Jump to content



600 seeders, 1000 leechers, 5k/b


Wizard!

Recommended Posts

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Έχω 600 seeders, 1000 leechers, αλλά κατεβάζει με 5kb/s κι όχι όλη την ώρα... Την ίδια στιγμή, αν ξεκινήσω κάποιο άλλο, από συγκεκριμένο tracker, χτυπάει 100άρα με τη μία! Οπότε δεν είναι θέμα γραμμής ή ρυθμίσεων...

Μπορεί για κάποιο λόγο να σε κόβει κάποιος tracker? :...:

Link to comment
Share on other sites

δλδ αλλο αρχειο απο τον ιδιο τρακερ κατεβαινει κανονικα και μονο σε αυτο εχεις προβλημα? το upload σου ελεγξε να μην ειναι πολυ χαμηλο, μηπως σε κοβει ο τρακερ.

νομιζω οτι φταινει η αναλογια seeders/leechers μου εχει τυχει και μενα να κατεβαινει κατι πολυ αργα οταν leechers> seeders.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από τον ίδιο tracker, από διάφορους έχω πρόβλημα. Αλλά ταυτόχρονα από άλλους παίζω σφαίρα.

Το upload το σκέφτηκα, γιατί βάζω 1kb/s στους free και δίνω full στους private λόγω ratio, αλλά και που το άλλαξα δεν άλλαξε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα public το download σου ο tracker το κανονιζει αναλογα με το ποσο upload δινεις!Οσο περισσοτερο δινεις τοσο περισσοτερο θα σου δωσει...Κανε μια δοκιμη!Βαλε ενα public torrent μονο του και δωστο foul Upload....Οταν θα δεις πανω κατω την μεγιστη ταχυτητα κοψε το upload σε 1 kb....Θα δεις αμεσως οτι το download σου θα πεσει δραστικα!

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε παιδιά το max που έχω χτυπήσει σε κατέβασμα torrent είναι γύρω στο 40? Κατεβάζω με μtorrent, άλλα έχω δοκιμάσει και με άλλα και δεν είδα προκοπή. Το upload μου δεν είναι χαμηλό πάντως, αλλά ούτε και ψηλό ώστε να με "κόβει". Έχω Forthnet στο 1Μ και από την ταχύτητα στα υπόλοιπα είμαι πολύ ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη η leechers ειναι σχεδον διπλασιοι απο τους seeders??

Με προχειρους υπολογισμους και λεω ο καθε seeder Μ.Ο. upload 13kb/s (και ισως πολλα λεω) αρα 600*13=7800kb/s

7800/1000 = 7,8kb/s θεωριτικα προσφερομενη ταχυτητα στον καθε leecher.

Βεβαια και ο leecher δινει καποια ταχυτητα αλλα ειναι πολυ μικροτερη οποτε αντε το συνολικο απο 7,8 να πηγαινει στο 10-11, με τα ping (και τα Pong!!) βεβαια ξαναπεφτει.

Οποτε λογικο μου ακουγεται να ειναι χαμηλη η ταχυτητα.

Μπορει να ειμαι λαθος απλα το ratio seeders/leechers παιζει σημαντικο ρολο

Link to comment
Share on other sites

@panosvlass: Βασικά ο υπολογισμός είναι σωστός αλλά για Ελλάδα ;) Αν πας να δεις αναλυτικά τους leechers/seeders θα δεις ότι πολλοί δίνουν πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Επίσης μπορείς να επιλέξεις να εμφανιστεί στήλη που λέει το max Download που είναι το άθροισμα των συνδεδεμένων χρηστών που έχεις το οποίο είναι εκατοντάδες φορές μεγαλύτερο από το 5kb που παίρνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panosvlass [Σήμερα, στις 11:17]

Μηπως επειδη η leechers ειναι σχεδον διπλασιοι απο τους seeders??

Με προχειρους υπολογισμους και λεω ο καθε seeder Μ.Ο. upload 13kb/s (και ισως πολλα λεω) αρα 600*13=7800kb/s

7800/1000 = 7,8kb/s θεωριτικα προσφερομενη ταχυτητα στον καθε leecher.

Βεβαια και ο leecher δινει καποια ταχυτητα αλλα ειναι πολυ μικροτερη οποτε αντε το συνολικο απο 7,8 να πηγαινει στο 10-11, με τα ping (και τα Pong!!) βεβαια ξαναπεφτει.

Οποτε λογικο μου ακουγεται να ειναι χαμηλη η ταχυτητα.

Μπορει να ειμαι λαθος απλα το ratio seeders/leechers παιζει σημαντικο ρολο

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες..upload δεν κανουν ΜΟΝΟ οι seeders.αλλαι και τα peers.Οποτε οπως λες 7800/1000 ειναι 7,8ΚΒ στον καθενα αλλα μη ξεχνας οτι και ο καθε peer κανει upload..Οποτε σα συνολο να το βλεπεις...Αν ειμαι λαθος διορθωστε με

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λεω οτι δεν κανουν και ολοι οι αλλοι upload αλλα μην ξεχναμε οτι αν καποιος εχει 20 συνολικο upload διαθεσιμο και εχει καμια 20αρια torrents ανοιχτα με εστω τα 3 να ειναι active τοτε χαλαρα πεφτει πολυ το τι μπορει να δωσει.

Γιαυτο και εβγαλα ενα Μ.Ο 13 γιατι μπορει το αμερικανακι να εχει 100kb/s upload αλλα αφηνει και 30 τορρεντς ανοιχτα.

Τα peers τι ταχυτητες δινουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Μπας κ εβαλε και η Forthnet traffic shaping ?

Λες να το έκανε σε συγκεκριμένους trackers? ;) Αφού λέω ότι τη ίδια ακριβώς στιγμή από άλλον tracker πάει με 100+

Σήμερα btw είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.