....

Link to comment
Share on other sites

τα zalman είναι απο τα καλύτερα,αλλά δεν μου πολύ γεμίζουν το μάτι κυρίως λόγο των τάσεων τους.

Ο lord έχει απόλυτο δίκιο!!

Πάρε ενα tagan , σιγουριά χωρίς πολλά πολλά.Έχει όλα αυτά που ζητάς και όχι μόνο...!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700652 πάρε αυτό και όλα θα είναι οκ!!!!

Επίσης νομίζω πως τα tagan απο πλευρά καλωδίων έχουν την μεγαλύτερη ασφάλεια.Αν έχει κάποιος tagan θα ξέρει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [Σήμερα, στις 21:45]

Παιδιά, τι έχουν οι τάσεις τους που σας ανυσηχούν; :confused: :confused: :confused:

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=72&page=6&desc=fsp_epsilon_700w_atx_psu

Το review είναι από το forton epsilon που προαναφέρθηκε συγκεκριμένα το ανησυχητικό είναι αυτό

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The results given out by the Epsilon were extremely strange. Rather than the voltage on the rails dropping under load as expected, the voltages on the 3.3v and 12v rails actually increased by quite a worrying amount.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

οι τάσεις που δίνει δεν είναι καθόλου σταθερές και ειδικά σε αυτούς που κάνουν o/c

και στο review δεν το φορτώνουν στην ονομαστική του ισχύς αν το φόρτωναν θα ανέβαινε και άλλο βέβαιος βρίσκεται μέσα σε επιτρεπτά όρια αλλά καλό είναι να αποφύγεις τέτοια τροφοδοτικά

tagan seasonic corsair σίγουρα και σταθερά αν θες σου βάζω και link να δεις και μόνος σου ότι πρόκειται για πολύ σταθερά τροφοδοτικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=72&page=6&desc=fsp_epsilon_700w_atx_psu

Το review είναι από το forton epsilon που προαναφέρθηκε συγκεκριμένα το ανησυχητικό είναι αυτό

The results given out by the Epsilon were extremely strange. Rather than the voltage on the rails dropping under load as expected, the voltages on the 3.3v and 12v rails actually increased by quite a worrying amount.

Αυτό πως σχετίζεται με το Zalman; :)

Link to comment
Share on other sites

Το zalman είναι λίγο μυστήριο, πόσοι το έχουνε δοκιμάσει στα ζόρικα από εδώ μέσα για να πουν μια άποψη?Υποθέτω ωστόσο ότι και αυτοί από κάπου "δανείζονται" τη τεχνολογία.

Σε αντίθεση, τα Seasonic,fortron tagan είναι αρκετά δοκιμασμένα από εδώ μέσα, θα βρεις πολλά θέματα παρόμοια που να αναφέρουνε συγκρίσεις και εντυπώσεις από τα τροφοδοτικά αυτά.

Αρχική απάντηση από geogeoland

Επίσης θα ήθελα να μην χρειαστεί να το παραγγείλω απο το internet αλλά να το αγοράσω απο φυσικό κατάστημα για διάφορους λόγους. Ακούω προτάσεις!!! :D :D :D:) :) :);) ;) ;)

Όταν λες ιντερνετ, εννοείς γενικά ένα ηλεκτρονικό κατάστημα Ελλάδος?Γιατί, για παράδειγμα, το πλαίσιο(και το μουλτιράμα νομίζω) έχει στο ίντερνετ μόνο τα καλά τροφοδοτικά, αλλά αν χρειαστείς κάτι το πας στο κοντινό μαγαζί σου. Επίσης, ακόμη και το eshop, θα μπορούσα να πω πως ίσως σου καλύβει τις ανησυχίες σου, αν τις έπιασα σωστά.Αν γίνεις πιο συγκεκριμένα θα σου δώσουμε και ανάλογη απάντηση,αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

To zalman είναι fortron πρακτικά με περισσότερο θόρυβο. Το Modular είναι σαφώς χειρότερο από ένα μη modular. Υπάρχουν απώλειες στους κονέκτορες.

Το fotrton είναι από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις. Seasonic επίσης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

Δεν σχετίζεται απλά το έβαλα για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου τη παίζει με της τάσεις (όλων των τροφοδοτικών ) το γράφω άλλωστε

Δεν αναφέρεις όλα τα δεδομένα όμως του τέστ, που ίσως δημιουργήσουν λάθος εντυπώσεις.Το σχόλιο που παραθέτεις δε μετρήθηκε από κατανάλωση σε υπολογιστή, αλλά ένα μηχάνημα που απλά τραβάει ρεύμα για κατανάλωση,ιδιοκατασκευή κιόλας, ποιος ξέρει τι ακριβώς φτιάξανε. Η συμπεριφορά του μπορεί να είναι διαφορετική σε σύστημα υπολογιστή, και τουλάχιστον έτσι δείχνει αν διαβάσεις πιο κάτω το τέστ. Σε overclocked σύστημα τα νούμερα είναι φυσιολογικά, και νομίζω πως είναι πιο αντιπροσωπευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

Δεν σχετίζεται απλά το έβαλα για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου τη παίζει με της τάσεις (όλων των τροφοδοτικών ) το γράφω άλλωστε

Ζητώ συγγνώμη, μπερδεύτηκα :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.